Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Cataleyo
Příspěvky: 1
Registrován: 20.04.2012 10:39

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Cataleyo »

Zdravím,
pozerám, že sa tu rozbehla zaujímavá diskusia, len neviem prečo sa dobrý nápad tak moc neguje a kritizuje. Osobne si myslím, že na tzv. obci alebo osadlosti, ktorá by sa pomaly pripravovala a bola by braná ako hobby a víkendová chata, kde sa časom aj zrelaxujem či už pri krompáči alebo pri pive nieje nič zlé. Pozerám príspevok nado mnou, kde sa spomínajú extrémne príklady ako vegetariáni v jednej dedine. Áno, súhlasím, ale zároveň si myslím, že ľudia ktorých by spájal chtíč prežiť a základne pudy človeka na prežitie nieje skupina fanatikov, ale skupina obyčajných ľudí, ktorý majú rodiny s deťmi, vedia čo prichádza a sedieť doma na zadku im nepríde ako riešenie.
Čítal som tu aj mnoho iných kritik, ale všetko iba o tom aká je to hrozná utópia a ako to nemôže fungovať a žiadna konštruktívna kritika. Treba si uvedomiť, že keď sa dajú hlavy dokopy tak sa nájdu aj riešenia, môžu sa spraviť kompromisy, ale keď sa bude jeden snažiť a ostatný ho budu iba odsudzovať a nič lepšie nevymyslia tak sa nikam nedostaneme. Taktiež si myslím, že keď budem mať zbroják s puškou tak sa z toho nenajem. A aj keď by som mal tu pušku a ďalších pár druhov rovnako vyzbrojených tak dúfať len v to, že niekto tu dedinu vystavia za mňa tiež nieje bohviečo, také počínanie a zmýšlanie by som nazval utopistickým.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od MRAK »

Ano, máš pravdu ...

Ta myšlenka je ve své podstatě velmi dobrá , ale ...

Pokud chceš konstruktivní kritiku, tak začni bod po bodu sestavovat reálný plán, jak takovou obec sestavovat. Pak se dá diskutovat.


V okamžiku, kdy začneš psát stejné nesmysly, jako že místní lékárník denně dojíždí do nejbližšího města, kde normálně pracuje, a pak po nocích pěstuje v baňkách penicilín .... no to asi narazíš na nepochopení :lol:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Terminated Account »

Přesně tak. Konstruktivní kritika, nebo chcete-li oponentura může být jen na konkrétní projekt. Ten zde naprosto chybí. Navíc podobné plácání a výstřely do tmy hraničí se sektářstvím. Zblbnout některé lidi tímto způsobem jde velmi snadno. O to hůře se z takové situace pak vystupuje.

Možnosti jak takový projekt realizovat jsou v základní podstatě tři:

1. Nabídnu seriozní projekt se všemi detaily.

2. Budu budovat přirozené sociální vazby, které nakonec vytvoří fungující komunitu (okruh lidí, kteří si mohou být vzájemně prospěšní, přičemž místo a čas nehraje podstatnou roli).

3. Manipulací a podsouváním si začnu budovat víceméně tajně či veřejně kult osobnosti nebo myšlenky. U slalbších jedinců vytvořím závislost, které se jen tak nedá zbavit.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od marish »

Kdysi jsem o něčem takovém taky přemýšlel (čistě v hypotetické rovině). Ale vždy dle bodu 2 MacGyvera. Základem komunity jsou lidi, ne samotná vesnice, ta už je jen prostředkem. A to je taky důvod, proč je takový případný projekt prakticky nereálný.
Uživatelský avatar
revas
Rozpadlík
Příspěvky: 76
Registrován: 07.08.2011 9:11
Bydliště: Kousek od Blanska

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od revas »

marish: mám na to stejný názor, mě se taky líbí taková soběstačná vesnička a neměl bych problém v ní žít, jenže kde na to sehnat ostatní lidi kterým bych mohl věřit že mě někdo z nich ve spánku nepodřízne, protože já mám o 3 slepice víc než on.... dneska je často problém sehnat i slušnýho zaměstnance - myslím co nekrade a pracuje a to ještě nejde o holej život. Mám pocit že "šlušný povahy" lidí pro takovouhle akci jsou docela vzácný, jinak řečeno jak jde o peníze nebo sex tak často člověk nemůže věřit ani vlastní rodině :?
V každe skupině lidí se najde nějaká ta "černá ovce" co bude škodit a jediný co mě napadá co by mohlo fungovat aby byl zajištěn pořádek v takové skupině lidí je takový "černý ovce" definitivně izolovat za hranice obce, jenže co na to zase řekne třeba rodina takovýho "závadovýho člověka" té se to nemusí líbit, asi by se musela pak "izolovat" taky.
Takže shrnuto: když se rozhlídnu okolo sebe po lidech tak pokud by opravdu nešlo o holej život tak nevěřím že by to teď úspěšně fungovalo.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od MRAK »

důvěra je samozřejmě jedna věc

ale taky reálná možnost sehnat dokupy lidi, ubytovat je, a hlavně - dát jim práci ..... proč myslíte, že se venkov (obecně) vylidňuje? protože tam nejsou pracovní příležitosti !

Jasně, kdyby se něco stalo a společnost se rozpadla - pak to je něco jiného. Ale dnes? Přesvěčte schopného, relativně mladého člověka (lhostejno v jakém oboru), aby se přestěhoval do nějakého zapadákova a dojížděl bůhvíkamaž do práce. Jeho žena taktéž. Jejich děti do škol, na kroužky ...... to je právě ten problém.

Znám fůru lidí, co by šli bydlet na ves. Klidně i zapadlou ..... ale nikdo z nich není dobrej doktor, lékárník, učitel, atd atd, nikdo nemá profesi, ve které musí růst, zdokonalovat se .... a nikdo z nich nemá děti na základní a střední škole .....

Ale je to furt dokola ..... kdo chce, ať se přihlásí na preppers.cz , tam ho rádi uvítají a začlení do své vize ...

a Cataleyo - přečti si to vlákno celé .... myslím, že v něm bylo řečeno všechno ...
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od optim »

Pochopil jsem, že s párem teoretiků a s pár střelci bez peněz se toho moc vytvořit asi nedá ...

Zkusme alespoň vymyslet, co by se naopak vytvořit dalo.

Třeba tím někoho solventního a chytrého inspirujeme a třeba .... :)

Doufám, že jsem nikoho neurazil, jenom bych se chtěl přesunout od teorie k praxi a zvětšit šanci na vznik něčeho konkrétního ...
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od alibaba »

Mrak neni pravda jen se podivejte na Recko tam lidi utikaji z mest konkretne Athen, kde se perou o brambory a stehuji se na venkov ,nebot tam maji sanci prezit a tak to bude i u vas za zhorsene situace nekdy v budoucnu a nebude to tak dlouho trvat.....
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Terminated Account »

Optime ve své podstatě si to pochopil velmi dobře. V něčem se ale mýlíš. Komunita - společenství jde vytvořit mnoha způsoby. Bohužel hurá akce pojďme všichni táhnout za jeden provaz, který ani nikdo nevidí, fungovat nebude. Systém podle sebe soudím tebe taky fungovat nebude. Tato internetová komunita sdílí sice podobné myšlenky (být připravený na eventuální hrozby - umět přežít), ale každý má naprosto jiné podmínky (věk, vzdělání, životní situaci, povolání kariéru, materiální zajištění, kontakty, přátele ...). Přesto, když se sejdeme v reálu (hodně z nás se zná osobně) najdeme tváří v tvář společnou řeč. V internetovém prostředí je to stále dokola o tom samém - zejména o plácání.

Alibabo - přečti si ještě jednou co napsal Mrak - jinými slovy to samé co ty, akorát to má trochu větší hloubku.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od optim »

V první řadě by to chtělo vytvořit projekt takovéto osady, s popisem všeho, co je pro chod takovéto party potřeba.

A pak najít vhodného investora, který projekt zafinancuje a pak jednotlivé části vhodným lidem přeprodá nebo pronajme. Jinak to nejde, protože vícero lidí se v téhle fázi prostě nedokáže společně domluvit.

Lidí s potřebným kapitálem, kteří sledují aktuální dění bude určitě dost a metody pro výběr vhodných lidí do budoucí osady také existují.

Zkrátka jde o to definovat principy, na kterých by mělo dané společenství fungovat a popsat vše potřebné. V podstatě bychom měli vytvořit podklady pro motivaci toho investora do daného projektu investovat.

Možná, že budeme mít smůlu a naše myšlenky využije někdo cizí, ale možná …

Já osobně bych raději byl součástí férového a promyšleného společenství schopných lidí, kteří budou umět na případná rizika reagovat daleko lépe, než nějaký jednotlivec.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Karlos »

optim píše:Zkrátka jde o to definovat principy, na kterých by mělo dané společenství fungovat a popsat vše potřebné. V podstatě bychom měli vytvořit podklady pro motivaci toho investora do daného projektu investovat.
Směle do toho... ;)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Maximus »

Problém vidím v tom, že "rozpadlíky" lze rozdělit přinejmenším do sedmi základních skupin:

1) "Kluci" ještě více méně bez vlastních rodin, plní ideálů a nadšení, ovšem bez zkušeností (nemyslím tím ale survival znalosti, ale obecně určitou absenci "obroušení životem") a většinou také bez potřebného kapitálu. Jejich schopnost se sebrat a odejít za splněním svých snů a představ je asi největší, ale obec postavená jenom z tohoto typu rozpadlíků by obecně neměla moc dlouhého trvání. Jedinou šancí by byl nějaký charismatický "Führer" či „Guru“, který by jim vnutil svoji vůli a představy. To však asi není moc lákavá idea.

2) "Otcové či ženy od rodin", kteří pochopili, že budoucnost jejich dětí nemusí být tak růžová, jak se jim média, politici, banky, ... snaží namluvit. Jejich motivace zabezpečit sebe a hlavně děti je velmi silná, ovšem jsou to však již více méně pragmatici, kteří se bezhlavě nepustí do nějaké akce, aniž by předem neměli spočítaná rizika a připraven minimálně jeden záložní plán. Jejich finanční situace je relativně dobrá až výborná, ovšem nevýhodou je obecně nechuť či nemožnost jednoduše změnit svoje i partnerovo zaměstnání a samozřejmě už vybudované zázemí. Rovněž jejich dětem se nesnadno opouští kamarádi a školní prostředí, na které se ne vždy zrovna jednoduše adaptovaly.

3) "Rozpadlíci" s odrostlými dětmi, které jsou již více méně samostatné, ovšem zas se tu nově vytvářejí vazby na vnoučata. Tato skupina, pokud je již v (čerstvě) v důchodu či nezaměstnaná, tak je do jisté míry ochotná se stěhovat za příležitostí se nějak uplatnit - za dětmi/vnoučaty, za prací či za splněním svých velkých "životních přání". Naopak lidé už delší čas pobývající v důchodu či pracující těsně před důchodem se stěhovat nechtějí nikam a jejich potenciál pro vytvoření nějaké PA vesnice na zelené louce jsou velmi mizivý. Kapitál těchto lidí je hlavně ve znalostech a životních zkušenostech - ovšem ne každý "stařěšina" je hoden tohoto označení. Důležité jsou určitě pracovní i životní zkušenosti, ale bez jasných morálních hodnot a schopnosti určité společenskokulturní empatie to nemá smysl, protože to jsou podle mne právě ty faktory, která dávají těmto lidem autoritu a společenskou důležitost.

4) "Hard-core rozpadlíci", kteří tu na fóru přihlášeni ani většinou nejsou a pro které je survival, respektive příprava na PA situace, základem jejich životního stylu. Ti už žádný rozpad.cz či jiné stránky ani nepotřebují, protože již vykročili svojí cestou (samozřejmě se záložními plány B, C, D, ...) a nemají pochopitelně potřebu na sebe nějak upozorňovat. "Velký bratr" či "Velká chobotnice" (variace na Velkého bratra, ale moc brát lidem jejich soukromí a svobodu je v rukou jednotlivců, privátních organizací a ekonomických korporací, kteří moc státu zneužívají především ve svůj mocenský a ekonomický prospěch) jsou čím dál víc vlivnější a hlavním základem pro "ultimátní" schopnost přežít je maximální "neviditelnost" pro systém a lidi ve svém okolí. Tato skupina rozpadlíků buď už vytváří vlastní zárodky PA komunit, nebo se rozhodli jet na vlastní triko a budují větší opevněné statky, kam v případě PA situace "stáhnou" nejbližší rodinu a přátele (pokud hodně cestujete po vhodných oblastech, tak občas narazíte na velmi „zajímavé“ objekty :o). Pokud si založíte opravdový přátelský vztah s takovýmto jedincem, tak je určitá šance (dle vašeho PA potenciálu), že s vámi začne tento "Hard-core rozpadlík" počítat. Kolem těchto lidí může vzniknout životaschopná PA komunita už nyní, protože hlavním motorem je právě „hard-core rozpadlík“ a jemu nejbližší, kteří jdou více méně pevně za svojí vizí - cílem.

5) "Nakukující"- lidé, kteří třeba jen náhodou narazili na rozpad.cz, ale vzhledem k již "dusné" atmosféře nejen v české společnosti a také kvůli nejisté domácí a globální ekonomické situaci hledají tu svoji cestu pro blízkou i vzdálenější budoucnost. Myšlení zde diskutujících je jim stále do určité míry cizí, ale alespoň monitorují dění a při nákupu v hypermarketu si koupí pro jistotu nějakou tu konzervu a případně i pytlík soli navíc ;). Jejich potenciál je až do případné PA situace téměř nulový, protože kvůli zatím relativně hypotetické hrozbě přece nebudou měnit svůj životní styl a jim vyhovující rytmus.

6) Různí pošuci, nevyrovnané osobnosti, psychicky labilní lidé s určitou formou duševních poruchy, ..., kteří mají třeba skvělé nápady, ideje, znalosti, ..., ale vzhledem k jejich nespolehlivosti jsou pro jakýkoliv vážný záměr v reálné situaci nepoužitelní, či přímo sobě a svému okolí nebezpeční.

7) Sedmá skupina je tu pro ty, kteří se nechtějí nechat „zaškatulkovat“ do některé z předešlých skupin, nebo jsem na ně jednoduše zapomněl :).

Co tu třeba někdo absolutně nepochopil, tak životaschopná PA komunita se musí budovat na pevných přátelských vztazích, podobných morálních hodnotách a opravdu velké vzájemné důvěře. To opravdu žádná jen internetová komunita splnit nemůže a každá PA komunita založená bez těchto hodnot bude podobná domečku z karet. První opravdová PA situace tvrdě prověří sílu tohoto společenství a nikdo soudný nevloží osud svůj a zejména svojí rodiny do rukou v podstatě anonymních lidí.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od optim »

Já bych pro začátek asi položil otázku týkající se strategie:

Představme si, že žijeme v Řecku a současně máme tu moc rychle vytvořit nějaké podobné společenství ...

Co bude lepší vytvořit? Zorganizovat skupinu lidí s rizikem různých rozdílností (včetně rizika možných vnitřních konfliktů) a nebo naopak vytvořit malé nenápadné hospodářství (s velkými bezpečnostními a jinými riziky) a doufat, že možná budeme mít štěstí a nikdo si nás nevšimne?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Karlos »

Musíš ale napsat co by bylo cílem té skupiny? Pokud v tichosti doufat v přežití tak je to add b) pokud se nějak aktivně podílet na formování situace tak musíš risknout add a)...

Problém je v tom že rychle žádné kvalitní společenství nevytvoříš...
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od optim »

Situace v Řecku jasně ukazuje, že se bude jednat o dobu několika let (možná i déle).

Hledáme řešení, ne problémy. :)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Terminated Account »

Podívej, mluvil jsi tady o individualizmu atd., tak mi řekni co kromě otázek přinášíš konstruktivního k cestě k cíli. Pokud se nemýlím tak cíl je Vlastní obec už před VP, což zrovna jednoduchý a snadný reálně fungující projekt rozhodně není.

Buď budeš pokládat otázky a mluvit v množném čísle a podmiňovacím způsobu to znamená v 99,9 % akademickou debatu. Nebo nabídneš vizi a plán.

Např: Hoši jsem pevně rozhodnutý založit soběstačnou obec na vhodném odlehlém místě. Místo mám vybrané, základní kapitál na stavbu/rekonstrukci obydlí taky. Povolání mám časově flexibilní a mohu pracovat z domu. Děti mám odrostlé, takže se mohu tomuto projektu plně věnovat. Hledám cca 10 lidí, kteří mají podobné myšlení a životní podmínky jim umožňují do tohoto vlaku nenjen naskočit ale pomoci ho rozjet. Vše mám detailně připravené a všechny zájemce s mým plánem seznámím na osobním setkání. Pokud nejprve nalezneme společnou řeč a v praxi si vyzkoušíme, že společně dokážeme nejen fungovat, ale být si i prospěšní, bude mi ctí a potěšením se s vámi do projektu pustit s plným nasazením.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Karlos »

Já to vidím tak že ti kdo se na případný rozvrat již připravují se dají rozdělit na ty co budují něco jako soběstačné hospodářství (tedy předpokládají setrvání na místě) a na ty kteří se víceméně pouze ozbrojují s tím že se pak dají do pohybu a vše potřebné si prostřednictvím zbraní následně zajistí.

Problém je v tom že ti co budují soběstačná hospodářství jsou roztroušeni po celé republice a nedá se předpokládat že opustí svá sídla jen pro to aby někde začali na společném nejistém projektu financovaným nějakým investorem... vždyť tito lidé se snaží hlavně o to aby neměli žádné dluhy, bydleli ve vlastní a ty by jsi po nich chtěl aby se přesunuli do nějaké lokality vlastněné nějakým investorem s tím že jim to možná jednou odprodá (za kolik, za jakých podmínek, kdy)? Musíš si uvědomit že toti lidé jsou také trochu nedůvěřiví (neřku-li paranoidní :mrgreen: )...

Proto mi přijde představa (byť krásná) na zbudování funkční soběstačné PA vesnice jako utopie. Já nehledám problémy jen jsem trochu realista a méně snílek ;)
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od optim »

Kladu otázky, protože neznám přesné odpovědi. Ve svém zaměstnání to tak dělám a jsem docela úspěšný.

Rozhodně nechci hledat problémy a nebo se tady vzájemně bezdůvodné osočovat či napadat! :)

Co je tedy lepší? Větší parta lidí nebo nenápadné hospodářství? Řekněme v horizontu deseti let ...

PS: Je možné že v tomto topiku nic nevymyslíme, ale i tak to bude mít smysl. I podle odpovědí se dá odhadnou jaký kdo je a jak by se asi choval v reálné situaci ... ;)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Karlos »

Pořád jsi neodpověděl co je (Tvým) cílem? Ta větší parta lidí bude dělat co? Bude krást a loupit nebo půjde také cestou trochu většího nenápadného hospodářství?
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od optim »

Smyslem je přece přežít. Pokud možno férovými prostředky. :)

A možná se i shodneme, že to bude asi lepší spíše někde na vesnici než ve městě v paneláku ...
Naposledy upravil(a) optim dne 10.05.2012 9:11, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět