Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hagen »

Život je otázka priorit.
Takže by záleželo na tom, o jaký průser se jedná. Pokud by to neohrozilo existenci mojich nejbližších, přibral bych k nejužšímu rodinnému kruhu vzdálenější část rodiny,... pokud by to neohrozilo tuto část rodiny, mohl bych přibrat ještě vzdálenější rodinný klan, atd., atd.
V případě, že by moje ex měla moje děti, a se mnou by měli větší šanci to zvládnout, tak bych se ex na její názory neptal. Jednoduše bych si je vzal k sobě. To samé platí o manželčiných rodičích, atd.
Já poskytuji útočiště, takže já určuji pravidla.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od xgordon »

gravedigger píše: 14.10.2022 13:23 Švagr se švagrovou na mne koukali dost škaredě, když jsem jim řekl, že je uvítáme s jejich synem s otevřenou náručí, pokud donesou jídlo pro 6 lidí na měsíc a podřídí se našemu režimu.
:rofl Tak toto poznam velmi dobre.

U mna najprv mali vsetci naokolo blbe reci a poznamky, ze naco mi tolko dreva, brikiet. Nikto z rodiny mi nechcel pomoct z rezanim a ukladanim.

O par mesiacov odpalili plynovody, noviny su plne katastrofickych predpovedi, strasenie astronomickymi cenami, tak odrazu sa pytaju ci sa mozu prist v zime zohriat k nam az bude najhorsie.

Ked dostali rovnaku odpoved tak boli zarazeni, ze co to po nich chcem. :chuckle
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od miselito »

ja som si na drevo ani nikoho nevolal, z dôvodu, že poznám ľudí okolo seba a v prípade hocičoho by boli nastúpený s táčkami a počúval by som reči typu, ale veď som ti pomáhal tak by si mi mohol "predať" nejaké drevo. Ono ked to po sebe čítam tak sa za seba hanbím, ale vola zo seba robiť nenechám.
Môjho brata som volal pár krát, že som našiel dobre drevo za dobrú cenu. Bol so mnou 1x, zobral 7 priestorových metrov dreva a cez leto na grilovackach a opekačkách minul 3 metre, teraz vyplakáva, že nemá dosť na zimu. A čo ja s tým?
Dve veci čo ma vytáčajú najviac v takýchto situáciach.
1. Otázky typu: "A na čo ti to je?", alebo "A na čo ti je toho toľko?"
2. Hranie na city, keď ide do tuhého a "vyplakávanie" cez telefón.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hagen »

Ideální je, když o tom, že je člověk prepper neví ani jeho rodina ;) .
A přesně tak to mám já.
Nedělám si zásoby potravin kvůli případné krizi, ale protože jsou v akci, tak jich koupím víc. Protože nechci nakupovat každý den, tak toho koupím víc,...
Nemám háfo zbraní protože se na něco připravuju, ale je to můj koníček,... atd.
O mém tzv. prepperství neví ani moje žena.
Takové "blbosti" jako jsou plynové masky, noční vidění,.... ani neví, že to mám.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od xgordon »

To by sa rovno dala rozviest, ak by vedela kolko taketo "blbosti" spolu stali. :rofl

Takze ano, blizka rodina vie max o palive, potravinach, vode. O dalsej vybave nevie ani manzelka a deti. A je pravda, ze to ani nepotrebuju vediet.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od miselito »

Prípadne treba manželke povedať, že to bola výhodná akciová cena a trošku ju okresať. Také mini klamstvo v záujme vyššieho dobra :D
Inak dobrá myšlienka, súhlasím s tým, že je asi lepšie ak ľudia o prepperstve nevedia, lebo v prípade núdzového scenára si na teba "spomenú" :chuckle
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od NoobsRush »

Nabízím zde svůj typicky chladný pohled se kterým tu často mnohdy mají zúčastněný problém.
Dnešní doba krom všelijakých extrémů nabízí i to, že rodina v závěru znamená úplný hovno. To neříkám jako jeden ze zhrzených rozvedených frajerů, kteří následně hudrují že všichni jsou nevděční, ale jako někdo kdo to vidí na denním pořádku a sám to ve vlastní rodině zažil. Ono stačí vytasit věc jako je dědictví a najednou je zle všude, desítky let starý přátelství se trhá a smyšlený křivdy se tahají ven klidně po 30 ti letech. Jestli tu rodinu rozflákají peníze, zkuste si představit co se stane v situaci kdy nebude třeba i pitomá elektrika. Do shelteru nebo do migrující skupiny bych opravdu nebral lidi jen na základě toho že jsou "z rodiny". Vzal bych jen opravdu nejbližší okruh spolehlivé části rodiny a v případě toho že děti má moje ex, podle posouzení bych jí ty děti bez ptaní sebral. Brát do skupiny bývalou v případě že má dávno svýho nabíječe je jako dát opici do ruky nabitej kvér, nikdy nevíte kdy si řeknou že vás nepotřebují a že vás krouhnou. Zajímá vás vlastní linie a ne bývalá.
V případě že mi ženská řekne "já bez nich nepůjdu" tak opět, sbírám děti, ženě dávám do ruky auto, waypoint máš tady, starej se. Nebudu na základě emocí ohrožovat svoje děti. Koho bych do skupiny rozhodně vzal raději než příbuzné jsou existence (kamarádi/známí), se kterými jsem stále v kontaktu a vím že jsou spolehliví. Paradoxně takových lidí je víc než členů poměrně velké rodiny odkud jsem a jsou to lidé se kterými jsme si už něco prožili (a tim nemyslím dovolenou u moře, ale ne zrovna příjemný situace).
Ty scénáře se samosebou mění podle situací jestli zůstávám nebo migruju.
Že se člověk zásobuje není nějaký šílenství/fanatismus/prepperství, ale normální ekonomický uvažování. Když vidim karton mlíka ve slevě, tak ho prostě koupim víc a nazásobim se, ty zásoby držím ve větším množství, aby se mi právě nestalo ono "to nebude/předražili jsme to/máme poslední kusy". Já kupuju topný dřevo vždycky na dvě zimy, tuhle zimu jsem i přes ty předražený ceny koupil znova. Že je to dražší? Nezajímá mě to, mám to v zásobě. Paradoxně už jsem měl na pozemku tragédy s úmyslem krást dřevo a rozhodně se nejednalo o chudý existence, ale o šmejdy, kteří prostě za tu slavný tepelný čerpadla tu elektriku platit nechtějí. Dotyčnej se pak vztekal že nemůže krást protože po něm vystartovali oba vlčáci a málem mu ty pracky roztrhaly. Nemůžu se fakt dočkat až projde zákon můj dům můj hrad, protože ve veleslavný Jů Es Ej bych takovýho dementa dávno odpráskl za trespassing.
Další naivní představa je ta, že já jsem ten overseer a já budu vždycky a pořád říkat jak to bude. Nebudete :)
Skutečná krizová situace není Fallout shelter kdy sedíte v zabetonovaný místnosti kde je sklad zbraní, munice, jídla, elektriky a vody. Taková situace možná platí kdy někde přežívám jen s manželkou a dětma. Stačí se podívat do afriky nebo na střední východ co se děje s ve vesnických kmenech když jejich "stařešině" začne jebat a začne se chovat jako malej Stalin. Muži jsou z psychologickýho hlediska ješitní a i tomu největšímu flegmoušovi časem mrdne pokud po něm budete soustavně šlapat. To samý se týká i žen, akorát že v jejich případě vás milerády krouhnou ve chvíli kdy se nabídne možnost jít někam kde dostanou zdrojů a komfortu víc než u vás. To není vztahová sociologie, ale příroda :)
grg
Příspěvky: 145
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od grg »

miselito píše: 15.10.2022 12:42Prípadne treba manželke povedať, že to bola výhodná akciová cena a trošku ju okresať. Také mini klamstvo v záujme vyššieho dobra
Na to je dobrý vtip, niečo ako, že príčina rozvodu "Predala moje rybárske/golfové/horolezecké/... vybavenie za toľko, čo som jej povedal, že stálo.". :mrgreen:
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od miselito »

:lol: :lol: :lol:
Konkrétne moja manželka zatial nemala problém s vecami, ktoré som potreboval. Nemusel som si to ani nejak extra obhajovať, našťastie.
Posledné týždne som začal otravovať so zváračkou, lebo kto nevie v PA dobe zvárať, ako keby nebol :D :D
Ešte k tomu mám vyhliadnutú LED baterku Phoenix. Len tu som trochu zneužil 5 ročnú dcéru, ktorá túži ísť na večernú turistiku cez lesy v zime...hovorím bez tej LED do lesa v noci nevkročím :angel Plus hroziace blackouty, jednoducho ju musím kúpiť. Taká domáca verzia Overtonovho okna :angel
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od cipis »

Jako v době míru muset přesvědčovat někoho o koupě svářečky nebo baterky, no nevím, no ...
Asi je to tím, že nejsem ženatý.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od miselito »

:D:D ale ber to trochu s humorom. Samozrejme, aj keď som ženatý, nejaké tie práva mi stále zostali a môžem si kúpiť prakticky čo chcem/potrebujem. Len je to takto vačšia sranda. :D :D
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hdm »

"Jste u mě bude všechno podle mě" bude fungovat jen dočasně. Ego jedinci se budou chtít časem prosadit.
Že rodiče budou poslouchat je naivita.
Stačí se podívat jak některé domácnosti fungovali za covidu, kdy spolu měli být celé dny, namísto jen večer chvíli po práci - ponorková nemoc jak vyšitá. Teď si vemte na tom stejném prostoru ještě další lidi, absolutní ztráta soukromí, ztráta osobního prostoru, každý člověk jiný denní cyklus, jiná povaha, jiné potřeby (ne nepůjdou spát jak chcete vy, atp.).

I přes mou smůlu v životě, mám v tomhle směru dvě velká štěstí:
Rodiče - jsou zásobeny dostatečně a maminka je v tom velice dobrá - neříká si prepper, ale přijde jí to prostě normální a přirozené - o ty strach nemám
Přítelkyně - když jsme se poznali měla doma do 2kg mouky od každé a obdobně to ostatní (prostě skoro nic) - teď je naprosto jiná a v některých oblastech příprav mě dávno předčila :kiss :F

Osobně jsem velice opatrný s tím někoho vzít k sobě domů. Už vidím jak říkáte otci/tchyni/bráchovi/komukoliv, sbal si svoje věci a odejdi.
Také spousta lidí si neváží věcí a z cizího krev neteče, že?
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hagen »

Čím víc lidí pohromadě, tím větší problémy a ponorka, to je samozřejmé.
Nicméně těmi dveřmi co vešli dovnitř (mými dveřmi), můžou být zase rychle odejiti, pokud by to začalo narušovat bezpečnost mé rodiny ;) O pohodlí by samozřejmě nešlo, a jistá forma demokracie je přípustná, ale jen odsud potud. ;)
Kdo si to nedokáže ukočírovat, tak by si vážně nikoho domů brát neměl.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od bacil »

každý sám za sebe a jen ti co se o sebe postarat nemohou, mají nárok na ochranu a zázemí, v okamžiku kdy začnete dělat kolonii tak budete jen taková jednohubka pro warlordy, takže jediný kdo má šanci vytvořit úspěšnou kolonii, je nějaký řád (vojenský, řeholní), kde se je samozřejmá absolutní poslušnost, kterou od liberální společnosti nemůžete čekat ani ve vlastní rodině
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od vratnikp »

Slozite tema. Za mne neni dulezite, jestli je clovek pribuzny nebo kamarad, ale jaky je. Jestli je prinos nebo pritez. Predevsim to, jake hodnoty a zivotni cile clovek vyznava ted, kdy je vseho dost a jak se stavi k reseni problemu. Pokud nekdo v kuchyni vesi garnyz pul roku, protoze pulhodina prace, kterou nezna a jeste ho bude stat volny cas je hrozne depresivni zalezitost, tak nekoho takoveho fakt nechci mit pod strechou. Vychazim z predpokladu, ze se lide nemeni. Drive blizkemu kamaradovi, ktery zije tezce konzume, ale nic uzitecneho vlastne nema a ani neumi a nevi, bych zazemi jen kvuli vzpominkam na detstvi neposkytl. Kdo mi nebyl ochoten nabidnout pomoc s praci na baraku nebo s necim jinym dulezitym, zato mne zval na ruzne pubertalni kraviny a me "diky,nemam cas" nebo "to je pro mne zbytecne draha zabava" si dela akorat prdel. Pocitace a virtualni reality na uver se nenazerou a dovolenou v thaisku si nezatopi. Lide se nemeni a holt sklidi, co zaseli. Kdo pred problemy uhyba ted, v dobe absolutnich jistot a dostatku neni nekdo,na koho bych se chtel spolehat v nejakych zajimavejsich dobach.
Na druhou stranu znamemu, ktereho znam par let a vlastne spolu nemame zadne hluboke zazitky, ale spojuji nas alespon castecne hodnoty a pristup k zivotu rad pomuzu. Uz je pro to ze vim,ze lecco vi a umi, a pred problemy nestrka hlavu do virtualni reality.

Za mne je zasadni, jestli se ten clovek spoleha spise na sebe, nebo na ostatni. Jestli o rozpadlickych tematech alespon premysli. Dale pak co umi a jak je na tom po fyzicke strance ale to je podminka nutna,nikoliv postacujici. Clovek, ktery se najednou probudi a jeho model sveta, je pres noc neplatny, bude psychicky na dne, bude nepredvidatelny, nespolehlivý a tudiz nebezpecny.

Jak mate vymysleno takove nezadouci kamarady a pribuzne vyprovodit? Rovnou direktivne a silou?
Napade mne jen asertivne a alibisticky s dekou kolem hlavy rict, ze vsichni marodime a neni dobry napad aby tu byli.
Preci jen zoufaly clovek, at je sebevic neschopny muze byt nebezpecny a napachat velke skody
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od vratnikp »

Co se tyce manzelky, nedokazu si predstavit sdilet domacnost s nekym, kdo alespon okrajove nepremysli v rezimu "mame se ted tak moc dobre, ze bychom se meli starat aby nam to vydrzelo". Fakt si neumim predstavit vztah a domacnost, kde skryvam, ze povazuju za ne nepravdepodobne, ze zivotni uroven poklesne. Vzdyt okolo tohoto predpokladu tocim veskera zasadni rozhodnuti. Do ceho a jak budu investovat zdroje. Jaka volnocasova aktivita ma prioritu (chlastani s kumpanama x chov kraliku/fitness...). Jake auto koupime...

Jeste k rodine, tu si clovek nevybira a i tak by se mel snazit na ni maximalne pozitivne pusobit. Nasadit brouka dohlavy ohledne, ja nevim udrzovani zasoby potravin, udrzovani zalozni topeni na drevo, zasobu leku... Minimalne clovek zjisti,kdo je v tomhle smeru netvarny
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od miselito »

100 percent sa stotoznujem a suhlasim s tvojimi poslednymi prispevkami :yes
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od cipis »

Tak podle nepridelane garnyze posuzovat, jak se bude chovat v jine situaci ... Zajimave.

Ja bych zrovna takoveho bral, protoze ma naradi, protoze to umi, no a hlavne, ze vyhodnotil, ze je to takova picovina, ze se s tim nemusi ted srat, kdyz to neni ted akutne potreba.
Vsichni, zejmena na baracich, maji nejaka provizoria i desitky let. A podle toho mam hodnotit, jak se bude kdo chovat za nejake jine situace? Naopak vidim, ze je na tom uplne stejne, takze to bude lepsi nez nejaky iniciativni blbec, ci sice ma kazdou ptakovinu rychle hotovou, ale to hlavni mu unika.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od vratnikp »

Bohuzel ne, Ta garnyz je historka a priklad ze zivota. Kamarad, ktereho si jinak vazim pro jeho ekologicke a zahradkarske znalosti se jako celozivotni panelakar prestehoval do stareho baraku. Instalace garnyze pro nej byla traumatizujici nova zkusenost, kterou odkladal pres pul roku, protoze kdyz to prezenu, v zivote nevrtal diru pro hmozdinku, nevedel jak na to a vystoupeni z komfortni zony bylo tak narocne, ze kolem toho zvladl prokrastinovat pul roku. Mezitim se nevenoval nicemu akutnimu, jen konickum. Ted rok a pul vyklizi spajz,aby nechal zamerit vestavenou skrin.

Proste lide,kteri dnes i pred trivialnimi problemy uhybaji a delaji vse proto, aby je nemuseli resit. Ne nadarmo plati, kdo zacne ma z pulky hotovo.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hagen »

Já to mám trochu jinak. Mám spoustu známých, kolegů,... ale skutečného přítele jen jednoho.
(respektive jeho a jeho ženu)
Ten je o lévl připravenější než já, takže v případě velkého dlouhodobého průseru bych já, a má paní šla k němu.
(Což je i dopředu domluvené.)
V případě menšího několikatýdenního průseru jsem dostatečně připraven to zvládnout sám.
Případné nevítané návštěvy už nyní řeší moji psi, kteří nejsou moc přátelští k cizím osobám.
I zvaným hostům dávají dostatečně najevo, že nejsou vítáni, a jen díky nezodpovědném páníčkovi jejich krátkou přítomnost budou tolerovat ;) .
Odpovědět