Sucho - co a jak pěstovat

PeFi
Příspěvky: 917
Registrován: 15.03.2014 13:01

Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od PeFi »

Mám zahradu v místě, kde bylo sucho relativně vždy, ale tohle začíná být fakt extrém.

Máte nějaké tipy co se dá rozumně pěstovat (stromy/zelenina), pokud takovéto počasí bude pokračovat - tj. léto vedra a sucha (a k tomu zimy s teplotami k - 20 stupňů) ?

Případně také tipy jak stromům pomoci zvládat sucho ? Já zatím zkouším toto:
- dodat do půdy před létem draslík
- Agrosil SL jako podpora udržení vlhkosti v půdě
- hydrogel pro novou výsadbu
- mladé stromky obkopané a obsypané mulčem
- výsadba živého plotu tak, abych omezil pohyb vzduchu napříč zahradou v létě i v zimě.

Když vidím, jak vypadá tráva (zalévám jen mladé stromky), tak si říkám, zda příští rok nezkusím sázet místo meruněk opuncie ...
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 96
Registrován: 03.09.2014 19:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od MPSMacek »

Používám na zadržení vláhy uleželí hnůj, půl kůbíku ke každýmu stromku a zasypat štěpkou... zalíval jsem zatím letos jednou a spíš preventivně, na podzim sázené jabloně vypadali pořád dobře. Bez zalívání si udělají lepší kořenový systém...

Pro ilustraci kapacity vodní zásoby přikládám fotku s tatrou hnoje silně zamulčovanou slámou... foceno 8.8. Dneska už to tam pomalu skomírá, už voda dochází, ale zaplodilo to pěkně, hromada dýní a cukrových melounů. A je to na kopci jižní svah. Jako bonus tam bude úžasný humus... 8-)
Přílohy
hromada.JPG
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 2405
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Rafael »

Co se týká stromů tak je vhodné vybírat spíš než odrůdu vhodnou podnož.
Např. u švestek, i když má některé nectnosti, tak myrobalán.
Obecně se dá říci vyhnout se všem mělce kořenícím podnožím a používat semenáče který mají hlubší a bohatější kořenový systém.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Cep
Příspěvky: 1427
Registrován: 09.04.2015 10:22
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Cep »

Taky jsem už přemýšlel, jestli se nekouknout po nějakých sybtropických plodinách :-)
Letos byl problém skoro se vším, nejhůř cukety a dýně - hniloba na konci. Normálně se to děje při nedostatečném opylení. Letos to asi bylo kvůli nedostatku vápníku (zvlášť papriky jsou na to citlivé). I když bylo - podle mne - vápníku dost, tak se kvůli nedostatku vláhy nedostal tam, kam měl. Takže jsem použil postřik na list. (ne že by se něco výrazně spravilo, ale..)
Rajčata, i když občas zalévána, taky nestála za nic - malé plody, málo a tvrdá slupka.
Kečup nakonec děláme z rajčat od táty - polní, bez tyčky, z pole bez závlahy ve srážkovém stínu Pálavy. A přesto perfektní - prý odrůda Roma , prý koření zvlášť hlubko .
Asi zkusím příští rok, možná na netkané textilii.
Vykašlu se na zelí a kedlubny (ty ledaže bych pořádně narychlil). Takové nálety molic, dřepčíků a krytonosců (letos vůbec poprvé) nepamatuji.
Johan
Příspěvky: 49
Registrován: 08.04.2015 9:53
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Johan »

Co pěstovat si myslím, že není správná otázka. Jde o to jak. Myslím si, že je důležité dostat do půdy co nejvíc prostředků, které vodu zadrží - takže organická hmota, či např. perlit - a tu pak překrýt hodně silnou vrstvou mulče. Mulč má tu výhodu, že zabrání odparu, ale hlavně půdou, i když je suchá, tak pořád nějaká pára uniká, ale pod mulčem se sráží. Takže alespoň u mě je vidět, že i když je půda suchá, tak pár cm pod mulčem je většinou mírně vlhká. Takže i na jižním svahu jsem poprvé zahrádku zalil před 14 dni.
PeFi
Příspěvky: 917
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od PeFi »

Já mám zahrádku jihovýchodní svah s hodně písčitou půdou, bohužel před 40 lety v sousedství těžili písek a díky tomu klesla hladina spodní vody tak, že voda je nyní na nejnižším místě zahrady až v hloubce větší, než 16 metrů.
Je tam sucho, ikdyž je normální rok, takže teď je to už totálně vyprahlé. Staré stromy mají kořeny hluboko a zatím to zvládají, ale co se týče mladých stromků, tak už začínají mít problémy i mladé borovice (výšky 1 až 2 metry) a to už taky párkrát dostaly vodu. Hodně písčitá půda je prevít. Mám srovnání s jiným regionem a jinou půdou, tam jim sucho dává taky zabrat, ale tam mají místy trávu ještě zelenou i bez zalévání, moje tráva už vypadá jako seno ...

Mulč jsem zkusil, funguje to, ale na příští léto musím udělat podstatně silnější vrstvu a zakrýt větší plochu.
Dearis
Příspěvky: 1
Registrován: 22.08.2018 4:24
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Dearis »

Nějak jsem nepoznal kdo je mamka a kdo taťka, ale stejně je to :puke


บาคาร่าบนมือถือ
Cep
Příspěvky: 1427
Registrován: 09.04.2015 10:22
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Cep »

Tohle léto mělo jedno pozitivo - skoro jsem neviděl plzáky. Počítám, že by mulč vřele uvítali. Jestli by to i přesto stálo za to...
step
Příspěvky: 179
Registrován: 04.04.2015 16:50
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od step »

Potřeboval jsem vypustit plnou nádrž na 5m3 vody naráz, pustil jsem vodu doprostřed trojůhelníku mezi tři jabloně a po vyčerpání celých pěti kubíků byl v trávě mokrý flek cca 1m v průměru, dále už se z trávníku zase prášilo. Hromada hlíny o výšce 2 m, kterou mám na zahradě od jara, byla při přebagrování úplně celá suchá. Prostě je opravdu sucho.
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od nabu »

Lze obojí. Zvolit rostliny co si se suchem poradí lépe (za mě je to třeba topinambur, kukuřice) i zvolit vhodný druh pěstování. Pěkně se o tom píše v knize Nepokořitelný zahradník. (která ostatně pojednává o pěstování ve zlých časech a nevlídném počasí..) Jeden příklad z knihy za všechny. Při pěstování kukuřice dává paní Deppe větší spon rostlin než je obvyklé, protože kořenové baly se potom nepřekrývají a nekonkurují si v nároku na vodu. Pokud si pamatuji, jezdí mezi řádky sekačkou..To znamená cca 80-90 cm? Zatímco mulčování se jí moc neosvědčilo.
Dalším trikem je používat co nejvíce ranné odrůdy, které odplodí, dokud je ještě v půdě "jarní" voda.
Je to zkrátka mnoho proměnných, které je třeba promyslet.
Ale pokud to zvládli indiáni Hopi v nehostinné polopoušti, zvládneme to taky. Jen se to musíme znovu naučit.
Co straší mě je, že sucho sebou nese požáry. Jako teď v Kalifornii. A požár pole Vám dokáže při větru zničit úrodu ve vteřinách...A kdyby jen jednoho pole. Lesy, louky..Pokud by byla komunita odázána jen na pěstování, může v mžiku přijít o vše..
step
Příspěvky: 179
Registrován: 04.04.2015 16:50
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od step »

Kamarád vyšla kukuřice také ve větším sponu než asi čekal, celkem mu vyrostlo asi pět stvolů :lol:
Díky tomu musel zbytek políčka vyplít a můj návrh aby mezi stvoly projel sekačkou nechal bez povšimnutí. I když by se mezi ně vešel i zahradní traktůrek.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 145
Registrován: 13.08.2016 20:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Piston »

U rajčat a paprik je perfektní kapkové závlaha rovnou ke kořenům. Zdaleka nejefektivnější zalévání a perfektní úroda, ovšem také nepříjemná počáteční investice a instalace. Přesto investici doporučuju. Letošní podzim je tragicky suchý a bojím se dalšího roku, i u nás, kde nás sucho relativně minulo, se bude lámat chleba.
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od nabu »

Stepe - děkuji za příspěvek. Nerozumím, ale co je v něm přínosného pro dikuzi.
Otázkou je proč Vašemu kamarádovi vyšla kukuřice tak bl...krásně. Na vině může být to, že neudělal, co jsem psal hned na začátku. (Rostlinám nestačila voda, konkurovaly si a zůstaly ty nejodolnější, přesto nekvalitní) - potom mezi nimi můžete jezdit sekačkou, traktorem nebo třeba tankem a už se to prostě nevylepší.
Nebo to byla špatná odrůda (odolné by měly být permakulturní malované hory - Paintend Mountain Corn, z hybridních lze dokonce vybírat z kultivarů přímo odolných proti suchu, třeba Aquamax).
Nebo jich zasadil málo což může škodit v mnoha ohledech.
Nebo použil nekvalitní osivo (třeba z předešlého roku oslabené imbrední depresí) .
Nebo to jednoduše neumí.
To se nedá posoudit. Těch proměnných je tam mnoho.
Já znám lidi, co mají na zahradě kukuřici na zrno (ne cukrovou) každý rok a jde jim, ať je sucho nebo ne.
Nikdo neříká, že je to snadné.
step
Příspěvky: 179
Registrován: 04.04.2015 16:50
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od step »

reagoval jsem jen na příspěvek
nabu píše:paní Deppe větší spon rostlin než je obvyklé, protože kořenové baly se potom nepřekrývají a nekonkurují si v nároku na vodu. Pokud si pamatuji, jezdí mezi řádky sekačkou..To znamená cca 80-90 cm?
Zaujalo mě proč jezdí paní Deppe sekačkou mezi řádky kukuřice (sečení trávníku, plevel)? přiznám se, knihu jsem nečetl, budu muset sehnat a přečíst.

neúspěch kamaráda v tomto případě byl dle mého názoru kombinací nepřipraveností půdy (první plodina po orbě původního trávníku bez hnojení), nedostatku srážek + pole ve svahu, prvním pěstebním pokusem, neoploceným pozemkem (zvěř), nadmořskou výškou.

Dík za tip na odolnou odrůdu, předám dál.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 684
Registrován: 24.08.2015 13:38

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Patrol »

Co je potřeba za speciální přípravu půdy pro pěstování cukrové kukuřice?
Před pár lety jsem si chtěl založit malé políčko (spíše záhon) , přeryl jsem 2 x 3m, koupil (celkem drahá) semena v zahradnictví a sázel cca 20cm od sebe. Půda je velmi úživná, rostliny rozhodně netrpěly suchem, přesto to byly slabé stvoly, které se rozhodně nedají srovnávat s kukuřicí, kterou běžně vídáte na polích JZD. Jen na některéých rostlinách vyrostly zdeformované ošklivé klasy, takže z celého políčka nebylo téměř nic.
Trochu si říkám, jestli tam nebyl opačný problém, tedy příliš vlhko, protože mně přišlo, že klasy, které vyrostly byly zdeformované kvůli nějaké plísni, nebo chorobě.
Náš pozemek, který je využívaný jako zahrádka, byl vždycky velmi vlhký a musím přiznat, že s přicházejícími vedry a suchými léty, si velmi libuji v tom, že je u nás stále vše zelené i bez zalévání, přesto, že všichni v okolí bědují nad žlutými trávníky a neúrodou vlivem sucha.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Cep
Příspěvky: 1427
Registrován: 09.04.2015 10:22
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Cep »

Asi to není tak jednoduché - https://uroda.cz/seti-zaklad-uspechu-pe ... -kukurice/
V čem všem mohl být problém nevím, jen mi přijde, že na kukuřici je 20 cm od sebe málo (a v tom článku o tom taky něco je).
pavel.venom
Příspěvky: 43
Registrován: 03.06.2018 22:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od pavel.venom »

Připadá mi, že Covid nám dost pomohl. Omezení letecké dopravy, atd atd a máme problém se suchem vyřešen. Prší a prší, že mám problém usušit seno.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 2405
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Rafael »

Nechce se mi, a ani na to nemám, rozporovat vliv omezení letecké dopravy na zvýšený výskyt dešťových srážek.
*
(A ani železničních, nebo to, že se počasí zaleklo některých plánovaných opatřenich vlády proti suchu... :D ).
*
Já jen, že už byly nejrůznější klimatické změny už v minulosti. A nezávislé na lidské činnosti. Možná...

Třeba tady je celkem zajímavé čtení.
Že naši předci zažili i horší katastrofy než ty zaviněné suchem.
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-cas ... -1772.html
Ale pro hlubší pochopení té problematiky je ten ořezaný článek jen takovým navedením...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 2712
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od proforma »

Venku leje a ja premyslim. Na zahradce se potykam s nedostatkem vody, asi jako kazdy. Letos to jde, ale... Uz delsi dobu jsem rozhodnuta poridit 2 IBC kontejnery 1 m3, postavit je na sebe s vypustnym ventilem dole a zavlazovat z nich. Problem je, jak tam tu vodu dostat. Nejjednodussi reseni - svod z okapu - neprichazi v uvahu, protoze ostatni sousedi v baraku by nesnesli zasah do spolecnych konstrukci (jsou to magori). I rekla jsem si, ze by mozna slo do tech IBC kontejneru vyrobit neco na zpusob trychtyre - predstavuju si neco cca 2x 2 m, v idealnim pripade skladaciho (jako obraceny destnik), aby to pri silnejsim vetru slo slozit a neposkodilo se to.

Zkousel jste nekdo neco podobneho? Muzete poradit s konstrukci, materialem apod.? Zatim zvazuju bambus + impregnovany silon (igelit se mi zda moc nahly, to by se vecne trhalo). Ale je to jen prvotni idea, urcite v tom bude nejakej hacek...
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 115
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od marabu »

Já to vyřešil plachtou co se svažovala rohem do vany. Uznávám primitivní, ale fungovalo.
Odpovědět