Dýně

Odpovědět
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Dýně

Příspěvek od sauerkraut »

Prekvapuje me, ze nikdo nezminil moznost pestovat dyne.

Na jare predpestujete rostlinky, pak je postupne zvykate na podminky venku a nakonec zasadite (nebo se daji zasadit az po poslednich mrazech). Na dostatecne velkem pozemku je krome zalevani muzete ignorovat az do podzimu. Na mensich zjistite, ze dyne neignoruji vas a jejich mnohametrove slahouny maji tendenci dusit ostatni rostliny, takze vam nezbyde, nez slahouny vedouci pro vas nepraktickym smerem strihat, nebo otazet jinam.

Na podzim sklidite prekvapive velke mnozstvi plodu. A bez hrabani se ve studene hline. Kdyz pocitate jen plochu, kde bylo zasazeno, tak asi ctyrikrat vice, nez topinamburu, nebo brambor. Na plochu zabranou listy asi nastejno, ale listy mohou byt klidne na stene a strese kulny, nebo na karisiti nad cestou (pak sem tam visi desetikilove dyne take nad cestou, to je nevyhoda efektivniho vyuziti prostoru).

Skladovani je na dynich snad uplne nejlepsi. Optimalni teplota: pokojova. Optimalni vlhkost: pokojova. Optimalni uprava: zadna, nebo jednou umyt zredenym roztokem sava. Trvanlivost: do leta pristiho roku i dele (zalezi na odrude - muskatove vydrzi nejdele).

Na ceske wikipedii toho moc neni, ale pokud ovladate anglictinu: https://en.wikipedia.org/wiki/Cucurbita
A pro ty, co timto jazykem nevladnou alespon slozeni: 100g dyne = 69kJ, 2.2g sacharidy, 1.1g vlaknina, 0.2g tuky, 1.2g bilkoviny, 95g voda. Vitaminy a mineraly zvladnete i bez znalosti anglictiny.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Dyne

Příspěvek od Johan »

Jen bych dodal, že je možná vhodnější je pěstovat přímo vysazením semen na záhonek. Jednak se mi zdá, že ty předpěstované stejně přerostou a krom toho můžu vysadit mnohonásobně více semen a mladé sazeničky protřídit podle toho jak rostou.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Dýně

Příspěvek od Patrol »

Letos jsme je měli na kompostu u velikého stromu.Navedl jsem některé šlahouny na kmen a na konci sezóny jsme měli spoustu dýní na stromě. Vypadalo to výborně, dýně na staré olši. :F
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Dýně

Příspěvek od K4cer »

Hehe, zrovna dneka jsem si uvařil dýňovou vomáčku, k zbytku guláše co jsem měl začátkem týdne - a je opravdu chutná.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Dýně

Příspěvek od Cep »

Letos jak bylo sucho, tak se jich moc neurodilo.
Navíc se pokřížily neuvěřitelným způsobem...
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Dýně

Příspěvek od sauerkraut »

Na sucho pomaha kapkova zavlaha, ale musi to clovek mit nekde, kde ma dost velkou strechu, nebo vodovod.

S krizenim to je horsi. Ono se to krizi navzajem treba i dyne s cuketami a vysledky jsou pry dost nejedle. Seminka jsme zatim vzdycky kupovali. Pokud by to neslo, tak by to chtelo ruzne variety pestovat daleko od sebe.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Dýně

Příspěvek od Baca »

Alebo pod dostatocne hustou sietou :-) Kazdy den siet navlhcit a ono sa ten pel prilepi. Viem, nie je to 100% ochrana, ale zmiernuje vplyv :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Vladuch
Příspěvky: 7
Registrován: 06.12.2015 18:09
Pohlaví: muž

Re: Dýně

Příspěvek od Vladuch »

Tekvice si môže pestovateľ opeliť aj sám a následne zabrániť opeleniu z tekvice iného druhu. Návod je v linku. Myslím, že by takto stačilo ochrániť len kusy z ktorých použiem semeno na další rok.
http://www.plat4mbooks.sk/?p=10623
First Sgt. Edward Welsh: We're living in a world that's blowing itself to hell as fast as everybody can arrange it.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Dýně

Příspěvek od Jason »

Letos jsme meli docela brutalni urodu dyni. Cca 6 plnych kolecek. A to zena vyhazela nejake starsi semena na hromadu hliny kterou mam pripravenou na zavoz (neni to ani ornice ale bordel s kamenama). Cely leto jsem si jich nevsimnul, nezalil a urodilo se hafec. Nejvice goliasu a pak jeste nejaky co musim dohledat co jsou zac... Jinak vsude kam jsem daval kompost tak se objevily dalsi ale ty jsem ze zahonu rovnou trhal a vyhazoval..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Dýně

Příspěvek od eotto »

Pokud chcete semenařit a nezkřížit, tak se samičí květ uzavře kolíčkem na prádlo, ještě než rozkvete (dělá se to i u smačích, aby na ně nedotáhl jiný pyl nějaký opylovač). Jakmile jsou květy zralé, utrhneš samčí a olámeš okvětí.
Následně sundáš kolíček ze samičího a samčím květem (tyčinkou) oplodníš samičí květ (ošmrdláš bliznu). Pak zase uzavřeš samičí květ kolíčkem na prádlo. Nakonec si označíš konkrétní plod který je na semena a ten sklidíš, až když je plně zralý.
"Mors certa hora incerta"
Odpovědět