Potravinová soběstačnost

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Jason »

Nemate nekdo zkusenost jestli se neda nejak uchovat rucola (roketa seta). Mam ji plne zahony a nejak nestiham ujidat. Do mrazaku jsem zkousel a je to hnus, tak premyslim jedtli udelat nejake pesto jako z bazalky?!
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od FarmářJan »

leda jako špenát a pak zamrazit. Tím dušením pak není tak ostrá. podobně se dá udělat plevel bršlice a sežráním tak můžeš i vyplet zahradu. win-win. Dobré a zdravé.
trpaslik
Příspěvky: 17
Registrován: 30.07.2021 13:01

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od trpaslik »

zalít vodou a zamrazit jako kostku? u bylinek do polévky to funguje, tady by mohlo taky.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Jason »

Ja jsem to psal ze jsem ji mrazil a vyjde z toho hneda hneda hnusna kase bez chuti. Tudy cesta urcite nevede.. jeste vyzkousim udelat pesto jako z bazalky a dam vedet
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od vratnikp »

trpaslik píše: 31.08.2022 22:16 zalít vodou a zamrazit jako kostku? u bylinek do polévky to funguje, tady by mohlo taky.
tohle jsem na jaře vyzkoušel u salátů. brzy ho rozmrazím a dám vědět, co z něj zbylo. Nějaké tipy co s vínem? letos mi vinička konečně začala plodit, mám cca 3kg z keře, takže ve finále něco přes 30 kg. rozinky v sušičce sou na tři dny a slunce už nemá sílu aby to usušilo. zavařit na kompot by to chtělo bez pecek, takže nevim co s tim. Domácí víno jsem už zkoušel a nepovedlo se, radši bych hrozny uchoval jako potravinu
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Haluziak »

Marmeláda?
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od dracekvo »

Z jablek si mrazím mošt. S vínem jsem to nezkoušel, ale mám ho taky hodně, takže to asi vyzkouším.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Haluziak »

Mošt z vína mi minulý rok během dvou dnů v lednici přešel do lehkého kvašení - bublinky na jazyku.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od dracekvo »

Jablečnej to udělá taky. Proto ho hned cpu do mrazáku v petkách. Na zimu je to příjemné vitamínové osvěžení.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Od včerejška se dají v ČR konečně koupit Malované hory :
:)
https://permaseminka.cz/kukurice/243-malovane-hory.html
Kdo je připraven, není překvapen.
Včelař
Příspěvky: 5
Registrován: 06.11.2023 21:50

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Včelař »

Je tu někdo, kdo zrealizoval potravinovou soběstačnost jako jedinec nebo komunita? Já začal v roce 2010 na 1 ha. Cca 300 ovocných stromů a keřů, skořápkovin. 6 arů se zeleninou. Ovoce, ořechy mám nyní vlastní. Dělám mošty, víno, kořalku, zavařeniny a suším. Drobné ovoce i mrazím. Zeleninu v sezóně také čerstvou. Brambory, cibuli, česnek, mrkev, kysané zelí uskladňuji na zimu. Kopr, pažitka, petržel roste na záhoně dlouho do zimy, i kapusta apod. Rajčata a chilli papričky suším a vyjdou mi na celý rok. Také sklízím kukuřici, popkornovou suším. V sadu běhá 100 - 200 ks drůbeže... slepice, husy. Vodu mám ze studny. Zbytek životních nákladů mi pokryje včelaření a prodej včelích produktů, prodej přebytků vajec a ovoce nebo směna. S kamarádem například za mléčné produkty. Přes rok se věnujeme ve volném čase i sběru v přírodě. Byliny, houby, plody apod. Funguji celkově s malým přebytkem. Topím dřevem, které nekupuji, ale sám chystám. Je nás 5, dva dospělí a 3 děti školního věku. Rád si přečtu zkušenosti ostatních v tomto směru.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Majkl Night »

To Včelař:
Můžeš se rozepsat v jaké jsi nadmořské výšce?
Jak obděláváš, ručně, malotraktor? Apod.
Díky
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Včelař
Příspěvky: 5
Registrován: 06.11.2023 21:50

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Včelař »

Zapomněl jsem samozřejmě na dýně, ty nám také vyjdou na celou zimu až do dalšího roku :P Pozemek mám hned za domem, takže si vystačím s ručním nářadím a jednoduchým benzínovým kultivátorem. Dále již jen rodinné a zároveň pracovní auto neskutečný tahoun VW T4 long syncro 6 míst s vozíkem. Za domem jsem postavil ještě podsklepenou stodolu s dílnou. Pozemek (sad) je rozdělený na několik oplůtků, kde se pase drůbež, občas i takové ty miniovce. Ještě mám pronajatý kus pole, které zatím nechávám obdělávat. O koupi malotraktoru uvažuju. Nadmořská výška 170 - 180 m, černozem. Na jedné straně pole, zahrady a sady. Na druhé straně rozsáhlý lužní les.
Odpovědět