Rajčata

Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Rajčata

Příspěvek od Lyster »

Nenašel jsem zde téma o rajčatech. K založení tohoto vlákna mě přiměl jeden článek.
Proč rajčata ze supermarketu nechutnají a proč je nedávat do lednice
http://technet.idnes.cz/rajcata-superma ... 4_veda_mla

A následně shlédnutí dokumentu Pravda o rajčatech (dá se najít na netu)
Opravdu zajímavý dokument. Zaujala mě tam informace, že při dobrém skladování vydrží semena rajčat i přez 40 let. Což si myslím že je naprosto super.

Já mám osobně rajčata velice rád, ale ze supermarketu by jsem si asi ten umělý hnus nekoupil. Vždy si počkám na rajčátka, které pěstuje můj otec.
A bez kečupu si taky nedokážu moc představit život. Ten si tedy většinou kupuji, ale jsem dost vybíravý.

A co vy? Máte vyzkoušené nějaké zajímavé odrůdy? Jak a kde je pěstujete? Myslím, že je to zajímavé téma na diskusi.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Rajčata

Příspěvek od bacil »

Já místo kečupu kupuju v lidlu protlaky, mají je ve skleničce jako dětský výživy. Je to 10000000x lepší než to čemu říkají kečup.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Rajčata

Příspěvek od K4cer »

Asi budu malinko o/t, páč já živý rajčata nerad.

Jen sem chtěl stran toho kečupu, velmi chutnej je Otma Gurmán. Je ve skle a je vyroben z 240g (!!!) rajčat na 100g kečupu. Je výbornej, Heinz a Hellmans se můžou jít vycpat. Nezaměnit s běžným kečupem Otma.
Výrobce je Otma Uherský Hradiště, takže českej výrobek - je to asi nějaká odnož Hamé, ale není to vůbec znát.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rajčata

Příspěvek od DeadMan »

K4cer naprostý souhlas :yes
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Rajčata

Příspěvek od Count »

My už jsme naklíčili a rostlinky se mají čile k světu. Letos jsem dostal semena od kolegy z práce, který dovezl z Řecka ta velká, masitá rajčata. Loni jsme měli hodně malých, takových jednohubek. To zase od strýce. Jestli semena vydrží 40 let nevím, sadím hned další rok a bez problému vydrží celý podzim a zimu, zabalená v sáčku a v ubrousku v suché místnosti.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Rajčata

Příspěvek od Cep »

Tak tak daleko se skladovatelností jsem to nedotáhl, většinu stejně zkečupujeme daleko dřív...
Ohledně skladovatelnosti mám docela dobrou zkušenost s odrůdou kumato .
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Rajčata

Příspěvek od Ivana »

Na chuť je naprosto skvělé divoké rajče (z Jižní Ameriky). Ale protože jsou malinká a porost udělá 3D síť, ve které se skoro nedá sklízet, jsou ještě lepší divoká zkřížená. Jsou větší (asi jako cherry), bez újmy na chuti a porost sice bují, ale sklízet se dá. Vyprodukovalo to asi 3x větší sklizeň (na váhu) než stejný počet rostlin rajčat běžných. Navíc je to silně odolné proti plísním.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Rajčata

Příspěvek od zedik »

já osobně mám problém s tím,že všechny kečupy jsou docela dosti doslazovaný cukrem takže u mě také vedou pasírovaná rajčata nebo žívá
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Příspěvek od Fabulous »

Ivana píše:Na chuť je naprosto skvělé divoké rajče (z Jižní Ameriky). Ale protože jsou malinká a porost udělá 3D síť, ve které se skoro nedá sklízet, jsou ještě lepší divoká zkřížená. Jsou větší (asi jako cherry), bez újmy na chuti a porost sice bují, ale sklízet se dá. Vyprodukovalo to asi 3x větší sklizeň (na váhu) než stejný počet rostlin rajčat běžných. Navíc je to silně odolné proti plísním.
Poradíš přesný název a kde to koupit? :)
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Rajčata

Příspěvek od brven »

Rajčata sadíme cca 40 keříků ročně, všehochuť. Ale nikdy nechybí Stupické polní ranné. Menší plody, ale nesmírně chutné a sklizeň začíná v první dekádě července, když všechny F1 odrůdy jsou ještě brčál.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Rajčata

Příspěvek od Michal S. »

Fab:
Běžně se to asi koupit nedá, ale pěstujou to lidi sdružení kolem Gengelu a od nich se to dá za symbolickou cenu objednat.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Rajčata

Příspěvek od herman »

Máš na ně kontakt?
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Rajčata

Příspěvek od Ivana »

Fabulous píše: Poradíš přesný název a kde to koupit? :)
Koupit se to nedá. Název neznám, ale koluje to mezi lidem, někteří registrovaní na fóru Biozahrada to mají a výměnou za něco to pošlou. Semena taky mám, ale momentálně jsou trochu nedostupná.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Rajčata

Příspěvek od Cep »

Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Rajčata

Příspěvek od Vladimir »

Pestujem zo semien, vysádzam vo februári až marci do 2dcl plastových pohárov, potom neskôr presádzam do pet fliaš od vody zrezaných na polovicu. To všetko doma vnútri, čo kde vojde po oknách aj v robote a potom v druhej polovici mája vysádzam na záhradu.

K tým kečupom, najviac mi takisto chutí už spomínaný Otma Gurmán, navyše to, že sa predáva v sklenenej fľaši je pre mňa veľké plus.
Vladimír
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Rajčata

Příspěvek od bacil »

Jasně, ten kdo ho načíná, se mu vyklopí půlka do talíře. Navíc to má podobu handgranátu, takže když se to stane, mám chuť ho vyhodit oknem.

Nejepší kečup dneska je rajskej protlak, posypat ho čerstvě namletým barevným pepřem nebo tam k němu naházet pár oliv a máte kečup jakej nekoupíte. Oficiální kečupy jsou buď moc kyselý, nebo málo rajčatový. Ze všech těch kečupů mi nejvíc chutná ta plastová kilovka z lidlu, ten není moc kyselej, ale zas míň rajčatovej, než ty kyselý superrajčatový.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Rajčata

Příspěvek od Patrol »

Včera jsme sklízeli rajče. 8-)
Kamarádka nám před pěti lety dala sazeničku peruánskýho rajčete. Že prej to rodí až tak za dva roky, ale bohatě a velký dužnatý rajčata. Všem známým, kterým to taky dala, chcíplo rajče za rok. Já ho na zimu strčil do baráku, do místnosti kde netopíme(cca 6°C). Sice jsem si myslel, že taky chcíplo, protože celé opadalo, ale na jaře z těch klacků vyrazily nové listy. Sice nikdy neplodilo, ale před barákem u vchodu svými obrovskými listy působilo zajímavě.
Letos, asi po pěti letech vykvetlo a udělalo asi tři plody. Jeden byl ještě v listopadu zelenej a mrňavej jak švestka, tak jsem ho urval a zahodil, aby měli více síly další dva plody, které měly lehce naoranžovělou barvu. Dal jsem rajče k oknu, aby na něj šlo slunce(zimní paprsky) a jedno trochu ještě ztmavlo a včera upadlo. Prohlásili jsme ho tedy za zralé, rozřízli prozkoumali, ochutnali a konstatovali, že teda nic moc. :puke
Možná bylo málo dozrálé, naše rajčata, když nedozrajou na letním slunci také nemají chuť. Tak alespoň přiložím pár fotek z našeho pětiletého snažení.
IMG_20180211_183822.jpg
IMG_20180211_183907.jpg
IMG_20180211_183932.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
yks
Příspěvky: 4
Registrován: 24.07.2018 2:21
Pohlaví: muž

Re: Rajčata

Příspěvek od yks »

2018_07_24_prehled.jpg
Letos (asi po 30ti letech) jsem si zkusil pěstování rajčat na terase (ve městě). Způsob je mírně odlišný od pěstování ve skleníku nebo na zahradě. Udělal jsem spoustu chyb: pozdní výsev, výběr nádoby, pozdní navazování... Nicméně mám cenné zkušenosti na příští rok. Ještě chystám sběr a skladování semen. Na obrázku je zachyceno „jak jde čas“. Úroda (dnešní stav): 4 plody na rostlině (24 plodů / 6 rostlin).
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rajčata

Příspěvek od Venet »

Yks, nabudúce si kúp (alebo urob) samozavlažovacie truhlíky. Sú väčšie ako fľaše, v jednom máš viac rastlín, menej často polievaš, a je to estetickejšie ;)
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Rajčata

Příspěvek od Vladimir »

Ja som zistil, že je zbytočné priesady z 2dcl kelímkov presádzať do fliaš a potom na záhradu, ako som to robil. Tento rok som skúsil niekoľko priesad nechať v kelímkoch, pri presádzaní do záhrady boli samozrejme menšie ako tie z fliaš, ale na záhrade ich hravo dobehli.
Vladimír
Odpovědět