Tabák, káva, kakao

Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Heike »

Občas čtu, jak se jako barter vyplatí mít pár krabiček cigaret-když jsem se díval na ceny semínek zmíněných rostlin, nevyplatí se spíš jako investice toto pěstovat? Jaký máte názor na využití vlastní produkce v PA? (prosím neposílejte mi googlem vyhledatelné stránky o pěstování, zajímá mě přímo pohled Rozpadlíků).
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Baca »

Skusenosti sice nie moje, ale niekolkych amaterov venujucich sa par rokov samopestovaniu v bodoch.

Na kilogram fajcitelnej suroviny potrebujes zhruba 80 rastlin (bezny spin podla odrody - velkosti rastliny 80x80cm). Potrebujes vhodne miesto na susenie listov (zber prebieha kontinualne - denne az tri mesiace, okrem toho priebezna starostlivost o rastliny pocas celeho vegetacneho obdobia). Vacsina predavanych tabakov su blendovane viacdruhove zmesi , takze rataj ak chces aspon priemernu chut, musis pestovat aspon tri typy (ak su vhodne na pestovanie v tvojich klimatickych podmienkach). Po vysuseni (ak sa podari a nic nesplesnivie) musis listie fermentovat - na kvlitny pofajc aj viac krat pri KONSTATNYCH teplotach a predovsetkym VLHKOSTI. Cize potrebujes vjodny fermentor. Popripade si mozes pocas ci po fermentacii tabak aromatizovat (kvalitnym alkoholom, marmeladami, medom, cukrom, tinkturami napr. vanilka) Potrebujes zariadenie na rezanie vyfermentovaneho tabaku (alebo mozes vyrabat lana ci flake atd atd....) A nakoniec duska - jedna fabricky vyrobena cigareta beznej velkosti obsahuje 1gram tabaku. Takze kilogram tebou vyrobeny = 1000 cigariet. :-)
Takze vacsina samovyrobcov samozasobitelov si tabak pestuje ako konicka a vlastne, casto slepe ulicky, miesania a dochucovania ci aromatozacie vlastnych zmesi :-)
Nykolaj
Příspěvky: 29
Registrován: 31.10.2014 13:45
Pohlaví: muž
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Nykolaj »

Mám vyzkoušeno nedá se to hulit to za A a za B zadrbaná celá zahrada na několik let-má to spoustu titerných semínek a pak se to chová jako agresivní plevel :evil:
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Baca »

Fermentovanie po ususeni je obrovska alchymia ;) Malokomu sa podari na prvy sup vyrobit nieco lepsie ako material na hubenie vosiek :-D
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od sigmark »

nevím o tom že by se tabák fermentoval. praděd si ho za první války pěstoval, dosoušel ho na půdě dokud listy nebyly kožnaté, potom je sroloval a dal do chladu ve sklepě a do fajfky si řezal babče na prkýnku :-) nějak se s tím netento a výsledky byly.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Baca »

Samozrejme aj tak sa da :-) ale dedo musel mat plechovu hubu z titanu ( co ostatne mali asi vsetci co v tej dobe fajcili). Najdostupnejsi bol domaci "tabak selsky" s obrovskym obsahom nikotinu a chutou palenej handry. Mimochodom v nasich podmienkach bezne a asi aj nejlepsie pestovatelna odroda. Virginie a ostatne odrody potrebuju maximalnu nadmorsku vysku do 280mnm atd atd. Fermentovanie tabaku sa prevadza uplne bezne aj ked je to alchymia. Cigary, fajkovy tabak a aj kvalitny cigaretovy tabak MUSI byt fermentovany. Inak to machut a vonu zapalenej travy tri roky starej, obsah nikotinu z jednej cigarety ta odpali ako desat piv. Fermentovanim sa obsah nikotinu v liste znizuje, zaroven sa odburava zostatkovy chlorofil v listoch, stiepia sa prirodne skroby na cukry. Celkovo ziskava na jemnosti a voni. Ved skus porovnat napriklad tu uz spominanu rezanku na nalev proti voskam a nejaky naozaj slusny cigaretovy tabak napriklad Javanese, Turner, red bull drum, alebo im podobne a zistis obrovsky rozdiel. Neporovnavaj s beznymi fabrickymi cigaretami aj ked odtrhnes filter. DO cigariet sa totiz neplni rezany tabakovy list, ale tabakovy papier. Ten sa totiz narozdiel od tabakoveho listu da rezat na presne pruzky, ktore automat vie presne davkovat do durinky. Rezany tabakovy list je rezany nerovnomerne a masina ho bud do dutinky narve tak, ze ani nezapalis, alebo ho tam neda takmer vobec. Cize, z tabakovych listov (velmi casto pochybnej kvality - plesnive, nedofermentovane, nedosusene, bordel) sa vyrobi tabakovy papier, dorazi sa chemkaliami, farbiva, aromy, zvlhcovadla - eciek ako v svadobnej torte a to sa potom rve do dutiniek a predava ako bezne filtrove cigarety.
Cize suma sumarum, vypestujes, postupne ako listy dozrievaju zbieras, kontrolovane susis, fermentujes, ochutis aromatizujes, zasa fermentujes a podla toho ako ho chces fajcit bud prisusis, alebo lisujes, stacas lana, a hermeticky balis a skladujes. Alebo nechas ci sam tocis cigary, ktore zasa skladujes bud dlhodobo hermeticky, najlepsie v inertnej atmosfere, alebo kratkodobo v humidore s kontrolovanou vlhkostou a bez slnecneho svetla :) AK by si chcel vediet viac a podrobnejsie stryko googel pomoze. Od pestovania az po usulanie prvej vlastnej cigarety ci cigary :-)
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Desouza »

Kvalitu až tak neřešte , uvidíte jak dojdou vajgly tak se strhne peklo ... A za cokoli co obsahuje nikotin vám budou platit zlatem .

Téma :Tabák - pěstování, zpracování, využití atd.
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... bak#p18922

Kafe je také fajn artikl .

Tipy pro nákup kávy :

Pokud můžete, koupte kávu přímo z pražírny .
Kupujte kávu ve vakuuovaných zapečetěných sáčcích nebo plechovkách.
Kupujte pouze tolik kávy kolik vypijete během pár dnů , po týdnech káva strácí svojí chuť .

Tipy pro skladování kávy :

Neuchovávejte mletou kávu. Kupte si kávu jako celá zrnka, která namelte až, když jste připraveni vařit kávu. Pokud si kupujete mletou kávu pro pohodlí, skladuje ji při pokojové teplotě ve vzduchotěsném obalu po jeho otevření. Keramická nádoba s vakuovou pečetí je teké dobrá volba – ale nesmí být z čirého skla. Sluneční světlo a teplo nejsou dobré pro vaši kávu.

Kávu můžete skladovat i jako celá zrnka po několik dní ve vzduchotěsné nádobě i při pokojové teplotě.

Pokud kávu plánujete skladovat více dní či týdnů můžete použít zaskladnění do mrazničky – ale měli byste dbát na několik opatření, aby se z kávy dostalo pokud možno maximum vzduchu a vlhkosti.

Zde je návod, jak uložit kávu bezpečně v mrazničce:

Dejte kávu ve vzduchotěsné nádoby, nebo do zipovacího sáčku. Pokuste se použít nádobu jejíž obsah bude korespondovat s objemem skladované kávy . Po jejím základním zabalení nádobu nebo sáček s kávou obalte ještě jednou vrstvou igelitu nebo vložte do sáčku. Pro optimální skladování je dobré použít jako vrchní vrstvu alobalový zábal.
Důležité je rozmrazovat jen tolik , kolik spotřebuji .
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Gloch »

Pokusil jsem se, ač nekuřák o pěstování a výrobu kuřiva. Semena jsou velmi drobná - asi jako petunie či begonie. Použil jsem krabičku od vlašského salátu s průhledným víčkem, naplnil asi do výše 1 cm substrátem, zalil, utlačil a "posolil" tabákovými semínky. Po vzejití a když trochu povyrostly tak jsem je přepikýroval a pak - po zmrzlých - vysadil. Vyrostly mi rostliny asi 2 m vysoké. Listy jsem sklízel postupně a sušil na půdě. V zimě pak jsem je navlhčil postřikovačem, který používá manželka na kropení prádla před žehlením a až zvláčněly smotal jsem je do balíčku asi jak salám tlustého. ten jsem zabalil do alobalu a strčil přes noc do trouby nastavené asi na 50-60 C. Druhý den večer jsem to na prkýnku ostrým nožem nakrájel asi jako když se krájí hávkové zelí a usušil. Kuřáci - po vyzkoušení mi rozebrali asi 3/4 kg okamžitě a mám "objednávku" na jakékoliv množství, které vypěstuji. Akorát z toho museli vybrat tvrdé kousky, nemaje zkušeností zpracoval jsem to i s žilnatinou.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Baca »

SKus fermentovat pri nizssej teplote okolo 42c a dlhsie aspon dva tri dni. Ked ich vyfermetnujes, znova usus (nemusi to byt az do lamavosti) a oros to napriklad roztokom kvalitnej whisky, javoroveho sirupu a par zrniecok vanilky. To namiesaj pred prvou fermentaciou a nechaj ulezat. Potom tym oros listy a zasa daj aspon na dva dni fermentovat. Narez, napchaj tesne do zavarovacky s tesnym vikom a v temnote a nizssej teplote nechaj aspon dva tri mesiace ulezat :-) A uvidis - ucitis zazraky :-) Este - pri vysievani skus kombinovat odrody. Zlatu virginiu, burley a podobne a ususene listy pred fermentaciou zmiesaj v nejakom pomere a potom postupuj tak ako predtym :-)
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Nicotinick »

Srry, ale mně se v duchu mého nicku normálně sbíhají sliny. :shock:
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Marglin »

Mě taky. Další projekt na můj wishlist :yes
clandestino
Příspěvky: 53
Registrován: 13.05.2011 19:26

Kvalita je hezká věc. Ale nouze je svině.

Příspěvek od clandestino »

Níže cituji farní kroniku z doby první světové války.

1. září 1918
Tabák. Jako všeho, tak i tabáku jest nedostatek. Prodává se tabák "válečný", tj. smíchaný s velkou částí bukového listí a chmele. Že takový tabák málo "voní" jest samozřejmo. Ale ta trocha tabáku jest málo. Zavedl tedy stát lístky na tabák, "tabačenky". Co je to však platno, "tabačenek" jest dosti, ale tabáku nikde. Za 14 dní dostane kuřák jednu pakličku "tabáku" (vykouří ji za půl dne) nebo 2-3 mizerné doutníky. Kuřáci sáhly tedy k "svépomoci": začali pěstovat tabák sami. Bebylo zahrádky, aby se v ní nepyšnila libovonná nicotiana. Ale běda, orgány finanční rychle se to dozvěděly, tabák musil honem pryč. Kdo nechtěl platit pořádné pokuty, ukryl tabák co nejrychleji. Š.F., mlynáři v Ž., zabavil finanční strážník 52 kg tabáku. Tomu se nevyplatilo pěstovati tabáku, byla mu uložena pokuta 180 korun.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od sigmark »

jo, prapraděd si ho pěstoval za barákem, kde nebylo vidět z ulice :-)
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Foxy »

K doma pěstovanému tabáku:
- - -
Když tak sleduji lidi, co diskutují na chodbě, mezi prsty zapálenou cigaretku (prosinec 2006!) s dlouhým popelem, ze které mezi řečí tu a tam nepřítomně popotahují, často si vzpomenu na dědu a jeho fajfku.

Ještě jako předškolák jsem trávil dlouhé dny letního volna u babičky a dědečka na chalupě, zatímco rodiče se kdesi sjížděli sjížděním divoké vody.
Děda, vždycky když skončil celodenní práci, si v podvečer sedl na lavičku na zápraží a vytáhl dlouhý futrál, ve kterém měl fajfku. Byla tam rozložena jako nějaký hudební nástroj, a já koukal se zatajeným dechem, jak jí pečlivě sestavuje dohromady.
Troubel tohoto přístroje tenkrát snad byla delší než já; nahoře nasazený zahnutý náústek, který bylo předem třeba protáhnout, dole zas nasazena uzavírací čepička.
Do otvoru v troubeli byla vsazena jedna z porcelánových hlaviček; v tom futrálu ve svých jamkách spočívaly tři různě velké a tvarované, každá s nějakým obrázkem a všechny měly odklápěcí víčko.
Tu hlavičku děda nacpal hrubě řezaným tabákem, kterému říkal domovina. Nabíral ho z koženého váčku, jehož nezapomenutelnou vůni jsem miloval; upěchoval to takovým lesklým kovovým udusávátkem, na jednom místě znovu načechral a pak zapálil sirku. Přiložil jí k hlavičce, potáhl, a já byl znovu a znovu fascinován, jak se plamínek jak artista na hrazdě otočil dolů.
Pak bylo třeba "zapukat", aby se to v té hlavičce správně rozhořelo, a poté se víčko přiklopilo.
Pak tam děda seděl, a vypouštěl dým; a když bylo otevřené okno, babička hudrovala, že lí ten čoud naleze do ložnice. Ale děda to nevnímal, nedal se vyrušit ze svého soustředění, dál vypouštěl své obláčky, a když můj pohled byl už příliš žádostivý, vypukl pro mé potěšení nějaký ten kroužek, a já na něm mohl oči nechat.
Nakonec hlavičku vyklepal, ještě teplou vytřel a z té dlouhé troubele vypustil hnědavou močku. Do flaštičky, protože babička z ní dělala postřik proti mšicím.
Vytěrákem, velmi podobným tomu, kterým jsem později na vojně protahoval hlavně, pečlivě protáhl troubel; menším pak ostatní otvory. Pak zas rozebranou fajfku poskládal do futrálu. A tahle jedna fajfka mu stačila až do příštího večera.
A já si vždycky říkal, že až budu velký, budu kouřit zrovna tak.

Vše nakonec dopadlo jinak, a fajfka zůstala jen vzpomínkou. Přesto si ale myslím, že kdyby lidi přistupovali k tabáku takovýmhle způsobem, vůbec by to nebylo špatný.
Babička vždycky hubovala, že si dědek tou fajfkou jen zdraví huntuje, a že ho nakonec zahubí, což se mu také v šestadevadesáti letech skutečně stalo. A ta jeho fajfka pak zmizela, a babička mi nikdy neřekla, kam jí dala. A tak mi holt není dáno kouřit; protože cigareta... no posuďte sami, že ve srovnání s dědovo fajfkou to prostě nikdy nemůže být ono.
- - -
Tím jen chci říct, že tabák lze podomácku pěstovat, pod přístěnkem tabákové listy sušit a tuto "domovinu" se zjevnou rozkoší konsumovat.
Jak, a jestli vůbec děda nějak ten tabák fermentoval, to nevím. Nějak jsem to od dědy neokouknul; nejspíš proto, že jsem byl tenkrát jen o málo větší, než ta dědova fajfka.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od donovanstangiano »

To je tak hezky napsaný, že kdybych už 3 roky nekouřil, tak si teď zapálím... :)
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od herman »

Máš pravdu, kouření dýmky je rituál. Ono když si dá člověk sklenku dobré kořalky, k tomu si nacpe a zapálí fajfku a obé si pak pomalu a s rozkoší vychutnává, to je něco kouzelného. Já sám cigarety nekouřím, ale doutníček či dýmku si občas zapálím. (asi si dnes večer jednu nacpu ;))
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Baca »

:-) A este ked si vonavy tabacik zapalis vo vlastnorucne vyrobenej fajke :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od herman »

Fajfku si sám nevyrobím, má manuální zručnost, slušně řečeno, je naprosto nulová.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od Baca »

Par svesticek z me zahradky :-) Prvotiny, teraz ked mam lavacku zkriplovatenu ........... :-(


http://www.dymka.net/bb/gallery/album.php?album_id=490
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Tabák, káva, kakao

Příspěvek od the.marek »

Foxy: Krásně napsáno, jestli to je z tvé hlavy, tak by jsi se měl dát na psaní, je to krásné a čtivé :yes

Baca: Krásné kousky, máš můj respekt. Sám jsem koketoval s dýmkou, mám doma jednu Butz-Choquin, kterou jsem dostal darem, nicméně ji kouřím jen velmi sporadicky a příležitostně ve chvílích největší pohody (takže opravdu velice sporadicky :-D) a druhá věc je, že jsem na to podle mě ještě příliš mladý, takže čekám a k tomu řádně dozraju. Podle mě dýmka patří k vousatému postaršímu pánovi, i z toho důvodu bych si ji nevzal např. do společnosti. Ale už se těším, až budu v určítém věku sedět na rybách a bafat z dýmky :-).
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Odpovědět