Jedlé kaštany

Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Jedlé kaštany

Příspěvek od Heike »

Podařilo se mi ukořistit 20 semen jedlého kaštanu, rostoucího volně venku-zkusím je naklíčit, a uvažuju že je vysázím do přírody. A te´d proč jsem založil toto vlákno(doufám že tu není podobné, kdyžtak to smažte). Vyplatí se vysadit na zahradě u domu? Kaštan žije 1000 let, napadlo mě že se jedná o skladovatelný zdroj potravin, v nouzi možná i paliva. Jaký máte názor, resp. tipy? Pochopitelně jsem bádal po netu, ale pohled zahrádkářů je trochu jiný než rozpadlíků.
radluko
Příspěvky: 35
Registrován: 06.12.2012 22:24
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od radluko »

No s tím skladováním moc nevím. Máme jedlé kaštany v okolí a tak pravidelně každý rok sbíráme, vždy se na ně těšíme. Ale zkoušeli jsme je zamrazit jak syrové, tak povařené, ale po rozmrazení jsou hnusný a nedobrý. Jak jinak skladovat nevím, možná usušit? Ale co pak s nimi, jedině na mouku.
http://oko.yin.cz/23/jedle-kastany/
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od Heike »

Díky!
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od prvak »

Zdravim gastany netreba klicit ked som bol na zbere gastanov tak som tam nasiel vela malych stromcekov uz vyklicenych z predchadzajuceho roku takze som si odkopal do igelitky ta 6 stromcekov a dufam ze aspom 2 preziju do dospelosti. nakolko je vhodne mat minimalne dva nabuduci rok pojdem do inej lokality a vykopem si dalsie :)
halogen
Příspěvky: 7
Registrován: 05.02.2013 8:53

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od halogen »

Myslím, že mouka z jedlých kaštanů může nahradit klasickou mouku (například při bezlepkové dietě). Někde jsem četl, že úroda jednoho stromu by měla uživit člověka na celou zimu. (potvrzeno nemam ;) )
radluko
Příspěvky: 35
Registrován: 06.12.2012 22:24
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od radluko »

Tak letos jsou kaštany sice v množství dostatečném, ale musím říci, že jsou daeko menší než loni :sad
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od Jason »

U nas jich moc neroste, lepe receno jsem na zadny nenarazil.. Chtel bych si proto par uschovat a vyzkouset pristi rok zasadit..

Nedavno jsme se byl podivat tady na jednom hrade, cca 10km od bydliste a jako zajimavost rikali ze se drive v okoli ve velkym pestovali a byla to jedna z hlavnich slozek potravy. tak se urcite musely nejak skladovat a uchovavat pres zimu
MisterB
Příspěvky: 10
Registrován: 10.05.2013 14:05
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od MisterB »

Zrovna včera jsem si přivezl asi 50 ks z mého statku v Čechách. Zkoušel jsem pečení a musím říci, že s velmi dobrým výsledkem. Naříznout slupku do X (aby se nerozprskly) a nechat péct asi 20 minut při 180-210°C a výsledek velmi chutný :D A ano, souhlasím, že letos je jich sice dost, ale jsou menší než dříve
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od Ivana »

Taky jsem je klíčila. Tady máte reportáž.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8793
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od Fabulous »

Naposledy jsem jedl pečené kaštany v Miláně a opravdu mi nechutnaly :( Hodnotím jako úplně nouzové jídlo a nechápu, proč to tam lidi kupovali jako vzteklí...
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od GOD »

som čítal, že gaštany sa uskladnujú do pivnice. Uložené sú v slame na ktorej je vrstva zeminy, bez svetla, oskušane nemam
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od Maximus »

Osobně mi jedlé kaštany velmi chutnají - nejen prostě pečené, ale třeba taková kaštanová plňka do krůty je výborná. Vyrobit se dá z nich třeba i mouka.

Jedlé kaštany jsou hodnotné i tím, že úroda z několika vzrostlých stromů dokáže poskytnout velké množství vydatné potravy při minimální námaze vynaložené k jejímu získání.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od Ivana »

Velký problém je že jich je málo. I když jsem už viděla i větší porost v lese.
tururu
Příspěvky: 30
Registrován: 05.05.2013 0:37
Bydliště: východ Středních Čech

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od tururu »

Teď už je sice pozdě, ale pokud je někdo z okolí Železných hor, tak dvojice stromů je na 49°59'13.199"N, 15°28'24.904"E (možná o jednu odbočku západně). Trochu menší kaštany - asi 1.5cm.
Větší strom s většími plody >2cm je na 49°59'5.738"N, 15°28'30.505"E. Opět možná o jednu cestu západně. Byl tam i semenáč se 3 listy, tak snad jich bude mít příští rok více :). Pro dobrou úrodu je prý třeba mít 2 stromy poblíž, tak uvidíme jesli vyleze něco i ze semen.
Po sběru v lese je třeba kaštany nechat vyschnout (jako ořechy), jinak zplesniví.
Nejsou špatné ani syrové když se oloupe i jádro, ale pečené jsou výborné. Jako technika se mi osvědčilo podélné rozříznutí a vydloubnutí lžičkou ;).
radluko
Příspěvky: 35
Registrován: 06.12.2012 22:24
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od radluko »

Na netu lze zjistit polohu kaštanových alejí, dokonce i jednotlivých stromů. Ale nejsou tam všechny. Jisté vodítko je katastr nemovitostí a údaje v něm, případně pomístní názvy. Jedlý kaštan je strom přímo spojený s vinařstvím a nevěřili byste kde všude dříve byly vinice. A v okolí je třeba hledat. A když nenajdete kaštan, možná narazíte na oskeruši ;)
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od Ivana »

radluko píše:... katastr nemovitostí a údaje v něm...
Tenhle trik neznám. Kde to tam hledáš?
radluko
Příspěvky: 35
Registrován: 06.12.2012 22:24
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od radluko »

S tím katastrem je to myšleno tak, že když si zobrazíš mapu pozemkového katastru, jsou tam uvedeny pomístní názvy jako třeba....lada, na ladách, v podmoklině, na šibenici atd, a právě názvy jako Vinička, pod vinicí, na vinici atd jsou nápovědou. Tady je příklad: http://sgi.nahlizenidokn.cuzk.cz/marush ... e=Marushka

http://sgi.nahlizenidokn.cuzk.cz/marush ... e=Marushka

Když se místních zeptáš, tak si budou klepat na čelo kde by se tam vzala vinice :o
radluko
Příspěvky: 35
Registrován: 06.12.2012 22:24
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od radluko »

Tak se omlouvám, odkaz na přesné místo na mapě nejde, vždy se zobrazí celá přehledka :head
pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od pavel131 »

Na geoportálu jsou vsechny zajímavé dostupné mapy, je možné tam přidávat různé zajímavé vrstvy.
http://geoportal.gov.cz/web/guest/map/
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jedlé kaštany

Příspěvek od JirkaK »

Mám zasazený jeden strom - ještě je mladý. Vypěstovaný z kaštanu.
Já je mám velice rád, ale manželce nechutnají. Skladovat se dají velice jednoduše. Stačí obyčejná bedna, jenom pozor, když se sbírají, tak se musejí nechat, dobře proschnou, nebo zplesniví. (stejně jak ořechy)

Při pečení je potřeba je naříznout - už to přede mnou někdo uváděl.
Já to dřív nevěděl a pekl je v troubě nenařezané a pak jsem měl kaštany nahozený celý strop.
Odpovědět