RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Odpovědět
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od achopsalista »

máte niekto skúsenosti s pestovaním /odolnosť, úrodovosť atď./, so spracovaním a využitím /použitím/? podľa toho čo som v skratke čítal je to krík ako určený do PA časov... a mať skladom nejaké množstvo sušených plodov môže byť tiež dobrá voľba...
Henten

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od Henten »

Jeden cas jsme to pestovali doma a rostlo to i v okoli jako dekorativni ker. Clovek se o to nemusi starat a plodu to ma plno. V syrovem stavu jsem nic hnusnejsiho a zdravejsiho nejedl :lol:
Uživatelský avatar
cunas
Příspěvky: 28
Registrován: 09.07.2013 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Gablona über dem Adler
Kontaktovat uživatele:

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od cunas »

U nás tady roste po městě jako okrasný keř. Pokud se nemýlím, plody rostou jen na samičí rostlině. Sklízíme je tady každoročně a lidi koukají jako blázni, protože to neznají. Jíme je za syrova, mačkáme z nich šťávu, děláme marmeládu, atp. Jinak bych to hodnotil jako hodně účinný lék na nachlazení. Pravidelně testováno. Jinak co se týče pěstování: tady se o to nikdo nestará, roste to samo, nic to nepotřbuje a každý rok je to úplně obalené bobulema. Jelikož to má trny na větvičkách, musí se to obírat opatrně, nejlíp v rukavicích. Na wiki psali Ruskou metodu sklízení, kdy nechají plody přemrznout a následně je setřásají na plachty. :yes
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od achopsalista »

našiel som kvalitný článok.: http://www.botanika.wbl.sk/Rakytnik-rasetliakovy-.html
ak viete niekto vložiť z neho text /napr. ako wordový súbor/ , potešilo by...
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od Jason »

mam to na zahrade - zatim jenom dva kere - samci a samici. spise jenom jako dekorace ale kazdej roz z toho sklidime docela dost plodu. da se udelat uplne luxusni stava nebo je susit - nejdrive nalozit do cukru a potom ususit.

Jinak rostliny jsem dostal od kamose - ma z toho udelany na jedny casti pozemku zivy plot, absolutne nepruchodna bariera
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od achopsalista »

môžeš sa trochu rozpísať o tom naložení do cukru a sušení?
dal ti odsek z koreňa či mladé kríčky vyrastené z plodov?
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od Dáda »

Již řadu let nám roste samčí a samičí keř v podmínkách Krušných hor v nadmořské výšce 600 metrů. Máme maloplodou odrůdu, úroda se rok od roku různí. Přestože jsou keře trnité, kozy jsou schopné to ožírat. Doporučoval bych velkoplodou odrůdu, která se prý jmenuje lejkora. Rakytník řešetlákovitý je keř až strom do chladnějších podmínek. Ostrov Hiddensee na německém Baltu je jím porostlý.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od Jason »

rozpustim cukr ve vode - tolik cukru dokud se jeste rozpousti - nasyceny roztok. do toho na par hodin nasypu rakytnik (cca 2 - 5 hod podle casu) a potom cednikem nebo sitkem vyndam. Susim vetsinou v troube na plechu abych si nezadelal susicku. po par hodinach je temer suchy a nandam do uzavrenych sklenic. v zime pak vyndam a velice dobra pochoutka, sladkokysele a plne vitaminu
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od urbanwarrior »

z archivu vybírám další chytristiky,kt jsem kdysi vyzobal z netu, doufám, že se nikdo nepřihlásí o práva :roll:

Rakytníkový likér
Umeleme 1 kg bobulí rakytníku, smícháme s 1 l vodky (nebo jiné silné lihoviny nebo s čistým lihem ředěným vodou) a necháme v teple stát asi osm dní. Potom svaříme 1 kg cukru s menším množstvím vody, rakytník přecedíme přes plátýnko a smícháme s vychladlým cukrem. Opět přecedíme, slijeme do láhví a necháme tři měsíce uležet. (Na likéru i sirupu se vytvoří vrstva rozemleté slupky, nevypadá to hezky, ale na chuti to nic nemění.)

Rakytníkový sirup
Rozmačkáme nebo umeleme na masovém strojku 3 l omytých plodů rakytníku, zalijeme 2 l vlažné vody, přidáme 2 dkg kyseliny citronové a nechám 24 hodin stát. Potom přecedíme, vymačkáme, na 1 l šťávy přidáme 1 kg krystalového cukru a na kraji plotny bez vaření rozpustíme. Můžeme přidat Petol. Ještě teplé plníme do láhví.

Rakytníkové plody šetrně usušit, používat jako čaj, či jen tak zobat.
Rakytníkové plody zamrazit a používat do salátů či do koláčů jako ovoce.
Rakytníkové plody uchovávat v medu. Plody zalít kvalitním medem.

Rakytníkový džem
Jen rozvařít rakytník s jablky v poměru asi 1:1 +hrozinkama a cukrem. Dát do sklenic, a mírně sterilovat v troubě. Je výborný do palačinek.

Plody rakytníku v cukru
Volí se stejné množství rakytníkových plodů a cukru, kterým se plody prosypou. Naskládají se do sklenic, na povrchu se zasypou cukrem, uzavřou se a dají na chladné a temné místo. Po každém odebrání plodů musíme obnovit horní vrstvu cukru.

Rakytníkový sirup proti jarní únavě, při rekonvalescenci, pro zvýšení imunity
1 kg šťávy z rakytníku
1 - 1,5 kg cukru
plody rozmixujeme a přecedíme přes husté síto nebo plátěný pytlík
smícháme s cukrem,až se rozpustí
zásadně nevaříme, ohřejeme na max. 75° C a naplníme do čistě vymytých sklenic
preventivně podáváme 1 lžičku denně, při nemoci 3x denně

Rakytníkový olej ze slupek po lisování šťávy na hojení ran a popálenin
slupky usušíme, umeleme, dáme do sklenice a zalijeme kvalitním olivovým olejem
dobře uzavřeme a dáme na 3 týdny na slunné místo, občas promícháme
pak přefiltrujeme a nalijeme do skleněné nádoby z tmavého skla a uložíme na chladném místě


Rakytníkový med

Čerstvě vylisovanou šťávu smícháme s kvalitním tekutým medem. Vše uschováme v temnu a chladu. Během zimního období užíváme 1× denně 1 lžičku tohoto medu (děti poloviční množství).

Rakytníková drť

Rakytníkové plody pomalu usušíme a potom je pomeleme nebo rozmixujeme nadrobno. Tuto drť skladujeme v dobře uzavřené tmavé skleněné nádobě. Co druhý den užíváme jednu čajovou lžičku. Dětem do pěti let dáváme na špičku kulatého nože jednou denně.

Rakytníková kúra proti padání vlasů

Sto gramů listů a plodů povaříme asi sedm minut v půl litru vody. Pak dobře scedíme a pravidelně po dobu šesti týdnů popíjíme 3krát denně 1 dl.

Nápoj z rakytníku

Na jeho výrobu potřebujeme rakytníkové listy a listy meduňky nebo máty peprné v poměru 1:1. Bylinky přelijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, můžeme přisladit medem, javorovým nebo agáve sirupem. Nápoj podáváme dobře vychlazený.

Rakytníková pálenka

Rakytníkové plody rozmačkáme, nasypeme do sklenice se širokým hrdlem a zalijeme je až po okraj kvalitním destilátem, nejlépe slivovicí a dobře uzavřeme. Pak necháme 10 dní na teplém místě louhovat, potom ale necedíme. Užíváme také 1 čajovou lžičku každý druhý den.

Čaj z rakytníku

1 lžičku bobulí rakytníku, 1 lžíci jablečných křížal, 1 lžičku meduňky

Postup: Všechny uvedené přísady zalijeme 2 dl vroucí vody a vše necháme 15 minut louhovat, pak bobule a křížaly vymačkáme a přecedíme. Hotový čaj můžeme přisladit medem.

Nápoj z rakytníku - povzbuzovák

V rakytníku je také obsažen alkaloid hippophein, z něhož vzniká amin serotonin, který má karcinostatický (protinádorový) a antidepresivní účinek, u rostlin byl nalezen vůbec poprvé.

Vitaminové smoothie

1 šálek rakytníkových bobulí, 1 šálek nakrájených jablek, ½ šálku jogurtu, ¼ šálku pomerančové šťávy

Postup: Přísady smícháme a rozmixujeme. Hotový nápoj podáváme ve vysoké sklenici.

Výživné smoothie

Potřebujeme: ½ šálku ovesných vloček jemně mletých, 2 šálky sójového mléka,1 lžíci mletých mandlí, půl šálku rakytníku, půl šálku arónie, ½ šálku ledu.

Postup: Ovesné vločky přelijeme 1 dl vroucí vody a necháme je 15 minut odležet. Pak je smícháme s ostatními přísadami a pečlivě rozmixujeme.

Rakytníková kůra na pokožku

Rakytníkový olej při vnějším používání hojí nejrůznější rány, popáleniny, omrzliny, opruzeniny a všechny kožní neduhy. Tento olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, které přispívají k tvorbě přirozeného lipidového pláště pokožky.

Rovněž vitaminy A a E jsou nejlepšími prostředky na pokožku. Zvyšují její pružnost, vyživují jí, podporují hojení ran a jizev, zabraňují vzniku zánětlivých projevů pokožky, podporují procesy látkové výměny v kůži, mají léčebný vliv na různé kožní choroby, omezují tvorbu vrásek a udržují jí hedvábně jemnou. Proto je tento olej výborným kosmetickým prostředkem na ošetření pokožky a masáže.

Rakytníkový olej

Plody rakytníku usušíme na mírně teplém místě, musí si zachovat svoji původní barvu a vůni. Pak je rozdrtíme a zalijeme panenským olivovým, mandlovým či sezamovým olejem, dbáme na to, aby byla drť dobře zakrytá. Necháme 3 týdny stát na teplém místě. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do tmavé skleněné lahve. Používáme na ošetřování pokožky nebo vnitřně a jednou denně 1 čajovou lžičku.

Pleťová maska z rakytníku

Potřebujeme: 2 lžíce rozmačkaných plodů rakytníku nebo 1 lžičku rakytníkové šťávy, 2 lžíce tučného tvarohu, 1 lžičku tekutého medu

Postup: Všechny ingredience smícháme dohromady, hotovou směs nanášíme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Poté opláchneme.

Rakytníkový džem http://recepty.vareni.cz/rakytnikovy-dzem/



Zdroj: http://ona.idnes.cz/podzimni-bobule-pro ... zdravi_pet (ale ne všechno :lol: )
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od Dáda »

Informativní článek o rakytníku je v právě vyšlém čísle 5/2013 časopisu Bio zahrada v obrazech.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od Majkl Night »

Zdravím,
měl bych na nějakého zdejšího Rakytníkoznalce otázku? Přítulka si koupila rakytníkovou 100% šťávu a dala mi ochutnat.
Je možné, že to opravdu smrdí, ale i chutná jak čerstvě vyzvracená žluč? Díky.
Zdá se mi, že je to zkažené, ale třeba to takový odér má mít?
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od drigon »

Minulý týden jsem si tři rostliny raketníku zasadil. Dvě samice a jednoho samce. Prý to začne plodit tak za tři roky, tak jsem na to zvědavý. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od Jason »

letos jsem se zbytkem porad cekal az dozraje a nakonec mi premrznul - chutna pak jakoby byl nakvaseny ale porad je velice dobrej.

jenom pozor pri vysadbe - pousti to hodne odnozi a prorusta pak uplne vsude
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od achopsalista »

aký druh ste to posadili? keď sa tak rozrasta možno by bolo najjednoduchčie navštíviť mestkého zahradníka a pár výrastkov si s požehnaním vykopať.
inak tiež som pil tu kupovanú šťavu a tak nejak by som chuť definoval aj ja...
-pp-
Příspěvky: 27
Registrován: 04.03.2013 20:15
Bydliště: Jihlava

Re: RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ/Hippophae rhamnoides/

Příspěvek od -pp- »

tip. Mladá to sklízí tak, že uštípe větve nůžkama a pak to v klidu obere doma. Větve normálně dorostou a nemá zničený ruce... nevim jestli to jde aplikovat pokud máte jen jeden keř.
Odpovědět