Čím osázet sad?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Venet.
Radím Radima (stareodrudy) - to se povedlo :D :D :D
*
Jenny, co jsem tak koukal tak Koběluš má ty šípky v kontejnerech. Ty by se daly sázet celý rok. Vyklopí se z kontejneru bez porušení kořenového balu.
U pana Peška nevím, ale možná je levnější proto, že prodává sazenice prostokořenné. Pokud by je měl taky v kontejnerech, tedy s kořeny prorostlou hlínou byl by asi se zasláním 40 - 50ks. možná problém.
V každém případě v takovém množství bych si pěstitele, nebo i prodejce, s časovou rezervou obvolal.
(Ono všichni a přeprodejci hlavně, nemají vše vystavené, mají mezisklady nebo kontakty a v případě většího množství seženou, zařídí atd).
Kontejnery ani ceny bych neřešil, hlavně velikost keřů. Přece jen zpočátku nic moc rychle neroste a člověk je v tom směru netrpělivý.
Aspoň já jsem to tak u větších výsadeb dělal.
*
P.S. Já jsem si kdysi dávno vyryl spoustu odkopků té Karpatie ve Frýdlantě n. O. Poblíž nějakého motorestu, Formule se tuším jmenoval. Ale jistě to už nevím, je to spousta let.
Byl to vzrostlý bujný a odnožující porost tak jsem žádnou škodu neudělal. A ve školkách tehdy ještě nebyly.
*
Cestu ve vhodném období přežije skoro vše. A ty šípky jsou skoro "plevel".
Jde spíš o to, že kvůli místa bude snaha o zaslání menšich výpěstků. Osobně bych viděl takové množství na menší dodávku nebo přívěsný vozík.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
airman
Příspěvky: 23
Registrován: 17.12.2016 17:46

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od airman »

Již třetím rokem mi na zahradě "úspěšně" roste Kaki-Tomel japonský, který jsem koupil v již neexistujícím zahradnictví.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomel_japonsk%C3%BD
Nevím ale, jestli je to samec nebo samice, a proto chci pro jistotu dokoupit obě pohlaví, aby to bylo sichr. Obrovské a vitámíny nacpané plody, které se můžou sklízet i v zimě, se dají v posledních letech koupit i ve většině obchodů. Chci ale svoje a už delší dobu se marně snažím najít zahradnictví, kde by tyto malé stromky prodávali. Semena nechci, je to potom nadlouho a musí se to u některých odrůd ještě roubovat. Kdyby z vás někdo věděl kam se obrátit, díky. Jsem z Moravy - předpokládám pouze možnost osobního odběru.
Přílohy
IMG_2351.jpg
IMG_0058.jpg
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Haluziak »

Hezký, moc hezký, zajímavé že přes zimu nezmrzne, já si avokádo vypěstované z pecky nedovolím nechat venku :( takže je to 1cm tyčka s hromadou velkých listů.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Mam par dotazu na mistni rostlinare. Ted resim postupne osazovani meho stavebniho pozemku (lokalita Sumava - cca 450 m.n.m). Nejdrive chci osazet hranice pozemku. Trosku popisu situaci tak jestli budete mit nejake navrhy na realizaci.

Plot 1:
Je to hranice pozemku sousedici se silnici, orientace na sever. budu tady delat delat dreveny plot na betonovem zakladu, jednak kvuli hluku a hlavne aby nebylo tak videt. Tady mam pzadavky na rostliny aby vyrostly relativne rychle, hustejsi a klidne do vetsi vysky. Me ani sousedum pres silnici to stinit nebude takze uplne cajk. A preci jenom obcas nejaky to auto okolo projede tak asi nic s plody na dalsi vyuziti.

Plot 2:
Zapadni strana, hranice se sousedy. Tady bych uvital neco hustejsiho (sousedi maji vedle totalni bordel tak aby nebylo videt) ale zase nic co by slo do nejake zavratne vysky (nebo co se da ostrihat na cca 2 m) abych si nezakryl pekny vyhled na mesto. Tady nejlepe neco s dalsim vyuzitim plodu

Plot 3:
Jizni strana ale na sousednim pozemku stoji betonovy plot - jsou to bavale kasarna takze takova tak betonova skladana hruza. Takze u plotu bude relativne stin. Zde by bylo idealni neco co by jednak zakrylo ten betonovy plot, nejlepe melo trny nebo ostny (aby mi tam nekdo z druhe strany neprelezal) a v neposledni rade vyuziti plodu

Plot 4:
Vychodni strana pozemku. Zde dopada asi nejvice slunce. Tady sousedime s planovanym parkem. Takze neco aby se to nedalo prelezt (tj aby to melo trny), bylo huste a klidne vysoke.

Vzdy jsem chtel rostliny jenom ktere jsou prirozene u nas ale ted jsem uz ochtnej k nejakym ustupkum. Kdyz jsem ted byl napr. u znameho a videl jsem jak ma pozemek oddeleny od silnice bambusem tak me to docela nadchlo. Nemluve o dalsim vyuziti bambusu na pozemku. Budu rad za kazde rady! Predem diky
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Královák »

Sušice?
Rychle rostoucí plot - na jaře jsem zasadil mizerné sazenice jilmu sibiřského od Starkla (dozvěděli jsme se poměrně pozdě, že přes cestu příští rok vykácí zapojený porost a postaví halu) ze začátku mizerné - ale za vegetaci udělali ke konci léta cca skoro metr. Chce to sázet hustěji. Jinak něco s trny - ideální je rakytník(rychle roste a oddenkuje z kořenů) ale je "průhledný" - chci to, proto na jaře nakombinovat s růží svraskalou do podrostu. Jinak dobře a rychle roste líska. Tam kde nechceš vidět ani v zimě volil bych zimostráz (roste ale pomalu) klasické jehličnany vyjma zeravů ne, bo se pak vyvětvují a prosychají samovolně.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od PeFi »

Plot1 - Turkmestánský jilm, pokud má dost vody, tak roste opravdu hodně rychle. Pokud vodu nemá, růst hodně zpomalí, zvládá i hodně velké sucho, přežije a obrazí. Akorát mi ho po výsadbě dost ožrali zající nebo srny, protože bylo sucho a já ho zaléval, tak byl asi šťavnatý. Sází se docela hustě.

Plot 4 - Jen takový nápad: Já zkouším plot ze smrku omorika, ale ten vyžaduje dobré zaslunění, jinak začne vyholovat odspodu. Uvidím jaké udělám štěstí, zatím jsou smrčky jen do pasu, navíc musím zavlažovat aby měly smrčky dost vody. Smrk umí udělat celkem obtížně prostupné houští, ale zabere to čas. Dá se kombinovat s maliníkem či ostružiníkem.

Plot 3 - co zkusit maliník nebo ostružiník ?
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Královák »

No jak jsem psal u jehličnanů vyjma zeravů bych se bál toho vyholování a a u některých je problém, jak přibýrají na tlouštce, tak je ideální plot je pouze pár let a ono se nezdá ale 80 cm obvodu v 1,30 m je hned. Také jsou sice husté, ale pro stojícího člověka, jdou snadno dole proplížit, čehož jsem byl svědkem u nás na zahradě. Za mě ten jilm sibiřský nebo-li taky turkmenskánský břest, popř habr či buk - výhoda u nich je, že v zimě dlouho drží suché listí.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Královák: Ano jedna se o Susici... O tom jilmu jsem taky uz uvazoval, ten by se mi hodil na tu stranu od silnice...

PeFi : Tem jehlicnanum bych se nejradaji vyhnul, ty mam pak v planu na jina mista (pozemek mam cca 4300m2). Ty jsme meli u nasich a nekde strasne rychle povyrostly a pak se jenom kacelo a zbyly hola mista nez se zase neco noveho zasadilo...

Rakytnik patri taky k mym favoritum, jednak se spatne proleze a hlavne je z neho pak spousta plodu ktere maji neskutecne moc vyuziti (za par stromku na zahrade se udela stava, suseny, nalozeny, olej atd).. Malinik a ostruzinik bych asi nejradeji videl na plot c. 3 - krasne by porostl betonovy plot (lehce by se dal prichytit) a pripadne jeste kombinace se sipkem..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od PeFi »

Já mám ten živý plot ze smrků za plotem, takže ikdyby vespod vyholili, tak spodní dva metry bude řešit pletivo. Smrk omorika, pokud má dost světla, by neměl vyholovat. Ve výčce 2-3 metry nad zemí se dá oříznout a tím se růst smrků snad dost zpomalí. Taky u mě nebudou mít dost vody, takže jakmiel přestanu zavlažovat, tak by měly růst zpomalit. Uvidím, ale je jasné, že to není pro každého.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Před větší výsadbou zimostrazů, (buxusů) bych si dovolil varovat. Nejde ani tak o to, že pomalu rostou, ale vyskytnul se u nás jejich velmi nebezpečný škůdce.
Podcenil jsem letos jejích spřísněný dozor a chemickou ochranu a o všechny jsem velmi rychle přišel. Naštěstí to nebyl žádný živý plot, ale jen pár víceméně solitér. Vlastně jsem je kdysi vysadil včelám. Všimnul jsem si, že jejich květy je hodně lákají.
A když po létech uschly, byly sežrány, hodně mě to nasralo.
Více o tom škůdci třeba tady:
https://www.pasti.cz/housenky-zavijece-zimostrazoveho
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Cep »

Potvrzuji, je to mrcha. Je potřeba to pořád hlídat. Na chalupě nám to ožraly, postříkal jsem, začalo to obrážet a myslel jsem, že jsem za vodou. Kdepak, přišly ještě jednou...
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Královák »

Jestli je to tam, kde myslím, tak bych k té silnici dal o něco vyšší stromy - protože je reálné, že zástavba se bude postupně rozšiřovat nad stávající domy u silnice v mezi naproti - plot bych nevolil dřevěný - kvůli soli i zvýšenému pohybu aut až se zastaví bývalá kasárna, tak ho budeš problematicky natírat. Od toho bordelu od sousedů bych zvolil kombinaci dřínu s dalším plodonosným keřem. U toho betonového plotu - nevím jak je to přesně, ale myslím že jsou tam někde naplánované bytovky - spíš bych volil nějaký jehličnan typu borovice černá(snese sucho ve stráni a v okolí Sušice se vyskytuje), aby tě nečuměli sousedi na parcelu. Na stranu s budoucím parkem bych dal rakytník s podsazeným nebo předsazeným ostružiníkem popř. zmíněnou růží svraskalou. Samozřejmě je taková moje rychlá úvaha - variant je nepřeberné množství. - Já si také původně neplánoval nějaký živý plot a změna souseda mě postavila před nový úkol.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od PeFi »

Rafael píše:Před větší výsadbou zimostrazů, (buxusů) bych si dovolil varovat. Nejde ani tak o to, že pomalu rostou, ale vyskytnul se u nás jejich velmi nebezpečný škůdce.
Potvrzuji, bez masivního použití chemie plot nejde udržet při životě, natož ho udržet v esteticky slušném stavu. Letos jsem likvidoval další kus bývalého živého plotu ...
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Koukam ze zde na foru potkavam dalsiho mistniho :D Co se tyce strany od silnice tak tam bych se niceho vyssiho nebal - tam to nebude stinit muj pozemek a nebude omezovat sousedy.. dreveny plot jsem resil s clovekem co dela drevo a pokud se dobre osetti pred montazi tak by pak ani nemel byt problem do budoucna s natiranim. Me jde hlavne o to, abych to na jare uzavrel pred zraky lidi co jezdi po silnici.. nez neco vyroste tak to chvilku potrva.

Ta strana od kasaren - pocitam s tim ze ten plot pujde dolu, ten stoji na spusednim pozemku. Co jsem se dival jak je planovana vystavna, tak v teto casti maji byt jenom RD a jeste posazene dale od naseho pozemku. Tam do te strane planujj sklipek, udirnu atd, a po terenich upravach chci osazet jehlicnama
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od proforma »

Jasone, zkus rakytnik, jak uz Ti tu radili jini. Roste jak z vody (mne v 600 m n. m.), dela pekne huste rosti = pro zivy plot idealni, je mirne ostnaty = pro zivy plot super a jeste z toho budes mit bohaty zdroj vitaminu. Mam ho asi 8 let a kdybych ho nestrihala, uz ma dobrych 5 m. Prvni rok sedi a pak vysku kazdy rok zdvojnasobuje do cca 5 let, potom prirustky cca 30 cm/rok. Zastrihovanim konecku ti pekne zhoustne a never, ze se tim nekdo proplazi bez ztraty kyticky :-) A neboj, na Susicku dela v pohode :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od proforma »

P. S. Jestli mas pozemek tam, co myslim, tak bych vazne uvazovala o nejake betonove podezdivce alespon 50 cm po celem obvodu plotu, protoze reka se jednou za cca 10 let vyleva hodne. Pamatuju, kdyz na namesti bylo 40 cm.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Reka me neohrozi, jsem hodne daleko a vysoko.. potucek co mam na pozemku je taky mimo hru...

Rakytniku mame hafo u mamy na zahrade. Daji se odkopnout vyrustky ze zeme nebo zakorenit vetve? Jde mi o to aby pak na nem neco taky rostlo (samozrejme ze tam mame samce i samice)
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od proforma »

Tak to jsem myslela jinej pozemek :-)

Kupovala jsem 2 sazenice velikosti asi 15 cm. Doporucuje se samce a samici asi 1,5-2 m od sebe. Ja doporucuju zjistit prevladajici smer vetru a dat samici po vetru pod samce - jsou vetrosprasni. Z tech 2 sazenic mam dneska cca 3 metry rosti, kterym bych prolejzat fakt nechtela :-) Striham to jak ovci na vlnu (hodne), hlavne do vejsky. Casem Ti to i pri tom strihani udela docela pevny kminky a hlavni vetve, kdyz to coby maly kerik zapletes treba do nejake osnovy, budes mit plutek jedna radost.

Vzhledem k tomu, jakej je to nezmar, myslim, ze by to z tech oddenku taky slo, ale budes si muset dat pozor na ty samci a samici rostliny, ja to takhle maly nepoznam. Radeji bych proto volila nakup min. 2 sazenic (je to cca 30 Kc za sazenici), ty tam dat do paru, abys mel jistotu, a zbytek dosadit tema odkopkama. Kdyz tam pak bude rosti samcu a samic treba 30 cm od sebe, nicemu to nevadi, ale budes mit ten jistej zaklad.

Jo, prvni rok to chce hodne zalejvat. Potom uz si to poradi vetsinou samo, koreni to dost hluboko. I kdyz v tech suchych vedrech jako v poslednich letech nejakou tu zalivku asi taky uvita, ale rozhodne to neni neco, co Ti uschne, kdyz na 3 tydny odjedes pryc.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Count »

Pokud chceš na živý plot něco méně “militantního”, tak zkus muchovník. Mám ho podél 40m plotu. Roste jako rakytník, plodů má dost a taky mu stačí jen občas zalít.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Cep »

Naopak hodně militantní a bez plodů k užitku je Citronečník trojlistý, ale ten by asi v té nadmořské výšce nešel..
Odpovědět