Čím osázet sad?

Odpovědět
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od turista »

Jenny: Do plotu zvaž Rakytníky, i beztrnou odrůdou se prolézt jen tak nedá. Kromě nich na hranici pozemku sázím Aronie a jako větrolam Jedle balzámové , smůla z nich - balzám má pár využití a krásně voní po citrónech.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Piston »

Meruňky chtějí hodně teplo a na většině našeho území se jim moc nedaří. Vděčnější jsou nějaké odolnější broskve, ale musí mít dobré chráněné místo, a stává se, že je z roku na rok postihne nějaká mrtvice a je po nich. Hrušky masivně postihuje rez, ale ne z našich domácích jalovců, nýbrž z těch zasr**** tůjek, které si každý natahal na zahradu. Na hryzce a další škůdce se dá použít klasický recept: zahradní sekačka s benzínovým motorem, na výfuk nasadíš hadici, druhý její konec dáš do díry a nastartuješ… Není to zrovna košer, ale je to účinné.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Ano, ta hadice je poslední možnost.

Ještě jsem zkoušel roztrhat staré triko, namočit do petroleje a nacpat do díry, ale to jim taky nevadí (jestli to nebudou ropáci) :?

Teď se chystám jim do nor házet petardy :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Šípky jsou dobrá volba, ale koukněte raději na nějaké šlechtěné velkoplodé odrůdy. Např. Karpatia. Velmi dekorativní v květu a oproti divokým se i daleko lépe sklízí.
*
Keřovým aroniím hrozí celoroční okus zvěří - moc jim chutná.
A plody zas milují ptáci. Stává se někdy, že během krátké doby všechny sežerou. Ale jinak jsou absolutně odolné a budou prospívat všude.
*
Meruňky a částečně i broskve jsou hodně náchylné na pozdní jarní mrazíky v době kdy se probouzejí. S dozráváním u většiny odrůd problém není.
U broskví je navíc třeba důsledná chem. ochrana.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Ještě k těm hryzcům a podobné havěti, taková spíš zajímavost:
Kdysi mě něco podobného v amoku napadlo. Jen místo PB s acetylenem, toho jsem měl víc, a samozřejmě s kyslíkem. Bez něj by to nešlo.
Ale neodvážil jsem se toho...
RD-Tunnel-Diagram-CZ-1.jpg
https://youtu.be/fIMfir6r1Rc
A hle, dnes se už je to vymakané a používá se to.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

To jsem našel taky, ale vzhledem k tomu, že chodbičky vedou i kolem stromků, tak bych měl strach, že bych si je odpálil......

http://www.rodenator.cz
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Jo, to byl taky hlavní důvod proč jsem do toho nešel. Nebyl to strach ze samotné exploze, ale strach o stromečky. A taky byla poblíž kanalizace, šachtice spojené se sklepem apod. Hrůza pomyslet co by se mohlo stát...
Tak jsem veškeré boje vzdal protože se nic neosvědčilo a sadil v ohrožené zahradě výhradně jen do drátěných košů z králičího pletiva.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Mám takové tušení, že taky nakonec stejně postupně všechny ty stromky do toho pletiva "přebalím".
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od K4cer »

Hele, s tím autogenem se to běžně dělalo. Cílem operace ale není napustit všechny chodbičky oxy+acetylénem a následně vyhodit zahradu do luftu (i když i to se stalo). Princip je ten samý jako při použití petardy, tlaková vlna některé obyvatele zabije a hlavně zbytek přinutí voctěhovat se k méně militantnímu sousedovi.

A dodatek k tomu šípovému keříku, jako bonus má ostny a fakt se blbě přelejzá, což u plotu vnímám jako výhodu.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Nuwara »

Hele, ohledně toho hryzce, nefungovaly by třeba klasické pasti (železa)?
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Pasti je v poslední době spousta.I nějaké expanzní. Ale nemám s nimi žádné praktické zkušenosti. Jen s těmi starými postupy.
Ale u všech je problém ten, že po usmrcení nebo vyštvání hryzců se tam může kdykoliv nastěhovat nový. A zjistí se to až když už je pozdě.
Tak si myslím, že v ohrožených oblastech fact jen to pletivo.
*
Jinak PB je na rozdíl od acetylénu těžší než vzduch a lépe zaplní ty podzemní nory. A taky tak moc nesmrdí a není tak výbušný.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Tak 8 z 12 jabloní už je opatřeno nepřekonatelným štítem, ale to neznamená, že v boji s tou havětí přestanu, naopak :twisted:

Musím ale říct, že výroba těch košů z pletiva je strašný voser ........ (to na tom trvá nejdéle) :cry:
Přílohy
IMG_20180527_112126_1.jpg
IMG_20180527_112929_1.jpg
IMG_20180527_114120_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Přijde mi, že to pletivo zbytečně moc trčí nad terénem. Kolem kmínku se bude blbě odplevelovat nebo likvidovat tráva.
Raději bych ho v v půdě roztáhl do stran. Ne proto, že by snad nějak omezovalo růst kořenů, ty oky bez problému prorostou a pletivo do nich zaroste, ale proto aby byly ty kořeny co nejdéle chráněny. Ty mrchy, pokud se neodstěhují budou ožírat "aspoň" ty kořínky prorůstající ven z toho pletiva.
Ale jinak to na funkci vliv nemá, ty tvé koše jsou dostačující. Můj otec a ani já jsme větší než ty taky nepoužívali.
*
A zajímavost:
To pozinkované pletivo z otcových výsadeb které bylo v zemi zůstalo i po létech skoro neporušené.
(Byly to zákrsky , takže životnost 10-20let).
A jak jsem likvidoval ty kořeny, tak samé pletivo všude. Nešly řezat, ani moc sekat - musel jsem je spálit na venkovním ohništi,
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Piston »

Je to tak, pletivo by nemělo ze země moc čouhat, protože se to kolem špatně kosí a prorůstá to plevelem. A výroba košů je hrozná otrava. Ovšem po důsledném sázení stromků do pletiva se snížily ztráty okusem kořenů na nulu. Taky to však může být tou bandou sousedových hladových koček, které mají můj sad jako lovecký rajón :-)

Jinak, když jsem zakládal nový sad, schválně jsem zvolil místo, které nebyl problém snadno oplotit, je na něj dobře vidět od sousedů, a navíc se dá (relativně) snadno v případě potřeby zavlažovat. Hlavně švestky je dobré po odkvětu pořádně saturovat vodou, ideálně aditivovanou kvašenými slepičáky, nebo prostě jakýkoliv dostupným dusíkem. Taky stromy okopávám v docela širokém okruhu, kvůli tomu, ať se voda snáze vsakuje a neživím hnojivem plevel a trávu… Jo, je to práce, ale výsledky jsou vidět, když je na zahradě 30-50 centimetrů zeminy a pod tím jíl tvrdý jako šutr, je třeba stromům pomoci.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

No s tím plením a sekáním těsně kolem stromků jsem to nikdy moc neřešil, takže mě to tak celkem vyhovuje.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Díky za reakce na ten živý plot. Docela vážně uvažuji nad těmi šípky ;-)
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Ta Karpatia vypadá dobře, co jsem četla tak je skoro bezúdržbová, rychle roste, plody jsou veliké (velké plus), znásobí funci plotu (obrovské plus). Na podzim koupím a zasadím. Teď jen otázka, jak nahusto to nasadit, asi co metr, že? To bude pálka, potřebuju vyřešit 40 metrů podél plotu. U nás ve školce mají keř za 120 Kč, na stareodrudy.org za 90 Kč kus. Rozdíl v ceně docela velký v tom počtu keřů,jen mám strach z té dopravy, kterou bych musela využít při nákupu ze stareodrudy, máte někdo vyzkoušeno? Ta naše školka Koběluš je skvělá (DeadMan ví :-D ), co jsem tam koupila tak se chytlo, roste, plodí, žádný problém, tak trochu váhám zda ušetřit a nebo jít na jistotu do prověřené školky.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od MPSMacek »

Staré odrůdy vždy pečlivě zabalený, Karpatia výborná, rádi jí hlodáme rovnou z keřů, má výbornou dužninu... Ještě mám na zahradě obyč růži šípkovou s velkými plody, na ty chodíme v zimě, když změknou, vymáčkne se prima marmeláda...

Všechny dražší stromky sázím do svařovaného pletiva - ochrana před srnkama a zajícema a u chutnějších ještě omotám spodek králičím pletivem, je do hloubky cca 20 cm a neni to zespodu zavřené. Nemám na pozemku hryzce, jen myši a bez král. pletiva je to u jabloní, jedlých kaštanů, meruněk tak 50:50 jestli je uhlodaj k smrti. Podzimní sázení asi 40 stromků se povedlo bez jediné ztráty a zalévání...(zalito jen na podzim těsně po výsadbě) zamulčováno kolo cca 2m kolem 10-15 cm odleželého hnoje a navrch štěpka...
rsz_2017-10-25_100932.jpg
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Jenny, Radim (stareodrudy) Ti to aj pošle ;-)
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Já vím, jen mi jde o to, zda ty keře přežijí cestu :D
Kdo je připraven, není překvapen.
Odpovědět