Čím osázet sad?

Odpovědět
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od herman »

Tak jsem si nějak vzpoměl na jednu odrůdu jablka, které vydrželo uskladněné "na skříni" prakticky až do jara.
http://www.stare-odrudy.cz/odruda/jablo ... opske.html
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Desouza, "místní záhradkář a jeho stříhání, býva často cesta do pekla..." ;)
úžasná, chutná, voňavá a stará odroda jabloní, je aj matčino
Cogito, ergo armatum sum.
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od zvuk »

Nevíte někdo nějakou odrůdu hrušky na uskladnění ? Koprečku ne protože trpí strupovitostí
to herman ještě většími držáky jsou strýmky
"Smrt jednoho muže je tragédie, smrt milionu je jen pouhá statistika " Josif Vissarionovič Stalin
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Desouza »

pro Veneta : špatně jsem se vyjádřil myslel jsem zahradníka ( tedy profesionála )
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

;)
Ale aj tak treba zapojiť zdravý sedliacky rozum, a pozerať profesionálovi cez prsty, alebo radšej si nechať predstaviť a vysvetliť čo bude robiť. Keďže robím v tejto brandži ( rozumej stromovej - ovocinársko arboristickej) tak sa stretávam (na Slovensku ) aj s "profesionálmi" ktorý svoju prácu nie veľmi profesionálne vykonávajú - slušne povedané... ( bohužiaľ)
Cogito, ergo armatum sum.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od paja »

herman píše:Tak jsem si nějak vzpoměl na jednu odrůdu jablka, které vydrželo uskladněné "na skříni" prakticky až do jara.
http://www.stare-odrudy.cz/odruda/jablo ... opske.html
Taky mám na starém stromě a vysadil jsem znovu. Ale patří mezi odrúdy které plodí každý druhý rok...
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Ahoj, prosím o radu. V tomto jsem úplný začátečník. Máme volný pozemek o velikosti asi 25x10 metrů. Ráda bych na něm vytvořila nějaký mini ovocný sad. Preferuji spíše původní odrůdy, nic exotického. Ideálně abychom jako 4 členná rodina (2 dospělí + 2 děti) měli časem ovoce pro vlastní potřebu. Nadmořská výška cca 350 m.n.m.

Určitě bych chtěla mít prioritně jabloně, nějakou slivoň, hrušeň, alespoň jednu lísku. Mezi stromy nebo na okraji pozemku nasadit rybíz (černý a červený) a maliny a ostružiny, případně i nějaké kanadské borůvky.

Jak to všechno prosím na tento relativně malý pozemek rozmístit a kolik si myslíte že se těch stromů cca na takovou malou plochu vejde? Vystačí tento mini sad v případě PA jako zdroj ovoce pro 4 lidi? Jaké konkrétní odrůdy byste zvolili?
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Baca »

Je to flek pre MAXIMALNE 4 klasicke stare odrody (cohokolvek) Takze do rohov pozemku jablon, orech, ceresnu a trebars odolnejsiu hrusku, alebo slivku na viac tento pozemok stacit nebude hlavne ked stromy dorastu do svojej normalnej velkosti. Kriky mozes zasadit po obvode. Ribezle, egrese, liesky, maliny. Musis vsak davat pozor, aby sa prilis nerozliezli :-) Okrem ribezli su to vsetko mierne invazivne druhy. AK sa chces kazdy rok babrat zo strihanim a umravnovanim, mozes do jedenho kuta zasadit aj cernice :-) Tie vsak ako uplne posledne, aspon po styroch rokoch, ked uz ostatne kriky budu dost silne a velke aby ich cernica neudusila :)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Count »

Pár věcí, kterých jsme se drželi my:

- Stromy čtvrtkmen, maximálně půlkmen
- Více odrůd, nezaměřit se pouze na jednu
- Rozmístění dle korun vzrostlého stromu ( svádí to přidávat, na začátku vypadá zahrada prázdně)
- Na zimu balit kmeny do juty, kvůli promrzání a praskání kmene.
- Chybí-li plot, chránit vše proti okusu zvěří

Podél jedné strany máme jako živý plot muchovník, zdroj vitamínu C.
Nasadili jsme i dva jedlé kaštany. Kvůli opylení jsou minimum 2

Maliny je třeba umravnit mulčem, jinak se rozlézají. Ostružiny jsme nesadili. Byly na kraji pozemku divoké. Dvakrát je zahradník hubil, po dohodě se sousedy i chemií, ale přežily všechno. Takže je jen umravňujeme sekem. Lísku bych nesadil a když už, tak do njvzdálenějšího koutu. Jako velká se hodně rozpíná. Máme ji u sousedů za plotem a leze až k nám.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Baca »

Lieska sa da umravnit kazdorocnym osekavanim mladych vyhonov. Potom o par rokoch sa lieska prestane roztahovat a vytvori kmen do 5m vysky s korunou o priemere zhruba 4 metre. Da sa aj pomoct, resne zviazat dva az tri najhrubsie kmene zo stredu tesne na seba. Po par rokoch zrastu a vytvorua slusne hruby kmen :-) Koli plodeniu sa potom koruna slachti pravidelnym dvoj az rojrocnym rezom podobne ako ribezle. Stare hrube konare prec a rodi na dvojrocnych :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Takže doporučujete na tento pozemek do každého rohu dát 1 strom? Tzn. řekněme 2 jabloně (každá jiné odrůdy?), jednu slivoň a jednu hrušeň. je to dobrý nápad? Lísku by šlo teoreticky dát asi i jinam. Do zbylého prostoru mezi stromy další ovoce (maliny, rybíz, borůvky, ostružiny...), případně i něco jiného, čemu se bude dařit pod stromy v relativním stínu (bylinky, nějaká zelenina)?
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

počkaj Jenny...
Takže, orech by som nesadil. Myslím že lieska je lepšia alternatíva.
Hrušku by som nesadil, pokiaľ to je v obci. Ak si ďaleko od všetkých tak hej. - hruška trpí na hrdzu hruškovú, ktorej medzihostiteľom sú borievky - jalovec (pozor nemýľ si to s borůvkami) také všetky nízke ihličnaté obludy v predzáhradkách...
Jedine japonskú nashi hrušku - tá je odolná.
rozdel si pozemok na štvorce 5x5, a kebyže aj nechceš dať do každého strom, tak do každého druhého ( vznikne Ti trojspon) sa zmestí jeden väčší strom určite - jabloň, slivka, hruška, lieska, jabloň. Použi vysokokmene. Ak Ti niekto povie že 5m je málo, ;) ... Skús prísť k starej jabloni a odkrokuj si to. A uvedom si že to je po 50rokoch.
Neboj, v poho sa tam zmestia.
Do ostatných prázdnych štvorcov môžeš dať nízkokmene, muchovníky, mišpuľu, ríbezle a čo ja viem čo. Ak máš rada čerešne tak na podpníku GiSelA 5, sa Ti tam v pohode zmestí. Je to slaborastúci podpník. Len pozor, veľa podpníkov napr. na jabloniach M9, je tak slabých že potrebujú doplnkovú výživu - Tieto nebrať! Sú naprd.
jabloní viac - letné, jesenné, 2x zimné na uskladnenie. Brať treba rezistentné odrody.
Ak chceš, písni, kľudne poradím viac... Som od fachu
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Venet: moc děkuji, začnu to pomalu plánovat, dovzdělávat se a zjišťovat více, popřípadně pak s dovolením napíšu sz :-)
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Kľudne napíš.
Hlavne si treba uvedomiť aj ako sú svetové strany, sklon pozemku, či tam máš niekde vodu a kde. Mala si tam prútikára? alebo si vieš nájsť sama vodu? (mne to funguje :D ) Alebo tam máš už studňu... Podľa toho sa určí ktorý strom kam pôjde... Aby si netienili...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Count »

Nashi mohu také doporučit. Tchýně ji má a letos to vypadá na pěknou úrodu. Kupodivu snáší dobře naše zimní podnebí. Ale k těm stromům mám poznámku. Krokoval jsem si dnes jednu z jabloní, starou cca 40 roků, polokmen. Pokud bych bral průměr 5m a posadil dvě vedle sebe, budou se proplétat větvemi. Když jsme sadili stromy, doporučení bylo 6x6, ale uznávám, že to může být individuální, zvlášť, když to budeš střídat třeba s hrušněmi, nebo slivkami, které mají korunu mnohem menší.

A ke keřům - doporučuji pozornosti i zimolez kamčatský. Nasadili jsme loni jeden a letos už pěkně plodí. Můj ideál je jedlá zahrada, kde děti můžou od jara do podzimu pobíhat a pořád něco uždibovat. Kde se pod boruvkama plazí jahody a nad tím klenou stromy. Ale je to běh na dlouho trať. Zvlášť u nás, kde je jen jíl a tráva má na kořenech svaly jako Arnold, aby se v zemi vůbec udržela.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Cep »

Ohledně japonských hrušek (zdaleka to nejsou jen nashi) vidím jako hlavní přednost skladovatelnost. Poslední sem dobíral tuším v březnu.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od JirkaK »

Cep, mám dotaz. Jaký druh pěstuješ?
Nashi mohu také velice doporučit. Děcka se po nich mohou utlouct. Ty co pěstuji, se bohužel nedají skladovat a musejí se do 14 dnu od sklizně sníst, jinak je po nich.

Pokud budeš sadit jen pár stromů, tak se snaž pořídit nějaké rezistentní odrůdy nebo aspoň co nejvíce odolné stromy, ať nemusíš moc stříkat. Některé jabloně jsou dost choulostivé.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Cep »

JirkaK píše:Cep, mám dotaz. Jaký druh pěstuješ?
Nashi mohu také velice doporučit. Děcka se po nich mohou utlouct. Ty co pěstuji, se bohužel nedají skladovat a musejí se do 14 dnu od sklizně sníst, jinak je po nich.
Já nic, táta jich má docela dost, ale odrůdy z něj asi nedostanu :-(
Rozhodně to není nashi známé z obchodu, tyhle jsou trochu nahořklé ... Zkusím pohledat či se doptat.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Doporučil by mi prosím někdo vhodnou odrůdu té japonské hrušky? Já bych teda upřednostnila klasickou hrušku, ale když mě tady před tím tak varujete :?

A co zasadit pod stromy, aby se využil prostor?
Uvažovala jsem nad těmito rostlinami, které mají rády nebo snesou bez problému stín: lichořeřišnice, měsíček, meduňka, česnek medvědí, případně klasický česnek, kolem plotu hrách a fazole, křen, pažitka, máta, naťová petržel, koriandr, borůvka, brusinka, rybíz, angrešt, zbytek např. pampeliška, jitrocel, řebříček

Nakonec asi zvolíme variantu, že zasadíme 2-3 jabloně, 1 hrušeň a jednu švestku + zbytek keře (maliny, ostružiny, borůvky, rybíz, jahody...). No a zjistila jsem, že můj muž je na lísku alergický, tak to by mě asi nepochválil, kdybych mu ji zasadila za okny, že? :wasntme
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Hosui určite, a tú druhú neviem... niuseiku alebo jak? ale to len tak tápem v pamäti.
A liesku zasaď - nech si zvyká :lol:
Rastlinky v poho. Chýba mi tam pamajorán - dobromysl.
Koriander... Tak veľmi ho používaš?
Měsíček jak by smet...
černice - sa dosť rozťahujú - pamätať na pravidelné strihanie, a aj tak potrebuješ na to miesto.
Borůvka, brusinka potrebujú kyslú pôdu - náročné na pestovanie. Porozmýšľaj či Ti to stojí za to. Alebo tam fukni jeden muchovník, a radšej ten pristrihuj aby nebol moc veľký a máš to.
Popri plote je dobrá aj loboda (lebeda?)(atriplex hortensis) chutná do šalátov, aj namiesto špenátu - úplne nenáročná blbuvzdorná.
Cogito, ergo armatum sum.
Odpovědět