Včelaři a brtníci

Odpovědět
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Včelaři a brtníci

Příspěvek od Gloch »

je tu někdo kdo se zabývá chovem včel? Nějaký nápad jak s krmením na zimu a s léčením?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Josef »

Včely jsem měl před dvaceti lety. Ale jeden z potomků má na ně alergii a tak už je nechovám. Bylo to jenom takové hraní v malém, ale byla to zajímavá etapa života. Včelařil jsem na zahradě v "Tatranech". Vše od podmetu, přes nástavky až po rámečky - vlastní výroby, ale veškeré rozměry byly převzaté a poctivě dodržené z oměřených originálů, co měl koupené kamarád ještě za totality z nějakého včelařského družstva. Tím pádem to bylo okopírováno i s krmítkem, které se nasazovalo skora na nástavek a bylo kryté zaklopením střechy. Jediný zlepšovák, o kterém by se dalo v této souvislosti hovořit, bylo přidání plastového sítka do sifonovité části krmítka, aby po vyčerpání zásoby v krmítku a poklesu hladiny v něm nevylézaly vzniklou dutinou včely z úlu do prostoru pod stříšku. Pokud jde o léčení varroázy, používal jsem doutnající papírek s několika kapkami léčiva od veterináře, ale detaily, jak se ten přípravek jmenoval, to si už bohužel nepamatuji...
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kapo »

Ja som začal nie tak dávno zo včelarením. Všetko si taktiež fidlikám sám. Z bráchom,ktorý tiež včelári, sme sa rozhodli pre český Optimal. http://www.optimalklub.cz/INDEXD2D6.HTM ... &showid=69

To Gloch: A ty včeláriš? Alebo len uvažuješ? A čo máš na mysli, s tým nápadom na krmenie a liečenie?
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Gloch »

Včelařím, už pár let, tím krmením jsem myslel jak přezimovat včely, kdyby nebyl k sehnání cukr. Před lety - po revoluci se sem nahrnul cizí med tak někteří včelaři zimovali na medu. Říkal jsem si , jestli tu nemá někdo s tím zkušenosti. A pokud se léčení týká - jestli nějaké alternativy tomu co je chemie a používá se dnes,četl jsem o mateřidoušce, tymianu, ale nevím jestli to někdo zkoušel v reálu.
P.S. Kalousek prý chce dát na cukr stejnou daň jako je na alkohol a cigarety. Protože prý to poškozuje zdraví - že by peníze z té daně šly na zdravotnictví. Zaslechl jsem to v rádiu nebo v TV tak nevím, Osobně mi to připadne jako blbost.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

Na kvetovom mede zimujem už niekoľko zím, nie je s tým problém. Ani v tejto poslednej dosť dlhej a studenej. Včely potrebujú od konca augusta do konca apríla mať železnú zásobu cca 15kg medu. /je aj rozdiel či sú steny úľa len z 2,50mm dosky alebo uteplené niečím vhodným ako slama, rákos.../ V uteplených úľoch je menšia spotreba zásob v zime a včely v nich menej času venujú vetraniu v lete. Včelárim v uteplených nadstavkoch na jednotnej česko-slovenskej rámikovej miere 37 x 30 cm /plodisko/ v kombinácii s medníkom kde sú rámiky 37 x 17cm. Na včelstvo počítam s 2 ks vysokých nadstavkov a 2ks nízkych. Na zimu si odkladám pre každé včelstvo 1 nízky nadstavok medu / repka, ovocné stromy, trnka, púpava/ je to síce chutný med ale skoro kryštalizuje a zákazníci nad ním frflú. ..ako zásoba na zimu ale perfektné. Od kedy takto zimujem je u mojich včelstiev minimálny výskyt nozémy a zvápenatenia včelieho plodu. Repný cukor má na to asi dosť vplyv...je to predsa len umelina. V rokoch keď nie je jarný med pre nepriaznivé počasie tak si zakočujem ku slnečnici, facélii a včely sa nakŕmia samé. Med, ktorý donesú nad rámec zásob je dobrý artikel na predaj.
Liečenie včelstiev: v časoch keď nebudú tie chemikálie čo sa musia pchať do včelstiev podľa nariadení veterinárnej správy (Českej aj Slovenskej) to bude najme s Varroa destructor - Klieštikom včelím dosť ťažké. Ja si kupujem kyselinu mravčiu 85% v potravinárskej kvalite do zásoby, nechávam ju v lekárenských fľašiach a zahrabanú v studenej pivnici kde je konštantná teplota na skladovanie. Stačí potom kus savého kartónu, hobry, koberca, v núdzi aj suché hobliny a dať každému včelstvu 1x okolo slnovratu 40 ml kyselny mravčej a 2 x po sebe v intervale 2 a 2 dni nad medník koncom augusta alebo začiatkom septembra (podľa toho či je alebo nie je medovicová znáška). Na elimináciu klieštika do budúcej jari to postačuje.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Karlos »

Na žádost uživatele Miki vkládám ke stažení článek o včelaření v PA době, který mi poslal. Tímto mu zároveň děkuji.
Přílohy
Verze č.1-medná kráva - chov včel bez chemikálií.doc
(1.61 MiB) Staženo 2273 x
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

http://www.beesource.com/forums/showthr ... comb-honey

Ako dostať med do zaváraninového pohára bez vytáčania v medomete alebo drvenia plástov ....
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Kluci to je bomba, člověk se celej život učí.
Tak a medná kráva dostane nástavbu ve formě mrakodrapu.
Miki.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Fabulous »

No, píšou tam něco o nižší efektivitě.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

ano, zatim vysledky nejednoznacne - testuje vice lidi: nizsi vynos, ne kazda sklenice/zavar. (tvar/objem) je vhodna, mozna casem tuto sklenicovou metodu dotahnou dal.. strana #2 uz ma nejaka vylepseni (lepsi ventilace, zatepleni-gumovy dekl s kanalky), take dobra sranda je za den ta vypita lahev sirupu na stojaka/vicku - porovnani uzkeho hrdla a rovneho(vceli uprednostni)..

tady je video pana (FatBeeMan) o kterem mluvi na strane #1 https://www.youtube.com/watch?v=Dl9iGjP_Lu4
(starsi zakl. varianta - forum je dal)
- tip po zaplneni a odsroubovani z ulu staci jen zalit tekoucim medem a pak uz uskladnit-snist

=> pro PA to neni uplne spatna metoda, "nizsi" vynos za mene slozity proces
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

zaujímavý spôsob včelárenia vhodný do PA obdobia:

http://mamevcely.wordpress.com/
david
Příspěvky: 1
Registrován: 18.03.2013 17:04

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od david »

no. co sa tyka prevencie voci kliestikovi plati par zasad. v prvom rade bez lieciv to v dnesnej dobe nejde. dalsim ucinnym redukcnym sposobom tohto parazita je nasadzovanie tzv. stavebnych ramikov. kliestik totiz uprednostnuje trubcie larvi pred larvami robotnic. takze sa nasadi stavebny ramik, vcely ho vytiahnu, kralovna nakladie trubcie vajicka a ked ho vcely zavickuju je nutne ho vyrezat este pred vyliahnutim trudov. tymto sposobom sa udrzuje zdrave vcelstvo pocas sezony. co sa tyka ostatnych nepriemnosti vo vcelstve, je vhodne pestovat tzv. cistotne vcely. sam vcelar si musi odsledovat ako sa chovaju jeho vcielky. ked su neporiadne (nevynasaju mrtvolky na jar, nevynasaju uhynute larvy v pripade moru vcelieho plodu a pod.) je nutne vymenit matku. totis vcely samotne si do urcitej miery z nakazou dokazu poradit same. ovsem ked sa daco take vo vcelstve objavy, je najlepsie dane ule rovno spalit, a neohrozovat tak zdrave vcelstva. a co sa tyka prezimovania vcelstva. ja preferujem tzv. norsky sposob. vyhodou je ze vcely zimuju na novom a sezonu zacinaju zo zdravimy plastamy. cukor je na krmenie dolezity. med totis obsahuje pre vcely nestravitelne latky (dekstríny). co moze sposobyt ze odpadovy vak sa im rychlo naplni, a ked sa pocas zimy neukaze slniecko aspon na tri dni aby sa vcielky preleteli a vyprazdnili, tak na jar bude vsetko posrarté (to doslova). a este jedna vychytávka. ked chcete predíst hnackám, nerozpústajte cukor vo vode ale v caji z praslicky rolnej. tak to robím aj ja a krmenie kombinujem z medom.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od drigon »

Před třemi týdny jsem osadil svůj první roj. Dal jsem je do jednoho nástavku na 11 rámků 39 x 24 cm. V neděli jsem se do nich díval, šest rámků mají vystavěných a z větší části zakladených. V buňkách plástů jsou vidět vajíčka a malé nezavíčkované larvičky. Další dva plásty mají rozestavěné. Nad plodem je med a pyl. Přemýšlel jsem nad tím, že jim přidám další nástavek, ale zatím jsem se rozhodl, že s tím ještě počkám. Ale nejsem si zatím jistý, kdy bude toto rozšíření nejvhodnější udělat. Při kontrole jsem viděl matku. Je delší než ostatní včely a po plástu běhala jak divá.
Dále mám objednané dva oddělky. Dle včelaře budou k dodání začátkem července. Co jsem četl na internetu, tak někteří včelaři tvrdí, že oddělek je třeba krmit cukrem (prý rychleji staví), jiní zas, že si včely mají zásoby nanosit samy( v přírodě jim nikdo nic nedá).
Poznámka k úlům. Vlastní výroba. Nástavkový systém na rámky 39 x 24cm. 11 rámků v nástavku. Dno a střecha jsou oddělené díly. Zateplení bok 4 cm. polystyrenu, střecha 8 cm. polystyrenu. Dno je z prken tl. 25mm. Podmet je cca 10 cm. vysoký, vletový otvor tak 5 cm. vysoký. Nástavky dávám na sebe naplocho (bez zámků) a osazení na rámky je udělané tak, aby zde šly použít rámky 39 x 24 cm. na oba směry (alternativně 39 x 27,5 cm. s distančním mezikusem). Konstrukce je upravena tak, aby šly na sebe dát jen moje nástavky. S kupovanými je to záměrně nekompatibilní ( pasivní obrana proti zlodějům). S pozdravem M.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od DeadMan »

Mohl bys sem hodit fotku?

Nad včelami jsem taky uvažoval, ale bohužel kvůli ženy to teď nehrozí (bojí se toho) ovšem na důchod, který je ještě hodně daleko by to mohla být příjemná a užitečná zábava a v tu dobu mi to bude jedno to už jí budu mít (ženu) na .... případně ona už bude poněkud rezistentní vůči mým nápadům :mrgreen:

BTW myslíš že zloděj by při činu o půlnoci zkoumal a vůbec měl ty znalosti aby zjistil že to není kompatibilní s prefabrikátem?
Bezhlavy
Příspěvky: 115
Registrován: 22.06.2013 15:13

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Bezhlavy »

Recenze na knihu Bush, M.: The practical Beekeeper. Beekeeping Naturally. X-Star Publishing Company, 2011. 629 s.
http://www.blisty.cz/art/68413.html
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od surikata »

Já začal předevčírem a hned jak jsem přendával včely tak mi z klícky pláchla královna . Je možnost že se vrátí jinak mi dá včelař jinou. Ony si sice vypěstují, novou ale trvá to 22 dní a to by bylo na zimu málo včel. Mám 2 roje na 39x27,5. A letos už nic nebude med až za rok :(
Doporučuji knížku Včelaříme jednoduše je na ulož.to
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

cmelaci.cz
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od drigon »

2013-07-02 10.54.59.jpg
2013-07-02 10.54.51.jpg
2013-07-02 10.52.38.jpg
Dnes jsem dělal u včel. U svého roje jsem zjistil, že mají v úle zcela hotových šest plástů (je v nich i plod a vajíčka. Med tam mají taky). Další plást mají rozdělaný. Rozhodl jsem se přeskupit plásty. Na šestou pozici jsem dal mezistěnu, za ní na sedmé je zakladený plást a pak ten rozdělaný. Tu mezistěnu jsem takto založil kvůli rychlejšímu vystavění - toto jsem si přečetl na internetu. Dva ze tří stavebních rámků mají vystavěné, na jednom mají dělničinu, na druhém převážně trubčinu (ten dělaly jako první). Na internetu někteří včelaři doporučují trubčinu vyřezat, další zase ponechat. Jaký na to máte názor? Přidal jsem pár fotel. Rámek označený písmenem S je stavební. S pozdravem M.
Přílohy
2013-07-02 10.52.59.jpg
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Pampalíny »

Nově jsou už konečně plastové rámky 39x24 - bohužel jen z plastu co snese nižší teploty. Forma na druhý lepší plast jim nevyšla, takže mají 200-300 t v háji a neví se, kdy budou tu formu dělat znova.

Tak jsem si vzal jen 15 ks rámků - na zkoušku. Nevýhodou je že se nesmí vkládat do slunečního tavidla. To sice ani ty z lepšího plastu, ale tam už se dá použít teplota do 100°C a to jde uhlídat. Další nevýhodou bude opět teplota - něšla by využít nová termoochrana proti varoáze - což je jediná PA technika, navíc zřejmě se 100% výsledkem.

Pak je tam problém s desinfekcí - ale u toho lepšího plastu by stačilo si pohlídat těch 90C + nějaký líh bude vždycky.

Takže osobně doufám, že nová forma bude brzo a pak přejdu jen na plastové rámky a asi zkusím i plastové úly.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Maximus »

Má tu někdo reálnou zkušenost s bezrámkovým včelařením? Výhledově bych o několika úlech na svých pozemcích uvažoval a uvítal bych někoho na konzultace. Na klasické včelaření asi nemám moc náturu, ale tento "přírodní" postup mi příjde z mnoha pohledů velmi sympatický.
Odpovědět