Rybník

Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Rybník

Příspěvek od Seldred »

Od dubna 2016 budou 80% dotace na výstavbu a obnovu rybníků, souvisí to s plánem zadržovat vodu v krajině. Takže kdo plánuje rybník či chce stávající rybník rozšířit, upravit či překopat tak doporučuji využít dotací. Jsou sice zlo , ale hloupej kdo dává a hloupější kdo nebere.
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Rybník

Příspěvek od Patrol »

Tak já teda mám s úřadama takový zkušenosti, že radši kašlu na nějaký dotace. Zrovna jsme se vrhli do stavby druhého rybníka. Ten první mě stál celkem asi 20tis. U tohohle jsem zatím tak na 15tis, ale ještě není hotovo a počítám tak 10tis to ještě schlamstne, ale tenhle je větší a hlubší.
Nějaké foto z bagrování.:
WP_20160708_08_51_14_Pro.jpg
WP_20160708_19_31_21_Pro.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Corrubos
Příspěvky: 19
Registrován: 19.02.2016 9:09
Pohlaví: muž

Re: Rybník

Příspěvek od Corrubos »

Ahoj
mám dotaz na tvé tvé rybníky . Hloubíš je v nezvodnělé vrstvě nebo pod hladinou spodní vody ?
Používáš nějakou izolaci dna a hráze ? Jak řešíš přítok a odtok ?
Chtěl bych na pozemku také rabník , ale mám problém se spodní vodou je cca 20 cm pod úrovní terénu .
Díky za odpověď .
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Rybník

Příspěvek od Patrol »

Přítok je pramínek ze svahu, ale je to jako když čůráš, takže to budu napouštět dlouho.
Skladbu terénu vidíš na zářezu: asi 20cm ornice, asi 1,5m jílu, a pod tím rašelina.(dost smrděla při bagrování, ale ve finále je skvělá pro kvalitu vody).Nejhlubší místo je asi 2,5m. Žádnou izolaci nedávám, je to celý přírodní. :F Jsou tam různý vejšky hladin, kvúli vegetaci rostlin a kvůli rybám. Tady u toho rybníka počítám i s koupáním dětí, tak jsem tam udělal i mělčinu, na kterou dám kus geotextilie a zasypu to pískem, aby nekalily vodu.
Hladina povrchový vody je dost vysoko, při hrabání se už ve dvou metrech začala objevovat voda.
Propojil jsem to propustkem s rybníčkem, kterej jsem zbudoval už asi před 8mi lety. Musel jsem hned snížit hladinu prvního rybníka, abych mohl propustek postavit, tak sem hodím odkaz na video, kde je vidět, jak pouštíme první vodu do toho nového.
Ani jeden z rybníků nejde úplně vypustit, protože dno propustku i dno požeráku v prvním rybníku jsou v podstatě přepad do nedalekého potoka.
https://www.youtube.com/watch?v=dnjJkc2tOYk
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Corrubos
Příspěvky: 19
Registrován: 19.02.2016 9:09
Pohlaví: muž

Re: Rybník

Příspěvek od Corrubos »

Děkuji za informace , jestli jsem to pochopil , tak jsi využil nejvhodnější místo k vybudování , kde není potřeba peciální izolace apod. J
eště jeden dotaz .Povolení ? Nebo plocha je dostatečně malá .
Děkuji
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Rybník

Příspěvek od Kapo »

Dosť kolmé steny, nebude sa to zosúvať?
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Rybník

Příspěvek od Patrol »

U prvního rybníka jsem se toho obával, ale má je stejně kolmé a je to OK. Myslím, že kdybych ho vypouštěl, tak by to problém byl, ale ten objem vody asi taky vytváří tlak do stran. Teď teda strach mám, protože to ještě není napuštěný, všechna zemina ještě není roztahaná, protože jsme skončili se setměním a hodně toho je blízko u kraje, taky teď prší, a bagrista bude moct asi až v sobotu. Tak snad to do té doby vydrží. :roll:
Ptal jsem se známýho, kterej dělal léta šéfa na stavebním a řekl mi, ať se na úřady vybodnu, jen bych jim i sobě přidělával starosti. Stavba rybníka je prý bohulibá činnost, za kterou po mně nepůjdou, pokud mě někdo neudá. Vztahy s okolím mám dobré, nejbližší soused je 1km od nás, tak by to nikomu nemělo vadit. Probíral jsem to i s chlapíkem, kterej dělá v okolí rybářům hospodáře a ten mi ještě radil, kde udělat hloubku a kde mělčinu, aby se tam dařilo rybám a voda byla čistá.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Corrubos
Příspěvky: 19
Registrován: 19.02.2016 9:09
Pohlaví: muž

Re: Rybník

Příspěvek od Corrubos »

Děkuji za informace , pomůžou mi v rozhodování
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Rybník

Příspěvek od Patrol »

Mám dotaz na rybáře. Ve svých dvou rybnících, který jsou spolu propojený, mám nasazený hlavně okouny. Ryba je to chutná, nevyžaduje moc péče a nešpiní vodu. Už jsou tam ale cca 6let a neviděl jsem žádný větší kusy, které by byly vhodné k odlovu. Hejna menších ryb jsou vidět u hladiny, když je slunečno, když tam naházím pečivo, tak celkem berou, ale největší kusy jsou tak 10-15cm. Zkoušel jsem jim házet i nějaký granule pro dravce, ale padalo to ke dnu a neviděl jsem, že by po tom šli. Řeším, jak rozumně přikrmovat.

Před časem jsem někde na netu viděl vychytávku, kdy led světlo pověšené nad hladinou, v podvečer, lákalo hmyz. Ryby sbíraly vše co spadlo na hladinu a některé i vyskakovaly a chytaly v letu. Nemůžu to teď najít. Máte s tím někdo zkušenost? Jak silné světlo je potřeba? Stačilo by nějaké LED světlo nabíjené ze soláru, jako zahradní lampičky? Je to vhodné pro okouny?
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rybník

Příspěvek od Germanik1 »

Nevím co znamená HLAVNĚ okouny. Neuvádíš plochu a hloubku rybníka. Bývá obvyklé ve větších loužích, že ryba nucená ke kanibalismu degeneruje. Pokud máš na asi tak 5m3 víc než jednoho okouna a ještě musí lovit vlastní druh, tedy nejsou plotice či slunky, větší nebudou. Doporučuji slovit, ať již vypustit či el. hraběmi, sehnat někde na sádkách pár slušnejch okounů a nasypat do vody spoustu slunek. Nějakou ponořenou trávu pro výtěr a možnost úniku. A roste to pomalu. Jestli je to mělké, zkus lína. Jako hlavní rybu. Okoun odloví potěr. Je to na dlouho. Krmíme slepicemi na roštu nad vodou. Na trubce tvaru L na delší konec přidělat rošt a na něj slepici. Mouchy o starají zbytek. Muší larvy lezou dolů se zakuklit a padají roštem rybám do huby. Občas vyměnit slepice. V drůbežárne zdechlé slepice zdarma
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Rybník

Příspěvek od Jason »

Okouna na chlebu neudelas. Bylo by treba dostatek bile ryby (plus prostor pro treni aby meli okouni co jist). Pokud okoun po 6 letech nevyrostl tak ho uz nema cenu drzet.

Ja bylo vyse napsano tak lin je idealni rybou - ma nizke naroky na kvalitu vody (nejvic potrebuje vodni rostliny) a taky na potravu. Idealni je trosku ryby nakombinovat - treba k tomu nejaky cejn, stika, kaprik. Zalezi jestli chces ty rybniky na intenzivni chov nebo jenom pro zabavu plus obcas nejaka ryba k obedu.
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Rybník

Příspěvek od Patrol »

To Germanik1: Velikost jednoho z rybníčků vydíš o pár příspěvků výše, druhý je zhruba stejně velký. V obou je největší hloubka 2m, ale jsou tam i mělčiny a rostliny, aby se měly ryby kde třít. Rybníky se nedaj vypustit, leda povypustit a zbytek čerpadlem. Při zakládání prvního rybníku jsem tam měl i nějaké bílé ryby - kapry, ostroretky,...při rozšiřování břehu vytáhnul bagr na lžíci malýho úhoře. Nevím co tam všechno je. Občas jsem tam zkusil hodit udici, ale nejsem rybář, moc jsem toho nevytáhl. Za cca osmlet několik těch okounů, candáta, malýho kapra a tu ostroretku.

Nepochopil jsem tu rouru se slepicí. To tam dáš mršinu, ze který padaj ty červy, nebo jak? Nedal by jsi nějaké foto, nebo nákres?
Ty slunky se dají někde koupit malý jako potrava pro dravce? Nezprasej mi moc vodu, já mám ten rybník i na koupání pro sebe i děti?
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rybník

Příspěvek od Germanik1 »

Zkusím to popsat🙂. Do země na břehu zapustiš trubku např. průměr vnitřní 8 cm. Necháš ji koukat 30 cm nad zem. Do té trubky přijde volné zasunout trubka ve tvaru L, kratší rameno do trubky, třeba 30.cm, delší rameno, 200 cm můžeš lehce otáčet nad vodu a zpet. Na konci dlouhého ramene přivaříš rošt. Ideální je např. obdélníkový škrabák na boty, 50x30 cm, 60x40. Apod. Ten je tvořen plechovými pásy na svislou. Červi se nemají kde zachytit. No a pokud jde o larvy masařek, po nakladeni vajíček larvy žerou tak dlouho, až ucítí potřebu se zakuklit. To ale dělají individuálně, nechtějí být sežrány. Takže lezou dolů ve snaze najít hlínu. Propadnout roštem do rybího žaludku. Když najdeš jakoukoliv mršinu, jsou červi pod ní, ne na ní. A o tohle jde.
Pokud jde o rybí obsádku, záleží kolik práce tomu chceš věnovat. Pro začátek bych do jednoho rybníka hodil 5-7 dvou či tříletých štik. Tj. od 35 do 40 cm. Za rok bych se podíval, kolik plevelne ryby zůstalo. Pokud pořád hodně, stiky kolem 50 cm bych snědl a pokus opakoval s 10 kusy. Chytají se lehce. Až by byl rybník vyjedeny, dal bych 50 ks lína, cca 10-15 cm, 5 kaprů kolem 40 cm, slunku v kbeliku/200 ks a vic/ a buďto 10-20 okounu nebo 5 candatu kolem 30 cm. A zase za rok, za dva odchytat dravce. A znova dokola. Ty kapry bych držel jako živé konzervy, kdykoliv sníst a příležitostně nahradit.
Doporucuji vyrobit podunajsky čeřen třeba 150 X 150 cm plochy na tyči o délce 4-5 m, zvratny přes osu. V zimě v nejhlubším místě, když ryby neberou a jsou stažený na hloubce, vylovíš co chceš.
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rybník

Příspěvek od Germanik1 »

Úživnost, kapacitu množství ryb podle teploty vody, kyslíku atd. musíš prostě empiricky zjistit stylem pokus omyl. Pokud nejsou rybičky výrazně průtočné, moc dokrmovat nemůžeš. Kyslík a čistotu vody dozeneš vodními rostlinami. Ale bacha, vyber si třeba leknín do mělčí vody, na kraj pár orbinců nebo rákosí. Jinak to rychle zaroste. Potom jsou rybí sekačky, jako je amur, které to požerou. Ale to nechceš
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rybník

Příspěvek od Germanik1 »

Já bych vzal láhev schnapsu a hledal rybářského hospodáře místní organizace ČRS, nebo nějakého člověka z rybářské lihně o radu. Znají místní podmínky a ušetříš nějaký ten rok pokusů. Stejně to nevyjde a poprvé
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Rybník

Příspěvek od Patrol »

Díky za zajímavé podněty.Tu rouru asi zrealizuju, ale rošt bude muset bejt pod nějakým deklem, aby se děcka neštítily do rybníka. Rybářskej hospodář je kámoš,ale vídáme se zřídka. Ten mi tam tenkrát nasadil ty okouny, protože kapr by mi to moc kalil. Asi ho přitáhnu za nohu, aby se na to mrknul odborně, co s tím dál dělat, ať je z toho taky nějakej užitek.
Jinak mám z rybníků radost i jen tak na pohled, v létě vlastní koupání, v zimě kluziště, ovce maj vodu kdy chtěj...ještě ty ryby na pánev, nebo do udírny a bude to dokonalý.
Taky se teď chystám natáhnout trubku a čerpat vodu z rybníka na zalejvání zahrádky. Jen tam není elektřina, tak uvažuju, jestli by něco nacvrndalo přes solární čerpadlo.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rybník

Příspěvek od Germanik1 »

Na koupání otočí š ramenem a z vodní plochy to zmizí. Stačí přikrýt nebo udělat boudu/bednu, kam to bude bokem zajíždět. No, vedle bych udělal malou strážní věž. Tam bych schoval 1m3 nádrž na vodu a na střechu fotoclanek, který by na proháněl čerpadlo. Voda na záhony by tekla samotíží, včetně kapenkové závlahy. Jestli ty záhony nejsou daleko a výškově příznivé. Děti dostanou hračku a ty si ulevíš při zalévání. Náklady minimální. Jen nevím, jestli to utáhne čerpadlo 12/24 V
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rybník

Příspěvek od Germanik1 »

Tohle ti trochu závidím, máš to moc šikovné 👍🌻🙂
Udělám co musím
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Rybník

Příspěvek od Argonaut »

V rybníku se mi ostroretka nezdá. Ale požadavek na koupání a (větší) rybí osádku jde proti sobě. Určitě bych nenasazoval dravce jako je okoun.

Nejméně náročnou rybou je karas, ale chutově to není žádná sláva.
Když krmení granulemi, tak pstruh.
Lín ryje v bahně, pokud tam nebude dost rostlin, nebude se mu dařit.

Takže osobně bych dal násadu plotiček, po roce nasadil pár dravých ryb, třeba candáta. Nějakého kapříka, případně amura. Záleží na objemu nádrže.

Kdyby to byl koupací rybník, asi bych dal pár pstruhů a krmíl granulemi, pokud je tam dost rostlin, tak amura.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Rybník

Příspěvek od Argonaut »

ještě k bilanci k výše uvedené štice - udává se, že na 1kg přírůstku štiky je potřeba 7 kg potravy. Podle mě je do malého rybníku štika nesmysl.
Odpovědět