Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od mcrea »

Admin: Odděleno z vlákna Tipy a rady z války v Bosně

jaká je životnost plynového zapalovače? Máte někdo zkušenosti jestli a za jak dlouho vyprchá? Anebo, nebyl byl lepší benziňák a flaška s benzínem?
jinak dobrý článek
klerik
Příspěvky: 12
Registrován: 16.01.2012 21:55

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od klerik »

Mám Zippo zapalovač. Při jejich cenách si nedovedu představit dělat si z nich zásobu. Zkoušel jsem i levnější benziňák, ale funkčnost žalostná.
Zkušenosti:
-hoří v silném větru
-trochu zahřeje ruce

-benzin musíš dolít co 2-3týdny, protože vyprchává
-kamínky se mění cca co 1-2měsíce
-knot je potřeba taky vyměnit po pár měsících
-Zippo benzin je drahý, ale určitě by to fungovalo i s natural 95 ;)

Výhoda je, že ho lze nechat volně stát a hořet.
V době PA je s ním na můj vkus moc práce (schánět kamínky, knoty, benzin).
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od Maximus »

Víc než originál Zippo se mi líbí klasický generacemi prověřený "rakušák", co se dá koupit třeba tady:
http://www.tabakshop.cz/p14861-plb-raku ... ass18=true

Jinak úplně obyčejný plynový zapalovač je dobrá a levná volba (v NZ mám pár neplnitelných nejlevnějších modelů za pár korun a i po několika letech se tváří, že plynu neubylo a fukce je stále stejná). Na barter lepší volba, než drahý benziňák, do kterého musíš stále dolévat benzín. Jinak je dobré mít doma zásobu křesadel - nekazí se a na barter v "zajímavých časech" ideální.
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od siegfried »

Zippo je super, ale ta údržba... benzin fakt rychle vyprchává... já mam pocit, že už tak po tejdnu, když ti to někde leží...
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od mcrea »

vím, že benziňák vyprchává, proto jsem psal o láhvi benzínu, případně kanystr, sud to je jedno. Chtěl jsem vědět jak je to s těmi plyňáky. Brácha je prodává v trafice a poměrně dost je jich..........no ne úplně plných. Je fakt, že to jsou takové ty levné. Takže až si jich uložím 50někam do skrýše bude v nich za řekněme 5let plynu na jedno zapálení aspoň dohromady?
edit: to Klerik
kouříš? Pokud bys škrtnul řekněme dvakrát denně, vydržel by knot a kamínek řekněme desetkrát déle? Benzín je jasný, nevydržel. Ale benzín se bude shánět snadněji než plyn. Zvlášť pokud Zippo funguje i na Natural.
Jinak kolega soustružník si kdysi benzínový zapalovač vyráběl, měl i víčko i to plnění na závit s o-kroužkem. Tam by asi i benzín vydržel dýl
edit2:přehlídl jsem Maximovu odpověď
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Darth »

No já bych řekl,že to chce od každého kousek.

S "koksákem" (Vídeňákem) moc dobré zkušenosti nemám.Výdrž benzínu ještě kratší než u Zippo. :shake

Když jsem ještě denně používal "zipáka",tak nebylo lepšího a spolehlivějšího zapalovače.
Kamínky a knot jsem měnil za hodně dlouhou dobu.S výdrží obyčejných kamínků se to nedá srovnat.V tom bych až takovou slabinu neviděl.Cena kamínků a knotů není nějak závratná.
Hlavní nevýhoda je,že benzín opravdu vydrží cca týden při každodením používání zapalovače a pak je potřeba znovu "natankovat".Za jak dlouhou dobu vyprchá bez používání nemám vyzkoušeno.Benzín do zippo zapalovače je v dobré a skladné plechovce tak akorát do kapsy.Díky "chytrému" uzávěru benzín neuniká ani po delší době a pěkně se sním dá dávkovat benzín třeba při rozdělávání ohně,když to jinak nejde.Možná jde plechovka znovu naplnit. :idea:
Takže jeden zippo zapalovač určitě. :yes

Obyčejné zapalovače mají hlavní výhodu a to je cena.Jinak životnost používáním končí většinou dřív než dojde v zapalovači plyn.
Buď vyskočí kamínek (který se většinou už nenajde) nebo se něco ulomí.Jinak při větší zásobě těchto zapalovačů je možnost použít náhradní díl z jiného.
Takže "plato" těchto zapalovačů nebude myslím na škodu. :nod
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od rudde »

bacha na to, že ty nejlevnější zapalovače často nefungují. Pred koupí doporučuju každý vyzkoušet.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Terminated Account »

Ze svých zkušeností můžu doporučit zapalovač Primus Např: http://www.hidshop.cz/turistika-taboren ... er-cerveny

Používám jej a jsem spokojený. Funguje i při mínus 20 stačí trochu zahřát v ruce a zregulovat trysku. Vítr mu taky nedělá problémy.
Redot
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2012 20:45

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Redot »

plyn v bombě udržíte celkem dlouho a takové udělátko na doplňování zapalovačů se hodí.jinak sirky v suchu vydrží taky dlouho, těma bych se určitě předzásobil.

Nevím jestli se to sem hodí ale pořídil sem si tohle ohřívátko a opravdu funguje a na kapku benzínu vydrží opravdu dlouho hřát.doporučuju http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1075 ... i-ohrivacu
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od JimmyJazz »

bezne plynove zapalovace na jedno pouziti vydrzi leta. Minimalne 10 urcite. Nesmi se vsak nechat na slunci nebot slunecni svit zpusobuji krehnuti plastu, ze ktereho jsou vyrobeny a casem by mohly prasknout.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Fabulous »

Mě zapalovač na palubní desce auta vybuchnul. Docela sranda :(
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Josef »

Kdysi používal otec propanbutanovou letlampu Butar, jeden z prvních typů. Používaly se do ní plynové "kartuše" s propan-butanem velikosti spreje (laku na vlasy), hliníkové, jen trochu jinak konstruované. Byly poměrně drahé, takže páječku záhy předělal na provoz z velké láhve 10kg přes redukční ventil a hadici. Jedna načatá kartuše ležela od roku 1971 v dílně. Plyn je v ní ještě dnes. Podle protřepání odhaduji že asi tak polovina. Při ponoření do kyblu s vodou z ní žádné bubninky neunikají, takže je to asi původní množství co v ní zanechal. Ale nejsem si jistý, kdybych ji dnes nasadil na lampu a našroubováním otevřel její ventilek, zda by po opětovném odšroubování z letlampy ještě těsnil a nádobka nezačala ucházet.
Výsledek je ale vcelku pozitivní - skladovat se to dá určitě velmi dlouho (v ocelových lahvích prakticky neomezeně), v malých katruších (náhradní plyn do zapalovačů) určitě řádu desítek let. Ale pokud je už jednou po této skladovací době načnete, bude zapotřebí to hlídat a pokud možno vypotřebovat, pro případ, že by gumička ventilku byla netěsná.
Myslím že jich můžete klidně pár nakoupit do zásoby na směnu. Jejich cena je víceméně závislá na ropě a pochybuji, že by šla v budoucnu dolů. Mohou to být docela dobře uložené peníze.
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Kedr »

Zajímalo by mne jak je to u nás se sladováním sirek pro chvíle o jakých se zde bavíme. Pobýval jsem nějakou dobu v zahraničí a na jistých místech není legální skladovat větší množství zápalek(tisíce až desetitisíce kusů - což prakticky není až ta moc - převedeno na život s jejich reálnou každodenní potřebou) právě díky obsažené "gramáži" vysoce-vznětlivé hořlaviny.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od JimmyJazz »

Odvazil bych se tvrdit, ze tohle nase legislativa neresi.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Josef »

Ona ta legislativa neřeší ani jiné a mnohem závažnější věci, než jsou jen nějaké zápalky (myšleno "sirky"*). Třeba z požárního hlediska vůbec neřeší extrémně velké objemy skladovaných odpadních sajrajtů - pneumatik, plastů aj. A tak sem tam nějaká ta skládka "náhodou" vyhoří a zbytky se "uklidí se" ze světa za peníze daňových poplatníků, ačkoliv za původní likvidaci odpadu si někdo pěkně namazal kapsu. Zatím jsem neslyšel, že by někdo z těchto rádoby "podnikateků" byl postihován za překročení povoleného množství skladovaného materiálu.

*) Samozřejmě u zápalek pro náboje a zápalek perkusních je to jinak, tam skladované množství upravuje zbrojní zákon.
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Kedr »

Josef: Pravda pravdoucí - v místě odkud původem pocházím je každoroční hořící skládka již takovým skupinovým "happeningem". O to víc si to pak česká legislativa nahnala na jiných absurditách, ale to už je trochu OT...
Uživatelský avatar
Carlito
Příspěvky: 46
Registrován: 25.03.2011 19:09

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od Carlito »

klerik píše:Mám Zippo zapalovač. Při jejich cenách si nedovedu představit dělat si z nich zásobu. Zkoušel jsem i levnější benziňák, ale funkčnost žalostná.
Zkušenosti:
-hoří v silném větru
-trochu zahřeje ruce

-benzin musíš dolít co 2-3týdny, protože vyprchává
-kamínky se mění cca co 1-2měsíce
-knot je potřeba taky vyměnit po pár měsících
-Zippo benzin je drahý, ale určitě by to fungovalo i s natural 95 ;)

Výhoda je, že ho lze nechat volně stát a hořet.
V době PA je s ním na můj vkus moc práce (schánět kamínky, knoty, benzin).
To opravdu nezkoušejte. Jednak to špatně chytá, když už to chytne, tak to děsně smrdí a kouří a hlavně když tam dáte původní benzín, tak to pořád smrdí a blbě hoří. Musel jsem vyměnit vatu i knot. Dá se lékařský benzín, nebo technický. Sice se rychleji odpařují, ale nemá to takový destruktivní dopad.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Josef »

K benzínovým zapalovačům bych měl takový malý zlepšováček:
Kam s náhradními kamínky třeba u "Rakušáku", aby byly po ruce a nezoxidovaly?
Vytáhněte z "nádržky" čtvrtinu vaty a šup tam s nimi, ale tak, aby se nedotýkaly stěny. Pak dejte vytaženou vatu zase zpět a dolejte benzín. Věřte, bude jim tam dobře - "jako ve vatičce". :lol: :lol:
Pokud je vata vlhká od benzínu, vzduch na ně nemůže a i po mnoha letech budou lesklé, jako nové. Máte je navíc spolu se zapalovačem ssebou, nestratí se a kdykoliv je odtud můžete vytáhnout a použít.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Venet »

Josef :yes
Myslel som ze likvidacii kamienkov prispieva aj benzin.... no dobre vediet. Aj ked na tom benzinaku co mam je to nerealizovatelne. (hranaty strieborny vyrobeny v 30rokoch - vatu som tam nevymienal - nemam na to nervy - mala diera s tesniacim srobom kadial sa leje benzin inak cele telo zalisovane) ked sa dostanem naraz k fotaku a k zapalovacu tak ho fotnem
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zapalovače (plynové, benzínové aj. a vše kolem nich)

Příspěvek od Josef »

No, to Rakušák se rozdělává lépe, tam jde krásně celá polovina dolů a k vatě je bezvadný přístup. Ale také se z něj bohužel benzín v létě více odpařuje a musí často dolévat, i když zapalovač, jako nekuřák, používám sporadicky.

(Kamínky jsou stejný materiál jako křesací firesteel tyčinky, tj. Ce+Mg, jen občas jsou na povrchu navíc poměděné. Tahle směs kovů koroduje ve vlhkém, slaném, alkalickém i kyselém prostředí. Takové je bohužel skoro všude okolo nás a čím blíže do přírody, tím silněji - mlha, tlející zbytky, čpavek z moče, tělesný pot, kyselý déšť, oxid uhličitý z ohně aj. Nejdéle se dají uchovat namazané ropnými mazadly, ale to pak to bez odmaštění špatně křeše. Nebo alespoň schovaná v místě, kde se ke kamínkům nemůže dostat vzdušná vlhkost, která by s cerem obsaženým v kamínku nechtěně reagovala - což vnitřek zapalovače splňuje. Pokud si potřebuješ udělat zásobu kamínků nebo firesteel tyčinek na dalších 1000 let, nasyp je do skleničky a zalij petrolejem, aby byly schované pod hladinou. Takto se uchovávají mnohem choulostivější kovy - např. sodík.)
Odpovědět