Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Candide »

Oděleno od tématu Kde a jak ušetřit

Když jsme u těch nákladů na vytápění:
Pro ty co topí dřevem bych měl tip:
1) Jestli máte poblíž nějakou pilu a místo jak je uskladnit, můžete využít piliny nebo hobliny. Pro pilu je to často jen odpad, kterého se rádi zbaví popř. se ho zbaví flašku. I u nezatepleného domu to bohatě stačí na ohřev vody a v kombinaci s dřevem se s jimi dá topit celou zimu.
2) Do supermarketů se běžně vozí melouny na zvláštních paletách a ve zvláštních bednách, které už potom nemají další využití a nevracejí se. Často stačí zajít se jen zeptat, kolikrát jsou ještě rádi (obzvlášť v létě) když se takových palet zbaví, protože jim překážejí.
3) Pokud někde poblíž Vašeho domova provádějí technické služby údržbu zeleně, tzn. sekají křoví a stromy, které přerůstají např. nad dráhu či silnici apod. můžete tak získat bez problémů dřevo. Běžně vidím, jak lítají lidi s dvojkolákem a pilkou a uklízejí rychleji než TS.
Problémem všech těchto metod ale asi bude velká časová náročnost, takže to není nic pro věčně vytíženého člověka.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Je to tak, jít si pro "jednu větev" je blbost, ale dva metráky, to už za to stojí.
Ale třeba ty palety jsou dobré, dá se z nich ledacos postavit (Měl jsem na zahradě oddělující paletový plot.)
Topit se s nimi dá, ani není problém je nařezat.
To se ovšem nesmí dělat motorovkou (zničíte si řetěz), ale maflíkem s nějakým "starším kotoučem" po prknech.
Ze spálených palet, protože jsem je pálil 10 let :twisted:, je opravdu hodně hřebíků.
Nejsnazší způsob, jak se jich zbavit, ovšem není prosévání, jak jsem si hloupě myslel.
Hřebíky, ty kur.., totiž propadávají skrz síto.

Možnosti jsou třeba tyto:
K rouře od okapu přidělat žlab a nechat déšť, ať odnese popel, což hodně zúrodní zahrádku.
Uvnitř harddisků jsou velice silné magenty (jsou součástí mechanismu, který vystavuje hlavičky).
Stačí 10 starých nefunkčních kousků, které Vám leckde dají zadarmo, rozdělat a vyndat z nich takové "půlměsíčky", na kterých jsou magnety přidělané. Půlměsíčky přibít na dřevěnou desku magenty ven, celé to zasádrovat tak, aby vznikla plochá deska a přes ní dát buď plexisklo nebo hliníkový plech.
Popel sypete přes desku, na které se zachytávají hřebíky.
Hřebíky z toho pak pomocí dřevěného nástroje připomínajíc písmeno T snadno "seškrábnete" do starého kýble.
Čím ta deska bude hladší a magnetů víc, tím snáz Vám půjde přesívání.
Poslední způsob je jen variací na první téma, kdy trochu zručnější člověk si vyrobí dřevěný žlab alá klondaik, kde bude rýžovat místo zlata hřebíky :lol:
Nevýhoda je, že k vůli likvidaci popela musíte v dešti ven a přes zimu se až do jara hromadí.
Ale zase si na jaře můžete zkusit vyrábět potaš :twisted:
Když použijete magnety, můžete popel směle sypat do sněhu, kde jsou záhonky.
Jen nesmíte pálit svinstvo, to je o raka.

Ovšem už je to dost obšancované.
Navíc je po paletách už takový hlad, že některé firmy vykupují i "ne EURO Palety" a ještě k tomu je v čím dál tím víc paletách "překližka", tedy slepené a slisované piliny, což určitě není ekologické topení.
Proto jsem s tímhle topením už přestal, nebudu přece pálit překližku.
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Candide »

Ty asi budeš celkem hračička ;) Ale mě se mnohem více osvědčilo síto, asi používáš velké oka. A jinak tyto palety co bereme, máme cca 300 metrů od baráku v jednom z hypersupermegamarketů. A nikdo je vykupovat nebude ani si z nich nic nepostaví, jsou to takové tenoučké chudinky, ostatně jsou dováženy z Řecka :)
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Hm, když jsem používal jemné síto, větší bordel vůbec nepropadával a musel jsem to vybírat rukou, špinavá a nepříjemná práce. Zkoušel jsem i ze dvou obručí a síta udělat takový "otočný" buben, trochu podobný pračce. Ale ani to nepomohlo. Až ta "magnetická deska". Je možné, že spaluješ při jiné teplotě, já to pálil jen v krbovkách a nikdy neshořelo úplně všechno na prach. Jinak máš štěstí, nebo to je hodně sezónní situace.
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Candide »

Dnes jsem přišel na zlepšovák :) Použil jsem na to květináč. Vzal jsem starý květináč, nasypal do něj po okraj vychladlý popel a šel ho takhle rozprášit nad záhon a vida, hřebíků zůstalo plno, žádný nepropadl, maximálně uvízl v otvorech květináče.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Josef »

S tím květináčem je to dobrý nápad, někdy to zkusím. Jenže většinou, když jdu vysypávat popel ze dřeva na zahradu, fouká vítr. Do očí je to hodně protivné, ale na druhou stranu hřebíky nemusím řešit - je to to jediné, co po větrném poryvu zůstane ležet na lopatce, zbytek ve velkém oblaku během chvilky zmizí neznámo kam (ale zase je jistota, že je pohnojeno rovnoměrně).

Bohužel, piliny jsou použitelné palivo za "normálního chodu světa" a především elektřiny. V okamžiku, kdy by nešla elektřina (nebo s častými výpadky, budou pily stát. A těch pár, co přejde na alternativní pohon (např. dřevoplynový motor) nepustí ani chlup, ale všechno sami spotřebují. Vím o čem mluvím. Dědeček mého kamaráda vlastnil na první republiky parní pilu - spálili všechen dřevěný odpad co vyprodukovali a ještě dokupovali černé uhlí, aby pila jela (a to měli už tehdy kondenzační parní stroj s celkem dobrou účinností). Takže piliny na ušetření v současnosti rozhodně ANO. Je to podle mého názoru velmi dobré topení (a ušetřené peníze do něčeho účelně investovat), ale plánovat si s pilinami něco do budoucna, asi raději moc NE, to se spíš vybavit náčiním na sběr a dovoz klacků z lesa (dobrý vozík).
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Candide »

Otázku jsem pochopil jak ušetřit nyní. Při PA si tak maximálně zajdu na pilu pro ty flašky co dostali :twisted:
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Fjord »

Piliny určitě nevyhazovat - dají se použít jako palivo na pec na vypalování keramiky. Z cihel se postaví jen jednoduchý obdélníhový obvod, do ní se nasypou piliny, vloží se vypalovaná keramika a celé se to zakryje. Piliny se zapálí pomocí nafty, nebo nějakého podpalovadla a nějakých 18 hodin to hoří. Pec je nákladná záležitost, a tímhle se to dá obejít. Ale je potřeba si ty pyliny nasyslit, je toho poměrně velká spotřeba.

p.s. pardonek za odbočení z tématu-mi to nedalo :mrgreen:
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od MRAK »

Fjord: :yes
tohle mě docela zaujalo, přemýšlel jsem, že bych s dětma nějakou tu keramiku vyrobil a právě absence pece mě trochu brzdila.

nemáš nějaké bližší info ? schémátko, náčrtek?

Rozměry, množství pilin, odvětrání, délka "pečení" atd ..?
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Fjord »

jj četla jsem to někdy před rokem, že se do toho pustili, naštěstí jsem ten odkaz našla-tak můžeš prostudovat. Přijde mi to jako dobrý alternativní způsob jak si tu keramiku vypálit. Pece jsou hodně drahý. Ale dřív se vypalovalo i bez pece, takže na to technologie určitě někde budou-jak to vypadá (myslím profesionálnější, než z těch pilin). Zatím jsem to nehledala. Jen jsem se kapku spletla v délce hoření-no bylo to bratru jeden a půl dne :mrgreen: Což ale se dá určitě snížit-vypalovali toho v celku dost, takže k tomu bylo i adekvátně pilin.
http://www.woodcraft.cz/files/infostudn ... piliny.php
Naposledy upravil(a) Fjord dne 21.12.2011 1:21, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od MRAK »

já děkuji :F
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Karlos »

Češi brousí sekery a pily, drahé vytápění je žene do lesa pro dříví

Češi nabrousili pily a sekery a stále častěji vyrážejí do lesů na palivové dříví. Žene je tam především skutečnost, že vytápění uhlím či plynem je dražší a dřevo poměrně dostupné.

Zatímco před deseti lety jich bylo 167 341, nyní téměř 300 tisíc. Domácnosti naopak kvůli vysokým cenám začínají opouštět uhlí. Tím topí už jen 346 000 domácností, o 40 procent méně než při minulém sčítání v roce 2001.

Dominantní stále zůstává pozice plynu, kterým topí především ve městech 1,47 miliónu domácností. V roce 2001 to bylo 1,4 miliónu.

http://www.novinky.cz/ekonomika/254703- ... drivi.html
Jsem zvedav kdy dojde ke zmene zakona a bude zakazano popr. zpoplatneno dnes volne sbirani vetvi do prumeru tusim 5cm... take cena dreva prirozene vystreli vzhuru kdyz po nem zacne byt vetsi poptavka...
Uživatelský avatar
Robinson
Příspěvky: 84
Registrován: 29.09.2011 20:11

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Robinson »

Volně se může sbírat klestí ktreré nemá na silnějším konci průměr větší než 7cm bez kůry.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od alibaba »

Jak budou udrzovat ty zakony co si vymysleli v Praze nejaci papalasi a jak to bude fungovat nekde na samote az bude zle bude i mene udavacu ,nebot ti nechteji byt take v zime doma a takove nesmysly jako vetve ze nemaji byt vice nez 7 cm silne a jsou bez kury tak jako v cele Zapadni Evrope az se to zhrouti ekonomicky nikdo z papalasu neudrzi lidi.....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jednorázové palety, piliny a jiné zdroje levného paliva

Příspěvek od Karlos »

Alibaba: no nerek bych ze "az bude zle bude i mene udavacu" obavam se ze tomu bude spise naopak, protoze jak spravne podotykas "nebot ti (udavači) nechteji byt take v zime" moc dobre vedi ze je jednodussi na nekoho neco prasknout (a mit z toho uzitek) nez se drit s nejakou praci... a cim bude situace horsi tim bude lidi ochotnych praskat vice... bohuzel. Ale to uz jsme OT.
Odpovědět