Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od pepaf »

Používám - viz. obrázek.
Paron JX-1601, výměnné matrice 2546 pro MC4
Např. k dostání zde:
https://www.banggood.com/cs/Paron-JX-D5 ... =SKU715082
Přílohy
Kleště_JX_1601_MC4.jpg
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Tomáš »

Nevypadají špatně...
jen v jedné části popisku se píše, že jsou v ceně i ty ostatní čelisti a pak hned, že je součástí balíčku jen jeden kus čelistí :?: :D
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od pepaf »

Já je kupoval už před pár roky na ALI, ale našel jsem teď odkaz na obchod který uvádím. A dodávka je i z ČR.
Tady u toho odkazu jsou i recenze z ČR a píší tam o sadě, tak jak je zobrazena.
Nakonec asi se stačí zeptat prodejce...
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak tady mám rozuzlení nefunkčního stringu. Před pár týdny mi přestal fungovat šestipanelový string. Napětí spadlo podle grafu v jednom okamžiku na nulu. Vykýřovým oknem jsem se, aniž bych musel lezt na střechu dostal ke konektoru a string jsem rozdělil na 2 a 4 panely a proměřil. Čtyři panely fungovaly, tak jsem je zapojil provizorně jako string s tím, že ty dva, z nichž je asi jeden špatný, protože při proměření dávali 0V, budu řešit až na podzim. Nedalo mi to a tak jsem dneska vylezl vykýřovým oknem na střechu a ty dva panely proměřil jednotlivě. Byla mezi nimi prodlužka, tak jsem tento měřil i s prodlužkou. Oba panely (canadian solar 450Wp) dávaly správmé napětí! Prodlužku jsem radši vyhodil, protože kabely šly zapojit bez ní a zapojil jsem všechno zpět do šestipanelovyho stringu a všechno jede. Konektory jsem prohlédl jestli nejsou vypáleny, byly v pořádku. Prostě nechápu! Mám pocit že v tomto případě by mi nepomohli ani na mypower fóru ...
Ještě upozornění ke konektorům MC4 na panelech canadian solar a pravděpodobně i dalších. Tyto konektory nejdou rozpojit standartním klíčem na konektory MC4. Musel jsem si vyrobit klíč přesně na tyto panely. Z to důvodu jsem tam nechal prodlužovačky i když jsem po zapojení několika panelů zjistil, že to vyjde i bez nich, neměl jsem je v tom okamžiku montáže jak rozpojit.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak jsem oslavil pátý měsíc bez ČEZu. Dny se začínají krátit, tak jsem zvědav jak dlouho vydržím se nepřipojit. Posílené baterky na 28,5kWh mě dokážou dostat přes tři zatažené dny, ale i v době bez slunce přes poledne udělají panely 2-3kW. Jestli to klapne, tak teď na podzim, nejpozději na jaře doplním na střechu ještě tři panely a na štít domu dalších sedum. Ty by měly fungovat hlavně pozdě na podzim, v zimě a brzy na jaře. Tím se dostanu na 15kWp a skončil jsem, protože další už není kam dát. Na zimu jsem tedy zvědavý, pokud by byla tak slunečná jako loňská tak by to bylo fajn.
Přílohy
fv.jpg
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Ibex »

počítal jsi si návratnost? Samozřejmě to v dneších turbulentních cenách nebude přesné, ale aspoň orientačně...
Já mám FVE 7,2kWp a baterky 9,6kWh, což mi pokrývá podle dat únor/březen/duben ca 50-60% spotřeby, od května do teď 90-100% a dál se uvidí.
Při dnešních cenách a pořizovací hodnotě jí mám za 4 roky zaplacenou..
Ale samozřejmě ideál by bylo celoroční pokrytí vlastní spotřeby, že?! :yes
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Ideál není v našich podmínkách ani teoreticky možný, natož prakticky ...

Návratnosti jsou teďka všechny jinak, ale člověk to nepořizoval teďka, ale už dříve, tj. se rozhodoval v jiné době. A spíš to bylo o částečné soběstačnosti než o vrácení investice. Ta byla odhadem tak na 20+ let.
Takže je to o penězích a o tom, co člověk vlastně chce. A asi lepší do toho peníze, co jsou k dispozici, narvat teď (už radši včera) a nekoukat na návratnost.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Patrol »

Vy, co se už nějaký pátek pohybujete v problematice FV a prošli si různé slepé uličky, můžete mi poradit?
Hodil jsem na střechu 6 starých panelů svedl do MPPT regulátoru Tristar, z něj to valím do staré trakční baterie a z ní přes měnič PowerJack tahám 230V jen na příležitostné využití zatím prodlužkou.(pračka, sušička,bruska, pila,....)
Problém je, že baterka už je za zenitem a když přestane svítit slunce, tak jde hrozně rychle dolů.
Rozhodl jsem se tedy koupit novou baterii, rozvod mám na 24V a asi bych šel do LiFePo4.
Asi bych to zkusil objednat přes Alliexpres ze skladu z Polska, abych se vyhnul složitému clení.
Něco jako toto, včetně balanceru:https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 7611%21rec
Je to celkem dost paněz a nějak pořád nemám úplně pevnou důvěru v ty čínský obchody, ale na netu si to dost lidí chválí. Doporučili by jste mi něco jiného, nebo je to z Alíka v pohodě?
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Vem radši od mikela nebo od toho druhého ...
Je to právě dost peněz, řada lidí úspěšně, ale také řada neúspěšně nakoupila přes Alíka. Větší úspěšnost je přes Alibabu ...
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Ibex píše: 30.08.2022 9:14 počítal jsi si návratnost? Samozřejmě to v dneších turbulentních cenách nebude přesné, ale aspoň orientačně...
Já mám FVE 7,2kWp a baterky 9,6kWh, což mi pokrývá podle dat únor/březen/duben ca 50-60% spotřeby, od května do teď 90-100% a dál se uvidí.
Při dnešních cenách a pořizovací hodnotě jí mám za 4 roky zaplacenou..
Ale samozřejmě ideál by bylo celoroční pokrytí vlastní spotřeby, že?! :yes
Na návratnost kašlu. Už jsem o tom psal. Původně jsem chtěl koupit nějaky slušnější auto (lehce ojetý subaru forester by se mi líbil:-) ale investoval jsem to do fv. Nelituji. Přes léto baterky v devět hodin plny, zbytek zůstane na střeše, netrápí mě to. Mám radost, že to funguje jak má a že v případě průseru budu mít elektřinu narozdíl od mnoha jiných majitelů FV udělaných firmama na dotace. Jediné co ještě musím udělat (teda spíš syn) je odladit dobíjení baterek centrálama. Dva měniče se budou asi muset vypnout a ten jeden překonfigurovat z třífázového provozu na jednofázový a použít jako nabíječku, možná to půjde i v UPS režimu.
V závěru tohoto videa https://www.youtube.com/watch?v=O8fk6yWlFaU říká, že 50% vybudovaných fv elektráren je nefunkčních. Já bych tomu i věřil. A proto souhlasím s příslovím, že nejsem tak bohatý abych si nechal udělat levnou fv na dotaci zelenou úsporám :-)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Patrol:
Já bych to raději koupil v čr. Je to za stejnou cenu a zcela bez problému v případě reklamace.
https://shop.mypower.cz/clanek-lifepo4- ... -rept-7950

A bms z alika klidně. Ale to bych se spíš zeptal na mypower, jaká by byla pro tebe nejlepší pro zamýšlený účel. Já s těmahle bms nikdy nepřišel do kontaktu.

Ale k 6 panelům by mi spíš sedělo 230Ah. Mají i lepší poměr ceny.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

I z přístrojů z aliexpresu se dá postavit zcela dostačující a bezproblémově funkční fv. Podívej se va youtube na videa Vlasty Toupalíka. To se mi na této technologii líbí. Že se dá vybudovat s různými náklady, tak jak se kdo finančně cítí.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Také se na těch baterkách z Alíka dá přijít na buben ...
Cokoliv jiného ok, ale baterky se silně nedoporučují.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Patrol »

To Dracekvo: Já na ten mypower koukal, ale nevyznám se v balancérech, tak jsem chtěl sestavu baterií i s balancérem, což je tam nedostupné. Dokonce i na těch stránkách "mivvy energy" je sestava nedostupná.
Chtěl bych prostě sestavu pro 24V i s balancérem co největší kapacitou a vejít se cca do 50tis.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Tak mypower je hlavně forum. Takže šup registrovat a nechat si poradit.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

Joe Azbest píše: 30.08.2022 4:13 Tak jsem oslavil pátý měsíc bez ČEZu. Dny se začínají krátit, tak jsem zvědav jak dlouho vydržím se nepřipojit. Posílené baterky na 28,5kWh mě dokážou dostat přes tři zatažené dny, ale i v době bez slunce přes poledne udělají panely 2-3kW. Jestli to klapne, tak teď na podzim, nejpozději na jaře doplním na střechu ještě tři panely a na štít domu dalších sedum. Ty by měly fungovat hlavně pozdě na podzim, v zimě a brzy na jaře. Tím se dostanu na 15kWp a skončil jsem, protože další už není kam dát. Na zimu jsem tedy zvědavý, pokud by byla tak slunečná jako loňská tak by to bylo fajn.
Wow, tak tohle je masakr. Měničů a baterek jak v Temelíně!
Kdyby se člověk trochu uskromnil, tak s touhle výbavou má elektriku 365 dní v roce. Přibalit k tomu ještě ten elektrickej Ford F150 lightning a byl to "domácí ropnej vrt" i s rafinerií v jednom :lol:
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od drigon »

cipis píše: 30.08.2022 10:55 Vem radši od mikela nebo od toho druhého ...
Je to právě dost peněz, řada lidí úspěšně, ale také řada neúspěšně nakoupila přes Alíka. Větší úspěšnost je přes Alibabu ...
Od mikela jsem baterie bral. Jsou v pohodě, na každém článku je štítek s jeho skutečnou kapacitou.
Doporučuji při nákupu článků brát jeden navíc. Za několik let se už nemusí vyrábět a pokud nějaký odejde je pro daný bateriový blok konečná. Protože při nahrazení článku článkem jiného výrobce a stáří může dojít k rozbalancování baterie.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

ecart píše: 07.09.2022 18:46
Joe Azbest píše: 30.08.2022 4:13 Tak jsem oslavil pátý měsíc bez ČEZu. Dny se začínají krátit, tak jsem zvědav jak dlouho vydržím se nepřipojit. Posílené baterky na 28,5kWh mě dokážou dostat přes tři zatažené dny, ale i v době bez slunce přes poledne udělají panely 2-3kW. Jestli to klapne, tak teď na podzim, nejpozději na jaře doplním na střechu ještě tři panely a na štít domu dalších sedum. Ty by měly fungovat hlavně pozdě na podzim, v zimě a brzy na jaře. Tím se dostanu na 15kWp a skončil jsem, protože další už není kam dát. Na zimu jsem tedy zvědavý, pokud by byla tak slunečná jako loňská tak by to bylo fajn.
Wow, tak tohle je masakr. Měničů a baterek jak v Temelíně!
Kdyby se člověk trochu uskromnil, tak s touhle výbavou má elektriku 365 dní v roce. Přibalit k tomu ještě ten elektrickej Ford F150 lightning a byl to "domácí ropnej vrt" i s rafinerií v jednom :lol:
Tak bohužel v našich podmínkách je pokrytí zimy elektřinou utopie. Možná až schválí těch max 40kWp bez povolení, tak když si to někdo naskládá na zahradu za barákam pod správným úhlem a bude slunečná zima, větší část spotřeby to pokryje a možná to utáhne i nějaké menší tepelné čerpadlo. Fotovoltaika, tak jak ji mám postavenou je i při současných cenách elektřiny ekonomický nesmysl :-) Ale na rozdíl od mých sousedů funguje bez problémů a 15 let by měla. Teď firma montuje FV sousedovi a vůbec jim nevadilo že západní string má už koncem srpna jeden krajní panel zastíněný štítem sousedního domu. Vysvětlil jsem sousedovi o co jde, tak to reklamoval a budou dva panely přesouvat, místo tam je. Kdo chce FV měl by si to alespoň v základech nastudovat i když mu to dělá firma, aby korigoval ty nejhorší excesy a potom sledovat provoz aby neměl při vyučtování větší spotřebu než před pořízením FV, což se opravdu stává.
pyronovotny
Příspěvky: 22
Registrován: 17.07.2014 21:43

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od pyronovotny »

Má někdo zkušenost s-Regulátor pro FV ohřev vody V-SH 2000?Jestli jde nějak upravit aby šly přebytky cpát do baterie.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak snad to projde.

Z deseti na 50 kW by se mohl zvýšit limit výkonu pro menší solární elektrárny, od kterého musejí jejich majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost. V novele energetického zákona to navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Upozornily na to Hospodářské noviny (HN). Zákon nyní míří do připomínkového řízení, které potrvá do 21. září.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/politika/n ... .b6ceba04/
Odpovědět