Vertikální větrná turbína DIY

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Vertikální větrná turbína DIY

Příspěvek od jerry.mysak »

Už jsem to řešil v jiných vláknech, ale chtělo by to jedno specializovaný.
Nejdříve co potřebuji: Aby výkon byl aspon 4 KW, max 10 kW, klidně na jedné fázi. Ne moc složitá výroba.



V prvopočátku jsem hned zamítnul vrtulovou turbínu. Vrtuli bych nevyrobil. Takže vertikál. V úvahu připadá savonius a darieus. Savonius je jednoduchý na výrobu, ale málo výkonný. Darieus typu H je jednoduchý a výkonný.
Líbí se mi kombinace obojího, ale nakonec jsem se rozhodl pro Lenze.

Výpočet rozměrů je tady:
https://vawt.ro/2015/02/02/lenz2-design/

což ušetří plno pokusů. Mě vychází při větru 20m/s průměr 3m a výška 2m. Což je akceptovatelný rozměr. Generátor bude motor hydrauliky z VZV, který má cca 10kW výkon při 48 V. Protože je s rotorovým vinutým buzením, musím pořešit zdroj buzení. Jedna z možností je sehnat nějaký 48V DC motorek. Druhý trafo s usměrnovačem. Kdysi jsem si dělal svářečku triodynu z tohoto motoru a tehdy jsem zjistil, že jaký napětí pouštím do buzení, takový leze z generátoru.

Brzda bude z kotouče nákladáku, který seženu vyřazený někde v servise.

Co mi už ted dělá starosti je vyvážení. Při tom průměru bude znát každý gram

měnič zatím neřeším.

Kdo máte nějaký zkušennosti, sem s nima.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od pracintl »

Je reálné připojit větrnou elektrárnu k FVE měniči jako druhý PV array???
Bylo by to užitečné doplnění pro zimní období.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od Pez »

Jerry, jak je to s nutností stavebního povolení. Co jsem zjišťoval, tak na to musí být uzemní řízení a stavební povolení, není to jak u fotovoltaiky, kdy do 10kW nepotřebuješ nic.
Nebo je to už jinak?
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od pracintl »

našel jsem:
... Výrobci mohou konstruovat malé větrné elektrárny i pro použití v hustě obydlených oblastech pro domácnosti a malé provozovny. Větrné turbíny do 10 m výšky nepodléhají udělování licence. Druhým důležitým faktorem je minimální hlučnost. ...
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od pracintl »

Našel jsem tohle:
https://www.kutilov.cz/vetrne-elektrarn ... -1000m--6/

Odkazem nechci dělat reklamu, ani zabít snahu samovýroby. Ale řekl bych, že něco takového za stejné peníze doma nevyrobíš. Cenově mi to přijde zajímavější, než benzínový agregát, pokud by to bylo schopné napojení na stávající měnič hybridní FVE.

Co se týká výkonu 10 kW - byl bych velice skeptický - koukni na https://oze.tzb-info.cz/vetrna-energie/ ... rarny-v-cr a na výkony.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od BOB2016 »

A nemala by tu byt prave snaha ziskat vedomosti na konstrukciu svojpomocne? Ak raz naozaj pride PA doba, tak sa veci nebudu dat bezne kupit! Ak clovek ma teraz moznosti a bavi ho to tak radsej nieco poskladat "na kolene" ako to kupovat.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od M M »

Svoje miesto ma oboje. Pre mna napriklad je ten odkaz zaujimavy - rad by som sa s tym bavil ale na 'bastlenie' aktualne fakt nemam cas, ale taketo nieco si do prevadzky uvediem rad este pred PA :yes .
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od PeFi »

O nějaké malé větrné elektrárně jsem přemýšlel, ale v podmínkách ČR je to na většině míst nesmysl. Větrná elektrárna při rychlosti větru do 3 m/s negeneruje prakticky vůbec nic (tj je to asi tak popužitelné jako fotovoltaika v únoru, když je zataženo). Na většině území ČR pak průměrná rychlost větru bývá právě kolem 3 m/s nebo nižší.
Navíc výkon elektrárny roste/klesá se třetí mocninou rychlosti větru, takže každý pokles rychlosti větru pod nominální otáčky má velmi drastický dopad na dodávaný výkon.

Pro drtivou většinu lokalit je větrná elektrárna totální nesmysl. Kdysi dávno jsem si ve vlaku povídal s knězem, který provozoval VE pro účely vyhřívání nějakého církevního objektu. Jejich lokalita z hlediska větru dobrá (na kopci v sousedství rozlehlé roviny). Ovšem dost mě překvapil sdělením, že finančně je to celkem tragédie, protože jim co chvíli do VE udeří blesk a pokaždé jim něco z elektroniky odejde. Nedařilo se jim to vyřešit ani přepěťovými ochranami. Říkal, že vědět dříve to, co ví po pár letech provozu, tak do VE určitě nejdou a řeší to jakkoliv jinak.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

je mi jasný, že špičkový výkon z toho nedostanu. Nedostanu z toho ani aby se asi pokryly náklady. Ale něco smyslplnýho vyrábět je můj koníček. Navíc s tím získám zase nějaký zkušennosti.

Vždycky mě fascinovali jednoduchý a funkční stroje jako větrný a vodní mlýny, vodní turbíny, čerpadla, parní stroje. prostě věci do kterých při znalostech vložíš málo práce a dostaneš obrovský užitek.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

navíc věci který chci a u kterých požaduji nějakou funkčnost jsou většinou mimo moje možnosti. A ty běžné spotřební za rozumný peníze zase mají nějaký omezení který nechci akceptovat.

Což je třeba případ ty turbínky co presentoval pracintl. je to hezký, ale reálně z toho poleze max 400W. Což jsou vyhozený prachy. To je dobrý tak někam na chatu. Ale já s denní zimní spotřebou 70 kWh jsem mimo.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od Germanik1 »

Zkus malej fuzní reaktor😉
Udělám co musím
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

germanik
o tom jsem taky přemejšlel, ale nakonec jsem se rozhod, že antigravitace má taky něco do sebe :-)

Jen malí lidé mají malé cíle
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: vertikální větrná turbína samodomo

Příspěvek od Germanik1 »

👍👍👍😆
Udělám co musím
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Vertikální větrná turbína DIY

Příspěvek od jerry.mysak »

germanic
moc se nesměj. Antigravitaci jsem teoreticky vyřešil. Stačí pár deka TNT pod židli a gravitace na chvíli přestane působit. Pokud použiješ pár tun, tak to působí déle. :-)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Vertikální větrná turbína DIY

Příspěvek od jerry.mysak »

ale vážně
koukal jsem ted na ten motor z VZV a asi nebude použitelný. Je na 28V/2800 rpm a je 3fázový. Jungheinrich byl už před 20 lety moc moderní. Ta Desta co tu máme je bohužel v pořádku, z tý nic nezískám.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Vertikální větrná turbína DIY

Příspěvek od jerry.mysak »

takže posun. Ve 3D jsem si namodeloval větrák. Vychází mi to 2m na výšku, 3m v průměru, 3 lopatky. Dal jsem to známýmu at mi spočte cenu na kolik to přijde. Bude to celý v nerezu. At mě to přežije. Váha samotnýho větráku s hřídelí je zatím asi 80 kg a to nejsem ještě u konce. Ted musím sehnat silnostěnou trubku na hřídel. Podle ní budu shánět ložiska.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Vertikální větrná turbína DIY

Příspěvek od Pez »

Koukni tady, když nepotřebuji celou 6m, tak kupuji zde. Mají to sice o trochu dražší ale zas nemusíš brát celou tyč.
https://www.inerez.cz/nerezove-trubky-a-jekly/

V jaké výšce to plánuješ mít umístěné?
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Vertikální větrná turbína DIY

Příspěvek od Patrol »

Před několika lety jsem jeden starej VZV rozebíral a tam byl tenhle motor:
20140401_182054.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vertikální větrná turbína DIY

Příspěvek od Ulfhednar »

Nerozumím dimenzování na 20 m/s. To je vichřice, hranice živelní události a rychlost, která se v řadě lokalit nemusí objevit celé roky.
Óðinn á yðr alla
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vertikální větrná turbína DIY

Příspěvek od JOBU »

Až sa raz náhodou objaví a celé to snaženie pôjde do p.dele. Alebo do susedovej obývačky cez balkónové dvere.
Odpovědět