Panelákový ostrovný energetický systém

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od bacil »

Pánové, s aku do ostrova pro ledničku to vypadá bledě. I pokud použiju PB aku s vyšší životností, tak se nedostanu pro výpočet návratnosti moc pod 10 let, za podmínek dlouhé životnosti, tedy že z 200Ah aku budu brát max 50Ah (a měřit to), aby vydržel 10 let podat těch 50Ah. Počítám i s výpadky 1x za měsíc, kdy se pojede výhradně z aku do nižší kapacity (max 50%). Uvědomte si, že chci po aku, který je od výrobce konstruován na 200 až 800 cyklů/50% minimálně 3000 25% cyklů (berte v úvahu i polojasno a 250 slunečných dní v roce). Tedy 1 plný cyklus je max 1kWh z 2x200Ah za 10kkč aku.

Bohužel u PB aku ta ekonomicky využitelná kapacita je taky do 30%. Jestli budu používat 200 cyklový levnější pro auta, nebo 4x dražší trakční s 800 cykly, za těch 10 let zdechnou oba. Aku pravděpodobně budete mít energeticky nedostatečný k výkonu panelů, tudíž přebytek není kam dávat když ani spotřebiče nejedou.

1kWp panely za 10kkč udělají za letní den 6kWh, lednička 2,4kWh. Jelikož podle kapacity aku je ideální odběr lednička (100W), jsou panely předimenzované, za odměnu ale budou něco dodávat ikdyž je pod mrakem (ne černým). V tomto případě aku bude jen udržován na bodu kdy není nabíjen. ALe v zimě naopak jak vysvitne sluníčko na 2h za den, dotlačí do aku zbývající kapacitu a přes noc pojede na baterku.

100W za den je 900kWh za rok, tj 5000 za elektřinu. Pokud aspoň 3/4 z toho zvládne udělat panel s akumulátory, tak návratnost je do 4 let bez ceny aku, s novými aku 7.

Vychází mi to tedy na to, že nejlepší je použít 12V systém, kde lze různé levné vyřazené aku z aut pospojovat paralelně a nemusí tak být všechny stejné jako u sériového zapojení pro 24 nebo 48V systém. Tím se dosáhne levně dostatečná kapacita na to, aby se za slunečný den tam narvalo jako čtvrtina kapacity těch 6kWh (tj. 3kWh využitelné - ztráty a průběh proudu pb aku).

Varianty
- celý kobajn PWM 12V je jen pro 1kW (2kW rozjezd) - to nevím jestli utáhne ledničku
- složit to po částech a hacknout hardware (např. vypínač měniče nahradit s relé) aby to šlo řídit, udělat si vlastní řídící jednotku, která bude měřit proudy a napětí a postupně s předstihem zapínat měnič a pokusit se o sfázování měniče se sítí postupným několikerým zapínáním měniče ještě naprázdno. Tím se obloukem vracím k té upsce. Ten VoltPolska mi na to že je taky rebrand z číny, připadá drahý, dá se to tam koupit za půlku anebo udělat takto s vlastním sfázováním.
- měnič, nabíječka jen 1A proti odejití aku když bude i částečně vybitý, MPPT z 36V panelů a hromada paralelních vysloužilých 12V aku je zatím nejekonomičtější řešení. MPPT má výstup na žárovku, z něj lze řídit relé, které přepne síť/baterky. Vybité baterky se při osvětlení panelů rychle dostanou nad mez sepnutí výstupu pro žárovku, ten sepne relé, které místo sítě připojí výstup z měniče. Není to ideální, neboť mohou být síť a měnič v protifázi, tj točivé stroje sebou trochu škubnou.
- v úvahu by ještě byla možnost paralelní využití levného 350W grid-tie (gridfree v čr), ale pak jsou přetoky ven. Nedá se jednoduše řídit, než odepnutím přes relé.

V sérii s každým panelem před jejich spojením musí samozřejmě být dioda (dá se koupit mc4 konektor již s tou diodou).

Uvědomte si ale ještě jednu věc. Čím složitější drátování velkých stejnosměrných proudů děláte, tím je větší šance vyhořet.
12V FVE.png
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dracekvo »

To spojování použitých PB aku funguje do té doby, než jedna baterka odejde a bude mi vybíjet ostatní aku.
Za mě nejlepší aku jsou použité LiFePO.
Pokud se olovo používá, tak prostě časem odejde. Stačí se podívat na mypower. Každej kdo začínal s olovem, tak toho potom litoval. Ten počet cyklů je jen zbožné přání výrobce, narozdíl od lifepo, kde pokud se něco nestane (vybití, přebytí) tak to opravdu slouží řadu let. Jako bonus nemusím řešit to, že baterie zůstanou nějaký ten den vybité.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Lyster »

Tak dnes mi dorazilo to Bluetii EB55, bohužel zatím bez toho 200W solárního panelu který u toho také měl být, tak snad dorazí později. Jsem z toho krapánek nervózní. Nejhorší je že jsem to objednával z Německa. Psal jsem jim hned obratem email s dotazem, jak to vypadá s tím dodáním zbytku objednávky... zatím se nikdo neozval.

Myslel jsem že to dorazí vše v jedné krabici.

Dokonce to mělo dorazit už včera, ale nestihli to (prý adresát nezastižen, znáte to... a to jsem byl samozřejmě doma a vyhlížel je.) Tak doufám že mi část někde DPD neztratilo. :(
Přílohy
IMG_20211012_161753.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Lyster »

Tak panely neměli naskladněné, pošlou mi ho zítra nebo pozítří zvlášť...omluvili se, že mi zapomněli dát vědět. Tak hlavně že se nikde panel nestratil. :).... teda zatím. :)
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od BiSon »

Zkusím znovu trošku rozvířit toto téma. Požadavky jsou podobné jako u autora vlákna, s tím rozdílem že nemám ani balkon.
Nečekám blackout v řádu týdnů, resp. nečekám že půjde přečkat ve městě. Spíše asi půjde o nespolehlivé dodávky. Cílem je udržet alespoň nějaký komfort - svítilny, rádio, tablet/mobil a ideálně i notebook. A když bude zle, tak se přesunout i s vybavením.

Takže první na řadě je baterie. Dle diskusí olovo není správná cesta, stačí 12V baterie bez řízení, něco takového:
https://ecoprodukt.cz/p/75998-baterie-l ... gLIbfD_BwE

Nebo raději se zabudovanou elektronikou?
https://www.bch-battery.cz/Ultimatron-F ... -d3232.htm
Tak nějak mi to přijde rozumnější.

Nabíječka (ze sítě) a měnič asi půjde vybrat bez problémů. Použití jako UPS by bylo vítané, ale není nutné.


Co případný solární panel? Zatím mám jenom 20w turistický, tím bych uživil akorát ty svítilny a to ještě možná. Smysl pro mě má asi jenom 12V systém (já vím, 48V, číst umím...), akorát nevím, co s přebytky. Přestavět byt na poloostrov nejde. Umístění panelu buď za oknem (svisle - takže neoptimálně) nebo na střeše (=dlouhé kabely).
Má to vůbec smysl? A PWM nebo MPTT?


Když nad tím přemýšlím, hledám něco podobného jako Lyster, akorát ne systém all-in-one.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od eotto »

Baterii bych chtěl poskládat viz.: https://shop.gwl.eu/Winston-12V-sets/12 ... html?cur=2 nevím kolik chtějí za dopravu, ale v kupovat to u nás je o dost dražší. Co si o tom myslí znalejší? Mají tam i sestavy na 24 a 48 V, nabíječky, panely ...
"Mors certa hora incerta"
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od PeFi »

Mě by od GWL šíleně lákaly ty LTO baterie. :angel
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Proba »

eotto : je mezi těmi články winston a touhle sestavou nějaký rozdíl kromě peněz a kapacity?

https://shop.mypower.cz/akuset-lifepo4- ... tooth-4624
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Lyster »

Poslouchal jsem kdysi jeden rozhovor na youtube nějakým týpkem, který si nechal udělat z těch GWL LiFePO4 článků sestavu na míru za fakt děsnou částku, několik stovek tisíc Kč a pak se jí pod cenou i když nerad zbavoval, protože další upgrade by byl cenově nepřijatelný, tak na konec skončil myslím u LiFePO4 od Pylon energy (takové ty modulové baterie.) Prý se to prostě nevyplatí. Ty GWL jsou v dnešní době opravdu špička na trhu, ale pro normálního smrtelníka je to poměru cena/výkon zbytečné a velice drahé... Takže pro fyzickou osobu bych bral třeba zrovna Ten Pylon nebo Sunstone.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Permonik »

Doporučil bych, aby kdo váha, tak se rozmyslel rychle. Před pár týdny jsem si vybral věci na nákup s tím, že to koupím po výplatě. Teď jsem to šel házet do košíku a není co. Dva týdny zpět jsem vybíral z více prodejců, kde má kdo lepší cenu. Panely Amerisolar 285Wp 4ks (kvůli rozměrům na balkon). Teď mají všichni vyprodáno a to jsem prošel kde jaký eshop a obvolával...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dracekvo »

gwl je normálně i4wifi.
Na gwl jsem objednával své první lifepo. Normálně sem si to vyzvedl v i4wifi v praze. A platil jsem eurama, protože to vyšlo o něco výhodněji, než v czk.
steve_michalik
Příspěvky: 217
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od steve_michalik »

sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

Mne na veľkokapacitných aku vadí,že pri poruche jedného článku je akumulátor nejaký čas nefunkčný(aj to len v prípade,že je možné článok vymeniť-ak je možnosť ho niekde získať).U veľkých ostrovných systémov ide len o dočasné zníženie kapacity,u panelákového systému to znamená úplný výpadok do náhrady,v prípade problémov so zásobovaním trvalý.Preto som aku môjho prenosného panelákoveho systému riešil ako jednoducho opraviteľný aj v prípade nedostupnosti článkov.
Akumulátor je zložený z valcových 32700 LiFePO4 článkov 7Ah.Vždy 4 články sú zapojené do série(12,8V),a spolu s balancérom zabalené v zmrštiteľnej fólii do dlhého "buřta".Jednotlivé buřty (12ks-nie je problém pridať ďalšie)sú cez auto poistky(30A) spojené paralelne do výslednej batérie.Konektory XT60 a súosé 5,5/2,5 sú na aku pripojené cez ochranný obvod napätia a prúdu a slúžia na nabíjanie a odber max 500W.Z hlavných svoriek môžem odoberať prúd až 380A(to je výkon 4,5kW-to mám kvôli bodovému zváraniu),bez poškodenia aku.Raz ročne,alebo keď nedrží presne napätie týždeň po nabití,vybijem aku na cca 50%,rozpojím jeden pól buřtov,nechám 48h a potom zmerám napätie a poruchový buřt vyradím(na kontaktoch balancéra rovno identifikujem vadný článok v buřte bez rozoberania) a opravím.Zbytok zatiaľ funguje s o 10% nižšou kapacitou.Cenovo to vychádza rovnako,ako veľké aku s rovnakou kapacitou.Je to moje riešenie pre PA-opraviteľné až do posledných 4 funkčných článkov ;) .
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od DanBlack »

Nakoupeno a otestováno. :ugeek: (viz dřívější příspěvky)
Ještě musím poladit manipulaci a instruktáž ženy - neočekávám, že bude multimetrem měřit napětí na svorkách baterie. :mrgreen:
Krokosvorky s CL zásuvkou mi přijdou kapku fórové, asi vyrobím vlastní s lepšíma svorkama a silnějším kabelem...
ele_sada.jpeg
nabijeni.jpeg
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dracekvo »

Podobnou CL zásuvku jsem objednával z číny. Svorky jsou na prd, ale stačí. Je možné je přepájet za lepší. Ale ono stejně z té CL zásuvky nejde brát velké proudy. Třeba na kompresoru v autě už se mi několikrát roztekla zástrčka.
Jediná necnost těhle zásuvek je, že to z toho vylejzá. Uvnitř je to hladké.
Vzal jsem modelářskou brusku a trošku tam udělal zážezy a dost se to zlepšilo.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od DanBlack »

CL zasuvka je kupovana na Tipa.eu za straslivych 69,-Kc... Na napajeni 2amperove USB redukce staci. :ugeek:
K tomu menici vyrobim lepsi, s vetsima svorkama a silnejsim kabelem.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dracekvo »

Nejde o to, že by nestačila, ale že ty adaptéry z toho vylejzaj až se odpojí.
steve_michalik
Příspěvky: 217
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od steve_michalik »

Udělal jsem měření rozběhu vodárny s 800W 1f motorem. Měřeno na měřícím trafu 1V = 30A. Rozběh trvá cca 300ms a po dobu cca 200ms je proud ~19A. V ustáleném stavu pak protéká proud ~3.6A.
hantek762_1.gif
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od step »

Dva roky provozuji malou přenosnou FVE. Záměrem bylo získat zdroj energie na letních táborech na nabíjení mobilů a "vedlejším" záměrem bylo mít to jako přenosnou zálohu na doma. Při konstrukci jsem uvažoval i o rozšíření systému o "bezprizorní" panely a akumulátory při velkém průseru.
2x vstup pro FV panel s přepínačem 1-0-1+2
Akumulátor vestavěný 12V, 17 Ah s přepínačem na interní - 0 - externí akumulátor. Svorky na externí akumulátor jsou šroubovací, v kufříku je místo na kabely, přechodky a krokosvorky na připojení jakéhokoliv akumulátoru. Vnitřní akumulátor je jištěn pojistkou 10A.
Výstupy - 3x CL zásuvka 12V, 2x USB výstup a 2x USB výstup přímo z regulátoru.
PWM regulátor 10A z Číny, dokoupil jsem do zásoby ještě tři. Jeden už jsem odpálil nepozorností.
Riziko při manipulaci nepoučenou osobou je, že odpojí akumulátor při zapnutém vstupu z panelů a odpálí regulátor. Nezvládl jsem to blbuvzdorně vyřešit.
Při provozu za oknem od listopadu do jara, západní strana, slunce cca 2 hodiny denně, trvale připojen panel 30Wp, byla výroba ztrátová, regulátor si na svůj provoz vzal víc, než panely zvládly vyrobit. Ovšem v případě potřeby se dá panel umístit na značně výhodnější místo a tam by zisky už měly být. V létě při připojení 30Wp+20Wp panelů jsem denně nabíjel několik mobilů bez problémů. Přebytky jsem pouštěl po dobití interního akumulátoru do externího akumulátoru (vyřazený obyčejný startovací z auta na kterém už nejde nic pokazit).
Aktuálně je akumulátor dobit a regulátor odpojen a čekají na svoji příležitost.
29A36FCC-9B66-4D04-AAEA-AF5C2D402621.JPG
29A36FCC-9B66-4D04-AAEA-AF5C2D402621.JPG (50.23 KiB) Zobrazeno 4660 x
IMG-6504.JPG
IMG-6504.JPG (72.82 KiB) Zobrazeno 4660 x
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Lyster »

Tak dnes mi dorazil ten nedodaný 200W solární panel k Bluetti EB55, musím říct že mě docela padl kámen ze srdce, že to nakonec opravdu dorazilo. Tak snad bude fungovat bohužel ho teď nemám jak vyzkoušet.
Přílohy
IMG_20211018_114951.jpg
Odpovědět