Poloostrovní FVE krok za krokem

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

Vím že tady je již velice podobný téma, nicméně myslím že by někomu jeden konkrétní příklad step by step přišel vhod.

Jakožto běžný uživatel baráku jsem uvažoval tímto směrem. Mám doma 2 mrazáky a 2 lednice co jedou furt. Výpadek znamená vyhodit 2 metráky masa (zeleninu at vezme čert, ta je pro kozy :-)) ). V zimě při výpadku přetopím kotel, páč nejde oběhovka. To byly hlavní důvody. Za současných cen elektřiny je návratnost nereálná, ale díky ekoteroristům očekávám ceny elektřiny cca 3-4 násobný během pár let. Díky nim budou i častější výpadky.

člověk to chce pořídit co nejlevnějí, ale zase ne za cenu nespolehlivosti, nebo toho , že to budu zanedlouho celý překopávat. Takže rozumný kompromis je být připojený na sít, něco si vyrobit, přebytky dát na noc do baterek a co bude ještě navíc akumulovat do bojleru.

Vycházel jsem ze základu měnič 3f asymetrický 10kW, panely 6-8 kWp, baterky 9-12 kWh, wattrouter. Zažádat o dotaci (je třeba brát dokud je ruka Páně otevřená).

po prostudování nabídek na klíč jsem rovnou odmítnul řešení na klíč. Odměna pro firmu je prakticky celá dotace.
V elektrice se považuji za poučenýho amatéra, takže něco o tom vím, něco jsem dostudoval a posbíral rozumy kde se dalo.

V dalším příspěvku se budu věnovat dotacím a papírování.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

co se týče dotací, je tam pár podmínek:
-musí být projekt a krycí list technických parametrů
-vyplnit žádost (nutno vyplnit registraci https://zadosti-nzu.sfzp.cz/)
-jeden dům, jedna dotace
-Maximální instalovaný výkon systému nesmí být vyšší než 10 kWp.
 Podpora se poskytuje pouze na nové systémy propojené s distribuční soustavou.
 Systém musí být umístěn na stavbě evidované v katastru nemovitostí, popř. jiné stávající stavbě umístěné na pozemku náležícím k řešenému rodinnému domu.
 Systém musí být vybaven měničem s minimální účinností 94 % (Euro účinnost). Měniče a nabíječe připojené přímo k fotovoltaickým panelům musí být navíc vybaveny technologií pro sledování bodu maximálního výkonu s minimální účinností přizpůsobení 98 %. U měničů určených k přeměně stejnosměrného napětí z elektrických akumulátorů na střídavé napětí používané ve vnitřních rozvodech – tzv. „hybridní měniče“, se připouští minimální účinnost 92 % (Euro účinnost).
 Minimální účinnost (vztažena k celkové ploše fotovoltaického modulu) při standardních testovacích podmínkách (STC2) je:
o 15 % pro panely a moduly složené z mono- a polykrystalických článků;
o 10 % pro panely a moduly složené z tenkovrstvých amorfních článků;
o Bez požadavku pro fotovoltaické střešní krytiny a fasádní systémy a jiné než plošné kolektory (např. trubicové.
 Účinnosti fotovoltaických modulů, střídačů a technologie sledování bodu maximálního výkonu (MPPT) deklarované výrobci je možno pro účel srovnání s požadavky Programu matematicky zaokrouhlit na celá procenta.
 Pro účely porovnání s podmínkami Programu je uvažována jmenovitá kapacita baterií deklarovaná výrobcem (neuvažuje se snížení vlivem vybíjecích cyklů) stanovená při vybíjení konstantním proudem po dobu 10 hodin nebo kratší. V návrhu projektu musí být zohledněna výrobcem doporučovaná maximální hloubka vybíjení akumulátorů, aby byla zajištěna jejich dlouhodobá životnost a udržitelnost projektu.
Není dovoleno použití olověných startovacích akumulátorů a Ni-Cd akumulátorů.
 Míra využití vyrobené elektřiny pro krytí spotřeby v místě výroby musí být alespoň 70 % z celkového teoretického zisku systému. Celkový teoretický zisk ze systému zohledňuje klimatická data, parametry fotovoltaických modulů vč. orientace ke světovým stranám, ztráty v rozvodech, parametry měniče a dalších komponent systému a stanoví se přesným výpočtem nebo zjednodušeně ze špičkového instalovaného výkonu jako: QFV,celk [kWh∙rok-1] = Pinst [kWp]∙ 1000.
 Špičkový instalovaný výkon fotovoltaického systému se udává zaokrouhlený na setiny kWp směrem dolů.
 Systém musí zajistit automatické řízení systému v závislosti na aktuální výrobě a spotřebě elektrické energie s prioritním využitím pro krytí okamžité spotřeby elektrické energie (zařízení pro optimalizaci vlastní spotřeby vyrobené elektrické energie) a akumulaci přebytků energie.
Systémy v podoblastech podpory C.3.5, C.3.6 a C.3.7 musí umožnit akumulaci přebytků energie ve formě elektřiny. Minimální měrná kapacita akumulátoru je 1,75 kWh∙kWp-1 instalovaného výkonu. Jsou-li v systému použity akumulátory využívající moderních technologií umožňující využít vysoký počet hlubokých vybíjecích cyklů bez výrazné ztráty kapacity, lze uvažovat se sníženým požadavkem na minimální měrnou kapacitu akumulátorů, nejméně však 1,25 kWh/kWp. Za tyto technologie jsou považovány zejména akumulátory na bázi lithia (Li-Ion, LiFePO4, LiFeYPO). Snížený požadavek nelze uplatnit pro akumulátory na bázi olova (vč. gelových, AGM a trakčních), Ni-MH, Ni-Fe.

-musí to vyrobit více než 4MWh za rok. Tomu odpovídá minimální výkon panelů cca 4,5 kWp
-musí se spotřebovat alespon 70 procent vyrobené elektřiny



Dotace max 150 000 kč
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

panely a měnič je třeba vybrat takový , který jsou uvedeny v seznamu schválených komponent a mají přidělený kod SVT

https://svt.sfzp.cz/vyrobky/vyhledat-dl ... o]=&page=7

Při výběru panelů je kromě ceny třeba koukat na výkon. Je sice hezký že seženete levný panely, ale je jich tolik, že se nevejdou na střechu a ve finále je cena vyšší než za dražší, ale výkonější.
Rozumný je výkon kolem 400 Wp a cena 3500 kč, při ploše 1100*1800

co se týče měniče, tak tím by se při sestavě mělo začít. Pro výkony kolem 10 kW , 3f, asymetrický hybrid s funkcí EPS připadají z cenovýho hlediska v potaz jen 2.
GoodWe GW10K-ET 3F a Solax X3-10.0-DE při ceně do 70 000 kč. Vše ostatní je předražený.

V bateriích je to docela tristní. Ceny jsou šílený. 1kWh vyjde minimálně na 12 000 kč. Při použití LiFePO baterek je třeba k bateriím BMS (řídící jednotka), která by měla komunikovat s měničem. Nejoblíbenější jsou od firmy Pylontech a Solax. Pylontechy H1 se nechají sehnat levněji, ale nejsou. A budou asi až koncem prázdnin. Možná. Dále cenově rozumně vycházejí Solaxy. Pylontechy H2 už jsou zase docela drahý.

Pozor na dodatečné přidávání baterií do pole. Každej si říká že pořídí nejdříve něco menšího a pak kdyžtak bude přikupovat moduly. To ale prej nedělá dobře, ty novější se kurví. Lepší je zainvestovat rovnou.



pozornost je třeba věnovat i připojení k síti. Bacha na zjednodušený připojení. Vypadá to skvěle, ale...

https://www.nemakej.cz/jak-pripojit-mikrozdroj-o499
http://www.energieprozivot.eu/134-cemu- ... systemu-ii

pro připojení k síti si stáhněte a vypnte žádost D22 (žádost výrobce elektřiny o připojení NN) (EON)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

tolik k teorii. Co se týče rozsahu prací tak jakožto poučený amatér jsem si to sesumíroval takto:

Na střeše panely, pod střechou malej rozvaděč osazený DC odpojovačem (aby v případě potřeby nešla elektrika z panelů dolů k hlavnímu rozvaděči) a DC svodič, který odchytává přepětí vzniklá za bouřky a svádí je do země.

Drát pro DC vedení jsem s rozhod pro 2x 6mm2 ( pro 20 A lehce předimenzovaný, ale jistota je jistota)

Dole rozvaděč který bude rozdělen na 3 sekce: AC, DC od baterek a DC od panelů.
DC od panelů bude mezi měničem a panelama osazený zase DC odpojovačem, abych nemusel v případě potřeby odpojení lítat na půdu.
DC od baterek taktéž osazený DC odpojovačem, který je tam vcelku zbytečný (baterie mají na sobě vypínač), ale je to přehlednější. Je na první pohled vidět, že je to shozený.
AC za sítí je hned hlavní jistič, aby se celá soustava nechala lehce odpojit od sítě. Za ní následuje svodič přepětí (kombinovaný B+c), který zase pouští špičky do země (úder blesku). pak následuje elektronický elektroměr, který komunikuje s měničem. Za ním je wattrouter který případné přebytky co už se nevejdou do baterek přesměruje do nahřávání bojleru. Měl by to dokázat i ten elektroměr, ale je tu jeden zásadní problém. Když budu chtít vidět statistiky výroby, tak měnič vše ukládá do cloudu výrobce. MERDE. Co komu do toho, navíc když budu hodně paranoidní, tak výrobce(hacker, vláda) může do měniče nahrát cokoli a případně jej zneschopnit. Děkuji nechci. Stejnou práci udělá wattrouter, který má vlastní webserver. Jen neuvidím jak moc jsou nabitý baterky.
Následuje relé, který bude spínat měnič přes funkci EPS. To znamená že při výpadku sítě jede vybraný spotřebič na baterky. Protože mám zátěž rozhozenou po všech 3 fázích, tak potřebuji zálohovat všechny 3. Asi by se nic nestalo, kdybych proklemoval výstupy z měniče s výstupy EPS, ale to relé oba ty segmenty rozvodů pěkně oddělí. Před jednotlivými jističi jsou na každé fázi instalované obloukové ochrany. To je věc, která zabrání požáru při skříplým kabelu, jiskřícím konektoru a podobně.Ty co jsem vybral integrují proudový chránič, obloukovou ochranu a pojistky v jednom. Drahý jak prase, ale barák je dražší.

Ted prostor pro elektrikáře tady, aby se k tomu věcně vyjádřili. Příští dám seznam komponent, ceny a kde jsem kupoval (až koupím)
Přílohy
FVE.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Svodič přepětí se dává co nejblíže tomu, co má chránit, tj. v tomto případě regulátor. Tedy by měl být na jeho vstupu. Asi ty kabely od panelů k regulátoru nemáš jak já 20 metrů, ale furt se tam může něco naindukovat.
Ten spodní odpojovač - regulátor ho nemá přímo v sobě?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od bacil »

Jsou různé kategorie svodičů přepětí. Nejblíže ke spotřebiči se dává D. Pro několik spotřebičů C (na prodlužce, ale céčkovou jsem viděl naposledy skoro před 30 lety). Do rozvaděče pak B popř i C. Aspoň tak se to dělalo kdysi.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Ale to se dělá i dál (v rozváděči kombinovaná BC, v zásuvkách D), plus k tomu teď nasrali ty obloukové ochrany. Před tím bludné proudy u veřejných staveb a ještě před tím překopání hromosvodů ...
Už jsem z toho všeho taky hodně dlouho venku, ale teoreticky by měla být jedna ochrana přímo na panelu, no a pak samozřejmě před tím samotným zařízením, do kterého jde to vedení. Chráníme regulátor, ne ty panely.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od drigon »

Pokud máte vedení od panelů vedené vnitřkem domu hned od střechy je dobré dát první přepěřovku co nejblíže vstupu kabelů střechou (záchyt bleskového proudu na vstupu do domu) a druhou co nejblíže k regulátoru (ochrana regulátoru před indukcí, případně zbytkem z blesku).
Koukej tak, aby jsi viděl.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Jj, na obě strany, ale pokud není na baráku hromosvod, tak kam to připojit?
Dole ve sklepě je to jasné, zemnící tyč, ale kam na té střeše?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

to jsem se chtěl zeptat. Můžu ten svodič připojit na hromosvod? Dle Cipise jo. Pokud ale švihne do hromosvodu napřímo, tak svodič to udrží?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Já si také myslím, že by se to mělo takto připojit. Dřív se na to dávalo jakési jiskřiště, ale už si to nepamatuji.

Asi bychom měli oprášit znalosti norem, ono je to za ty roky zase někde jinde (víc peněz, ale vyšší ochrana diskutabilní).

Já hromosvod nemám, takže to nemám kam připojit. Abych uzemnil panely, tak bych ten hromosvod musel udělat, resp. minimálně svod od těch panelů a rozhodně ne vnitřkem baráku. Jenže když udělám jen tuhle část, tak to bude ještě horší, takže bych to musel dodělat nakonec celé. Takže holt bude přepěťovka jen u regulátoru. Vyšší barák naproti má celkem vysoký jímač, protože je to veřejná budova, plus okolní baráky jsou také vyšší.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od drigon »

Pokud vím, tak od přepěťovek na půdě se táhne separátní vývod. Pokud možno venkem, hlavně ne v souběhu s vedením a připojuje se to na uzemnění pod zemí. Zde jde o to se dostat na potenciál země. Pokud vývod od přepěťovek připojíte na uzemnění na střeše tak odpor vedení hromosvodu na který to připojíte způsobí zvýšení potenciálu napětí proti zemi.
Před časem jsem o tom četl pěkný příspěvek na mypower.cz v sekci elektroporadna- jističe, chrániče a přepěťové ochrany ( nejedná se o reklamu, ale o navedení ke zdroji odkud to mám).
Koukej tak, aby jsi viděl.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od drigon »

Takhle nějak si myslím že by to mělo být (bez záruky).
20210608_215631.jpg
Koukej tak, aby jsi viděl.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od PeFi »

jerry.mysak píše: 08.06.2021 12:06 to jsem se chtěl zeptat. Můžu ten svodič připojit na hromosvod? Dle Cipise jo. Pokud ale švihne do hromosvodu napřímo, tak svodič to udrží?
Pokud si to chceš nastudovat, tak doporučuji:
https://www.dehn.cz/cs/blitzplaner-pruv ... ed-bleskem

Ale ve výsledku nejspíš zjistíš, že udělat to pořádně bude drahý jako hrom a alternativa jsou pak už jen různě špatná řešení.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

Takže pokračování:

při podání přihlášky na dotace, nezapomte zaškrtnout kromě oblacti C3.7 i C5, jinak vám neproplatí projekt.
A je škoda přijít o 5 000.
Pokud jste jako já zapoměli, je třeba starou žádost zrušit a vygenerovat novou.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

drigon, díky. Ta poznámka o křížení je důležitá, zapoměl bych na to.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

tady je seznam komponent, ceny a kde to sehnat. Něco jsem měl (pár jističů), ty v tom nejsou započítaný.

součást kusů cena cena celkem kde SVT

panel 16 3500,38 56 006,08 Kč https://shop.iftech.cz/monokrystalicke- ... y-ram.html SVT25806
Solax X3-Hybrid-10.0T 1 64 079 64 078,60 Kč https://shop.iftech.cz/hybridni/957-sol ... 100kw.html SVT23176
Solax TriplePower 4.5 kW 2 52 149,78 104 299,56 Kč https://shop.iftech.cz/baterie/1507-sol ... 45-kw.html
řízení baterek Solax Triple Power HV Batt. BMS 1 14 014 14 013,54 Kč https://shop.iftech.cz/
Solax 3f Smart Meter 1 3 563,36 Kč 3 563,36 Kč https://shop.iftech.cz/solarni-menice/1 ... meter.html
Solax LAN modul 1 407,47 407,47 Kč https://shop.iftech.cz/solarni-menice/9 ... modul.html
montážní systém 1 15 781,45 15 781,45 Kč https://shop.iftech.cz/cele-sety/504-se ... u-4kw.html
DC kabel Titanex 2x6 40 69,65 2 786,00 Kč https://www.elektro-svitidla.com/kabel- ... 957947.php
Dc svodič přepětí 2 1021 2 042,00 Kč https://www.svodice-prepeti.cz/Svodic-p ... DC-d43.htm
AFDD-16/2/C/003 | Oblouková ochrana 2 3999 7 998,00 Kč https://www.elektromaterialy.cz/afdd-16/2/c/003
Rozvodnice IP65, 54mod 1 2 329,60 2 329,60 Kč https://www.eshop.famatel.cz/rozvodnice ... x432x160mm
Rozvaděč KAEDRA IP65 8 mod. 1 799,3 799,30 Kč https://www.elektromaterialy.cz/rozvade ... ip65-8-mod
Svodič přepětí varistorový 4P typ B+C ,třída I+II " 1 3764 3 764,00 Kč https://www.elektromaterialy.cz/2531-cz ... -c-trida-i
DC odpojovač 3 785 2 355,00 Kč https://cz.traconelectric.com/search/dc-2c-25
Wattrouter + 2 měřící modul+ wi-fi 1 11422,4 11 422,40 Kč https://solarcontrols.cz/cz/shop_wattrouter.html
projekt 1 5000 5 000,00 Kč
rozvodnice malá 1 335,19 335,19 Kč https://www.elfetex.cz/catalogsearch/re ... 10.827.613
jistič 1 119,28 119,28 Kč https://www.elfetex.cz/catalogsearch/re ... 10.060.625
dvojitý stykač s blokací 1 4 966,98 4 966,98 Kč https://www.elfetex.cz/catalogsearch/re ... 10.035.554


celkem 302 067,81 Kč
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

nějak mi vypad jeden post, takže znova

tady je finální schémátko zapojení. Oproti původnímu se liší, páč člověk se trochu poučil a navíc jsem si ujasnil priority.
Přílohy
FVE.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

jestli někdo uvažujete o FVE s baterkama, tak bych neváhal. Dle mých informací půjdou ceny měničů a baterek nahoru. Nejsou skoro v celé Evropě. Panely budou spíše stagnovat, respektive ceny bude stejná, ale bude se zvyšovat jejich výkon.


Po včerejší vichřici, kdy mi ještě ted nejde doma elektrika, tak uvažuji do budoucna (příští rok) osadit další střechu panelama o výkonu cca 1,5 -2,5 kw, pod střechou 3 nízkonapětový měniče 1 kW ( na každou fázi jeden) a k nim olověný baterky s kapacitou cca 5-10kWh. Tenhle systém by nesloužil primárně u živení domu elektrikou, ale jako UPS.
Proto jen pár panelů, ale množství olověných baterek, který nemají takovou životnost jako LiPeFO, ale cenově jsou na 1/3 ceny.

tady je link na měnič (2kW, 1kW jw je o 3000 kč levnější)
https://www.plance.cz/produkt/iconica-2 ... gulatorem/
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od dracekvo »

Není to zbytečné. Není lepší si koupit jeden 3kW měnič a fáze prostě vyzktratovat?
Nepude mi sice 3f točivý stroj, ale zase si aspoň vyperu, či rozběhnu cokoliv co má vyšší příkon.
1kW měnič, pokud to nebude kvalitní výrobek bude mít problém i s blbou lednicí.
Odpovědět