Poloostrovní FVE krok za krokem

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Dotaz pro zkušenější. Napadlo mě, že až namontuji panely na střechu, tak konektory od každého panelu protáhnu pod taškou vyvrtanou dírou v pobití na půdu a tam se to v klidu a suchu popropojuje ja k bude potřeba a v případě nějaké změny to bude jednodušší a nebudu muset vůbec na střechu. Je to možné, nebo to koliduje s nějakými (požárními ...) předpisy?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

joe azbest
taky jsem o tom uvažoval, ale nakonec jsem to zdrhovačkama přitáhnul k hliníkovýmu nosníku. Nechtělo se mi kurvit tašky. pokud máš podbití, budeš muset vrtat díru cca 20 mm v průměru. Ten konektor menší není.

Další věc je, aby se ti do kabelů nedali myši nebo kuny.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Tašce by se nic nestalo, protáhl bych to pod ní, díra v podbití taky není problém, v závěru bych ji zastříknul pěnou a kun jsem se zbavil už před 15 roky, od té doby u mě pro ni není nic zajímavého.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od drigon »

jerry.mysak píše: 27.10.2021 8:14 Tomáš
vše pod 5kWp jsou vyhozený peníze. Těch 10 kWp je rozumný kompromis.
Máš úplnou pravdu. Začínal jsem s 5kWp, další rok jsem to zvedl na 7,2 a momentálně mám 10kWp. Od jara do podzimu mi to stačí v pohodě, na pergole mám připravených na zapojení dalších 6kWp. Ty beru jako střešní krytinu s energetickým bonusem ( hlavně v zimě).

Ještě malá, cca 4 roky stará perlička. Když jsem začínal řešit koncepci FVE jsem si obešel firmy v okolí. V jedné mi boreček do nebe vychvaloval baterku od froniusu. Jestli si to dobře pamatuji měla 4,5kWh s cenou vskutku libovou- cca 140kKč :shock: . To Vám zaplatí dotace, řekl mi nad křídovým papírem. A jak to dopadlo? FVE mám bez dotací a baterie? V jetých lifepo4 byla trošku levnější a má 35kWh.
Zajímalo by mne, jak se na tu cenu u froniusu dostal? To ta baterie musela být snad ze zlata
Koukej tak, aby jsi viděl.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Tomáš »

Hmm, no je to mazec :?

Když si vezmu 10kWp pomosí 455Wp panelů, to je 22 panelů, to je plocha jako kráva.
22 panelů * 25kg hmotnost plus konstrukce, to ani nevím jestli to ty moje vazníky unesou :D (kdyby se mi na krásno podařilo vymyslet jak to tam prostorově narvat)

@drigon
to zastřešení pergoly není špatný nápad... mám tady dřevo na stavbu přístřešku pro auto a krytinu jsem ještě neobjednal...že by panely? :idea:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Fabulous »

Vytahovat dráty pod tašky je nerozumné.

1. Stoupá riziko požáru
2. Při vichřici to s panely navíc i vyrve tašky
3. Složitější servis

Kabely i spojky jsou vodotěsné, tak co řešit?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Maximus »

Ty 3 kW FV jsou opravdu tak na ohřev vody (ohrivam vše kotlem na dřevo a FV mi umoznila od jara do podzimu netopit - pohoda bez prace, navic setrim kotel i dřevo) a na nouzovy provoz domacnosti spolu s elektrocentralou (svetla, cerpadlo ve studni, obehove cerpadlo a dočasně mrazak a lednicka - do spracovani či zkonzumovani zásob)
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

ted řeší kolegyně, že by si hodili taky panely na střechu. Tak jsem jí doporučil ty panely co mám já a už nestojí 3500 kč, ale 5000 kč. Tak jsem jí řek at co nejrychleji nakoupí tam kde maj ještě starý zásoby.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

tomáš
dělají se i 500W panely. A pokud budou za cenu 10 kč za 1W, tak je kup.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Tomáš »

A je něco nač si dát pozor? Myslím vyloženě špatné značky panelů?
Si říkám, aby každý jen nepřeprodával nějakou čínskou aliexpres produkci :?:

Co tak rychle koukám, tak se skladové zásoby všude dost rychle tenčí.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Fabulous píše: 27.10.2021 11:45 Vytahovat dráty pod tašky je nerozumné.

1. Stoupá riziko požáru
2. Při vichřici to s panely navíc i vyrve tašky
3. Složitější servis

Kabely i spojky jsou vodotěsné, tak co řešit?
Tak to riziko požáru mě přesvědčilo. Ale pokud by byla taková vychřice, že by panely urvala, tak bych měl úplně jiné problémy než pár tašek :)
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Tomáš píše: 27.10.2021 13:54 A je něco nač si dát pozor? Myslím vyloženě špatné značky panelů?
Si říkám, aby každý jen nepřeprodával nějakou čínskou aliexpres produkci :?:

Co tak rychle koukám, tak se skladové zásoby všude dost rychle tenčí.
1) Nebrat panely typu Thin Film aka Amorfní.
2) Nebrat panely 2. jakost, s popraskanou zadní fólií, vadami výroby atd.

Co se týče značek, je to prašť jako uhoď. SunPower Maxion je "Mercedes", Jinko nebo Trina jsou osvědčená klasika. Ale fungují i CanadianSolar, AmeriSolar, AEG, BenQ, Qcells, Axitec.... nepamatuju si, že by někdo v poslední době koupil nové panely a byly vyloženě špatné nebo snimi byl nějaký problém. Tedy kromě těch sebevrahů co brali ve stavebninách 2. jakost.
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Kopour »

Tomáš píše: 27.10.2021 13:54 A je něco nač si dát pozor? Myslím vyloženě špatné značky panelů?
Si říkám, aby každý jen nepřeprodával nějakou čínskou aliexpres produkci :?:

Co tak rychle koukám, tak se skladové zásoby všude dost rychle tenčí.
Já jsem s čínou neměl problém,ale Holandskej solarfarm je jiná liga.Tam jsem reklamoval.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

takže pokračování seriálu.

NZÚ poslalo dokument na podepsání, že souhlasím s podmínkama dotací. podepsaný a ověřený se musí poslat do 1 měsíce zpátky.

Tím by to mělo být kompletně vyřešeno.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak jsem přihodil ještě 8 panelů na 9,5 kWhp. Nejdříve jsem je zapojil do série, výstupní napětí 980 V. Měnič napsal PV voltage fault. Maximum má 1000V. Pak napětí pokleslo a chytlo se to. Ale z měniče lezlo pouze 5kW. Takže manuál, v angličtině. A zjistil jsem, že jedno pole dává max 5kW. Tak jsem tu poslední řadu panelů připojil na měniči na druhý FVE vstup. A najednou z toho lezlo 6,5kW i když sluníčko bylo celkem nízko. Takže celou dobu mi měnič uřezával výkon na 5 kW, když z toho mohlo lézt o trochu více.
Plán je dokoupit ještě jednu 4,5kW baterku a ty panely rozdělit na polovičky po cca 5 kW. Přes zimu je to jedno, ale v létě je škoda přicházet o výkon.

Měnič jsem přepnul do režimu back up, protože přes zimu to vyrobí jen tolik elektřiny, že to stačí tak na ohřátí bojlerů. A baterky se šetří a čekají na výpadek.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

poslední uprgrade, přidal jsem ještě jednu baterku 4,5 kWh. Takže final 10 kWp na střeše a 13,5 kWh baterek.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

tak se z toho stává never ending story. Přetokům do sítě nezabráním a když svítí, tak jsou docela velký. Energii od vás v režimu mikrozdroje může vykoupit pouze váš dodavatel elktřiny. Ten můj, Innogy, nevykupuje.

takže řešením je licence. Aby jste ji obdrželi, je třeba asi milion formulářů a lejster. A bejt živnostník.

https://www.eru.cz/licence/informace-pr ... BEen%C3%AD
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Biochemist
Příspěvky: 91
Registrován: 02.01.2015 9:15

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Biochemist »

Není lepší přejít k jinému dodavateli, který elektřinu vykupuje? Já to mám s ČEZem s výkupem bez problému.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

mám fixaci na 3 roky
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od dR94HWVa »

Tak jsem do toho taky šlápl. Díly na FVE mám nakoupené dva roky, ale při stavbě domu to nemělo prostě prioritu. Teď funguju v režimu UPS, baterky z bmw i3, diy bms, vše jeden mqtt do home assitenta odkud si to řídím. Zatím bez panelů ty půjdou na střechu co nevidět.
Přílohy
photo_2022-04-07_09-33-08 (2).jpg
Odpovědět