Powerbanky, přenosné akumulátory

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od Woody Crafty »

To je nějaké divné. Z 5000 mAh že to nabilo jen o 40% ?
Jakou baterku v mobilu máš, 10 Ah ? :D
Jinak se mi ta věcička docela líbí, za těch 500,-

Jen bych se vyhnul těmhle GP-recyko NiMH. Z mě zkušenosti docela šmejdy. Jedna odešla do půl roku, další po roce a s těma ostatníma se nabíječka hádá, občas je považuje za porouchané, občas je nabije.
To jsem před 10 lety koupil čínské noname AA a dodnes fungují a kapacita pořád obstojná, na rozdíl od GPrecyko.

Bacil:
Toho přechodového odporu na pružinkách bych se docela obával, to je pravda. Proto asi tyhle číňani mají nízký nabíjecí proud, klidně 1A.
Oproti tomu startovací powerbanka do auta má nějaký spešl akumulátor od Samsungu. Ale pak to stojí 3 000,-
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od Permonik »

Tak Ah nejsou Wh, když má v mobilu 4.2 V baterku, v powerbance 1.2 V baterky, tak s účinností je na tom kolem 1:4, takže na 1 Ah v mobilu potřebuje 4 Ah v tužkách.

5000 mAh v mobilu z 18 na 61 % je 43 %, tedy 2150 mAh, což odpovídá 8600 z té powerbanky a v podstatě kolem 2150 mAh z jedné tužkovky. To je +- očekávatelný výsledek
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

nouzové nabíjeni Li-ion

Příspěvek od Woody Crafty »

Tak mě napadá, zda lze nouzově nabíjel Li-ion akumulátory a akupacky. Nakolik to případně zkrátí životnost když nepoužiju originálná nabíječku a jak zabránit poškození akumulátoru.

příklad:
mám klasický li-ion 3,7V akumulátor, případně 18V akupack do nářadí. Ale mám k dispozici jenom univerzální napájecí adaptér 500 nebo 1500 mA, s přepínáním 3-4,5-6-9-12-15-20V.

Mohu to s tímto adaptérem nabít bez poškození, když třeba vypočítanou dobu nabíjení o pár hodin přetáhnu? Stačí tam na snížení napětí zařadit patřičný odpor ?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
tom384
Příspěvky: 461
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od tom384 »

Muzes nabijet kdyz si pohlidas tri veci.

1) max proud. Nemel bys prekrocit maximalni proud zdroje a max doporuceny nabijeci proud clanku. Kdyz budes mit tost tvrdy zdroj, tak ti da proud (U-Ubat)/Ri. Vnitrni odpor clanku je vetsinou dost malej 50-100mohm takze proud muze byt problem. Resitelny to je pridanim nejakeho vhodneho odporu do nabijeciho obvodu.

2) Max napeti 4.2V. Muzes hlidat nejakym voltmetrem. V nouzi by se dala pouzit i metoda ze budes nabijet jan kratce a pak zkontrolujes baterku v spotrebici ktery ti ukaze % nabiti. Dokud budes pod 100%,tak je to bezpecny. Ja bych vouzove nabijel jen do 80% abych to napeti nepresvihnul.

3) Bacha na polaritu. Mohl bys vytvorit dost osklivy zkrat.

Edit: Jo a to napeti volit nejblizsi vyssi nez je napeti clanku, takze v tomhle pripade 4.5V.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od Lyster »

Jelikož se mi doma začínají nějak kupit různé powerbanky a generátory s Li-on bateriemi, začínám mít strach aby mi někde něco neblaflo, mám v plánu koupit nějaký větší hasící přístroj na hašení li-on baterií, ale to není celkem levná záležitost koukal jsem na nějaký 6l gelový hasící přístroj, ale cena je kolem 2500 - 3000 Kč. takže pro zatím jsem si pořídil pár kousků hasícího 400ml spreje Hasicí spray GlaciAid MG-400. Pro začátek lepší než nic jeden si dám i do kuchyně na hašení požárů na plotně a tak... Snad jej nebudu nikdy potřebovat. Minimální trvanlivost je cca 6 let, což podle data výroby má k dnešnímu dni ještě dalších minimálně 5 let, ale mělo by to fungovat o dost déle.
Přílohy
IMG_20211102_164336.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od Lyster »

Dodatek: Asi jsem se koukám držel s cenou hasících přístrojů na Li-on baterie dost při zemi, nejsou jen nějaké gelové hasící přístroje ale i o dost draží s nějakou hasící látkou AVD, a to je dobrá grarda, 6l stojí skoro 10 000 Kč. :shock:
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od dracekvo »

Tohle má jednu větší vadu. Že u požáru musíš být přítomen.
Daleko lepší je skladovat baterie tam, kde když to chytne, tak to nevadí.
Já mám baterky do letadel v plechovém kufru od nějaké staré vrtačky a je to na betonu, kde okolo nic není.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od Lyster »

Tak samozřejmě, já mám taky pokud to jde, všechny tyto baterie v plechovém boxu (přenosné pokladničky. či trezoru) Bohužel žádný betonový sklep nebo tak něco se v bytě hledá špatně... tak to prostě řeším takhle. :)

Nedávno tu byl někde článek že chlápkovi v bytě chytla baterie od elektrokola, ale jelikož byl trochu "paranoidní" tak jí nabíjel ve vaně a ještě pod vanou měl plech na pečení... díky tomu to odnesla "jen" koupelna.
Přílohy
IMG_20211103_034251.jpg
IMG_20211103_034433.jpg
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od zedik »

Není jednodušší k tomu umístit fireball ? https://pozarni-hlasice.heureka.cz/hute ... /#prehled/
flp
Příspěvky: 9
Registrován: 01.02.2020 23:14

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od flp »

Na lithiové baterie prodávají ještě takové bezpečností kapsy (Lipo safety bag). Moc bych tomu ale nevěřil -- na youtube jsou nějaké testy a často to prohoří.

Ten fireball je zajímavá věc (zrovna před chvilkou jsem na to koukal -- cena za jeden byla při objednávce tří kusů 550 Kč).
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od Lyster »

Fireball znám, dokonce jsem na něj myslím zde někde na fóru dával odkaz. Ale myslím že zrovna na Li-on baterie nefunguje. Ale také ho mám v plánu třeba do té kuchyně, nebo do skříně kde mám nějaké hořlaviny.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od NoobsRush »

paranoidní není, s lipolkama dělám běžně a dodneska je nabíjím i skladuju ve starým litinovým hrnci ve kterým mám ještě ten shitozní lipobag. Nejlepší řešení je plechový lipobox který má na každou baterku solo slot. Už se mi několikrát stalo že mi lipolka vlivem vnitřního zkratu popř vadným článkem při nabíjení začala kouřit a pak se jedná o vteřiny: do hrnce s vodou, švihnout do vany a nechat den pod vodou než se dají zlikvidovat. Důvod proč ten lipo bag blafne je jednoduchý, pořád jde dovnitř vzduch, který funguje jako palivo. Pak stačí extrémním teplem protavit švy toho bagu na malou dirku a začíná ohnivá show.
Co se týká hašení lithiových baterií, tak nejlepší je pěna/písek/plyn pro zklidnění požáru a pak to švihnout do nádrže s vodou, konec konců se takhle hasí i elektroauta kde se pak čeká jen na to až lithium přestane reagovat (začne se uvolňovat takovová zelená krusta).
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od Piston »

Bohužel je tohle téma hodně aktuální. Sám vím o dvou případech, kdy akumulátor vzplanul. Jednou to bylo v bytě, známému chytil notebook při nabíjení, škoda šla do miliónů, protože mu shořely i nějaké originály obrázků od Zdenka Buriana, a navíc na něj sousedka zavolala policii, že prý dom vařil pervitin. Druhý případ byla elektrokoloběžka. Lidi jeli na dovolenou a po návratu zpět zjistili, že jejich rodinný domek je plný sazí a smrdí po požáru. Viníkem byl akumulátor elektrokoloběžky, odstavená v garáži v suterénu. Naštěstí byla prázdná a dobře utěsněná, takže rychle došel kyslík, ale nějakými škvírama si dým a saze našly cestu i do interiéru. Což je pro mě další argument proti tomu, aby garáž byla v domě, pokud to jde jinak.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od Lyster »

zedik píše: 03.11.2021 8:04 Není jednodušší k tomu umístit fireball ? https://pozarni-hlasice.heureka.cz/hute ... /#prehled/
Je to spíš pro lepší pocit, ale i dobrý pocit se počítá. :) (jen 0,5kg verze.)
Přílohy
IMG_20211119_153917.jpg
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od Count »

Fungování fireballu v různých situacích je dobře popsáno zde, včetně nevýhod, takže každý může umístit tu koulu podle potřeby.

https://m.youtube.com/watch?v=5IoXwAMdoB4
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
jeniceek
Příspěvky: 40
Registrován: 02.01.2015 19:55
Pohlaví: muž

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od jeniceek »

Nemáte někdo zkušenost s něčím takovým (https://www.alza.cz/alzapower-charging- ... 249202.htm)? Našel jsem i originál v Číně (https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 76253.html), cena na Alze je přijatelná.
švéd
Příspěvky: 5
Registrován: 15.01.2019 22:38
Pohlaví: muž

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od švéd »

Dnes mě došel Set bateriový generátor Viking SB500 a solární panel Viking LVP80,je to menší výkon,ale je super dobíjení panelem,co nejdřív vyzkouším jak moc je pravda co píšou v návodu
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od pracintl »

jeniceek píše: 28.11.2021 19:32 Nemáte někdo zkušenost s něčím takovým (https://www.alza.cz/alzapower-charging- ... 249202.htm)? Našel jsem i originál v Číně (https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 76253.html), cena na Alze je přijatelná.
No mě ta cena (19kKč) přijde šílená - jaké má být použití?
Záloha pro blackout? - na to je kapacita 1kWh malá
Přenášet někam? - na to je to těžké (15 kg)

2kW invertorový agregát je za 13kKč a váží 18 kg
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
steve_michalik
Příspěvky: 213
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od steve_michalik »

Včera jsem se podíval do šuplíku s baterkami a celkem jsem se zhrozil. Powerbanka 10Ah se pěkně nafoukla a celá se rozklížila. Před pár měsíci jsem ji nabíjel na cca 80%. Nyní na na každém článku 2,9V. Zapojení 2P.
Vrchní článek drží, spodní trpí akutní plynatostí.
Přílohy
IMG_20220129_154041.jpg
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Powerbanky, přenosné akumulátory

Příspěvek od TomSmith »

Každou Li-Pol to jednou čeká :|
Proto preferuji powerbanky jen v Li-ion provedení, jsou sice větší a těžší, ale o fous bezpečnější.
Jinak mi se takto nadmul i Samsungový tablet, ta zdulá baterka odlepila displej ;) a alespoň mne donutila k výměně baterie a rozebrání šlo díky tomu lehce.
Odpovědět