Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Jenda »

proforma píše:Dotaz na znalce elektriny (ja jsem skoncila u trpasliku :-)) : mam doma orbitrek, takovy to slapadlo. Kdyby se k tomu pridalo dynamo, kolik energie by to dokazalo vyrobit? Bylo by to na nejaky nabiti powerbanky nebo baterie, ze ktere by se dal dobijet mobil nebo ntb?
Pro představu já dokážu ušlapat kolem 200 W, někdo sportovnější a silnější určitě dá i víc. Asus EEE má v idle 7 W, U36G 10 W. Mobil má baterku o kapacitě většinou kolem 8-10 Wh. Takže ano, tohle je naprosto reálné použití. Problém bude jen v tom přidělání něčeho na Orbitrek a jeho velké vnitřní mechanické odpory. Na kolo by to podle mě šlo líp. Už jsem tu psal, že kdybych to stavěl, experimentoval bych s krokovými motory, případně si postavil Exciter (https://www.root.cz/clanky/exciter-telo ... -pocitacu/).


Startování battery packem: takhle konkrétní powerbanka vypadá dost fragilně a moc bych to mu nevěřil, ale vypadá to, že modelářskými baterkami lidi startují auta běžně. Navíc je to z Hobbykingu za pár desítek Euro.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od proforma »

Pritel ziskal v praci poukazku na nakup za milych 2,5 tis. Kc a chtel by mi koupit pod stromecek powebanku. Jenze to musi utratit jen v jednom konkretnim e-shopu. Ja jsem se koukala na jejich nabidku, maji ji dost sirokou, ale ty znacky mi vubec nic nerikaji. Kdo mate zkusenosti, muzete poradit, co vybrat?

- Xiaomi - znam jen z doslechu a vim, ze vyrabeji mobily. Zadna osobni zkusenost. Cinanum obecne moc neverim, ale pocitam, ze stejne se to vsechno v Cine vyrabi :-(
- Romoss ???
- Apei ???
- iGET ???
- iMyMax ???
- GoGen - ten znam z ostatni elektroniky, low-end, asi bude i v tomhle segmentu?
- REMAX ???

Samozrejme preferuji:
1) spolehlivost (vcetne toho, ze "objem" energie, ktera se do powerbanky vejde, bude odpovidat deklarovanemu udaji).
2) dlouhou vydrz (velky pocet cyklu. Vsechno uz to jsou sice dneska Li-Pol, ale o kvalite provedeni nic nevim).
3) velkou kapacitu (nabijeni NTB a mobilu, ale nechci po kazdem jejich nabiti nabijet powerbanku, ma to byt vetsi rezerva, kdyz ten proud nepujde ).

Poradite? Diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od dracekvo »

Si myslím, že když sem dáš odkaz na ten eshop, tak ti nikdo hlavu neutrhne, protože to evidentně reklama nebude.
Takhle se těžko radí, když člověk neví co je v nabídce.
Já mám malou jen na mobil Axago a slouží úplně v pohodě. Jen k nabíjení NTB. Nevím jestli do 2500,- seženeš takovou, aby se nemusela po každém nabití notebooku hned nabíjet. Notebook má v sobě většinou 6x18650 článků. Tak v powerbance by jich muselo být aspoň 12.
Jinak doporučuju vybírat takovou, kde jsou právě jako akumulátor použitý 18650 články. Kdyby to třeba po 3 letech náhodou odešlo, tak člověk s pájkou si je schopný udělat repas svépomocí.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od proforma »

Ten e-shop a jejich nabidka tady: https://www.mall.cz/power-bank?o=price

Zajimavy se mi zdaji ty power banky s 20-30 tis. mAh (jestli dobre pocitam, tak by to melo byt 20-30 Ah?), ale nevim, jestli to nejsou shity a jen obchodni tahy (vysoke cislo prilaka pozornost a koupi si to nejakej hejl, kterej tomu nerozumi :-) )

Jinak cena 2,5 tis. neni limitni, vzdycky se da doplatit a porad tam bude prijemna sleva :-) Limitni je bohuzel nabidka toho e-shopu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od dracekvo »

30 000mAh tj 30Ah je bohužel nic neříkající údaj. Kapacita baterie se udává ve watthodinách.
Uvedu to napříkladu článku 18650. Jeho napětí je 3,7V pakacita obvykle 2400mAh(2,4Ah) takže 3,7x2,4 = 8,88Wh.

Notebook má třeba 4800Ah, ale napětí 3S tj 11,1V. Takže k jeho plnému nabití potřebujeme energii 11,1x4,2 = 53,2Wh.

Ta power banka má právě většinou napětí baterky těch 3,7V. Takže když spočítáme energii v ní uloženou 3,7x20=74Wh.

Suma sumárum to vyjde, že z power banky s kapacitou 20 000mAh´si nabiju notebook jen jednou a něco zbude. Samozřejmě v tom nejsou započítané ztráty a to, že baterky nemůžu vycůcnou úplně do dna. Tj. resumé je takové, že taková powerbanka nabije ten notebook zhruba jednou.

Ono se stačí podívat i na rozměry powebanky a baterie notebooku. Kdybych chtěl takovou banku, která by nabila notebook 2x. Tak by musela být větší než dvě jeho baterie.

Na mall je asi jediná co má funkci dobíjení notebooku a to je ta za ty 3 tis ugreen. Takže máš výběr asi vyřešený :D
Má psáno 13600mAh, ale jak sem psal výš. to nic neznamená a jelikož výrobce neuvádí uspořádání vnitřní baterie.

Moje osobní dopoučení je, aby sis vybrala takovou powerbanku, která se dá nosit v kapse a smířila se s tím, že bude jen pro nabíjení mobilu. Velká powerbanka se nedá rozumně nosit, tak se bude válet furt doma a bude k ničemu. Za zbytek peněz si vybrat něco dalšího užitečného.
Já tu malou pernamentně nosím v EDC a mobil mi nabije cca 2x možná 3x. Do kapsy ideál. Několikrát mi pomohla, když sem potřeboval telefon hodně používat a neměl čas nebo přístup k nabíječce. Kamarád má tu samou ale 10 000mAh a už se mu moc nosit nechce, protože je velká.
Mám tuto https://www.alza.cz/axago-pwb-f6-fast-6 ... d=18854166
Naposledy upravil(a) dracekvo dne 10.11.2016 19:28, celkem upraveno 6 x.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od DanBlack »

Vůbec bych se nebál té Xiaomi (20000mAh), nepředpokládám že na velkém eshopu budou fake kusy.
Požadovanou kapacitu si propočítej jednoduše - mrkni kolik má baterka ve tvém mobilu a vynásob požadovaným počtem nabití, plus 10% navíc za každé nabíjení...

Tady je pár zádrhelů:
  • Notebook z běžné powerbanky nenabiješ - výstup je USB = 5V, cca 2A (NTB má vstup 12-19V)
    Nabíjení velké powerbanky trvá dlouho. (20000mAh při proudu 2A je nějakých 12hodin, "běžnou" nabíječkou od mobilu klidně víc jak 24h)
    Jsou těžké. (potěžkej si aku z notebooku)
EDIT:
Tak koukám, že dělaj i powerbanku s výstupama pro NTB... Ale to rozebírá už kolega nademnou. :ugeek:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od proforma »

Diky obema za skvele rady a vypocty! :-) OK, upravim sva kriteria :-)

Jinak ja uz asi 6 let pouzivam notebooky s hmotnosti okolo 1 kg sakumprask, ktery mi vydrzej cely pracovni den, ale nemaji vyndavaci baterku, tak jsem trochu ztratila prehled o pomeru vaha-vydrz, myslela jsem, ze technologie uz pokrocily vic a do male hmotnosti se da vmestnat hooodne energie :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od bacil »

No, to právě nedá.

20Ah je 8 baterek, váha powerbanky bude cca půl kila. Pokud váží míň, je to podvod.

EDIT: už jsem viděl i přepočítávání kapacity na AA aku, tedy lehce přes trojnásobek (8Ah na článek)
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Bill Masen »

DanBlack píše: Požadovanou kapacitu si propočítej jednoduše - mrkni kolik má baterka ve tvém mobilu a vynásob požadovaným počtem nabití, plus 10% navíc za každé nabíjení...
Tak takhle sem si to taky myslel. Mam pawerbanku s kapacitou 3000 mAh a telefon má 2700 mAh. V praxi ho nabiju tak na 60 %.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od DanBlack »

Otestováno v praxi:
Powerbanka Axagon s 5200mAh/3.7V nabije Asus Zenfone2 (2070mAh) dvakrát z 15% na 100%...

Je zajímavé, že druhý nabíjecí cyklus je výrazně delší - úbytek napětí?
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Jenda »

Bill Masen píše:
DanBlack píše: Požadovanou kapacitu si propočítej jednoduše - mrkni kolik má baterka ve tvém mobilu a vynásob požadovaným počtem nabití, plus 10% navíc za každé nabíjení...
Tak takhle sem si to taky myslel. Mam pawerbanku s kapacitou 3000 mAh a telefon má 2700 mAh. V praxi ho nabiju tak na 60 %.
Protože jsi násobil blbě ;)

Powerbanka: 3 Ah * 3.7 V = 11.1 Wh

Mobil vyžaduje: 2.7 Ah * 5 V * 1.1 (uvažujeme 10 % ztráty, podle mě ale budou klidně 20 %) = 14.9 Wh.

Navíc bych čekal, že hodnota "3 Ah" u powerbanky budou marketingový žvást. Pokud výrobce použil standardní články 18650, znamená to, že je tam jeden, a ten má spíš tak 2.5 Ah.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od dracekvo »

Ale mobil nemá 5V baterku. Má taky lipol 3,7V. Ty ztráty tam jsou při konverzi 3,7V->5V->5V->3.7V.
Záleží jakej step up měnič je v powerbance použitej. Některý mají účinnost kolem 90% a některý jen 60%. Taky jak už psal kolega vejš. některý powerbanky používají čínské baterie. Je na nich napsáno třeba 3000mAh, ale realita je jinde.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Bill Masen »

No teď už to taky vím, že jsem to blbě počítal. Bral jsem mobil 2700, powerbanka 3000, je tam rezerva. Jenže ono to je (3000x(3,7/5)-10%)/2700=0,74 a vím, že nabiju jen z 74 procent. Powerbanka je soňácká, tak by fungovat měla. Falíruje v tom akorát to dělení. :oops:
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Jenda »

dracekvo píše:Ale mobil nemá 5V baterku. Má taky lipol 3,7V. Ty ztráty tam jsou při konverzi 3,7V->5V->5V->3.7V.
Jenže v mobilu podle mě bude regulace z 5 na napětí baterky téměř jistě lineární, takže účinnost nemůže být lepší než 3.7/5 = 74 % na začátku nabíjení a 4.1/5 = 82 % na konci. (při zanedbání že baterka během nabíjení stoupá z 3.7 na 4.2).

A i kdyby tam byl spínák s účinností třeba 90 %, tak jsou po cestě dva (jeden v powerbance a jeden v mobilu) a tedy celková účinnost je 81 %.

Celý ten koncept powerbanky je blbě, kdyby se baterka nabíjela přímo a ne přes USB, tak se ztráty dost sníží.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od proforma »

Tak powerbanka porizena, prvni dojmy (na recenzi je to jeste malo):

- nakonec jsem si vybrala a dostala modle Xiaomi 16 000 mAh. Rozhodlo i to, ze to byl vitez nejakeho testu v Computerpressu 08/2015 a kupujici prede mnou si to dost pochvalovali.
- je opravdu dost tezka, 350 g. Na noseni by se to asi jeste dalo, ale jelikoz tuhle jsem chtela primarne jako zdroj energie pri blackoutu, nemam problem ji mit doma a na noseni poridit mensi sestricku.
- rozmery jsou docela dobre, vejde se do kapes na zasobniky kalhot Helikon UTP, jen je trochu delsi, takze nejdou dopnout suchace. Kazdopadne "v kapse" se nosit da a nijak zvlast to nezavazi. Kdyby sly zapnout ty suchace, tak tam klidne budu nosit i tech 350 g, porad lepsi nez na zadech.
- pri zakoupeni byla nabita na cca 25 % (1 dioda ze 4). Na 100 % jsem ji nabijela snad 12 hodin (kdyz jsem sla spat, nabijela se 10 hod. a byla porad jeste jen na 3 diody). Od te doby jsem mobil 2 100 mAh nabijela 5x a porad tama jeste 1 dioda sviti. Odhaduju, ze jeste jednou to dam, o 7. nabijeni se pokouset nebudu, nemela by se vystavovat uplne, ze. Za mne spokojenost.
- tech 5 nabijeni bylo z 10 % mobilu (nechala jsem ho vybit skoro uplne) na 93 %. Na 100 % to nenabije nikdy. Ale v jinych recenzich uzivatelu jsem cetla, ze to maji podobne, tak to asi bude vlastnost, ne chyba.
- v baleni je krome powebanky taky jeste kablik male-velke USB. Je ale dost kratky, jen 10 cm.
- co v baleni chybi a dost me zarazilo - je nabijecka. Proste neni a musite nabijet necim, co mate doma. Nastesti to ma univerzalni maly USB (ne jako nektere navigace nebo fotaky trochu jiny), tak to neni problem. Ale myslim, ze kdyby to melo vlastni nabijecku s treba trochu vyssim proudem, mohlo by se to nabijet rychleji a uzivatelsky komfort by byl nekde uplne jinde. To je zatim asi jedine minus, ktere k tomu mam.
- zpracovani tela powebanky z kartacovaneho hliniku vypada dost slusne, snad bude i trvanlive.
- nabiji i malou lapicku na akumulator, MP3 s radiem. Nevim, jak se ridi spotreba (proud tekouci do techto pristroju), pocitam, ze si to asi nejak ridi samy, ale facha to.

Takze za mne s timto kouskem docela spokojenost, jeste ji tak 2x projedu vybit-nabit a pak ji nabitou necham doma pro pripad energeticke krize. Na noseni poridim mensi sestricku asi od teze znacky.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od DanBlack »

Nabíječka není, bo se předpokládá že máš mobila... :mrgreen: (co je tou nabíječkou vybaven)
Zajímavé je to nabití mobilu jen do 93%, zjevně nějaká souvislost s ochranným obvodem proti vysoké zátěži. (ale jak říkáš - vlastnost, nikoliv chyba)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od dracekvo »

Já bych to spíš sváděl na přechod nabíječky do stand-by režimu. Když odebíraný proud klesne pod určitou mez, tak se prostě powerbanka vypne. (jak se baterie blíží 100% nabití, tak do ní teče čím dál menší proud). Můžeš to otestovat tak, že když mobil bude na těch 93%, tak ho vemeš do ruky a budeš na něm něco dělat. Pokud bude stále odběr, tak by se baterka měla nabít až na 100%.
Moje to dělá taky, mobil se na 100% nabije, ale powerbanka se pak vypne a už neobnoví nabíjení, pokud mobil nevytáhnu a znovu nepřipojím. Tj. když ho dám večer nabíjet, tak ho ráno najdu na nějakých 96%. Prostě po nabití už jede zase ze svojí baterky.
Zkusil bych dohledat jaký max nabíjedí proud powebanka zvládá. Pořízením nějaké 2A nabíječky by se doba nabíjení mohla razantně zkrátit.
Jinak nabíječky se většinou nedávají. Počítá se s napájením z USB počítače, nebo nabíječkou na telefon. Ale PC většinou dá jen 0,5A a nabíječka na mobil 1A.

Jinak vybíjet jí vyjímečně na 0% bych se nebál. Určitě má v sobě obvod, který si ohlídá, aby se baterka nevybila pod kritickou mez. Ale když jí nebudeš trápit úplně do mrtva, tak to pro každou baterku je rozhodně lepší.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od RobertK »

Jedna novinka jednorázové dobyjecí tablety
Malé jednorázové pohotovostní nabíječky Powrtabs poskytnou vašemu mobilnímu zařízení až čtyři hodiny provozu. Vyrábějí se s klasickou USB koncovkou pro mobilní zařízení s OS Android i s Lightning konektorem pro iOS zařízení. Cena za jeden kus činí 5 dolarů, zákazníci mohou využít množstevních slev.

http://cdr.cz/clanek/nabijte-sve-mobiln ... -tabletami
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od RobertK »

Hm v diskuzi jsou ještě zajímavé odkazy
dobiječka na 18650 https://www.aliexpress.com/item/1pcs-Po ... 82732.html

a na 1AA http://www.aol.com/article/2008/10/06/e ... 9/1333773/
a na 2AA http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... boost.html

budu nějaké objednávat tak pak dám vědět
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od dracekvo »

Normální powerbanka 1000mah není o moc větší, není na jedno použití, cena je totožná, nebo i levnější.
Odpovědět