Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Toran@ga »

Nikde jsem to tu nenašel, proto zakládám nové vlákno.

Mám kamenné stavení a přemýšlel jsem jak větrat chalupu po dobu co nejsem doma.
Po zvažování možností jsem se rozhodl pro stavbu a instalaci solárního teplovzdušného koletoru

primární cíl byl větrání předehřátým vzduchem, sekundární (příjemný bonus) pak vytápění.
Tento první kus jsem bral víceméně jako testovací, proto některé materiály nejsou úplně top ;)

stavba:
- Box kolektoru vyroben z OSB desek a prken co jsem našel ve stodole
- na dno izolace. Použil jsem 2 cm epx (nepředpokládám vyšší teplotu než 80 stupňů
- z latiček vytvořen rámeček do kterého je vypnutá sklolaminátová černá síť (z obou stran), což znásobuje dopadovou plochu
- rošt vložen šikmo do boxu
- zvenku potom těsnění, polykarbonátové čiré komůrkové desky 8 mm a celé to zafixováno hliníkovým oplechováním
- dole díry pro nasávání čerstvého vzduchu překryté mřížkou z jsemné síťoviny
- nahoře díra do baráku, instalován větrák do PC 180 mm se skokovou regulací otáček (až 220 kubíků za hodinu)
- napájení solárním panelem
- ovládání spínání pomocí jednoduchého termostatu určeného pro spínání odvětrávání rozvaděčových skříní. Použity 2 termostaty, první sepne motor na 600 otáček při 30 stupních, při 40 sepne druhý termostat a motor běží na plný pecky :)
- za ventilátorem v potrubí instalovaná zpětná klapka
- pro sledování teploty je u ventilárou teplotní čidlo a uvnitř domu pak ukazatel (digitální teploměr)

Funkce: čerstvý studený vzduch nasáván dole stoupá skrz síť ohříván vzhůru. po dosažení definované teploty sepne termostat a ventliátor napájený solárním panelem začne foukat teplý vzduch do domu

výsledky:
při venkovní teplotě 9°C byla špičková teplota (mezi 13-15 hodinou) 55°C, za plného výkonu ventilátoru (teoreticky 220 kubíků za hodinu - ztráty). Jinak až do 18:00 dokud mi nazačne stínit stodola teplota vzduchu neklesá pod 45°C
Naposledy upravil(a) Toran@ga dne 22.04.2015 11:20, celkem upraveno 8 x.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Toran@ga »

pár fotek:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Toran@ga »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Toran@ga »

Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Fabulous »

Prima práce :yes

Ale proč jsi si to nezjednodušil a nepoužil tzv. Trombeho stěnu?
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Toran@ga »

Fabulous píše:Prima práce :yes

Ale proč jsi si to nezjednodušil a nepoužil tzv. Trombeho stěnu?
Protože dle výsledků testování co jsem našel na netu dostanu z tohoto větší výkon ;)
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 855
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od malajizva »

krásná práce :) :beer
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Maximus »

To Toran@ga: :yes

Podobný systém vyrábí italská firma SolarVenti, která chce ale za své výrobky docela hezky zaplatit - navíc když jsem se o tyto produkty zajímal, tak ceny v Německu byly klasicky nižší než v české distribuci :puke.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Toran@ga »

Na Solarventi apod. jsem koukal a marži musí mít slušnou :shock: :lol:

Teď začnu stavět 1 až 2 kousky 2x 1 m kolektoru na střechu pro vytápění právě rekonstruovaného podkroví
Tady ale musím vymyslet nějaký elegantní a levný systém stínění pro letní měsíce.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Fabulous »

Jakou efektivitu má systém při vypnutém větráku a funkci "samospádem"?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Josef »

Moc krásný výrobek. Taky jsem o něčem podobném uvažoval, jenže stěna, kde by to přicházelo do úvahy je do ulice a to naráží na netechnický problém.

Co na svépomocnou instalaci nehomologovaného solárního systému na budovu říká energetický zákon?
(Je to jen nadhozená diskusní otázka, žádný pokus o moralizování a podobně. Kdo mě zná, asi tuší, jaký mám názor na současnou energetickou situaci, byrokracii okolo toho i nedotažené zákony dávající dětský větrníček do jednoho pytle s obřími vrtulemi na kopcích nebo solární sprchu s několikahektarovou fotovoltaickou elektrárnou.)
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: solární teplovzdušný kolektor

Příspěvek od Toran@ga »

Fabulous píše:Jakou efektivitu má systém při vypnutém větráku a funkci "samospádem"?
Netuším ;) Pro využití "komínového efektu" by musela být určitě úplně jiná konstrukce
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Toran@ga »

Status report: Tak vše zatím funguje jak má, v létě díky tomu že je slunce vysoko není taková účinnost. Pokud bych měl nekamenné stavení, stačilo by mít přesah střechy a okap by v létě stínil...

tento týden venku 12-13 stupňů a kolektor dával skoro 60 stupňů. Uvidíme jak to půjde dál, jak bude slunce níž a níž, měla by (teoreticky) přestože bude větší zima se zvyšovat účinnost.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od cipis »

Tak to je mazec :) Asi si něco podobného udělám na patro dílny, je to celé ve dvoře, není na to z ulice vidět, tak taková "obluda" nebude budit pozornost :)

Jinak na tu cirkulaci bez ventilátoru by mohla stačit díra dole (i v místnosti) a mohlo by to jet samo. Plus asi přídavné klapky, na regulaci.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od cipis »

Jak nad tím tak bádám čím dál víc, tak jsem našel toto:
http://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... &start=224
Zajímavá variant a plechovek mám tunu, původně na střílení, ale ...
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Lupus »

Mně se to líbí, ale ta "plechovková verze" je sice popisovaná na více místech, ale nějak mi to pracností nesedí k účinku. Pravdou ale je, že jsem nenašel žádné kovové tenkostěnné trubky, kterými by to šlo nahradit. Okapové svody mají asi už moc velký průměr a poměr ohřívané plochy plechu k ohřívané mase vzduchu nebude asi dávat žádné terno výsledky. Nebo si myslíte, že by ta síla plechu svodů (a velký průměr) fungovala?
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od cipis »

Také mi to přijde moc pracné. Doma jsem si poměřil plochu na dílně a vychází to na dost metrů, kde by se to mohlo udělat, tak jestli má ta síťka menší účinnost, tak to až tak vadit nebude.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Toran@ga »

ahoj, studoval jsem to celkem dlouho. Na netu je spousta US stránek s měřením účinnosti různých provedení.
Plechovkový je celkem pracný a při měření dokonce méně účinný než ten se síťkou (double layerscreen solar)

Proto jsem to udělal - výkon vs cena je bezkonkureční.. ;)

zde máte nějaký test
http://www.n3fjp.com/solar/comparisonho ... hotair.htm

plechovky vs síťka
http://www.builditsolar.com/Experimenta ... Screen.htm

a kdo se bude nudit, celé fórum :)
http://www.simplysolar.supporttopics.com/?forum=268123
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od cipis »

Já věděl, proč se mi do plechovky nechce :)
Tu síťku jsi prosím tě sehnal kde? Já zatím nacházím jen celé role :(
Ten polystyren jsi natřel prosím tě jakou barvou?
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Lupus »

Mám úplně stejné otázky, jen jsem byl pomalejší :-). A ještě jednu navíc - bez toho ventilátoru to asi fungovat nebude co?

Tak mne napadá, že je asi zbytečné ten polystyren natírat. Když to potáhnu pokrývačskou fólii (to co se teď používá pod šindel místo lepenky), tak to bude hezky černý a je to mikroizolace navíc.
Naposledy upravil(a) Lupus dne 21.10.2015 15:06, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět