Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od GOD »

Konstrukční úpravy motorů pro pohon dřevoplynem a měření jejich základních veličin
https://theses.cz/id/mmnfzc/BP_PETR_EDIV_2013.pdf


Drevoplynove generatory Mráz:
https://adoc.pub/devoplynove-generatory.html

uaz na drevoplyn:
http://www.uazbuka.ru/engine/fuel/GazGen/index.html

ale hlavne pod obrázkom karburátora - zmiešavača je link na
knihu: И. С. Мезина «Транспортные газогенераторы»: Mezin: Transportné generatory plynu.
www.uazbuka.ru/lib/GazGen/1948_mezin_p1.djvu (format DJVU)

na konci je odkaz na dalšiu lietraturu
Газогенераторные автомобили. Г.Г. Токарев. МАШГИЗ 1955 год. (формат PDF)
Транспортные газогенераторы. И.С. Мезин. СЕЛЬХОЗГИД 1948 год (формат DJVU)
Газогенераторные автомобили ГАЗ-42 и ЗИС-21. К.А. Панютин, НАРКОМХОЗ РСФСР 1942 год. (формат DJVU)
Газификация твердого топлива. А.С. Алешина, В.В. Сергеев. Политехнический университет. 2010 год (формат PDF)
Газомоторные установки. Л.К. Коллеров. МАШГИЗ. 1951 год (формат DJVU)
Газогенераторные тракторы. Н.Г Юдушкин. МАШГИЗ. 1955 год (формат DJVU)
Каталог деталей газогенераторного ЗИС-21. МАШГИЗ. 1941 год (формат DJVU)
Informácia je v časopriestore.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od Cep »

Šikovný kluk. Sice mi připomíná ruského mužika (konstrukcí letadla), ale držím palce - a návod bych si od něj vzal.
https://www.novinky.cz/muzi/clanek/osma ... d=40388062
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od eotto »

Moc tomu nevěřím. To jako pálí ten plyn pod kotlem na páru a tu zpracovává, nebo to zmákne spalovat v motoru? Těžko si jen představit. Kdysi jsem četl v Hromu, že muž ve státě Nevada střelil revolverem motýla metr padesát a byla tam i fotka.
"Mors certa hora incerta"
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od JOBU »

To bude rovnaký blud, ako ten 17 ročný chlapec, čo si doma v garáži postavil len tak jadrový reaktor... :head
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od Lumberjack »

Ač to nedělám, nedá mi než zareagovat v tomhle vlákně na které jsem narazil. Pár let jsme provozovali elektrárnu na dřevoplyn (dva generátory po 100 kW) a když jsem před rokem prodal podíl, spadl mi kámen ze srdce.
Jde o jeden z nejsložitějších způsobů jak vyrobit elektřinu. Od začátku do konce je tolik věcí, které se mohou postolicovat (a většinou to udělají), že je snad lepší provozovat reaktor. Na papíře to vypadá úžasně. Ale začíná to správnou velikostí, vlhkostí a složením štěpky. Teplota pyrolýzy. Složení, čistota a teplota dřevoplynu....
Pokud není všechno dohromady tip ťop nešlapou motory (buď to do nich ,,střílí", nebo kuckaj, pak se dusej.....)
Zkrátka. V době kdy jsem to stavěli (výroba Ing. Picek z Rakovníka) se po republice rozjíždělo několik elektráren. Třeba v Odrách byla hodně velká (přesné výkony už nepamatuji) a potom zase postupně krachovaly.
Naše elektrárna dneska v podstatě jede na tom, že se občas zapne a vyprodukuje pár metráků aktivního uhlí (vzniká jako odpad při pyrolýze), které za slušné peníze kupují Němci do průmyslových filtrů.
Dřevoplyn je něco, s čím jde nouzově hnát starej motor v náklaďáčku, ale ne stabilně vyrábět elektřinu.
drigon
VIP
Příspěvky: 2949
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od drigon »

Co jsem se díval na výrobu svítiplynu v minulosti se jednalo o docela složitý proces (to samé platí i pro drevoplyn). Základní kámen úrazu je ten, že se složení plynu v průběhu jeho výroby mění.
16456439855478440079201051745094.jpg
Z toho důvodu vznikají problémy při chodu spalovacího motoru. Jak se mění složení i bohatost směsi tak motor blbne (pokud to onen dotyčný nebyl schopen vyřešit mohla být výroba páry v kotli nouzovým řešením).
V minulosti se problém měnícího se složení plynu řešil výstavbou několika retort, které se postupně plnily. V každé retortě byla várka uhlí (dřeva) v jiné fázi destilace.
Dále šel plyn po vyčištění do plynojemu, který sloužil nejen pro vyrovnání špiček odběru i výroby, ale mohl i trochu plyn zhomogenizovat. Tehdejší odběratelé plynu potřebovali stálé složení plynu (aby hořáky svítily stále stejně).
16456444940203324192263074777203.jpg
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od Kapo »

eotto píše: 23.02.2022 15:37 Moc tomu nevěřím. To jako pálí ten plyn pod kotlem na páru a tu zpracovává, nebo to zmákne spalovat v motoru? ...
Bioplyn nie je drevoplyn, a preto je to tu trochu mimo témy:
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=45&t= ... plyn#p9463

Vyrobiť bioplyn je velice lahké. Na jeho výrobu treba len bioodpad patričnej vlhkosti, nádrž a dostatočné teplo na rozklad. Dalej sa spotrebováva na rozdiel od drevoplynu velmo bezproblémovo. V podstate ho bez dalších úprav dokáže zožrať bežný motor. Ideál motor na LPG.

Dalšia vec, že deti v rozvojových krajinách sa učia iné veci, ako deti v EU. Tam je bežné, že v 7 rokoch vedia podojiť kravu, či zabiť a odrať zviera, šijú tam bežne decká oblečenie pre európu. A decká v európe si dnes nevedia ani prišiť gobík. Preto sa nám tu môže zdať vela vecí ako scify. Ale tam už niekolko rokov bioplyn využívajú. Aj keď to nie je určite tiež bežné... https://clovekvohrozeni.sk/kenske-domac ... a-bioplyn/

Tiež v tom článku píšu, že elektriku používajú hlavne na svietenie, rádio a dobíjanie bateriek. Takže by im tam stačila 1-4 kw centrálka na cca 2 hodinky.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
grg
Příspěvky: 147
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od grg »

drigon píše: 23.02.2022 20:30 Co jsem se díval na výrobu svítiplynu v minulosti
A čo to máš vlastne za peknú knižku?
drigon
VIP
Příspěvky: 2949
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od drigon »

Kronika práce. Díl 6. Rok vydání 1896.
Z té knihy mám i koželužství. To plánuji dopsat během následující doby. Knihu jsem zapomněl u rodičů, dostali jsme se k nim až minulý víkend (to jsme byli v aqacentru v P.)
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od Montezuma »

Narazil jsem na zajímavou mikroelektrárnu, vyvinuli ji na ČVUT. Předpokládám, že to bude mít ještě dost much, ale jistý potenciál v tom vidím. Ale jak bylo řečeno výše, nevím třeba, jak moc náročné to bude třeba na vlhkost a složení štěpky. Druhá věc je, že si nedovedu moc představit (ani normálně, ani v PA době), že tím budu vyrábět elektřinu v horkém létě - bude to muset nejspíš být v domku stavebně odděleném od hlavního objektu.

Jinde jsem k tomu našel aspoň nějaké parametry - tepelný výkon v rozsahu 50-120kW, elektrický výkon 2-3kW. To znamená, že buď by to vytápělo sérii menších stavení, nebo jednu středně velkou budovu, s tím by to ale mělo být schopné pokrýt i spotřebu elektřiny. Ovšem spotřeba štěpky bude enormní, 2m3 zásobník vydrží zhruba na půl dne provozu. To ten provoz poměrně prodražuje, nevím, zda je reálné si jednou týdně nechat dovézt Tatru plnou štěpky :) .

https://www.fs.cvut.cz/aktuality/39-212 ... arna-wave/
https://www.nazeleno.cz/prvni-model-mik ... o-provozu/
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Dřevoplyn a výroba elektřiny v PA době

Příspěvek od Lumberjack »

Jak jsem psal. Naše elektrárna jela na štěpku o velikosti 2-6 cm. Vše menší byl odpad, vše větší znova do štěpkovače. Složení dřevoplynu záviselo na složení štěpky. Lesní štěpku nelze použít. Je potřeba jeden druh dřeviny, pokud možno bez kůry. Pokud je tam kůra, začnou se při pyrolýze ze silic vytvářet na vnitřku kotle tvrdé lesklé škvarky, které ho časem zničí. Je potřeba udržet konstantní vlhkost štěpky. Nakonec bylo nejlepší vyrábět štěpku v vyřazených palet a jen dosoušet volnou vlhkost, co to chytlo cestou a při skladování.
A to je jenom vstupní materiál.
Teplota pyrolýzy. Složení, čistota a teplota plynu. Kondenzace filtrů......... To je na knihu.
Pokud zjednoduším - výroba elektřiny je o tom, mechanický rozpohybovat generátor. Voda, pára, vítr, pes ve šlapacím kolečku........ Všechno je jednodušší než dřevoplyn. To je slepá větev která nedává žádný smysl. Deset let jsme se o to snažili a vím o čem mluvím.
Odpovědět