Solární ohřev vody

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Solární ohřev vody

Příspěvek od Maximus »

Řeším nyní více méně "imrovizovaný" solární ohřev vody na chalupu a zjistil jsem, že toto zajímavé téma tu není nikde pořádně diskutováno.

Nejjednodušší řešením by byl asi černý barel na nosné konstrukci, ze ktrého by byla vyvedena sprcha a voda by se do něho dopouštěla pomocí tlakové ruční pumpy či kýblováním. Ovšem toto je řešení asi jen pro pár nejteplejších měsíců.

Pak jsou tu už sofistikovanější možnosti. Zajímavou příručku jsem objevil zde:
http://www.veronica.cz/dokumenty/instal ... u_1999.pdf

Jsou tu samozřejmě i komerční řešení - přímo vyrobené solární samotížné systémy:
Solární samotížné systémy.jpg
Solární samotížné systémy.jpg (14.18 KiB) Zobrazeno 19026 x
Podělí se někdo o své vlastní funkční řešení?
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Maximusi> ano jedna se o zcela fabricky system drazsich vakuovych trubic (avsak tez diy lze pachat no cinan to udela vzdy levneji), jak pises tez je mozne improvizovane i levneji ala obyc cerna krabice oprena o dum na vodnim okruhu s cerpadlem (ale samozrejme mensim vykonem):

Odkoukane reseni/radu z praxe, cim studenejsi a mene insolovane klima a geo lokace, tim je mene vhodne system vzajemne propojovat do komplexnich celku, takze napr. na takovy improvizovany teplovodni solar dame podlahove vytapeni garaze/skladu/cast-jadro obyv. prostoru a poskytne to minimalisticky "komfort" i v zime, ale horkou vodu 50-60C do kohoutku kuchyn/koupelna uz radeji resit na jiny vlastni dalsi okruh - system pres kamna/kotel/PV zbytky/nocni CEZy apod..

ps pokud jste v situaci zima sice obrkrusna, ale take v miste super insolace (nahorni plosina atd.), pak to samozrejme neplati a na vodni solar jedte uplne vsecko, jen naddimenzujte velikost zasobniho tanku podle prostoru-lidi-dni zamraceno atd. (min. x m3)..
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Hohepa »

Zdravím,
přesto že čtu toto fórum již téměř rok, tak jsem se registroval až dnes a toto je můj první příspěvek.
Tak prosím buďte ke mně tolerantní. :wasntme

K improvizovanému solarnímu ohřevu sprchy mám pár postřehů,
řešil jsem něco podobného před cca 25 lety, když jseme s rodiči dělali rekonstrukci chalupy.
Jelikož proto voda v domě nebyla , řešili jsme to jako sprchu zahradní.
Základní konstrukcí byl komolý čtyřboký jehlan z trubek cca 2,5 metru vysoký,
dole cca 2 metry široký a nahoře široký cca 0,8 metru ( podle plastového sudu ).
po stranách nahoře a dole ( asi tak od lítek po ramena ) napnuté lanko s látkovým závěsem a
s vchodem na jedné straně. Tvar tak zajišťoval dostatečnou stabilitu na nerovném trávníku sadu.
Mobilitu a soukromí při hygieně.
Na horní plošince ( měla navíc dvě příčky ) byl umístněn černý plastový sud pokud si pamatuji cca 200 l.
Ten měl na dně vyvrtán otvor a přes šrobení fitínku připevněn kulový ventil a sprchovou hlavici.
Po vzoru seriálu MASH jsem původní ovládací páčku ventilu nahradil kouskem hliníkového jeklu cca 25 až 30 cm
na jehož koncích byl plastový řetěz jenž tvořil volnou smyčku visící do prostoru pro sprchování.
To umožnovalo pustit nebo zavřít vodu i s namydlenou hlavou ( zavřenýma očima ).
Pro nízký tlak vody režim kuláku on-off docela vyhovoval.

Po zkušebním provozu jsem doplnil 3 úpravy
1) Solární ohřev
Nemaje dílenské zázemí
jsem ho vyrobil ze zakoupeného plechového jednodeskového radiátoru pro UT o rozměrech cca 0,5×0,5 metru,
umístěného v překližkové bedínce asi 10 cm hluboké z čela uzavřené skleněnou tabulí.
Přední plocha radiátoru byla natřena černou matnou a prostor za radiátorem vypěněn montážní PU pěnou.
Tento Solár jsme připevnily na dodělaný trubkový držák do 1/2 výšky konstrukce na jižní stranu pod úhlem asi 50°
a hadicema připojili k sudu .
Spodní vývod ze soláru byl připojen do cca 1/2 až 2/3 výšky sudu z boku ( díra do plastu a nakombinované instalaterské šroubní jako u ventilu). Horní přes T nad kulový ventil.
Systém fungoval samotíží bez čerpadla a přes den dokázal ohřát vodu , dle některých až na nepříjemně horkou.

2) dopouštění vody
Poté co sud při dopouštění hadicí několikrát přetek jsem ho vybavil dopouštěcím ventilem z WC.
Takový ten co je v nádržce na vodu z boku, má plovák a po dotečení vody se sám uzavře.
od něj hadice tak 20 čísel nad zem zakončená zahrádkářskou rychlospojkou.
Člověk připojil hadici pustil vodu a nemusel co deset minut běhat kontrolovat stav hladiny.
Po čase jsme vodu nechali připojenou trvale. Jen se při provozu občas ozval zvuk povědomě známý z WC.

3) izolace
Protože se jedná o lokalitu šumavy tak voda v sudu dokázala do rána opět vychladnout z cca 40°C na 20°C.
Sud jsme provizorně omotali bublinkovou fólií , což bylo celkem dostačující.
Pak jsme v září pod ní přidali polystyrenové odřezky neb výkon soláru byl pro ohřev dostačující
a teplo přijaté povrchem sudu bylo proti tomu zanedbatelné.

Celé to fungovalo asi 10 let , po rekonstrukci chalupy jako sprcha u bazénu.
Vlastně až když se přestal používat bazén ( rozkládací nadzemní foliový cca 3m ) ,
tak se přestala používat i sprcha.

s pozdravem
Hohepa
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

d. za dobry napad "recyklace" UT radiatoru (uz se par let delaji cili se budou i vyhazovat, edit: jo valej se vsude i ty novy plechovy asi stavebni zbytky/corky) - plechovej by mel byt i lehci na manipulaci nez ten klasicky masivni litinak ci z ceho se to delalo..
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Heike »

Pro PA dobu: Na tmavý šikmý podklad(např. na svah na lepenku) udělat hada z pet-lahví. Pokud tam je pramínek, ještě lepší, jinak na vrch hada nanosit vodu. Lahvím nechat hrdla, uříznout jen dna. Pokud je k dispozici hadice s vodou, vemte ze splachovací nádržky z wc plovák(nebo celou nádržku). Při odběru ohřáté vody se automaticky dopustí na požadovanou hladinu-a proč nechat hrdla? Studená voda je těžší, a takhle neklesne dolů a odebíráte jen teplou. Úplně se vybízí vlnitá střecha, např. nebo stěna skleníku, či použít starý okap a do něj to dát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od dracekvo »

Šel by nějaký nákres nebo foto. Moc si to podle popisu nedokážu představit
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Heike »

Foto nemám, pokusím se to popsat. Pet láhev hrdlem dolů-bez víčka. Do ní zasunout další, opět hrdlem dolů. Spoj zakápnout lepidlem, je li nálada, nebo izolepou. Takhle když se petky napojí, vznikne dá se říct truba, libovolné délky. Na konec-vršek se napojí zmíněná nádržka, splachovač-člověk si musí vvymyslet jak to propojit-voda tam není pod tlakem. Ideál použít třeba pet kanystr, nebo poslední flašku neseříznout a nechat jen otvor pro trubku ze splachovače.. Na druhém konci, dole, na hrdlo napojit hadici, stačí roztáhnout třeba horkovzdušnou pistolí a stáhnou objímkou, tou stahovačkou-nevím jak se jí říká...Nebo třeba drátem. Protože to není pod tlakem, poteče to jen proudem. Ale jako užitková voda na nádobí nebo na osprchování, ohřev bazénu, stačí. Další varianta je, a je jednodušší, koupit ve sběrně radiátory, spojit hadicí, a napojit na přívod vody-tam už je voda pod tlakem. Pokud je opravdu dost místa, dá se pro ně vybudovat skleník-natřít je na černo, ve skleníku mít rostliny, budou akumulovat teplo na noc. Nezapomenout tyhle vynálezy na zimu vypustit.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Wagoneer »

Maxime, celkem pěkný systémek je zde:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... gnJzqNhiSO
Místo termopanelu bych použil pro snížení nákladu recyklovaný deskový radiátor.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od drigon »

Řešení solárního ohřevu vody starým deskovým radiátorem jsem už taky někde viděl. jen ten radiátor měli natřený načerno. Je vhodnější použít jednodeskové radiátory, neboť o dvojdeskových se zahřívá jen vrchní strana radiátoru a spodní zůstává studená. Tím v radiátoru vzniká samospádový oběh, který vodu opět chladí (ve vnější desce se voda ohřeje, vystoupá nahoru a spodní studenou stranou po zchlazení klesne dolů.). S pozdravem M.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Desouza »

Otázka:
Je možné kombinovat solární ohřev vody a vytápění teplovodním krbem ?

Ahoj ,

tak určitě to možné je ,ale má to své výhody a nevýhody .

http://lechma.cz/download/schema_zapojeni.pdf

Je to třetí obrázek zapojení .. ( jinak s touto firmou nemam nic společného tudíš jí nemůžu doporučit či nedoporučit )

Já osobně se vydal cestou nakoupení komponentů a jejich svépomocnou montáž , pro jistotu pod odborným dohledem . :)
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od RAD »

Na topení solárem zapomeň . S maximem nákladů minimální účinek.Obzvlášť nevhodný pro topné systémy který jedou na velkejch teplotách s malým spádem. Výborný to je pro ohřev bazénu - velkej spád a využívání v létě . Ucházející pro ohřev bojleru . Ale topením se nemá smysl zabývat. Jo když máš dotaci z EU a novostavbu kterou tomu přizpůsobíš pak proč né. Ale jinak se nevyplatí se tím ani zabývat. Jinak rozdíl mezi kupovaným a homemade panelem je dle konstrukce dost zásadní . V podstatě bude v parném létě lepší černá smotaná hadice než panel za 20k (výkonnější co se plochy týče) Jenže jak zaleze sluníčko za mrak máš s hadicí útrum zatímco "profi" panely z toho ještě něco vytěžej. Když tak tady sou podklady ke školení na solárka od reflexu . Sice bez povídání ale grafy mluví za vše :
http://leteckaposta.cz/564326005
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Hohepa »

Trocha inspirace.
Komerčně nabízený Solární kolektor pro ohřev vody z 19. století
climax heater.jpg
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od kregan »

U nás se dřív hojně používal radiátor natřenej tabulovou černí na jižní straně střechy.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Pez »

Potřebuji opět popostrčit při rekonstrukci RD.
Řeším ohřev teplé vody v létě a chci mít, mimo jiné, solární ohřev.
I když budu mít fotovoltaiku v ostrovním provozu, tak bych raději měl ohřev vody vyřešený solárním panelem. Kdyby mi náhodou odešlo něco na FV, tak budu mít aspoň teplou vodu. Na střeše je místa dost. Projektant navrhuje ohřívat vodu elektřinou z FV a mě se to úplně nelíbí. Máte to někdo řešené podobně, používáte oba systémy?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Ty trubičky tě ve finále vyjdou mnohem dráž, i co se týče případné opravy atd.
6-10 panelů, BEL regulátor a máš to za pár let zpátky.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Patrol »

Taky se chystám na solární ohřev vody. Aktuálně jsem koupil tohle:https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... 4316ac-ng/
Ještě to nemám zapojený, zatím repasuju starý FV panely, který jsem kdysi získal skoro zadarmo ze šroťáku. Jsou bez rámů, protože hliník orvali do sběru a panely měly taky utrhaný kabely s konektorama. Našel jsem tam ale jějaký kabeláže od jinejch panelů, tak jsem jich pár vzal. Teď si vyčítám, že jsem nevzal pro všechny panely co mám. Už mám zrepasovanejch 6 panelů, což mi po propojení bude při slunci dávat cca 320V/11A. To by měl regulátor zpracovat na ohřev vody. Ještě zvažuju udělat přepínání FV panelů na normální regulátor dobíjení MPPT, kterej by mi dobíjel baterii. Já už mám za ty roky, co se k tomu chystám hromadu věcí doma, ale ještě nebyl čas si hrát. Teď se to zdá potřebnější, než kdy dříve.
Musím ale vymyslet, jak ty panely bez rámu rozumně uchytit na střechu. Moje idea je, že na střechu přes nejaký šrouby uchytím dvě dlouhý kolejnice z pozinkovanýho plechu, co mně zbyl ze sádrokartonování, na ně panely poskládám na vrstvu tmelu, a přichytím vždy na kraji panelu kouskem plechu k tý kolejnici. Střecha má ideální sklon a když dám kolejnice svisle, tak se mi vejde těch šest panelů na ležato nad sebe.

Taky mám připravenej jeden bojler navíc, kterej má i ohřejvací spirálu pro využití vodních panelů. Dva vodní panely jsem dostal jako vadné zadarmo. Rozebral jsem je, opravil prasklé měděné trubičky a od tý doby mi tu ležej nevyužitý.
Ty jsou komplet zarámovaný, ale jsou dost těžký, tak na ně budu muset asi dokoupit nějaký originál držáky na střechu. Navíc trubky se budou tahat složitěji, než kabely, takže asi zatím budu řešit jen ty FV panely.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Rafael »

Guma má sice mizernou tepelnou vodivost, ale i tak mě kdysi napadlo to na chalupě použít.
Zvlášť když v práci nějaký blbec objednal velké množství 3/4" hadic. Hrubostěnných, těžkých, s kterými nechtěl nikdo pracovat. Tak jsem jich pár desítek metrů "přemístil".

Ještě před tím jsem udělal pár praktických zkoušek.
Pravda, voda se v nich zahřívala dost pomalu, ale zas pak pomaleji chladla...

Ale k praktickému použití jsem se nedostal, takže nevím a proto to berte jen jako takovou blbinku a OT!
*
Na druhou stranu by tu gumu možná nemusel poškodit a roztrhnout mráz.
V tom směru by mohla být zajímavá. Pro novostavby a rekonstrukce určitě ne, ale třeba někde...
*
Např. tohle se stalo při výpadku výroby v ocelárně.
Screenshot_2021-11-12-23-45-14_20211112234647266.jpg
Potrubí které odvádělo horkou, chladicí vodu.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Pez »

Tím, že dělám rekonstrukci, tak není problém natahat trubky od panelů Láká mě na tom, že je sestava hodně jednoduchá a nenáročná na provoz. El. topné těleso bude v bojleru taky, ale primárně bych rád používal solární ohřev.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Kdepak, je to narocne na provoz a udrzbu, musis tam mit cerpadlo a rizeni, aby se ti to neprehralo, tj. i chlazeni v pripade, ze je vedro, ale.vodu uz mas nahratou, ...
Tento system uz vsichni opousti, ten elektricky je sice min ucinny, ale nasobne jednodussi. Co neodeberes, zustane na strese, neresis.
Ten BEL regulator tu mam v krabici na spajeni, nachystanych 8 panelu, dvojite spiraly taktez.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Maximus »

Mam ohrev vody via 2,7 kW FV pres system Solar Kerberos do 1 m3 akumulacky, kde v polovině je 2,5 kW topna spirala. Aku slouzi i k ohrevu TUV.
Zatim max. spokojenost.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Odpovědět