Solární ohřev vody

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Také nás to mohlo trknout podle toho URL ...
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od drigon »

Joe Azbest píše: 29.01.2022 16:40
pivniciar píše: 27.01.2022 7:30 Ake mas skusenosti s tymi Canadian Solar? Prave mi ich ponukali..
Mám jich dvacet dole v garáži a čekají na jaro až půjdou na střechu. Tudíž nemohu posoudit, ale snad to bude v pořádku. Jenom z té montáže mám trochu strach. Ta velikost 210 x 105cm nemusí každému vyhovovat.
Canadian solary 450Wp mám od léta na pergole. Fungují (zatím) v pohodě. Máš pravdu, plachty cca 210x105cm se v jednom už dost blbě instalují.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Joe Azbest »

Nebudu to dělat sám. Budu mít dva pomocníky. Teď už to musím dodělat, "strojovna" je skoro hotová a proinvestovalo se hodně peněz (a elektřina levnější nebude). Bojlery budu teprve řešit, vyladit celý systém bude asi tak na rok, počítám.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Tak jsem se více méně rozhodl pro FV ohřev TUV.
Co mě k tomu vede, většinová spotřeba el.energie je v bojleru. Máme 2 malé děti a žena se ráda sprchuje (dlouuuuhooooo :twisted: ).
Moje představa je nyní 5x455Wp panely + regulátor pro ohřev TUV od firmy BEL, plus odpojovač a přepěťovka.
V budoucnu bych možná přiděl nějaký mikrostřídač na pohon Vzduchotechniky, když bude bojler nahřátý.

Ideálně bych se chtěl vejít do investice 40tis a pokud budu počítat, že:
v bojleru projede ročně cca 3,5MWh
cena elektřiny teď 2,3CZK/kWh, ale fixace skončí příští rok a můj negativismus mi říká, že nová cena bude tak 4CZK/kWh
tak pokud bych byl schopen TUV ohřívat sám někdy od května do září, tak bych mohl mít návratnost kolem 8-10let dle ceny elektřiny.

Vidím to moc optimisticky?:D
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Jaké mají napětí ty panely? Jestli nebude 5 málo ...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Maximus »

Mam cca 2,7 kW FV přes Solarkerberos napojeno na 2.5 kW topnou spiralu umístěnou v polovině kubikove akumulační nadoby, kde je nerez had k ohrevu vody.

Nejsem v úplně idealni poloze, protoze jsem údolí zastinenem lesy. Od cervna (cas instalace) do konce září jsem nemusel topit kvuli ziskani TUV. V zimě je zisk minimální, ale nekdy v létě se system i sam odpojil, protoze se pul kubiku v horní části nádrže nahřalo na max.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

@cipis:
panel má 41,82 Vmp, výrobce regulátoru uvádí, že by napětí za panelů mělo být 100-125% napětí spotřebiče (tedy 230V na spirále). Je fakt, že těch 5 by bylo pod tím, ale 6 už mi zase přijde dost, na to, že bojler mám Dražice OKCE 160. Je pravda, že dřív by to nahřálo a přeplo by to na další okruh a hnalo tu VZT...

@Maximus:
mám taky akumulačku, ale jen 750l a kromě toho, že fyzicky teď nejde tahat vodu napřímo mezi ní a bojlerem (odbočka do bojleru z krbu je před ladomatem), tak mi přijde že kdybych v létě nahříval i tu, že bych měl pak v baráku děsně vedro :D Už takhle mi přijde, že bych ji měl doizolovat, jenže vinou spousty špatných rozhodnutí při stavbě a realizaci baráku to už zrovna moc nejde. :head
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Na spirále je sice 230V, ale efektivních, to je 325V maximálních. A je to jen snižující měnič, tudíž to musíš napočítat na maximální hodnotu.
Takže 8 panelů je tak akorát. Při pěti ti to nepojede, při šesti nic moc.
Já mám nachystaných právě těch 8.

Máš možnost tam dát dvě spirály? Případně nepoužitá příruba?
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Aha, dobré vědět :yes
Ale to poněkud prodraží celou tu srandu o dalších cca 20k (3 panely, něco a kotvení atd)
A návratnost hned jinde...

Druhou spirálu tam nedám, ale právě kdyby to nefungovalo, tak jsem měl v plánu udělat úpravu dražické spirály jako "amperak".
Jsou tam vlastně dvě 1kW spirály v serii, takže když si vyvedeš střed, můžeš připojit třeba 1kW výkon.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

U BELu to musíš mít galvanicky oddělené, nelze mít společný střed.
To znamená buď jedna a přepínaná anebo dvě nezávislé, ale to samozřejmě znamená další provozní a havarijní termostat.

Kolik ti vyhodí https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP pro tvou lokaci, směr a sklon střechy?
Třeba by nebylo nutné použít tak výkonné panely, ale postačily by slabší.
S těma uvažovanýma to pojede dle mého názoru trochu déle v roce než jsi nahoře psal. Otázka, jestli těch několik dnů/týdnů/měsíců má smysl vůči ceně.
Já mám připravených 8ks po 340W, a mám možnost tu připojit těch bojlerů více.
Mám nachystané dvojité spirály - 2x 1 kW.

Tady máš výpočet pro potřebu energie na ohřívání: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody

Jo, a máš teď wattmetr na tom bojleru? Tak si to denně opisuj, ať se s tím dá nějak počítat ...
Já mám 80l bojler a když jsem prase, tak je to 1 kWh/den a když přijela kámoška na návštěvu, tak to byly 3 kWh/den. Dlouhodobý průměr 2,35 kWh/den.
Takže teoreticky bych se měl dostat od února do října na provoz jen ze slunka, ale skutečnost bude asi horší. A v létě 3x víc zůstane na střeše, resp. to pak budu přepínat na ty další bojlery.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Vyhodí ti to takový obrázek:
priklad.png
A když to porovnáš se spotřebou bojleru, tak hned budeš vidět, co by se dalo čekat.
Toto je 8x 340Wp, sklon 25°a azimut 14°(tedy jih lehounce na západ).
Takže i zimní měsíce by něco daly (75 kWh měsíčně je cca. potřeba), ale je to dost ošemetné, protože zrovna přijede přítulka a pár dní nebude svítit :D
No a v létě nebudeš vědět, co s tím, takže to chce nachystat i topení do bazénu, případně pak další měnič (se 400-500V MPPT vstupem), na připojení klimatizace atd.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Myslel jsem to právě tak, že bych vyvedl střed a pak stykačem řídil buď 1kW ohřev přes Bela do půly sprirály nebo pokud by to nestihlo třeba do 17:00 nahřát, tak bych přepul na celou spirálu ze sítě a nahřál to do 18:00 než by se koupalo atd.
Mám nevhodně orientovanou střechu Z-V. Azimut asi 22° a sklon 30°
Proto jsem volil silnější panely, jednak kvůli omezené ploše a taky že dopoledne na to svítit nebude a budu to muset dohnat po obědě :D
Ideální by bylo mít jeden string na východě, pro ranní slunko a pak hlavní část na západní straně,ale by už vyžadovalo plnotučný inventor a ne jen bela :D
Podle toho grafu to teoreticky vychází, že od dubna do sprna by to mohlo dávat cca 8kWh, v září o něco méně.
Ale na ohřátí bojleru by to nemuselo být málo.
Přes zimu bych musel prostě jen na síť.
edit: wattmetr před bojlerem nemám, spotřebuju určuju jak (ne)kvalifikovaný odhad :D
Přílohy
2022-02-02 08_27_24-JRC Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) - European Commission -.png
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

BEL musí mít tu spirálu galvanicky oddělenou, proto to nejde zapojit do půlky.
Nicméně ta jeho poslední hotová verze (ne stavebnice) má i teplotní čidlo, alespoň co vím od kolegy. A přepínání umí určitě, když odhadne, že to nedá.

Jak budeš řešit teplotu, máš na výstupu mixér? Protože hřát to ze slunka jen na 60°C, když slunko svítí, tak je škoda.
Lepší řešení je právě to rozdělení na dvě nezávislé spirály, jedna ze sítě na nejnižší možnou teplotu, druhá ze slunka na technické maximum bojleru. Což samozřejmě sebou nese potřebu těch 80°C snížit na použitelnou teplotu.
Já to mám nachystáno takto, včetně zpátečky:
20220202_094347_copy.jpg

To máš z těch 8 panelů? To je pak hodně málo.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Nad tím jsem přmýšlel a tím, že jsem od začátku jsem měl k tomu celému takový minimalistický přístup, tak jsem chtěl nechat nahřívání na bojleru jednotné, na 60°C s tím, že prostě část enegie z FV nevyužiji. A třeba časem přes další měnič spotřebuji jinde (VZT, menší bateriová záloha pro čerpadla a ZBT)
Vím, není to ideální, ale přidělávat k tomu další systém do vody se mi nechtělo.

Asi to vypadá, že jsem tomu moc nedal :D Ale přijde mi, že čím složitější a dražší instalace, tak se člověk propadne s návratností k 15ti letům víc.
A nebo to od začátku uchopuju za špatný konec :|
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Mám v jedné stávající koupelně termostatické baterie. Jiné bych už nikdy nechtěl. Ale je to bratru 2-5 tisíc za každou, když jsou tři po třech, tak to je devět, k tomu co 2-4 roky nové kartuše po 500 Kč ...

Tady v tom dalším jsem se rozhodl jít cestou ESBE ventilu (který vydrží 5-10 let podle tvrdosti vody), který stojí zlomek ceny těch termostatických baterií, takže to je veliké ušetření. Navíc to geniálně řeší ten poměrně vysoký rozdíl teplot ze sítě a ze slunka. Vzhledem ke konstantní teplotě výstupu (+/-) použiju obyčejné baterie, které se budou chovat podstatně lépe než na teplé s velkým rozsahem.
Z hecu jsem přidal tu cirkulaci, to nevím, jestli tam máš možnost udělat, ale nutná není. Když ještě ani nestojí stěny, tak mě nutnost sekat obkladačky vůbec netrápí :)
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

My máme zatím jen jednu ve sprše a funguje dobře už 3 roky, tak uvidíme, kdy si řekne výměnu kartuše. Leč věřil a doufal jsem, že vydrží třeba 10let, podle referencí co jsem měl od kamaráda...
Ten ESBE směšovák je dobrý nápad :yes
Jen úplně nechápu jak to máš zapojené...čerpadlo je na studené větvi?To je tam aby protlačilo tu studenou do toho směšováku?

edit: já mám připravené rozvody na cirkulačku na teplou vodu, ale nakonec jsem neosadil čerpadlo, takže je nevyužívám, právě proto, že máme spotřebu teplé dost nárazovou a jen by to ochazovalo bojeler, plus v létě vyhřívalo takto barák, což nechci, už takhle je tu vedro :D

edit2: chápu teda, že ještě psotaveno nemáš... uvažoval si i o studni a používat studnuční vodu na splachování/praní/umyadlo na ryce v technické místnostni...? Je to OT, já vím, ale vypadá to, že to máš dobře promyšlené, tak se ptám :mrgreen:
Naposledy upravil(a) Tomáš dne 02.02.2022 11:12, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Záleží, jak máš tvrdou vodu, máš redučák a filtry a případně úpravnu vody? Což jsou zase investice tak dvacku, co jsem koukal ...

Nn, čerpadlo je na zpátečce z teplé vody.

Od leva:
- výstup horké ke kuchyňské lince
- výstup teplé do koupelen
- 3/4" přívod studené
- a ta zmiňovaná zpátečka

Přes bypass jsem schopen pustit horkou mimo ESBE kam potřebuji, stejně tak teplou z ESBE.

Do toho čerpadla připojíš zpátečku z teplé, tj. u poslední baterie nekončíš špuntem, ale vracíš se trubkou zpátky - taháš tři. Čerpadlo plánuji ovládat přes PIR a dvě časová relé, při pohybu se zapne na 10 sec (aby se stihla dotočit voda) a pak se vypne na třeba půl hodiny (časy pak samozřejmě odladím dle reálu, rychlosti vody a ztráty tepla v trubkách).
Ze zpátečky bude vždycky chladnější voda než je na vstupu ESBE, takže ten si to vhodně namixuje a bude tam pouštět např. nastavených 50°C.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Ano, trubku od hajzlíku budu mít vytaženou pod tu mosaznou příšeru pod bojler a v případě, že někdy dojde na jiný zdroj vody, tak jen střihnu trubku od řadu a napojím jiný přívod. Tech. místnost tam není, je to rekonstrukce staré velké kuchyně a špíže na minibyt 33,3m2. Na dvoře mám dílnu, kde mám i sprcháč, wc a dřez (na tom jsem se trochu naučil) a vodu tam mohu kdykoliv předělat dle potřeby. O vrtu ve dvoře (prej tu 100 let zpátky byla studna někde) se zatím pouze uvažuje, nejsou na něj peníze.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Chápu.
Peníze jsou bohužel problém i pro mě, no pro koho ne:)

Proto bych rád teď koupil ty panely a za cenu malé efektivity celého systému s BELem provozoval alespoň nějak... naučil se a časem až budou opět peníze, tak přešel na třeba na inventor + baterku.
Co jsem vyčetl, tak panely vy neměly trpět tím, že budou ležet na střeše nevyužity (kromě samozřejmě běžného stárnutí).
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Však jasně.
Ale máš problém s tím počtem panelů, potřebuješ jich fakt nejlépe 8.
Provozovat to na 5 nebo 6 nemá cenu, kvůli tomu napětí.

Případně jeté, nepotřebuješ dvoumetrová hovada s půl kWp ...
Odpovědět