PB láhve vs. LPG

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Co jsem koukal, tak PB láhve a LPG do auta je totožný plyn a podle výpočtu (1 L = 0,55 Kg) by mělo čerpání na LPG benzínce vyjít o něco levněji.

V zimě si přitápím kamnama Campingaz Pohoda na plyn, tak přemýšlím že využiju starou nádrž na LPG co mám doma. Podle karavan fora si někteří jedinci nechávají 10Kg láhve (18 litrů LPG) plnit načerno přes redukci přímo na benzínkách.

Kdo vaříte na Pb kolik spálíte litrů za rok a jaká je cena 10 Kg láhve? Naposledy jsem jednu kupoval na podzim a stála myslím 350,- Zato vím, že litr LPG tankuju za cca 18 Kč.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od vlk972 »

S tímhle mám bohaté zkušenoti. Trochu je popíšu.
Používám 10 kg lahve jako zdroj plynu ke kuchyňskému sporáku, ale pouze pro hořáky, trouba je elektrická - to abychom se vyhli diskuzi o relevantnosti mých údajů. Podotýkám, že se vařilo denně pro 5 lidí.
Když koupím lahev výměnou, vydržela 2-3 měsíce. Občas to dělám, abych měl jistotu, že mé lahve jsou v pořádku.
U nás je čerpačka LPG, kde plní lahve legálně a samozřejmě to vyjde výrazně levněji již při nákupu. Navíc lahev vydrží někdy i déle než 6 měsíců. Takto koupený plyn má prostě vyšší výhřevnost, do lahve je natlačeno víc plynu, u těch koupených si spíš myslím, že méně, než platíte. A naplní mi i 2kg lahev.
Prostě jednoznačně doporučuji plnit lahve LPG, vyplatí se to opravdu a to i oproti zemnímu plynu ve městských bytech, což mám porovnáno s otcem a kamarádem - oba platí za to, že jsou připojeni víc, než za plyn, co spálí a oba výrazně víc, než já.
Ještě jedna rada...... poměr plynů v LPG se upravuje na zimní období a "zimní" LPG má ještě lepší parametry.
EDIT: takže pokud bych byl donucen bydlet v plynofikovaném místě, lahve by frčely se mnou, tak výŕazná je to úspora.

Jak dlouho ti vydrží lahev v těch kamnech Pohoda?
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od felix5 »

teda to zní zajímavě . díky za tip . pokud správně rozumim tak uplně nejoptimálnější je mít pár lahví na víc a v zimě nechat naplnit abych na ně frčel celý rok
Naposledy upravil(a) felix5 dne 03.07.2013 9:37, celkem upraveno 1 x.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od vlk972 »

Já mám 2, na běžný provoz domácnosti to stačí. Ale plánuju sehnat ještě alespoň 2 další.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Ano to jsem zapoměl nějak zmínit, je to stejné jak v lahvích tak na LPG stanicích. Proto plyn na zimu mírně zdražuje, ale auto líp jede, jestli to líp vaří nevím :)

(propan/butan)
zima 60:40
léto 40:60

No pohody mají psáno 100g plynu na zářič (jsou tam 3 a nechají se zapínat postupně) takže mají spotřebu 100 až 300g /h od jen tak přitápí, hřejou, pálí.
Začal sem je používat až teď na jaře, protože se mi už nechtělo nechat nahřívat akumulačky. Bylo počasí jeden den teplo druhej den zima. Takže jsem je jeden den nahřál a druhej den větral a to nemělo smyl pálit zbytečně elektriku. V pohodách sem od jara spálil jednu 10gk flašku.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od felix5 »

čistě selskym rozumem bych řekl že to musí i lépe vařit pokud auto lépe jede spotřebovává více energie a tu energii musí z něčeho vzít . v našem případě lpg . jednoduše spálením stejného množství paliva získám více energie která se musí někam přeměnit a když se nemůže přeměnit v motoru na energii hybnou pak zbejvá už jen záření (tepelné světelné atd). pokud plácám nesmysly tak mě opravte.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od drigon »

Do auta musí být vždy LPG čistý, jinak hrozí poškození zplynovacího zařízení. Před lety jsem měl favorita na LPG. Dokud jsem bral LPG na čerpačce u nás, tak to bylo v pohodě. Pak jsme jeli na nákupní výlet do Polska a LPG do auta jsem nabral tam. Ani ne po padesáti kilometrech auto přestalo jet a oprava pak byla dost drahá (naštěstí se dalo dojet na benzin). Když mi pak v servisu ukazovali díly z auta (hlavně membránu), tak jsem jen zíral, jak jsou zrasované. Jakoby zaslizlé a rozežrané. Tak mi dali instruktáž na téma LPG. Bavili jsme se i o bombách na LPG. V nich je zpravidla LPG horší kvality - sporák je na to zkonstruovaný, tudíž vydrží podstatně více znečistěné LPG. Leckdy je v bombách na dně voda s bordelem, který snižuje kapacitu bomby a zhoršuje výhřevnost. Proto, když se do bomby nabere LPG na plynové čerpačce, tak vydrží podstatně déle (čistého LPG se do bomby vejde více a také má vyšší výhřevnost - voda se sajrajtem jsou nehořlavé). S pozdravem M.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od vlk972 »

Souhlas s Drigonem.
Malá rada, před tím, než budete plnit lahev u čerpačky, otočit prázdnou lahev dnem vzhůru a otevřít ventil. Bude překvapeni, co vše z lahve vylétá.......... (hlavně ne někde poblíž sklepa, kanalizace, nebo zdrojů zapálení).
Mimo to, LPG u čerpačky je i finančně výhodnější, než prostá výměna lahví.......... na jedné lahvy je úspora kolem 60-70 KČ a to je ještě naplněna poctivěji, než ty na výměnu.
Když k tomu přičtete úsporu plynu, kterou způsobuje jeho vyšší kvalita a výhřevnost, dostanete se odhadem na nějakých 60% ceny výměnných lahví - tedy jejich obsahu. Nemluvě o prodloužení životnosti spotřebičů, kterou si netroufnu odhadnout.
Takže lidi plnit se vyplatí a rozhodně i 2 kg lahve, které jsou taky hojně využívané.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Muzes p. rict, ktera fa./cerpacka ti to "legalne plni"?
A tu redukci lpg-pb tam maji standartne danou (ala dedikovany kohout pro tyto ucele), nebo ji strejc pumpar musi pro tebe vzdy extra nasadit? Jinak fakt neni na skodu mit par kg/L pb/lpg vzdy doma pres zimu,
nikdy nevite kdy se muze hodit (vypadek siti ci zraneni v PA, kalamita, starousci..)
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od vlk972 »

Redukci mají připravenou u stojanu - plyn plní pouze obsluha a to i do aut. Nenasazují to zdaleka jen mně, jezdí tam hodně lidí.
Vím o dvou takových místech tady u nás, bohužel si nepamatuju názvy.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

d. za pohotove spresneni, prilezitostne se optam v miste..
ps z praktickeho pouzivani jake lze doporucit ty 10 a 2kg a co ty burtiky 33kg (lze jednomuzne ukulovat jakou soudek)?
ps2 univerzalne to ale to mozna moc neplati viz. treba tahle vylozene nechce plnit pb lahve lpgeckem:
http://www.plynarna-pb.cz/cerpaci-stanice-lpg-zlin.php
tady ale zas jo? http://www.lpg-servis.cz/index.php3?akce=plneni
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od vlk972 »

Není zač.
Tam kam jezdím, 33 kg lahve plní také, ale nemám jí k dispozici.
S tebou uváděnými čerpačkami zkušenost nemám...........
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

spis jsem to bral jako ukazku nekde to plni a jinde ne, viz. debata dalsi tipy ci dezinfo:
http://www.jawamania.info/poradna/detai ... onid=47332
tipy: normalne teda plni na lpg pumpe ty pb lahve poslepu (objemove plneni), takze asi tamo neriskovat a jezdit spis jen tam kde maji plnici vahu (kg plneni) pro pb lahve ala foto z odkazu (a predem musi byt vypusteno-tez rizikova cinnost vytvarejici kanalek curek k jiskre apod., tj. vyprazdnit na 0%, plnit na 80%), nebo si to merit sam / kuchyn vaha pri plneni 2kg flasek a mensich campingu.. ?

vysvetleni/straseni: http://www.karavan.cz/propan-butan-neko ... rmaci.html
tip: mereni vahy hak mincirem ci teplotnim paskem (jen pro 12-27C)

vazeni na koupelnovych vahach, pozor, casto meri blbe, riziko anihilace nahe opoce - cti plynoperatora:
http://www.youtube.com/watch?v=XjMyveIvAAk
+tip na "pasivni" precerpavani jen rozdilem tlaku a teploty z vetsiho do mensiho:
vetsiho tanka napojit medenou plyn-trubickou na konektor plyne faze (kapalna faze kohoutek chce drazsi fitinky a cerpadlo), po rychlem vyrovanani tlaku v malem ho cont. chladit zahr. hadicem ci v ledovem sudu a docerpa se pomalu sam, kontrolovat mu pritom vahu (do limitu lahve).., t cca 15min-1hodina podle chlazeni ci rozdilu teplot tanku ambientu..
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 04.07.2013 10:32, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Když si tak vzpomínám, tak jezdím na dvě čerpačky a na té co je čistě jen LPG stanice váhu vlastně mají. Jsem i přemejšlel k čemu, tak už mi to došlo :)
Naposledy upravil(a) dracekvo dne 04.07.2013 12:14, celkem upraveno 2 x.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od vlk972 »

Vidíš a jseš doma;)
Já na to vážení zapomněl, sorry.

Kolapsnik: u nás plní i 2 kg lahve, domácí přepoštění mi tak přijde zbytečné..........
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Koniáš »

Pánové je třeba obsluze říct, že je to na vaření. Například PB bomby do vysokozdvižných vozíků se plní na vyšší tlak a mají taky jiný regulátor tlaku. Pokud bys použil láhev na pohon vysokozdvižného vozíku, tak ti běžný regulátor tlaku u sporáku "zamrzne". Tlak kapalného plynu je vyšší a množství větší než je běžný regulátor schopen pojmout. Toto množství se snížením tlaku promění v plyn a zároveň se sníží teplota v regulátoru tlaku klidně i na -20 C. Taky si dávejte pozor jaký je tlak plynu na výstupu z regulátorů tlaku plynu. Může být od 2 kPa (20 mBar) až u některých i 10 kPa (100 mBar). Pokud by na to váš sporák nebyl seřízen tak bude blbě spalovat. Bude tam moc plynu na málo vzduchu a při spalování může vznikat CO. Pak to může být docela problém. CO nen cítit, ale váže se místo kyslíku na červené krvinky a tak se vlastně člověk otráví.

Koniáš
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od felix5 »

Koniáš píše:Například PB bomby do vysokozdvižných vozíků se plní na vyšší tlak ...
Koniáš
nechci hned něco vyvracet nebo potvrzovat ale jak si na to proboha přišel ? fizikálně možné by to bylo jen ve 3 situacích
1.) byl by použitej jinej plyn nebo směs plynů
2.) láhev by byla narvaná kompletně jen kapalinou která by byla ještě natlačená právě na ten vyžší tlak . to by ale trvalo jen do doby než bys začal z láhve odebírat kdy by v první vteřině odběru plynu z láhve tlak opět klesl na těch 10barů či kolik to má LPGčko .
3.) láhev by se něčím zahřála a udržovala nepřetržitě při této zvíšené teplotě

info : pokud mám v tlakové láhvy jakýkoliv plyn který je v ní jak v kapalné tak v plyné fázi . jakékoliv přidání téhož plynu do této láhve nebude mít za následek zvíšení tlaku (pominu li například zvíšení teploty a tedy i tlaku v důsledku komprese která je jen dočasná) ale pouze zvíšení obsahu kapaliny v této láhvi. tzn mám prázdnou láhev rvu do ní lpg v plyné fázi například kompresorem tlak ve flašce stoupá a stopá až na cca 10bar . v ten moment sme dosáhly hraničního tlaku kdy už je plyn tak stlačený (hustý) že se z něj začne stávat kapalina (kapka) . jelikož má kapalina menší objem než plyn tak právě ono vytváření kapek spotřebovává ten plyn co tam tlačíme tzn že při 10 barech nám přestane stoupat tlak v láhvi a je tak nemožné láhev naplnit na vyžší tlak protože jediné čeho přidáním dalšího plynu dosáhneme je vytvoření další kapaliny . jediný možný způsob jak v láhvi vytvořit vyžší tlak je jí zahřát nebo do ní dát plyn s jinou vypařovací teplotou = tlakem


RE domácí přečerpávání : rozdíl teplot ani není vždy třeba . tlak a teplota sou pevně svázány tzn pokud budete mít jednu flašku plnou např na 10bar a v druhé jen 1bar .pak pokud láhve spojíte tak aby jste odčerpávaly do plněné láhve kapalinu . tlak lpg par nad kapalinou bude fungovat jako hnací plyn a do prázdné láhve vám začne tlačit právě kapalinu . běžně se to u stejných jednovývodových láhví dělá tak že láhev ze které odebíráte otočíte vzhůru nohama aby byl ventil pod hladinou . plněnou flaškou dáte na váhu a pak už jen otevřete ventily a kocháte se . důležitý je to moc neprotahovat aby se v plněné láhvi nestihl vyrovnat tlak. né vždy se to ale musí povést .pokud ne zbejvají vám 2 možnosti :
1.) natlačit to tam kompresorem - kdo nemá je to moc drahá záležitost na to aby si to člověk jentak koupil.
2.) plněnou láhev schladit / láhev ze které plním zahřát (dát do kbelíku s teplou/studenou vodou)
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od cipis »

Do vozíků se používá propan, teda, aspoň do toho, co má soused :)
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Koniáš »

Pralein, cipis

Fyziku neokecám. :oops:
Prostě jsem vycházel z osobní zkušenosti s použitím PB lahví na pohon vysokozdvižek. Pokud jsme je použili na normálí běžný regulátor tak bez výjimky ten regulátor "zamrzl" a přívod plynu do spotřebiče ustal. Tak jsem předpokládal vyšší vstupní tlak plynu do regulátoru. A vlastně je to jen vyšší podíl (třeba až 95%) propanu. A ten taky může způsobit zamrzutí regulátoru.

Přesto nedoporučuji PB lahve určené pro provoz vyozdvižných vozíků používat k vaření.

Koniáš
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Maximus »

Používání PB či čistě P láhví k vysokozdvižným vozíkům je pro běžné použití vyloženě zakázáno.

Edit: Doplněno o výraz "pro běžné použití".
Odpovědět