PB láhve vs. LPG

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

A ještě si dovolím jeden dodatek, když už jsme se dostali do těch hypotetických situací. V cizině, hlavně v anglicky mluvících zemích jsou dostupné i různé jiné „gramáže“. Třeba 3kg a mě se hodně líbí 1kg cylindry:
Obrázek
Plní se i Camping Gasem, tedy směsí Propan-Butanu, dají se schovat do baťohu a manipulace ještě o něco málo snazší než s dvou-kilovkami. Ale tím to zase končí. U nás nejsou tak běžné, takže jsou pěkně drahé, řešení je to proprietární takže se nedá doplňovat a nikdo ho nemění, takže jde o flašky na jedno použití. Znovu to zabíjí fakt to není rozšířené a cena je pro nás vysoká. Jinak by to zase byla jednička.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Turistická (?) jednoplotýnka na kartuše typu "lak na vlasy" je naprosto tragická. Na turistický použití je to vobrofská kráva která jde přepravovat akorát autem - to už je daleko hodnější dvoukilovka a na ni šroubovací jedno nebo dvouplotýnka, ta jde taky pohodlně přepravovat autem, a vydrží násobně déle, plus možnost mít dvě plotýnky.
Cena 79,- za 200g sprej je šílená, dyš dvoukilovka stojí do kila.

Pokud má někdo tak zoufale málo místa, tak bych spíš doporučil nějakej turistickej skládací vařič typu VAR nebo Primus, kterej se šroubuje na stojatý kartuše. Ty se vyráběj ve třech velikostech (nějakejch cca 125g, 250g, 450g) a s tou největší je to furt lepší než toten 200g sprej; s menší kartuší je to vařič kterej je pohodlně přepravovatelnej v báglu na zádech.

Pokud nemáte místo na rezervní PB sporák s troubou (já mám) tak pro domácnost je daleko nejlepší řešení tak jak to vyskládala Proforma (výše), tedy nízkotlaká dvouplotýnka na stůl, regulátor, a velká flaška (resp. dvoukilovka přes redukci).
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

Ok, ok. Tak turistickou jednopltýnku ne. Je fakt že jsem to viděl používat hlavně karavaňáky a mně to přišlo pěkné, ale když tak ne no.

Měl bych těď ovšem jiný dotaz a úplně tak nesouvisí s rozpadem, no nepadá mě lepší místo kde se zeptat (admini mají povoleno mazat): Což takhle odvod spalin? Většina přenosných zařízení na PB (Ardent, Neptun, BRI - tedy teplomety) je zakázáno používat v uzavřených místnostech z důvodu nebezpečí otravy oxidem uhelnatým. Dodám že osobně už jsem zkoušel pustit si 4,4kW teplomet v malém pokoji na plné kule a není to problém (fotka o pár příspěvků dozadu). Za půl hodiny je pokoj rozžhaven na více než obyvatelnou teplotu a je to pohoda. Jelikož teplomety používám (hlavně Ardenta) vyfasoval jsem detektor COčka. Za celou dobu jsem zatím houkal jen jednou (klep, klep) takže nebezpečí jsem si vědom, nicméně já využívám k plné spokojenosti.
A teď přesun: Valná většina kempů má v zimě zavřeno. Důvod je víc než prostý. Vysoké náklady na vytápění, nehledě na to že malé dřevěné chatičky jsou v případě vytápění nějakým druhem ohně docela risk. Zvlášť když jsou chatičky naskládané vedle sebe. Přitom turistický Ardent by v případě nepřetržitého provozu byl schopen bez problému udržet ty malé dřevěné chatičky na obyvatelné teplotě, 2kg flaška vyjde na cca. 100Kč (50Kč pokud si to někdo nechá naplnit LPGčkem na benzínce), nákl. na pořízení se velmi solidně blíží nule, maximálně se musí měnit ty kovové punčošky a to bych si klidně přivezl i svoje protože jich mám několik. Největší problém jsou opravdu spaliny. Což mi samozřejmě nedalo a musel jsem nad tím přemýšlet. U Ardentu není nejmenší problém, protože spaliny jsou laminární proud velmi malého průměru stoupající ke stropu. Stačí tak dát pod nějaký kovový jímač, vyvést trubkou ven a ani není potřeba vrtat strop když se to vyvede kolenem do boku. Jenže tolik teorie.
Není potřeba si nic namlouvat. On ten Ardent zas takový výkon nemá a půlka tepla uteče právě v podobě těch spalin, takže nejlepší by bylo asi parkrát obtočit kolenama ještě před vyvedením z objektu a navařit na to nějaké plechové žebra aby se spaliny co nejvíc ochladili před vyvedením ven. Jenže pak vzniká nebezpečí že se spaliny zaseknou v tomto provizorním odvodu a naplní celý obsah chatičky jedna radost. A v tom bych vyloženě spát nechtěl. To je nebezpečné. Z toho důvodu se komíny staví do výšky. Odborně se tomu říká Komínový efekt. Prostě je nějakým způsobem potřeba přirozeně zajistit ten odtah. Jenže jak vysoký takový komín postavit? Další věc je je průměr. Stačila by na to obyčejná konstrukční trubka Ø42,2/2 nebo je potřeba něco většího? A nebo naopak něco menšího (řekněme Ø21,3 nebo i vodovodní)? U takových průměrů není nejmenší problém udělat takový "komín" i dost do výšky, protože celá stavba je pouze o vztyčení nějaké ocelové trubky. A nebo má někdo nějaký lepší nápad?

Dalším problémem je že dvou-kilovky díky svému kuličkovému ventilu nejsou zrovna pověstné svou nepropustností. A zastavený Ardent který celou noc uniká do prostoru dřevěné chatky by ráno při zapalování velmi zajímavý. Když už nic aspoň by to byl solidní ohňostroj. Flašku není nejmenší problém vyhodit ven, přimontovat na ventil a plyn vést do objektu nízkotlakým setem oranžovou gumovou hadicí, to už mám vyzkoušené. Jenže právě proto taky vím že flašce s nepřetržitým odběrem vyhozené venku na mrazu velmi rychle zamrzají ventily. Plyn když expanduje odebírá v okolí teplo a když je venku pod nulou většinou už není moc co odebrat. Aby to fungovalo musela by být nějak minimálně venku flaška ohřívaná, což je celkem kontraproduktivní. Napadá někoho něco co s tím?

Poslední věc asi nějaké zabezpečení. Předpokládám že funkční hlásič CO a velký hasicí přístroj po ruce u přístroje jsou nezbytností. Položit P-B hořák na dřevěnou podlahu asi taky nic moc že? Kovový plech by stačil? Nebo by bylo lepší to zabezpečit ještě líp? Jsou pro to nějaké zásady a nebo je lepší s tím neblbnout a nepřidělávat hasičům starosti? Je mi jasné že turistický P-B hořák v malé dřevěné chatičce uprostřed rekreační oblasti musí být snem každého hasiče a bezpečáka, takže těm ani slovo. Nebo už to má někdo rozjeté? Kontakty vítány, klidně se na to přijedu podívat pokud to někdo provozuje.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Grunt píše:Flašku není nejmenší problém vyhodit ven, přimontovat na ventil a plyn vést do objektu nízkotlakým setem oranžovou gumovou hadicí, to už mám vyzkoušené. Jenže právě proto taky vím že flašce s nepřetržitým odběrem vyhozené venku na mrazu velmi rychle zamrzají ventily. Plyn když expanduje odebírá v okolí teplo a když je venku pod nulou většinou už není moc co odebrat. Aby to fungovalo musela by být nějak minimálně venku flaška ohřívaná, což je celkem kontraproduktivní. Napadá někoho něco co s tím?
Napadá. Místo PB použiješ čistej P, ten se docela ochotně odpařuje i v zimě. Samozřejmě fyzika funguje i při propanu, takže v závislosti na odebíraném množství bys možná musel mít několik láhví připojených naráz, aby stíhali i v mrazu odpařit dostatečný množství plynu.

K ostatnímu jen krátce, dřevěný kempový chatičky nejsou vytápěny jednak proto, že je to šíleně neefektivní (izolace) a zadruhý nejspíš taky proto, že v zimě na kemp všichni serou z pochopitelných důvodů. Technicky by to vytápět propanem šlo, ale vzhledem na efektivitu, ztráty v důsledku špatné izolace, cenu propanu, nutnou manipulaci s flaškama, zvýšený riziko požáru, atakdále, to zřejmě zdaleka není hodno tý snahy. Vono by to koneckonců šlo vytápět i ZP (pokud je v dosahu) a bylo by to i levnější, a to že to nikdo nedělá bude mít nejspíš dost dobrej důvod.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

K4cer píše:Napadá. Místo PB použiješ čistej P
Kde ho seženu?
K4cer píše:K ostatnímu jen krátce, dřevěný kempový chatičky nejsou vytápěny jednak proto, že je to šíleně neefektivní (izolace)
Klidně si přivezu svoji. I kdyby to stahlo celou flašku za víkend tak to nic oproti ceně za ubytování není.
K4cer píše:a zadruhý nejspíš taky proto, že v zimě na kemp všichni serou z pochopitelných důvodů.
To není pravda. Některé kempy (třeba u hor) mají otevřeno. Ale jen hl. budovu + příplatek za vytápění. Chatičky zasypané sněhem, to by mohla být celkem romantika.
K4cer píše:ale vzhledem na efektivitu, ztráty v důsledku špatné izolace, cenu propanu, nutnou manipulaci s flaškama, zvýšený riziko požáru, atakdále, to zřejmě zdaleka není hodno tý snahy.
Ok a co je teda efektivnější. Několikrát jsem slyšel že P-B má vysokou cenu, ale co je teda lepší a efektivnější? Elektrika?
K4cer píše:Vono by to koneckonců šlo vytápět i ZP (pokud je v dosahu) a bylo by to i levnější, a to že to nikdo nedělá bude mít nejspíš dost dobrej důvod.
Musel by si natahat pod zemí vedení ZP do každé chatičky, karma není zrovna nulová položka a karmy jsou na takovou chatičku solidní overkill. Ale vytopily by ji, to zas jo.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od sauerkraut »

K4cer: "Šroubení malý láhve je nějaký jemný metrický závit, ..."
Je to G3/8" pravy, normalni instalatersky.

dracekvo: "Jo a pokud chceš něco na vaření piva, tak asi jedině vařič ala zeus. Počítej min nutný výkon 1kw na 10l mladiny hlavně aby to mělo nějakou rozumnou nosnost. Ty levné plechovo drátové bys prostě rozmačkal, nehledě na velikost hořáku k průměru hrnce."
Na obycejnem sporaku, siroky hrnec bez bez tepelne izolace, zapalena stredni a mala plotynka, 30l mladiny v pohode. Na dvouvarici na dvoukilovce to jde taky, ale je nutne svarit si ocelovy "stolecek" s karisiti misto stolni desky, pod ktery se soupne ten varic. 5kg hrnec ten varic unese samotny, ale to uz jsem se docela bal.

K4cer: "No, a vobě propojíš kouskem voranžový hadice na PB a stáhněš qalitníma SKpáskama."
Zjistete si v tabulkach tlaky ve flasce a co se pise, ze snese ta konkretni hadice. Tlaky jsou zavisle na teplote, takze je lepsi delat to v zime (nebo aspon vecer, nebo ve studene garazi, NE ve sklepe, PB je tezsi, nez vzduch a vybusny). Zkusenosti s tim nemam a netvrdim, ze K4cerovi neverim, ale paranoia je paranoia.

proforma:
Nizkotlaky jde pripojit na cokoliv, ale na 2kg flasku je potreba kohoutek/redukce - presna ta, kterou jsi odkazovala.
Vysokotlaky jde pripojit na cokoliv, ale na 3, 5, 10 a 33kg flasky jsem nevidel redukce. S vhodnym zavitnikem, nebo pajkou (z mosaznych fitinek*) ji vyrobit lze. Otazka je, jestli to je potreba. A pry to neni to dovolene. Obecne - cim mensi tlak v rozvodech, tim vic chyb ty rozvody odpusti.
Sroubovaci sk pasky bych na plny tlak dal dve tesne za sebe. Pokud je hadice moc tenka, tak ji nejdriv omotat elektrikarskou izolackou (mezi hadici a sk pasku, NE mezi hadici a natrubek!).
Bomby 3, 5, 10 a 33 kg maji uplne stejny zavit.

*) Teoreticky jde spajet mosazna fitinka a kuzel, co se dava do plynove prevlecne matice natupo. Ale to bych fakt nedelal, protoze pokud se to urve, tak se budou dit veci. Takze bych to nakombinoval treba za pomoci topenarskych prechodek na medenou trubku tak, aby pajena plocha byl vzdy valec zasunuty do valce a ne dve trubky, co se dotykaji jenom svym prurezem.

A ted par dotazu (treba bude nekdo vedet):
- Jak nejlepe plnit 3kg flasku na cestach? Nejlepe jak do ni narvat plovak s automatickym zaviranim v 80% jako ma LPG nadrz?
- Nebo kde vzit LPG nadrz s plovakem, ktera bude podobne mala, jako 3kg flaska? Hledal jsem, nejmensi byla asi 12l a byla tezsi, nez klasicka 10kg bomba. Nejlepe hlinikovou, nebo kompozitovou, aby byla lehka. O 12kg Alugas vim, bohuzel je na me moc velka.
- Kde vzit cerpadlo na LPG, kdyz to clovek chce dostat z bomby do auta? Nebo tesneni do stareho italskeho rucniho cerpadla s pakou?
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

sauerkraut:

Za info o šroubení malý flašky díky - nikdy jsem neměl potřebu je připojovat jinak než k origo vařiči, takže jsem to nezkoumal. Vím že ta šroubovací rukojeť z 2kilovky pasuje do šroubení vzduchový trouby z vlaku, protože sem ji tím připojoval.

Vařič Zeus má bajvoko 9kw, jesli se nepletu - takže uvaří mnohem víc než běžnej sporák (já podobnej mám a je to výborná věc, i na dělání číny).

Voranžová hadice na PB je vysokotlaká a používá se právě na vedení plnýho tlaku PB, takže tu můžeš v klidu použít. Pracovní tlak má někde kolem 20atm (zhruba, teď ji nemám poruce tak se nekouknu). Na vedení nízkýho tlaku (od regulátoru k vařiči) teoreticky stačí nízkotlaká (většinou asi černá) hadice, ale ta co jsem viděl neměla vůbec vnitřní výstuž a v případě prasknutí by praskla durch, což bych u PB nerad riskoval. Kromě toho byla hnusně tvrdá. Nepoužitou jsem posunul dál a používám všude tu voranžovou.
Ano, nízkotlaký vařič má na konci hadice regulátor, a ten se (levým) šroubením šroubuje na ventil 5, 10, a 33 kg flašek.
Kohoutkoredukci z 2kg flašky na levý závit regulátoru už jsem popisoval a líp ho popsat už neumím.
Vysokotlaký vařič má na konci hadice jen šroubení do malý flašky, a nikam jinam se nedá našroubovat.
Teoreticky ho můžeš uříznout a nahradit šroubením s levým velkým závitem na velký flašky (to šroubení de běžně koupit a stojí pár korun (používá se na hadice na vopalovací hořáky a pod.) a nemusíš nic letovat a řezat závity), ale z nějaký příčiny se to tak nedělá a asi se to nesmí. Zřejmě je rozdíl dyš ti pod plným tlakem vyfučí 2kg a 33kg.

A neblbni tady lidi s dvouma SKpáskama a izolačkou. Nátrubek na PB hadici má danej průměr (korespondující s hadicí, vona tam jde narvat fakt těžce) a taky má docela specifickej tvar (jinej než třeba běžný na vodu, proto z něj ta hadice zaboha nejde sundat a je lepší ji uříznout. No, a dvě SKpásky se ti tam nevlezou, a pokud je tam prostě narveš po celý délce tak spíš hrozí že se časem hadice ulomí tam kde nemá, protože na konci nátrubku musí hadice být volná, aby se mohla vhodně ohnout, né aby se ukejvala. A pokud máš velkou hadici a malej nátrubek, tak máš jedno nebo druhý špatný a běž si sehnat to správný, a nevomotávej to izolačkou - to je dobrý tak na zahradní hadici na vodu, né na tlakovej propanbutan v domě.
Jasně, kdyby bylo zle tak si poradím, ale v mírových časech by tohle fšechno měl dělat plynař - takže bych začal tím jak to má bejt správně, a až pak tím jak to ojebat a kdy.

Kde sehnat a jak plnit nějaký specifický láhve nevím, ale kdybych to moc potřebovla tak bych hledal primárně na karavanfóru, tam je asi největší šance že s tím maj zkušenosti.

---

Grunt:

Čistej propan by měl jít koupit v každým lepším hnízdě kde měněj flašky (tedy né na blbý pumpě). Propan se používá ve stavebnictví v zimě, protože PB mrzne, resp. neodpařuje se. Pokud vím tak na čistej propan taky lítaj horkovzdušný balony (alespoň tady u nás), tak se zkus nějakýho balónistu poptat kde berou plyn.

Efektivnější je neizolovanou letní chatku nevytápět, ale to si asi nechtěl slyšet. Každopádně v kempech maj nějakou vytápěnou budovu, a pak nevytápěný dřevěný chatičky, a asi dost dobře vědí proč.
Topení elektříinou je myslím znatelně dražší než propanbutanem, ale jak znatelně bude silně záviset od více faktorů, konkrétní budovou počínaje a tarify/cenama plynu a dopravy konče.

Pokud to chceš jako vyloženě jednovíkendový táboření v nějaký psí prdeli, tak nejednodušší by asi bylo vzít tam normální Pohody a smířit se s tím že ti flašku za víkend sežerou - než řešit nedospělý Ardent a nějaký pochybný vodsávání k němu.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od sauerkraut »

K4cer: Dve stahovacky vedle sebe se mi na sroubeni co jsem koupil vesly uplne v pohode a jeste tam bylo misto. Ale asi se prodavaji ruzna sroubeni. Byl jsem paranoini, tak jsem tam narval dve. S tou hadici se nehybe, takze to tak necham, ale diky za info, ze se to muze zlomit.

Izolacka kterou jsem zminoval je k tomu, aby obesla kvalitu prodavanych stahovacich pasek. Ty pasky casto spravne nestahnou male prumery a myslim samozrejme prumery, ktere by ty pasky stahnout mely. Nebavime se o stahovani 6mm hadice paskou 8-12mm, ale o stahovani 9mm hadice. Ta cast se sroubem je moc rovna a kdyz se to utahne, tak na krajich tehle casti vznikaji netesnosti (prurez hadice neni kruh, ale je zdeformovana do tvaru mezi kruhem a pismenem D). Omotanim hadice izolackou se zvetsi jeji prumer asi o 1mm a ta stahovacka prestane delat tenhle problem.

Ale jestli vis o tom, kde vzit nejake nekretenske stahovacky, tak si rad necham poradit. Zvlast pokud bych nekdy potreboval propojovat PB v plnem tlaku a ne na par desitkach milibaru, nebo na 2 barech do horaku.

Upozorneni: kdyz se na hadici namota 5mm izolacky, tak ta izolacka muze napriklad sklouznout do strany. Fakt to neni reseni, jak zapojit plyn za pomoci pasek urcenych na hadici o centak tlustsi!
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

No je možný že sou i jiný nátrubky, já samozřejmě neviděl všechny. Ty co mám já (ať už vylisovaný na regulátorech, nebo našroubovaný na vařiči, Pohodách, nebo frézovaný na rychlospojkách) maj na konci kulovitej náběh a za ním jsou na menším průměru dva vystupující kroužky, poměrně masivní. Menší průměr je cca 8,5mm a větší cca 10mm, a cpe se na to 8mm hadice (vnitřní průměr samozřejmě).

Ta hadice na nátrubky jde narvat jen opravdu hrubou silou a sundat nejde vůbec, protože při tahu za hadici se vnitřní pletená výstuž stahuje. SKpáska patří na dřík nátrubku přes ty dva výstupky. Na kulovitým konci má být hadice volně, aby se při případným pohybu smýkala po oblině - to samý jak u auta, taky tam máš zaoblenej náběh většího průměru a SKpáska jde až za něj, pokud ji dáš přímo na ten náběh, může se smeknout i s hadicí a hlavně se hned za hranou skpásky hadice časem unaví a praskne.

Na věci kde na tom opravdu záleží (třeba práve vedení PB) používám SKpásky JCS HiGrip - maj i ofiko schválení pro NATO a sou pozinkovaný i nerezový. Jestli a kde je v ČR koupíš nevím, zkus google, ebay, amazon.
Možná (nejspíš) sou i jiný kvalitní, nevím, já používám tyhle. Skpáska se utahuje tak, aby (na nový nevomačkaný hadici) byl vrch pásky v rovině povrchu hadice, tedy o tloušťku pásky se musí zamáčknout do hadice - pokud přeskočí v závitu, máš chujovou pásku.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od sauerkraut »

K4cer: me se tam vejdou dve pasky za sebe. Ale mozna, ze ty neosizene jsou o neco sirsi.

Ty chujove pasky (a to i ty, ktere nepreskoci) lehce zdeformuji tu hadici, takze plyn trosku unika na obou stranach sroubu pasky - v jarove vode to je videt. I kdyz pri 30mbar mozna ne. Ale na 2 barech pro horak utikal. Podmotat pod pasku par zavity elektrikarske izolacky pomohlo. Nakolik to je prasarna nevim, ale prislo mi lepsi, kdyz plyn neunikal :-).

Zkusim ty, co pouzivas ty. Diky za tip.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od JOBU »

Njlepšie pásky sú tie klasické.Pri správnom namotaní nieje možné aby povolili,alebo prepúšťali.Síce sa to trošku blbšie skladá,ale funguje to spoľahlivo
Přílohy
Bez názvu.png
Bez názvu.png (7.43 KiB) Zobrazeno 12685 x
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Count »

Doporučili byste mi nějaké zařízení na PB, které by sloužilo zároveň jako vařič a topidlo v případě výpadku hlavních zdrojů? Mám 2kg lahve navíc a chci je použít jako zálohu pro širší rodinu.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Univerzál asi nebude.
Pokud trváš na 2kg. Tak koupit separátně vařič přímo na 2kg flašku + teplomet. Oboje stojí asi 500 kč. Tj. komplet souprava za tisícku.

Ale pokud to myslíš vážně. Tak bych šel do 10kg flašek.
Třeba u té MEVA ARDENT 2171 píšou výkon: 1,1 kW a spotřeba: 85 g / hod. Takže na 2kg pojede necelejch 24hod. A topnej výkon 1.1kW není nic moc.
Pokud koupíš kamna pohody, Má 3 stupně. Jeden je po 1.6kW se spotřebou 100g/hod. Tak na nejnižší výkon budeš moct topit přes 4 dni nonstop.
K tomu stolní dvouplotýnkový vařič a na něm můžeš vařít hoodně dlouho.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Souhlasím s Dráčkem. Většinu popsaných zařízení mám, takže:

Na dvoukilofku je k dostání jednovařič Solo (mám), a je velmi dobrej, vaří to jak ďas. Příležitostně si na něm vohřívám žrádlo v dílně. Proti jakýkoli x-plotýnce připojované hadicí je u tohodle jistý diskomfort protože kastrol nutno vykládat do výšky a může hrozit převržení - ale to je daň za kompaktní řešení a celkově je to velmi dobrej vařič.
Na 2kg flašky sou pak k dostání dvě verze dvouvařičů (nemám, protože pro ně nemám využití), pokud bys šel do dvouvařiče, ber ten co se opírá o flašku šrouby a né drátěnými packami, je stabilnější. Hořáky sou voba stejné jako u Solo.
Ardent (té ten vohřívač ve tvaru satelitu) mám a je to k hovnu, té tak akorát na vohřátí zkřehlejch rukou, nevytopí to nic. Při přitápění tímhle bazmekem v malým prostoru hrozí vyčerpání kyslíku a pokud při tom usneš, tak se vzbudíš mrtvej.
Ještě je k dostání lampa, která se rovněž šroubuje na 2kg flašky - ale tu zatím nemám, takže nemohu sloužit. Mělo by to svítit asi jako 40W žárofka.

Samostatně stojící dvouplotýnka je daleko komfortnější, ale zabírá víc místa. X-plotýnky (1 až 3) se vyráběj ve dvou verzích, nízkotlaké a vysokotlaké, to uš sem tady někdy detailně popisoval - vysokotlaký na 2kg a jen na ni; nízkotlaký na 5, 10, 33kg (vždy přes regulátor), s možností připojit i 2kg přes redukci. Já dvouplotýnku nemám, protože jako zálohu mám celej sporák na PB, včetně trouby s grilem.
Na nízkotlakou sestavu jde připojit i velkej vařič (např. Meva Zeus), kterej se velmi hodí na vaření velkýho množství čehokoli, nebo taky na dělání číny na woku. Já mám italskej Foker s výkonem cca 9kW a je to velmi dobrá věc.

K těm Pohodám, ty co mám já maj kyslíkový senzor (takže se vypnou když v místnosti klesne podíl kyslíku) - ale ty mám z dovozu a nevím jesli to umí i běžně prodávaný Pohody. Přitápím si nima takle na podzim dyš večeř přestanou topit v ůstředním, nebo prostě kdykoli mi je zima. Na vobčasný přitápění mi 10kg flaška vydrží celou zimu, pokud by se v místnosti topilo jen Pohodama, tak vodhaduju tak týden. Vono celkově problém s vytápěním PB je ten, že ho potřebuješ velký množství, řádově jinde než 2 nebo 10kg flaška (viděl jsem domy vytápěné propanem a zpravidla měli tři nebo čtyři 49kilový flašky vedle sebe).

Já mám gró zásob v 10kg flaškách, protože nima nakrmím dvoje Pohody, sporák, velkej vařič, a v případě potřeby přenosnej řezací autogen. Dvoukilofku mám právě jen na ten Solo vařič a jednu rezervní.
Bejt tebou tak asi zakoupím nějakou verzi vařiče na 2kg (abys jim našel využití, ony sou jinak vhodný i na kempování pokud jedeš autem) - a kdyby bylo moc zle, tak na tnen vařič dáš litinovou plotnu nebo nouzově brzdovej kotouč a máš z něj improvizovaný topidlo.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Count »

A má někdo praktické srovnání mezi PB topidly a “krbem” na biolíh. Jde mi o to mít možnost rodině naskladnit palivo, když už nemají nic kromě toho dálkového plynu.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Aha, takže votázka nezní "co nakrmit přebytečnejma 2kg flaškama", ale "čím topit v paneláku", což je dost rozdíl.

S krbem na lích téměř žádný zkušenosti nemám, ale domnívám se že to nebude lepší řešení. Von je spíš na to aby vypadal jako krb, než aby tak fungoval, protože líh má dost nízkou výhřevnost.
Taky je dost zásadní otázka jakej výpadek čekáš a jak dlouho se s tím má topit = kolik paliva je nutno mít.

Jinak já jsem v podobný situaci (byt v paneláku bez komínu) a na tohle téma tady bylo napsáno dost. Mě jako nejlepší možný řešení vyšla výšepopsaná sestava (2x Pohody, 1 plnohodnotnej sporák, 1 Zeus - Pohody jedny používám a druhý sou rezervní, sporák jde částečně nahradit dvouplotýnkou, a Zeus není nutnej. S flaškama to mám takhle: jedna v Pohodách provozních, jedna připojena ke sporáku, rezervní flaška ve skříni na chodbě, druhá rezervní vložená v záložních Pohodách - tu příležitostně používám na onen velkej vařič. Ještě by to chtělo cca dvě rezervní mimo bytu, ale ty zatím nemám.)
Jako naprosto minimalistický řešení bych asi navrhoval jedny Pohody (a k nim dvě 10kg flašky) a jeden jedno/dvouvařič na 2kg, dyš už je máš nadbytečný - s tímhle by se měl dát přežít alespoň měsíc, v hodně úsporným režimu.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od pracintl »

Chtěl bych zde důrazně varovat před PB teplomety - jednou jsme se celá rodina pěkně otrávili oxydem uhelnatým po použití teplometu. Noční mrazík, relativně velká chatka v kempu, rozhodně nebyla vzduchotěsná - bylo místy vidět stěnami ven, přitápěno přes noc. Další den kruté bolesti hlavy, zvracení, celková nepoužitelnost, ...
Abych předešel otázce - alkohol v tom nebyl.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Moje pohody jsou nějaký starší. Koupil sem je kdysi za pětistovku i s flaškou, ale žádnej kyslíkovej senzor nemaj. Jen senzor toho, že hoří plamen.
Dřív sem si s nima taky přitápěl, ale prostě smrděli a člověk jednou za čas musel vyvětrat. Takže je používám jako topení do garáže a doma si přitápím přímotopem.
To že se někdo otrávil, za to bohužel nemůžou teplomety, ale lidi, co je používaj. Rozumnej člověk si něco takovýho hořet v mistnosti behem spaní nenechá. A pokud si člověk není jistý za jak dlouho takové topení vyžere kyslík v místnosti. Kupte si CO2 detektor. Stojí to pár stovek.

Ale strašně se mi líbí topení co mám v obytňáku (viz. třeba Truma Trumatic). Prostor hoření má oddělený a spaliny jdou do komínku. Na domácí topení moc pěkný. Akorát cena i bazarovejch kousků je ulítlá. Jedině se dostat k nějakému karavanu na vrakáči.

k tomu topení do paneláku.
Začal bych tím, že bych si koupil přímotop. Protože je malej, tichej, skladnej, nekazí se. Když překopnou plyn, tak elektrika nejspíš půjde. (podle mě přímotop je základní vybavení jakéhokoliv bytu, kde mám ústřední topení)
Pokud chceš jít úplně nezávislou cestou, tak si pořiď jedny pohody (klidně z bazaru) a k tomu nějaký vysokotlaký vařič na 2kg flašku. Za mě buď 1 plotnu přímo na flašku, nebo dvouplotny samostatně stojící.
Doporučuju od každého 2 flašky.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Tak jsem se to pokusil najít.
Moje "Pohody" jsou Valor 395 a (kromě senzoru že hoří plamínek) maj senzor CO2 (nikoli kyslíku, jak jsem se mylně domníval). V praxi to funguje tak, že když topím a nevětrám, tak se po cca hodině samy vypnou.
Nově prodávaný Pohody se jmenují Relax a podle výrobce taky maj nějaký "senzor spalin", ale jestli je to to samý a co to dělá jsem se nikde nedočetl.

Stran toho (elektrického) přímotopu: zaprvní, myslím si že první co potenciálně klekne bude elektřina, né plyn. Z rozpadlickýho hlediska jediný palivo na který se dá spolehnout je to co mám doma, a elektřina se skladuje dost blbě. Zadruhý, (elektrický 2,2kW vohřívač taky mám, a nepoužívám), je z něj hnusně suchej vzduch a špatně se mi dejchá; krom toho nic moc netopí a šíííleně žere, faktura za elektřinu vám přijde v krabici. No a zatřetí a hlavně, rozvody (alespoň od 22kV níže) NEJSOU dimenzovány na to, aby si každej topil elektřinou (příklad, dům má 48 bytů x 16A jištění (=768A), ale pojisky z trafačky jsou jen 3x100A, čili 6,25A na byt. Obdobně je dimenzována i trafostanice, jištění na vstupu není ani zdaleka součet jištění na výstupech, protože v praxi nikdy nepečou všichni kuře najednou. Takže pokud by (teoreticky) došlo k výpadku topení a nedošlo k výpadku elektřiny, a všichni by (opět teoreticky) měli doma 2kW přímotop, tak se dočkáte akorát vyraženejch pojistek ale né tepla.

Alternativní řešení, i když už poněkud přitažený za vlasy, je nainstalovat naftovej teplovzdušnej bufík z auta, já jsem si kdysi tak přitápěl v dílně. Vyžaduje ale přítomnost nějakýho zdroje 12 nebo 24V elektřiny, tedy nejspíš autobaterky s něějakým solárním panelem; a pak taky nějaký stavební zásah na vyvedení ssání i výfuku ven z bytu. Nj, je to složitější a taky drahý, ale fungovat to bude (spíš to bude politicky neprůchodný, páč tě s tím pošlou dohajzlu).

Ještě mě napadlo k těm dvoukilofkám, některý výměnný hnízda berou flašku jako flašku (kus/kus) a neřeší jestli 2 nebo 10kg, takže by šlo vyměnit dvoukilovky za 10kg, kdyby ses rozhodl koupit ty Pohody a dvouplotýnku. Ale jestli to tak ještě funguje ve vaší lokalitě se budeš muset poptat lokálně.

Nízkotlaký vs. vysokotlaký plotýnky - tajdle bych trochu oponoval: nízkotlak jde připojit JEN na 2kg flašku; když ti ty dojdou tak z 10kg ho nenakrmíš. Nízkotlaká plotýnka má na konci vocásku regulátor kterej pasuje na 10tku, a přes kohoutkoredukci jde připojit i k dvoukilovce - já bych pro vyšší kompatibilitu šel radši tímhle směrem. K dvoukilovce je výbornej ten jednovařič Solo a taký není drahej; dvouplotýnku bych radši měl nízkotlakou a přes regulátor ji krmil z 10kg.
Naposledy upravil(a) K4cer dne 30.10.2018 8:48, celkem upraveno 1 x.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Atraidis »

Kdyby byla možnost udělat díru do zdi tak by bylo nejlepší řešení si koupit plynové topidlo Karma a napojit je na plynovou bombu. Karma má odtah spalin přes zeď ven kdežto pohody fungují jako sporák a spaliny jdou do místnosti.
Odpovědět