PB láhve vs. LPG

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Tajemství poměru plynů není. Aspoň u var.
http://www.var.cz/produkty/Plynove-kartuse-VAR/

Já sem si plnit zkoušel, ale při současné spotřebě mám jen pár ogir kartuší 220g a 425g a redukci sem dal kámošovi a co vím tak ani on už to nepoužívá. Navíc mám pár redukcí na 2kg flašku a víc nepotřebuju.

Jo a kdyby někdo chtěl tak na VAR mám VO ceny. Ale kartuše se musí brát po balíkách.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Mirino: velmi srozumitelné a vyčerpávající, děkuji.
Mirino píše: Pokud bude v kartuši P v kapalné fázi, samotný nebo ve směsi, tak i tlak v kartuši bude odpovídat tlaku P. A je jedno kolik ho tam kapalného bude.
To je to co jsem psal taky, akorát možná míň srozumitelně.
Nicméně si myslím, že (při tvé modelové situaci) se z plný flašky/kartuše naplněné PB bude P odpařovat rychleji než B, i za teplot nad nulou, prostě ten propan je vždy ochotnější - takže při odpaření (příklad) 100g se odpaří odhadem 60g propanu (z 70) a jen 40g butanu - tomu nasvědčuje i to, že plná flaška funguje i v mrazu, ale poloprázdná už ne (ačkoli by v ní mělo být furt těch 40% P z celkovýho zbylýho obsahu), a to bez ohledu na to jestli byla první polovina minuta v teple nebo v zimě - prostě ten propan z ní zdrhne dřív než butan.
Mám v dílně řezací autogen na PB/oxy a krmím ho většinou PB, protože je jednodušší ho koupit; ale právě po popsaných zkušenostech mám malou "výjezdovou" 10kg flašku už jen s čistým propanem, protože s polovinou flašky s PB to v mrazu prostě nefungovalo.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Rolid
Příspěvky: 21
Registrován: 01.08.2014 14:22
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Rolid »

Jinak jen pro info. Já kartuše na vaření mimo civilizaci takový ty velký vařiče na tu 400ml kartuši typu "sprej". Kartuše Rsonic kupuju v Sapě uy maloobchodníka za 26-28kč za kus podle toho jak moc se mi daří smlouvat. Ale kupuju vždy cca 2x12kusů balení. Kdybych koupil u nějakého tamního velkoobchodníka celou krabici s cca 100 kartušema tak věřim, že se dostanu na 22kč. Sice to je stále dražší než plyn z 2kg láhve, ale už je to tam malý rozdíl že za oser s přepouštěním to moc nestojí. A kvalita 100%. Váha sedí, kvalita plynu taky a kartuše jsou bez jakékoli stopy koroze.
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Mirino »

K4cer: S tím ochotnějším odpařováním propanu ze směsi PB máš možná i pravdu. Jestli je to opravdu 50/50 empiricky ověřené nemám. Ale když jsem z 230g spotřeboval asi polovičku, tak po vymražení zapálit nešla určitě. Při své úvaze jsem vycházel z podmínek letního použití. Tedy že okolní teplota bude cca min 10stC nebo vyšší. Ale abych nebyl chytán za slovo...toto jen odhaduji.
Taky mám takový malý adaptérek, který vypadá jako kovová čepička na autoventilky a v běžných domácích potřebách - železářství jsem si koupil kartuše s čistým butanem á 227g kus za 1,17€ a když potřebuji jenom trochu "dofouknout", tak nerozbaluji dvoukilový aparát, ale doplním z toho spreje. Pohodlnější a rychlejší, asi jako plnění zapalovače, akorát teda vážím. Taky by se s použitím části čistého B ze sprejové kartuše a části PB 40/60 dala namixovat i směs 30/70 abychom byli blízko originálu. Levnější než originál by to bylo určitě, protože ten 227g sprej vy vydržel typuji tak čtyři kola.

Tak jsem to narychlo propočítal a vyšlo mi, že když koupím dvojkilovku za 5€ a desetkrát odeberu á 175g (abych nebral všecek sajrajt) a kartuši s B za 1,17€ a naplním do 230g kartuše směs 30/70, tak mě jedno naplnění vyšlo na 0,80€. A i kdybych nesehnal čistý B za 1,17€ ale o něco dráž, tak pořád vyrobím 230g 30/70 za cca 1€. A to je furt sakra rozdíl oproti ceně originálu. Tady je běžně Mevácká 230g za 3,40-7€ a to jsou internetové ceny. Běžná pultová cena při nákupu jedné 230g kartuše je cca 5,60€.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od step »

PeFi píše: 10.10.2021 16:00 Při dnešním grilování (3/4 hořáky) se ukázalo, že 5 kg bomba, když už je poloprázdná, se při současných teplotách podchladí natolik, že jí viditelně klesne tlak na výstupu. Na spodní části bomby naměřeny IR teploměrem teploty pod -20 C, takže ani to, že náplň je propan, to nespasí a pro zimní grilování skutečně potřebuji 10 kg bombu a možná nějaké rychlospojky, aby to šlo rychle přehodit z jedné bomby na druhou.

Při úvodním rozehřívání, kdy jedou 4 hořáky naplno (cca 14 kW) se 5kg bomba podchladí a pak když už jedou jenom tři hořáky na celkem nízký výkon teplota bomby nahoru už nevyleze.
drigon píše: 10.10.2021 17:57 Před několika lety jsem od kolegy z předchozí práce slyšel zajímavý způsob řešení tohoto problému.
Na dvě 10kg bomby dal regulátory a jejich vývody spojil do jedné hadice. Jednu bombu měl plnou, druhou poloprázdnou. Tvrdil, že plyn byl nejprve odebírán z plné bomby. Po jejím ochlazení a snížení výstupního tlaku z regulátoru se přidala poloprázdná bomba. Tak prý dokázal i při studeném počasí vyjet bombu až do dna, protože při snízeném výkonu stačil výkon poloprázdné bomby. A když se prý podchladila, nebo došla se mezitím ohřála ta plná a rozjela se taky.

PS: mám to z doslechu, sám jsem to nezkoušel. Pokud je to blbost mne prosím nekamenujte (jak jsem nakoupil tak prodávám).
To je správná myšlenka, stejně fungují profesionální řešení - tzv. lahvové stanice.
http://www.shellgas.cz/download/lasta_ ... ne-pdf.pdf
Kopíruji to nejdůležitější:
Orientační hodnoty odběru LPG z lahvové stanice typu LASTA z tlakových lahví s možnou náplní 33 kg a výkon připojených spotřebičů. Údaje v tabulce jsou kalkulovány jako průměrný odběr LPG z lahvové stanice typu LASTA při teplotě 0°C.
Počet lahví á 33 kg
2 tlakové lahve - 2,4kg/hod - spotřebič max 26 kW
4 tlakové lahve - 4,6 kg/ hod - spotřebič max 50kW
6 tlakových lahví - 6,8 kg/hod - spotřebič max 74kW

Buď spojit více lahví, aby se plyn stíhal odpařovat, nebo změnit na čistý propan který se lépe odpařuje i při nižších teplotách. Poslední možnost je zabránit výraznému podchlazení lahve. Já ji dával do škopku s teplou vodou, připadá mi to bezpečnější, než nahřívat jiným zdrojem tepla. Teď jsem přešel v chladném období na čistý propan.
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Proba »

Pokud máte možnost nákupu, zásobte se čistým propanem. U nás se dají koupit 5kg, 10kg a 33kg. Včera jsem bral 2x 10kg lahve. Podle prodejce Butan jde vybrat z lahve zcela do prázdna a to i při nízkých teplotách. Nezamrzá a hlavně nesmrdí. také má vyšší výhřevnost. Podle prodejce od příštího týdne půjde plyn nahoru. Náplň stála 375,-/10kg a má stát kolem 500,-/10kg

PS: nevím zda to zde už zaznělo, ale při provozu na PB a přechodu na Propan není třeba dělat zádnou změnu na zařízení
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od sphinx »

Je to tak, kupoval jsem teď čistý propan, 10kg lahev a podražilo to. Jak plyn, tak lahev. Asi se zvedá zájem. Ale pořád dobrý.
Máte někdo tip na vařič? Ideálně s připojovací hadicí a redukcí na lahev? Hledám nějakou douplotnu na vaření. Třeba něco jako https://www.alza.cz/sport/camping-gaz-c ... _wcB#popis
Be brave. Be honest. Be free.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od bivoj »

Co klasická Meva?
https://www.mevaobchod.cz/MEVA-plynovy- ... d13874.htm
Dá se koupit i verze s víkem. Hadice by měla být součástí balení, ale pouze s připojením na 2Kg lahev. Nicméně redukce stojí pár kaček: https://www.mevaobchod.cz/Regulatory-30 ... 7_32_2.htm
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Václaf »

Kde se dá koupit čistý Propan? Na pumpě nebo u vietnamce budou mít jen Pb, že?
Čechy čechům !!!!!
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od MrPorter »

Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Václaf »

Super díky, mám tady v HK dvě prodejny, tak zajedu vyměnit jednu prázdnou 10 kg
Čechy čechům !!!!!
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Eli »

Mám otázku k trvanlivosti plynovej karťuše a PB fľaše. Plyn ako taký sa nepokazí, to je jasné. Mňa by zaujímalo koľko vydrží taká karťuša či PB fľaša za predpokladu, že ju skladujeme v suchej a tmavej miestnosti (pivnica, resp. skladík na prízemí bytového domu)?
Som na byte, PB fľašu nepoužijem ak sa niečo vážnejšie nestane. Karťuše míňam priebežne, tak o tie zas také obavy nemám.
Je riziko, že po niekoľkých rokoch začne plyn unikať skrz staré tesnenie? Je môj odhad trvanlivosti PB fľaše bez poruchy 10 rokov reálny? Viem, že je aj také riešenie, že raz za nejaký čas (3-5 roky?) by som tu fľašu minul na varenie a potom ju vymenil. No ide mi skôr o tú situáciu, že koľko to vydrží bez závady. Diky.

Edit: chyby
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od tajfun »

tak PB lahve chodi na revize po 10-15 letech, tak by to mely vydrzet… takze kdyz si vyberes co nejnovejsi ( napr. na 10kg PB je to vyrazeno na tom ochrannem limci u ventilu), tak by to mela dat… navic patrne vydrzi i vic… ted sem mel na chalupe nejakou s propadlou tlakovkou (cca 20let) a bez uniku…
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Mě za celou dobu utekla jen jedna. Neměla porušenou tu folii přes ventil, tak jsem jí vrátil.
Jinak snadná cesta zjištění úniku je občas ty lahve převážit.
Malé turistické mám doma několik let. Bez známek poškození.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

Ptal jsem se včera ve Večerce na cenu Propan-butanu a i když zemní plyn a ropa letí nahoru chtěli 99Kč/2kg a mám pocit, že 345Kč/10kg PB. Myslíte si že je to moc? Dlouho jsem žádnou flašku neměnil, ale přijde mi to skoro stále stejné či možná i levnější. Na jakou hladinu by musel zemní plyn stoupnout aby se vyrovnal P-B?
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Montezuma »

Před vánoci jsem kupoval dvoukilovky u Tomegasu po 115 korunách. Desetikilovky mám dvě od září, náplň taky za cca 350 korun. Takže podle mě normální cena.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

No nějaký rok zpět víceméně taky, proto mě to zarazilo. Ropa i plyn letí nahoru ale propanbutan je víceméně stabilní. Jak je to možné?
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Montezuma »

Podle mě je to tím, že ho mají nakoupený v bombách hodně do zásoby, takže trh má dlouhou setrvačnost, než se na něm něco projeví. Podle mě dojde ke zdražení PB bomb buď ve chvíli, kdy najednou lidi začnou bomby hromadně vykupovat ve snaze si alternativně přitápět, nebo až ve chvíli, kdy začnou na trhu docházet starý bomby.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od eotto »

No myslím, že je zdražili a to o dost. Kupoval jsem ve stavebninách za 300,- před čtyřmi měsíci. Těď 360 -, to je 20% nárust.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

Kurňa kde to berete? Lokální stavebniny do teď po roky téměř stabilní cena 330Kč za 10kg. Je fakt že teď co se dívám tak dost možná ta cena vyletěla. Otázka je kolik se pak vlastně platí v případě P-B láhve vlastního plynu a kolik % z ceny je marže, cena za naplnění a jiné položky.
Odpovědět