Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hohepa »

Každému co jeho srdci jest blízké.
Osobně nedám dopustit na Aluminiový ešus se kterým jsem byl na střední za totáče na chmelové brigádě.
Již delší čas váhám že doplním o Albi samovar...

Ale co si budem povídat, až na to přijde dá se vařit i v plechovce od okurek.
A jak říkal E.T. Seton nádoby na vaření potřebuje jen greenhorn, zálesák umí připravit jídlo i bez nádob. :angel
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Bill Masen »

Hohepa píše: 26.12.2020 10:57 Každému co jeho srdci jest blízké.
Osobně nedám dopustit na Aluminiový ešus...
co si budeme vykládat, srdce je v klasickým ušatým ešusu z roku 1957. Jen už se mnou nejezdí na čundry, stejně jako tele a celta.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Woody Crafty »

Bill Masen píše: 26.12.2020 10:29 Já šel do titanu ze dvou důvodů. Litr je pro mě málo, mám 1100 ml a k tomu malou pánvičku. Ekvivalent v hliníku váží 250 gramů a nemá pánvičku, ten můj váží 160 gramů i s tou pánvičkou. Při použití správného hořáku není problém.
Tak to beru, 160g i s pánvičkou (odkaz by nebyl) ? To by se mi líbilo. Já viděl jen nějaké ešusy co vážily stejně jako hliník.
Správný hořák, to znamená širší, aby to neohřívalo bodově ale plošně?
(jako ty kapesní hořáčky co se schovají do dlaně, tam bych se obával připalování i u hliníku https://www.youtube.com/watch?v=2NDUj4lpdI4)
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od bacil »

Albi samovar jsem nenašel, ale Yate Alu, to je ono?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Woody Crafty »

O tomhle vím. Nevýhodou je hmotnost a bezpečnost. Preferoval bych oddělený zásobník paliva s pumpičkou, zvlášť při použití benzínu.

To už raději čínskou kopii tohoto:
Obrázek

Stojí to taky pod 1 000,- , jede to i na propanbutan a líh, kromě benzínu a petroleje (možná i nafta?)
Při běžném použití bych to asi provozoval na denaturák - skoro žádné splodiny a smrad. Snad by nevadila nižší výhřevnost.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Bill Masen »

Woody Crafty píše: 26.12.2020 11:58...odkaz by nebyl...
https://www.toaksoutdoor.com/ Teď už je prodávají je i český eshopy, já kupoval na ebay od Forza Sports. Titan má rád měkký plamen, ideální je lihový vařič. K to u jsem ještě nedošel a používám nšjaký starý Husky, který má stejný hořák jako MSR PocketRocket 2.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hohepa »

bacil píše: 26.12.2020 12:10 Albi samovar jsem nenašel, ale Yate Alu, to je ono?
omlouvám se je to bez toho i
https://eshop.alb.cz/varice-samovary-ko ... novy-varic
Je to web výrobce, takže se dá sehnat za výrazně nižší cenu .
Jo jak jsem koukal na ten yate alu , tak tam bez skrupulí cpou foto od Alb i s jejićh logem .
https://www.yate.cz/yate-samovar-kempin ... 00101.aspx
alb.PNG
takže asi jó bude to to samý :rofl
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Woody Crafty »

Asi si přeci jen počkám až začnou dělat z titanu wehrmacht ešus "ledvinu" :D
Když pominu míchání, tak to má samé výhody, praktické rozměry a dá se zavěsit.
Nechápu proč musí dělat všechny ty titanové nádoby vysoké. Když největší využití plamene představuje velká spodní plocha, ne vysoký válec.

Ale stejně si myslím, že titanový dřívkáč za 2 litry, je nutnou výbavou každého rozpadlíka :D :D
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Bill Masen »

To se samozdřejmě vyrábí, jen ne jako wehrmacht ešus, ale jako US hrnek na flašku. Třeba zde. Tvarově to je na plynovej hořák asi nesmysl, ale když to lidi chtějí.
Ad vysoký válec, nejběžnější ešusy pro jednoho až dva mají průměr podle plynové bomby.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Woody Crafty »

Já tušil že je to kvůli skladnosti a aby se tam schovala plynová bomba i s hořákem. I mě tan připláclý ešus v batohu vždy nějak zavazí a překáží. Ale dobře se v něm vaří. A velikost vířka je pak dobrá na smažení kdečeho. Na rozdíl od víčka cca o průměru plynové bomby.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od jameson363 »

Jak je to s varenim na titanu u ohne? Prezije to jednou stranou v uhlicich a druhou ven jako ocel? Popripade co tuhy lih zespoda?

Jak je to s cistenim titanu? Ocel muze clovek krasne vycistit hlinou/mechem atd.

Jinak nemate nekdo tip na nakej varico-stojanek pro Tatonka 0.5L hrnek k Nalgene? Chtel bych kombinaci jako je klasicka usgi polni hahev tzn lahev+pitko+varic, ale ne v tom curackym levinkovym tvaru, co skoro nedrzi na plynovejch varicich.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Bill Masen »

Titan je nepřilnavej i když ho poškrábeš. Na ohni bez problemů. Prostě si na kraj ohniště hodíš dva placáky a mezi ně malej ohníček. Na uhlíky bych ho nedaval. Ale je to nouzovka. Pevnej líh nepoužívám, strašně prasí nádobí. Ideálně plyn, nebo tekutej lih. I na ten hrnek.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od jameson363 »

Ja mam tuhej lih rad jako nouzovku k tomu us varici, nebo se daj na ohrev jidla pouzivat ruzny ekologicky podpalovaci "briketky". Taky se da udelat varic v pohode z cehokoliv cihel, sutru, stanovejch koliku a nejspis i ze dreva na jedno pouziti. Smrad a bordel z tuhyho lihu mi nevadi, nejsem samponek ani pruzkumnik :lol: Navic ocelove pitko proste otres od zem a je to +- v pohode.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

woody s petrolejem a primusem a jeho napodobenima a to mas asi tak. Petrolej není spatne palivo ale ma dnes radu nevyhod, smrdi a je to drahy, navíc když třeba rozlejes benzin tak se odpari ale petrolej ne a smrdi veky. Jinak same vyhody, neboucha, je to provozne bezpecny a vysoka vyhrevnost. Novodobe varice co jsem videl a bohzel i mel jako je napr petronax je po strance kvality katastrofa. Stara produkce napr NEVA je supr a uvlast pokud mas ještě na vyber mezi hlucnym a tichym horakem tak to nemá chybu. Ale je to proste petrolej, smrdi a na cesty to není, na chatu jak nostalgie ci zajem ale jinak bych to uz neresil.
Benzinaky s s horakem tvaru "kalicha " spali skoro vse ( pretryskovane plyn a s predohrevem lih a mixy, ale jak jakej ) ale je to hlucne. Varice co delal a asi ještě dela coleman na benzin supr ale pozor na palivo, zelena rada jen bud original coleman a nebo technicky benzin, stribrna rada i automobilovy ale radeji 100 oct, 95 natural ho dokaze hezky zacpat a zneschopnit. Original Optimus na benzin je supr ale drahej a musíš s nim umet zachazet, vůbec benzinaku je dost ale ne všechny davaj delší dobu natural a tak jedes na technickej a to je drahy :-)
proste to nemá to kouzlo. Plynaky dnes vedou a jsou asi zasade dvou druhu co se tyka horaku, maj horak typu letlampa uzkej planem rovnou nahoru jsou odolnejsi na vitr ale snadno spali napr, gulac moc lokalni ohrev, a na druhé strane sirokej horak coz ne vareni lepsi ale jsou citlive na vitr.
Alkoholovole varice, proste na lih tak mají také svoje. nejlepší je trangie a ta fakt funguje. https://www.trangia.cz/cz/eshop
jsou ruzne napodobeniny ale ne vždy to funguje, proste to delaji nekdy fakt dost blbe a ani dily na sebe nesedi.
meva občas prekvapi a tohle se ji povedlo ale uz to nenabizej občas se něco najde u obchodniku https://www.gas.cz/meva-outdoor-set-2-k ... 12581/523/ jsem to před lety koupil za litr :-)
tuhej lih je fakt dost desna nouzovka, da se na to uhrat konzrva ale to je asi tak vse, na normalni vareni to fakt není
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od jameson363 »

viktor píše: 27.12.2020 19:00Plynaky dnes vedou a jsou asi zasade dvou druhu co se tyka horaku, maj horak typu letlampa uzkej planem rovnou nahoru jsou odolnejsi na vitr ale snadno spali napr, gulac moc lokalni ohrev, a na druhé strane sirokej horak coz ne vareni lepsi ale jsou citlive na vitr.
S timto tvrzenim bych si dovolil nesouhlasit nebo minimalne ho doplnil.

1) odolnost proti vetru se da resit zavetrim, bud original zavetri delane k varicum nebo treba bundeswehr karimatkou, ktera je velmi univerzalni kus gearu.

2) delaj se varice, co vyborne rozprostiraj teplo a zaroven jsou odolne proti vetru, napriklad MSR WindBurner Stove System.

https://www.4camping.cz/p/varic-msr-win ... tem-1-0-l/

Cena je vyssi, ale zase kdyz vemes v uvahu, ze mas v jednom varic+nadobu+zavetri, tak se to da prezit. Zaroven komfort toho, ze to muzes povesit a neresit podklad, muzes v tom varit da se rici za chuze, pohodlne v kufru auta atd, tak je to pro spoustu lidi celkem dobry reseni.

Drive byl u tehle varicu problem, ze byly urceny jen k vareni vody, dnes se delaj doplnkovy nadoby i pro bezny vareni, vcetne pouziti panve atd.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Bill Masen »

Nebo, jednoduchej návod, jak vyrobit vařič na tekutý líh.
Počkej až tvoje holka půjde nakrmit kočku, seber prázdnou konzervu, umej jí, naplň lihem a zapal.
Pokud tvoje holka nemá kočku, sežeň jí kočku, počkej až jí půjde nakrmit, seber prázdnou konzervu, umej jí, naplň lihem a zapal.
Pokud nemáš holku, sežeň si holku s kočkou, počkej až půjde kočku nakrmit, seber prázdnou konzervu, umej jí, naplň lihem a zapal.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

ale jo Jamesone, zavetri jsem neresil, resil jsem jen konstrukci horaku, vis tyhle jet boly , tepelne vymeniky a ja nevim co ještě mají jednu velkou vadu a to jsou sice spica ( chybi tomu uz jen ovladani před iphone ale to se také najde, třeba ze budes nit hotove kafe az se vratis do tabora atd, a urcite to hodne lidi nadchne, ale urcite to není "rozpadlicke" reseni. kde plati ze v jednoduchosti je proste sila, termohrnek ma sve vyhody, třeba to v nem dele vydrzi teple ci studene, ale studene jde jednoduse prihrat na ohni v termohrnku uz ne :-) atd.
viktor
ps, když jsem hodne cestoval na moto tak jsem rad varil na kapalnem lihu, protože jsem mel hluku přes den dost a vecer když jsem si varil veceri tak jsem mel rad ticho a ne hukot horaku varice...v lese mi to tak uz nevadi a tak ten plynak v nouzi dam :-)
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Woody Crafty »

Dříve byl petrolej levný a byl všude. Bo petrolejky. Ale dnes je to jinak. Podle mě ho třeba na benzince neseženete, na rozdíl od lihu. To už tam spíš budou mít lampový parafinový olej s citronelou :D
A ten, jak jsem se přesvědčil, v petrolejovém primusu nehoří. Asi jde o jinou ropnou frakci.

Co se týče skládacího vařiče na pevný líh, tak tam vidím ještě jednu výhodu. Lze ho použít i jako dřívkáč, když dojde líh. A neváží skoro nic.

Což nelze říct o klasických dřívkáčích. Na nich mi nejvíc vadí, že spodem propadávají žhavé uhlíky a bordel dolů (aspoň u těch lehkých, skládacích a skladných). To už můžu rovnou použít dva kameny.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Piston »

Dříve se petrolej kupoval po kanystrech, nebo dokonce v uzavřených plechových pikslách. A za levno. Ale tehdy to byl strategický tovar, který byl k dostání i po různých konzumech. Petrolejem se běžně nejen svítilo, ale se i na něm vařilo. Odvrácenou stranou mine byly časté požáry.

Od známého mohu mít za levno isoprophylalkohol, uvažoval jsem nad pořízením lihového vařiče, ale docela se bojím mít větší množství toho hořlavého svinstva doma.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hohepa »

Na to bach IPA není to samé co technický líh.
Dokonce při dlouhodobém nevhodném skladování se v v ní "krystalizuje" třaskavina.
Odpovědět