Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hohepa »

Bill Masen píše: 27.12.2020 19:21 Nebo, jednoduchej návod, jak vyrobit vařič na tekutý líh.
Počkej až tvoje holka půjde nakrmit kočku, seber prázdnou konzervu, umej jí, naplň lihem a zapal.
To jsem dělal trochu jednodušeji .
Otevřel jsem konzeru, komplet že odpadlo víko, s guláčem, lečem ...
Obsah jsem vyklopil do ešusu.
Konzervu jsem u vnitř vyplách, vytřel dle možností.
U dna jsem v z boku vyrazil hřebíkem, otvírákem, hrotem ostří sekerky podle toho co bylo po ruce,
dokola řadu otvorů.
Nahoře jsem obvod dokola nekolikrát "nasek" a "růžky" vyhnul směrem ven.
Dovnitř jsem dal dvě tři tablety pevného lihu a zapálil.
Nahoru položil ten ešus a vohřál si oběd. :angel

P.S.: Zatím nejlepší řešení made in home výroby vařiče na tekutý líh, co jsem zkoušel, je ze dvou pivních plechovek.
Dá se vygooglit.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DeadMan »

Mě se nikdy nepodařilo ty dvě části pivní plechovky nějak rozumně slisovat do sebe, vždy se to nějak zdeformovalo a nebylo to ono.

Já jako nouzovku vozím v autě IKEA dřívkáč a pro účely vaření lihem nebo jinou hořlavinou tam mám úzkou a vysokou plechovku od protlaku. Nic víc s ní není třeba dělat. Jakmile se líh nahřeje, tak tam vzniká krásný soustředěný plamen a dřívkáč slouží jako závětří. Když tu plechovku otočím dnem vzhůru, tak tam můžu položit kostku pevného lihu. Takže mám vařič na tři různá paliva.

Neco takového https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ ... 1005548526
You cannot kill me as I am already dead!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

no dost dobry je tohle https://www.e-armyshop.cz/index.php?opt ... _product_i
proste svedsky lihovy varic koplet s nadobim
hodne to se mnou cestovalo, ten lihac je o něco vetsi nez většinou byvaj a me i tesnil takze jsem v nem lih nechaval. flaska nekdy tesni nekdy ne, echo je dobre i na normalni ohen ci jiny varic.
jen je lepsi to zvlast v zime necim izolacnim polozit, napr prkno, parez atd, proste aby varic nelezel na necem co z neho odvadi teplo..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od jameson363 »

viktor píše: 27.12.2020 20:13 ale jo Jamesone, zavetri jsem neresil, resil jsem jen konstrukci horaku, vis tyhle jet boly , tepelne vymeniky a ja nevim co ještě mají jednu velkou vadu a to jsou sice spica ( chybi tomu uz jen ovladani před iphone ale to se také najde, třeba ze budes nit hotove kafe az se vratis do tabora atd, a urcite to hodne lidi nadchne, ale urcite to není "rozpadlicke" reseni. kde plati ze v jednoduchosti je proste sila, termohrnek ma sve vyhody, třeba to v nem dele vydrzi teple ci studene, ale studene jde jednoduse prihrat na ohni v termohrnku uz ne :-) atd.
viktor
Castecne souhlasim, castecne ne. Kafe ohrejes znovu na tom jetboilu. Pokud jsem pochopil spravne, tak na ten MSR jde pouzit i na bezne nadobi, ktere das bud na varic nebo na ohen. Pro uplne velkej pruser to nejspis neni, na tom se vicemene shodneme, ale pro rozumne dlouhej vypadek energie v dnesni dobre povazuju setreni plynem/vyssi efektivitu za velmi "rozpadlicke". Zvlast pro lidi v panelaku a bez chalupy, co proste nemaj misto na to, aby skladovali velkou Mevu s 2kg/10kg lahvema.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od dolmar »

Hohepa píše: 28.12.2020 9:15 Zatím nejlepší řešení made in home výroby vařiče na tekutý líh, co jsem zkoušel, je ze dvou pivních plechovek.
Potvrzuji, používám ho už roky a funguje bezchybně. Naposledy vyzkoušeno před týdnem v teplotách kolem nuly a jak jsem někde četl že v tomhle počasí nefunguje... tak funguje, akorát o něco déle trvá než se rozjede. Když se naplní do půlky, uvaří 2/3 US pítka (mám i pokličku). Když se naplní celý tak zvládne ohřát např. plechovku fazolí. Perfektně pasuje do konzervy od slazeného mléka Tatra s červeným víčkem. Konzervu jsem zmenšil, udělal rantl, víčko dobře drží, normálně to v tom nosím.
DeadMan píše: 28.12.2020 10:57 Mě se nikdy nepodařilo ty dvě části pivní plechovky nějak rozumně slisovat do sebe, vždy se to nějak zdeformovalo a nebylo to ono.
Já tu spodní (vnitřní) část vždycky jemně po obvodu promačkám kleštěmi s kulatými čelistmi a tu horní lehce roztáhnu na plné plechovce. Pak to s citem složím a je to. Někde jsem vyčetl že se vnitřek dá omotat obvazem a vařič pak rychleji startuje - potvrzuji.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

jamesone v kazdem panelaku se najde místo na jednu 2 kg pb flasku a nejlepe dvouvaric na hadici. je to stabilnejsi nez co je primo na lahvi. funguje je to spolehlive a dlouho i pro rodinu. Do lesa staci něco na ohen, v cem se da varit a malej plynak na kafe a drobnosti když nechces delat ohen. Vse ostatni je sice prima zabava ale tak nejak zabava. Prumysl musí byt z neceho ziv :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DeadMan »

Nová pánev od GSI ;)
Přílohy
IMG_20201228_160429_compress87.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Woody Crafty »

Tohle je přesně ten důvod proč nemám rád klasické dřívkáče. Člověk v baťůžku musí tahat půl ytongu, aby to na něj mohl postavit a nepodpálil les pomocí uhlíků propadávajících dírkovaným dnem. :D
Ale pánvička vypadá šikovně. Kdyby tak Alb dělal ty jejich titanové s takovouhle sklopnou rukojetí, tak není co řešit.
Všiml jsem si že titanové ešusy mají na rukojeti silikon, což může být problém u dřívkáče nebo na ohni.
jameson363 píše: 28.12.2020 22:34 Zvlast pro lidi v panelaku a bez chalupy, co proste nemaj misto na to, aby skladovali velkou Mevu s 2kg/10kg lahvema.
To je fakt, s dětma v paneláku bojuješ o každý decimetr krychlový, v garsonce dtto.
To už raději možná 2 separátní hořáky na plynovou kartuši od aliho, jeden s vyšším výkonem, hadičkou a stojánkem, jeden s nižším výkonem přímo na kartuši. Upotřebí se to i při běžném čundrkempování s děckama a není to zbytečný prepperský krám co překáží v komoře. A na 2kg bombu to přes redukci taky napojíš.

A nebo nejlíp, jeden plynový a jeden multifuell PB-líh-benzín-petrolej-nafta (ten co jsem postnul výše) který nakrmím tím co zrovna seženu. To je pravé rozpadlické.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od jameson363 »

viktor píše: 29.12.2020 9:44 jamesone v kazdem panelaku se najde místo na jednu 2 kg pb flasku. Vse ostatni je sice prima zabava ale tak nejak zabava. Prumysl musí byt z neceho ziv :-)
viktor
Ja bych ho nasel, takze castecne souhlasim, ale ja nejsem moc narocnej na estetiku, coz bohuzel vetsi cast populace je a nehodla si zasirat byt/komory zbytecnejma kramama na coby kdyby, takze jim staci mit navic par 450g pb lahvi do jetboilu, kterej pouzivaj bezne na cundr.

Jestli jetiboil je nebo neni hracka, to je na posouzeni kazdeho. Vystacit se da s malem, o tom zadna, ale stejne kazdej pouzivame v beznem zivote spoustu vymozenosti. Ja jetboil zatim nemam, protoze na stravu v prirode nejsem narocnej, ale pro nekoho kdo vari casteji to proste dobry je. Kdyz jedem s kamosema spolecne ven, tak proste taha varic ten, kdo ma jetboil, nez abysme se otravovali s mojim varem. Treba verze od pinguinu ma uz v zakladu ultimatni vychytavku, kterou je moznost povesit varic treba na vetev a nemusi clovek resit rovnost podkladu nebo ze to nekdo omylem zvrhne atd. Na dalsi modely to jde dodelat.

Stabilita vetsiho varice i moznost vareni na vetsim tezsim hrnci je urcite vyhoda, ale jak uz jsem psal. Vetsina lidi se pripravi max tim, ze si koupi vic plynu a par konzerv. Teprve az nastane nakej vypadek a budou mit real zkusenost, tak budou myslet jinak.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DeadMan »

V lese je spousta placatých kamenů a nic sebou netahám ;) Ten Ytong mám u chaty a schválně jsem si ho tam pro tyto účely nechal. Stejně tak jsem ten dřívkáč mohl postavit do ohniště, ale jsem pohodlný a tak si dělám večeři hned u dveří :mrgreen:
You cannot kill me as I am already dead!
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Woody Crafty »

Hohepa píše: 28.12.2020 9:15 P.S.: Zatím nejlepší řešení made in home výroby vařiče na tekutý líh, co jsem zkoušel, je ze dvou pivních plechovek.
Dá se vygooglit.
Já jsem slyšel že homemade vařiče na tekutý líh z pivních plechovek mají o dost horší účinnost než ty tovární co tam mají ty "trysky" (dírky). Že se spotřebuje víc lihu. Nevím co je na tom pravdy.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Bill Masen »

I ty z plechovek mají dírky. Když je tam uděláš.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od dolmar »

jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od jameson363 »

Woody Crafty píše: 03.01.2021 9:11 Já jsem slyšel že homemade vařiče na tekutý líh z pivních plechovek mají o dost horší účinnost než ty tovární co tam mají ty "trysky" (dírky). Že se spotřebuje víc lihu. Nevím co je na tom pravdy.

CHS (capilary hoop stove) v homemade verzi frci hodne slusne, ale chce to uz bejt trochu zrucnej a trpelivej, vyrobit to neni uplne prdel.

ukazka funkcnosti cesky video https://www.youtube.com/watch?v=70NUjcRY6g0

asijskej kanal, kde typek ruzny varice vyrabi: https://www.youtube.com/channel/UCrXDXL ... M5H5tU7iWA
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Lyster »

Když už je tu téma o lihových vařičích, tak také přispěji svou troškou do mlýna. :)
Za poslední cca měsíc-dva, se mi tu sešlo pár lihových vařičů... (viz. foto).

Kolíbku na tuhý líh zná asi každý, tu už mám pár let. Tato je od Esbit.

Malý legendární hliníkový Vařík na tuhý nebo kapalný líh už jsem zde také představoval, takže teď se budu věnovat těm, které jsou na fotce v první řadě... z leva doprava.

1. Titanový vařič na tekutý líh zn. Tomshoo, byl to druhý titanový lihový vařič co jsem objednával, a musím uznat, že zpracování a kvalita je naprosto super. má i více otvorů pro plamen po stranách než většina vařičů, takže by technicky v zato měl být i výkonnější. Za mě je to asi nejlepší titanový vařič co mám. Ten podstavec (kříž) na který se dává nádoba na vařiči sedí asi nejlépe z těch všech vařičů. (koupen na Aliexpressu přibližně za 400Kč)

2. Také titanový vařič, tentokrát zn. Lixada, podobná konstrukce, má také více otvorů pro plamen po stranách, takže výkon by mohl být také slušný. Oproti vařiči Tomshoo ale už tak dobře na něm nesedí ten podstavec (kříž) na nádobu... ale problém s tím asi žádný při použití nebude, jen se trochu víc viklá. Koupen na Aliexpressu taky něco kolem 400 Kč.

3.Nerezová kopie vařiče Lixada, to bylo veliké zklamání, protože podle popisu to měl být právě TITANOVÝ vařič Lixada, ale už ta cena byla podezřelá (něco kolem 250 Kč), na nějakých fotkách byl skutečný obrázek toho nerezového vařiče bez potisku názvu (Lixada) ale na některých fotkách byl opravdu titanový kus... (koupen na eBay) říkal jsem si, že za ty peníze to riziko podstoupím a objednám (vlastně to byl první pokus o lihový titanový vařič, když pak dorazil a nepřišel v titanu, objednal jsem ještě ten opravdu titanový (č.2)) Krom toho že není titanový, tak má jen jednu řadu otvorů pro plamen, takže bude asi vařit pomaleji než ten originál titanový, ale zas asi vydrží líh delší dobu. (asi to bude výhoda pro menší hrnce a hrníčky, že nebude plamen hořet okolo.)

4. Lihový vařič na tekutý líh je od značky Fox, je měděný (nebo možná jen poměděný, to fakt nevím.) Přikoupil jsem k němu i fajn závětří. protože nemá ten kříž jako podstavec pro nádobí. Je to vážně bezvadný set, a velká výhoda je v tom, že má i šroubovací uzávěr s těsněním, takže by v něm mohl zůstat teoreticky líh i během přepravy. Vařič stál cca 170Kč, závětří asi 140Kč, takže cena celkem fajn. A díky tomu závětří vypadá že bude i celkem stabilní když se na něj dá větší nádoba. Má opět jen jednu řadu otvorů pro plamen. Závětří se dá použít i jako vařič pro pevný líh (dá se tam místo vařiče to ocelové kolečko.) Bohužel ostatní vařiče do toho závětří nepasují... tedy velikostně ano, závětří by se dalo použít, ale v tomto případě by vařič stál na zemi. V setu tohoto je ale závětří přizpůsobeno právě tomuto vařiči, takže v něm jsou takové drážky, kam se tento lihový vařič umístí a nedotýká se vlastně země. Takže jestli to bude fungovat tak jak má, tak za mě určitě zajímavý set vařiče a závětří (podstavce na nádobu.)

No a 5. vařič na tekutý či pevný líh je, jak už jsem psal na začátku legendární hliníkový Vařík. Dá se celý sbalit do té malé nádoby která má cca 200ml... ale dá se na to dát v pohodě i jiný například ten 400ml hrníček zn. Lixada co je na fotce v levé části. Pasuje na ten podstavec skvěle. Je to spíš taková blbůstka, ale funguje dobře a komu stačí malé kafe nebo čaj, je to ideální a vařič i šálkem dáte do kapsy. :)

No a úplně vzadu samozřejmě univerzální skládací hliníkové závětří.

No a pro inspiraci jeden takový set který jsem si udělal a mohl by někoho inspirovat... (foto 2 a 3)

Titanový hrneček 400ml Lixada, Titanový hrnec 750ml s možností zavěšení zn Tomshoo, (oba jsou super.) Malá skládací titanová lžičko vidlička Tomshoo a velká dlouhá titanová lžíce zn Lixada. (ta je fakt super, dobře se s ní jí třeba za takových těch pytlíku ve kterém si ohříváte třeba dehydratovanou stravu... opravdu doporučuji.) A do toho celého setu se vejde skládací 1l láhev Hydrapack... vše se krásně sbalí do sebe, jen tedy ta velká lžíce tam trochu vyčujuhe, ale místo ní se tam může dát třeba Spork o Light my Fire. Ten jsem zapomněl nafotit.

Tak mě napadlo že bych asi měl vše zvážit, bohužel tu nemám žádnou váhu, která by měřila na gramy, takže nemohu sloužit. :( . Ale třeba to také někdy napravím a vše zvážím... ale všechny informace o hmotnostech a velikostech se dají najít na webu.

Tak třeba jsem někoho inspiroval. Až bude čas a nálada (a venku lepší počasí.) Zkusím změřit časy za jak dlouho který vařič ohřeje 1l vody a třeba ještě poreferuji.

Jinak se mi líbí ještě vařič zn Horal, na ten jsem narazil dneska když jsem ještě něco hledal, to už je taky taková nostalgie rv. 1990. Tak třeba k nim ještě přibude.

A případně když už budu porovnávat, tak ještě dokoupím liháč od Esbitu (ten je podle všeho měděný ) nebo od Tatonky (ten je podle všeho nerezový.) Tak abych měl srovnání těch dvou (nerezového a měděného), které už mám. Když už mám ty dva titanové. Ale to je jen taková myšlenka do budoucna...
Přílohy
Vařiče.jpg
Titanový set 1.jpg
Titanový set 2 komlet..jpg
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Eli »

Pri tom lieháči od Esbitu za mňa viac dochádza k splyňovaniu liehu (horí vlastne výpar - modrý plameň), pričom napr. pri Tomshoo s prídavnými bočnými dierami horí len oranžový plameň (horí teda priamo lieh, ktorý nespliňuje). Spotreba bude zrejme rozdielna a aj výkon, no na tieto malé nádoby, ktoré máš na fotke, netreba aby to horelo tak akčne. ;) Samozrejme liehové variče mám rád, mám aj nejaké vlastnej výroby.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Lyster »

Až jste někdy slyšeli o Afgénském kotlíku? (takový papiňák na ohniště.)
https://www.afghanskykotlik.cz/
Etericka_bytost
Příspěvky: 17
Registrován: 16.11.2021 18:32
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Etericka_bytost »

Liháč z plechovek není těžký vyrobit, jen je to jak origami, malá nepřesnost a za několik kroků dál končíš, ptž to nesedí. Jinak ty liháče už nepoužívám, páč kvůli divokosti plamene s tím nejde vařit v malým tarpu a úspora váhy oproti plynu není nikterak závratná.
Na dálkové pochody nosím ešus Evernew, 700ml váží 70g, k tomu vařič Robens 43g a jednu malou kartuši. Se spotřebou 8-10g plynu na 1l uvařený vody je to super.
Jinak doma používám dřevovzplynující dřívkáč, na pár hrstech suchýho bordelu si uvařím. Nicméně kvůli rozměrům, váze a praktičnosti dřívkáč na cestách nepoužívám.
Na cestách obecně vařím jen vodu, nechce se mi nic vyvářet a umývat, navíc často bývám tam, kde jsou medvědi.
Země se rozevírá, láva všechno živý pohřbívá, všechno konečně hoří, my slavíme za zdmi hřbitova
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Serža »

Lyster píše: 18.11.2021 22:16 Až jste někdy slyšeli o Afgénském kotlíku? (takový papiňák na ohniště.)
https://www.afghanskykotlik.cz/
známej co hodně cestoval po Nepálu a vůbec ve vysokých výškách používá takový klasický papiňák v mikroverzi....normálně na ohni a funguje to super
Přílohy
P1020614.JPG
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Ulfhednar »

Mám taky mraky nádobí, vyzkoušel jsem kde co, od armádních po high tech raketoplánové a zcela jednoznačnou jedničkou je pro mě obyčejný ešus z Albu z Telnice. Lehký, nevadí mu ani vařič, ani oheň (oboje může být třeba u titanu zásadní problém), nepřipaluje (jako nerez), je laciný, milion příslušenství, dá se v něm péct bannock, čistí se v pohodě popelem a trávou, pasuje přesně na závětří VAR...

ALE - nevejde se do něj na bok taková ta střední kartuše (220-230g). Vejde se tam VAR2 ve futrálku (v něm sirky a čaje), kafe a ta bomba na bok je asi o 8mm vyšší. Když to pak zavřu víkem, strašně páčím držák (který u ešusu není už tam bombenfest).

Nevíte o nějakém ešáku, který má v podstatě stejné rozměry, jen je o fous vyšší (tj. více než 11 cm).
Chvíli jsem byl rozměrově nadšen z GSI Halulite, než mi došlo, že je jen na plyn. Na ohni mu odejde rukojeť a hlavně ten eloxovaný oheň si prý s ohněm neporadí. A tahat sebou nádobu na vaření na ohni a na vaření na plynu fakt nechci. Ostatně kdo by neměl rád k lesní snídani ovesnou kaši s jablky a skořicí, decentně přibarvenou a přichucenou včerejším gulášem :D
Óðinn á yðr alla
Odpovědět