Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Fabulous »

Lihové vařiče mám dodnes, ale v případě výpadku vaříme na skvělém kemping vařiči na kartuše.

https://vsenazahrady.cz/cs/varice-pb/va ... 18627.html

Za pár stokorun udělá hromadu práce. A dokonce je k sehnání i varianta na velké láhve. Ovšem v tom případě bych zvolil spíše osvědčené klasické vařiče Meva (a koukám, že tento čínský vařič branduje Meva také :) ).
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

Fabulous: V jiném vlákně se tady konzultovalo předělání klasického šporáku na zemní plyn na P-B. Řeknu to asi takhle: Je to nejčistší a nejméně nákladné řešení. No když bych měl vyměnit jednu desetikilovku, jednou či dvakrát. Asi by to šlo. No s tím jak leze cena P-B nahoru už by mě to při třetí výměně začalo pěkně štvát/lézt do peněz. Pokud ten tuhý líh či kartuše někde nedoluješ, nemyslím si že by to v tvém případě bylo jinak.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Fabulous »

Tohle je samozřejmě nouzovka na pár dní. Jinak mám v záloze poměrně dost 10 kg PB lahví.
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od tajfun »

ten stolni varic na kartuse mam, na camping dobry, mam ho v zaloze a obcas na tom varim z gauce 😂…. resil jsem jak to v pripade nouze napajet jinak, a ty kartuse jdou bud znova plnit prepoustecim ventilem nebo dokonce soudruzi v cine delaj redukci s hadickou na velky bomby 2kg, 10kg (u nizkotlakejch varicu by musel byt asi i omezovac tlaku) a nebo je i redukce na sroubovaci turisticky kartuse…planuju to akorat objednat a otestovat
3C73C72F-1E22-406B-95F7-EE8C331CF151.jpeg
maus
Příspěvky: 13
Registrován: 07.02.2020 17:42
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od maus »

Redukce je dobré a nápadité řešení. Největší problém kartuší je totiž jejich obtížná dostupnost v odlehlejších oblastech, zatímco 2kg bomba se sežene i o víkendu v lecjaké vesnické večerce. Každý z nás to určitě už na výpravě zažil..mám vařič, nemám plyn nebo naopak.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od kuny »

Otázka je ako dlho sa tie veľké bomby budú dať ešte zohnať. U nás sú myslím dvaja hlavný plniči bômb. Probugas vozí myslím z Ruska (tí to za dva týždne asi zavrú) a Flaga je z Rakúska a tí ak sami nebudú mať, tak to k nám nepošlú. Takže gro by mali byť od nás dostupné zdroje, hlavne drevo a potom elektrické variče. A až by vypadla elektrina, alebo sa mi nechce zakurovať, tak by som si to prihrial na plyne. Rozpadlík by si mal uvedomiť že môže naskrečkovať, koľko sa dá, ale každé zásoby sa raz minú a ten plyn si ťažko doma potom vyrobí.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Ulfhednar »

Používám (resp. mám a vyzkoušel jsem) redukci z 2kg na VAR2 vařič (a další závitové), přímo od výrobce VARu:

https://www.var.cz/page/ware.php?id=3

Výhodou je nízká cena a maličké rozměry, takže není problém, aby byla součástí výbavy auta, bug-out-bagu a pod.
Mimochodem před Vánoci stála 79 Kč, teď už o třetinu víc.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

kuny píše: 14.04.2022 7:11 Otázka je ako dlho sa tie veľké bomby budú dať ešte zohnať. U nás sú myslím dvaja hlavný plniči bômb. Probugas vozí myslím z Ruska (tí to za dva týždne asi zavrú) a Flaga je z Rakúska a tí ak sami nebudú mať, tak to k nám nepošlú. Takže gro by mali byť od nás dostupné zdroje, hlavne drevo a potom elektrické variče.
P-B je nejlehčí frakcí ropy a vyrábí se z ropy. Nemá žádnou návaznost na zemní plyn (doufám). Nevidím problém v tom, že by P-B či LPG nebyl dostupný. Těch malinkatých 2kg bomb je všude takové množství, že i kdyby se na ně vrhli všichni co vaří, tak by neměli šanci je všechny vybrat.
Problém je v tom, že v momentě že by se cokoliv stalo s dodávkama zemního plynu, všichni se po nich vrhnou a cena P-B vyletí tak neúměrně vysoko, že už se zas vyplatí otevřít ten zemní plyn. No a v případě že zásoby budou alokované pro provozy či jiné strategicky důležité objekty, můžeš otáčet kohoutkem jak chceš, ani ten Džin ti z hořáku nevyletí. Už teď se neděje vůbec nic a cena pozvolna pomalounku stoupá. Co jsem se tak díval, tak třeba desetikilovku bych byl ochotný (za současné ceny! Nevím jak vysoko to ještě bude stoupat) vyměnit tak 2× či 3× a víc už by to lezlo do peněz tak hodně, že už bych si začal dívat po alternativě. Takže proč s tím nezačat v předstihu? Ten Fabův líh není vůbec špatný nápad. Nouzově samozřejmě jde koupit dřevěné uhlí/brikety (mimochodem, dík za tip) ale platí to stejné: Grilovat venku týden v kuse by sice šlo, ale po týdnu by mě to už fakt pěkně nebavilo.
Nejrozumnější je samozřejmě něco jako šporheľ/pícka (alias šporák na tuhá paliva):
Obrázek
Ale tohle měla naposledy moje babička a od té doby už jsem to nikde neviděl (téměř 100% plynofikace tady u nás). Kdo tá dodnes, ten asi vyhrál a o vaření a nouzové vytápění ho nemusí trápit.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Ulfhednar »

Tohle mám ha chalupě. Super věc, jen se myši furt přikládat. Jediné, co v tom chvíli vydrží jdou uhelné brikety, ale ty teď jsou furt vykoupené. Fantasticky to jede i na šišky.
https://www.kovoplast.cz/sporaky-na-tuh ... ova-kamna/
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

Ulfhednar píše: 14.04.2022 16:52 Jediné, co v tom chvíli vydrží jdou uhelné brikety, ale ty teď jsou furt vykoupené.
Kde? Kuny mi to doporučil, tak jsem pro balík na zkoušku zajel a u nás je toho plná paleta. A ano, jsou fakt perfektní. Škoda že mě s tím otec vypakoval.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Ulfhednar »

Já neuspěl v Obi, ani ve Zdemaru. A ani u Vietnamců :shock:
Óðinn á yðr alla
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od kuny »

Hnedouholné brikety by mohli ešte mať v uhoľných skladoch. Skúste obvolať nejaké Vám najbližšie. Nemávajú ich však balené, ale sypané.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od kuny »

Ďakujem Grunte za nápravu. Nevedel som, že sa PB robí z ropy. U nás má Probugas len nejakú prečerpávacej stanicu. Pôvodom by mal byť ten plyn z Ruska. Tento týždeň som menil na pumpe 11 kg bombu za 26€, čo je už fakt dosť veľa.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od xgordon »

Grunt píše: 14.04.2022 16:42 Ale tohle měla naposledy moje babička a od té doby už jsem to nikde neviděl (téměř 100% plynofikace tady u nás). Kdo tá dodnes, ten asi vyhrál a o vaření a nouzové vytápění ho nemusí trápit.
Ja som si objednal liatinovy, s velkym ohniskom, rura na pecenie aj s rostom bla bla. Vozia mi to zo skladu uz tyzden, lebo vraj nestihaju rozvazat, kolko maju objednavok.

Budem to mat v garazi, v pripade serioznej krizy to vynesiem do kuchyne a napojim na komin. Mam uz dokupene kominove diely, murovaciu maltu, kachliarsky tmel. Zaslepku na plynove potrubie.

Mam aj PB, PB varic, indukcny varic, kotlinu ale to som chystal na blackout v radoch dni. Pri dlhodobom fungovani by to bola pakaren pouzivat. Taktiez skladujem 3,5 tony brikiet. S tym sporakom na drevo, moja stara mama fungovala dlhe roky. Zena na tom tiez vyrastla takze to vie pouzivat.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Fabulous »

Jaký dvouplotýnkový přenosný PB vařič na 10 kg bombu doporučujete?
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Mám Meva Orlík... zatím spokojenost
Kdo je připraven, není překvapen.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od vrabi »

V podstatě cokoliv od Mevy, pozor na 10 kg bombu to musí být nízkotlaký vařič, nízkotlaký jde připojit ke všem typům bomb (2,5,10), vysokotlaký jde jen na 2kg bombu. Výhodou vysokotlakého je vyyší odolnost proti zhasnutí při větru, což je v interiéru jedno. Pokud bys chtěl ohřev třeba na zabijačce, v gastru, nebo na dětském táboře dělají i "průmyslovou" litinovou řadu. Ten Orlík je taková osvědčená retro klasika, dělají i modernizovaný vzhled, tuším že se jmenuje Rio, ale v reálu mne u něj odradilo použití plastových dílů (bočnice, panty).
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Stenny »

Dneska jsem zjistil, že někteří výrobci tuhého lihu se chlubí tím, že ten jejich líh při hoření nepáchne. Máte někdo zkušenost, jestli je to od různých výrobců skutečně čichově rozdíl? Připadá mi, že je to všechno jeden urotropin, takže by mělo smrdět podobně, ale co když je to nějakou příměsí...
Sám jsem na tuhém lihu naposledy vařil před tolika lety, že možná ani víc než jeden výrobce nebyl, tak nevím :) .
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

Fabulous píše: 26.04.2022 23:51 Jaký dvouplotýnkový přenosný PB vařič na 10 kg bombu doporučujete?
Na to už bude potřeba nějaký průmyslový vařič, ne? Já ani nevím, že by na 10kg flašku šli vařiče připojit. Ale jestli nechceš kupovat nějaký průmyslový plamenomet, tak ti dám takový menší tip: Sežeň 2kg flašku, odměř váhu, spotřebuj a propoj s 10kg vhodným šroubením a hadicí. 2kg láhev snadno naplníš a můžeš mít všechny její výhody (hořáky + přenosnost) aniž bys musel furt 2kg flašky měnit.
Stenny píše: 27.04.2022 16:32 Dneska jsem zjistil, že někteří výrobci tuhého lihu se chlubí tím, že ten jejich líh při hoření nepáchne. Máte někdo zkušenost, jestli je to od různých výrobců skutečně čichově rozdíl?
Urotropin trošku páchne. Je vůbec určený na indoor cookng? No tak či tak, řešení je snadné (akorát ne úplně pevné): Lih (ethanol) o co nejvyšší čistotě. Třeba biolíh do kamen. Mám pocit že se dokonce prodávají nějak ovoněné.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od PeFi »

vrabi píše: 27.04.2022 6:48 Pokud bys chtěl ohřev třeba na zabijačce, v gastru, nebo na dětském táboře dělají i "průmyslovou" litinovou řadu.
U litinových vařičů bacha na rychle postupující korozi, některé jsou z hodně levné litiny a pokud se k vařiči zachováte jako k outdoorovému vybavení, tak stačí aby padla rosa a druhý den ráno zjistíte, že koroze je rychlá jako blesk.
Odpovědět