Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od colek »

Litina praská,mě prasklo litinový zrcadlo v krbu,po 4 zimách.Poté,co jsem zjistil cenu náhradního dílu,nechal jsem si vypálit desku z žárupevné nerezi,ta by to měla přežít lépe.Šamot v případě potřeby vyměníš.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

Já do baráku pořídil kotel na dřevo Attack SLX Profi a do obybváku ještě pro sichr Jotulky.
Na kotel se teď budu snažit o kotlíkovou dotaci, tak doufám, že z tý EU něco vydojím, než to celý zkrachuje(Myslím celá EU, ne jen projekt).
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od DeadMan »

My máme doma jako zálohu tyhle krbovky a po pár letech musím říct, že jsem s nimi naprosto spokojen.

http://www.krbova-kamna-thorma.cz/profi ... od-150-mm/

Topíme v tom jen párkrát do roka, ale ta účinnost, výhřevnost a rychlost s jakou se roztopí je opravdu vynikající (poměr cena/výkon :yes ).

Proto jsme se s bráchou rozhodli, že letos dáme rodičům na vánoce tyhle.

http://www.krbova-kamna-thorma.cz/profi ... od-120-mm/

Na chatě je několik starých kamen (různě po chatě celkem tři - Petry a ještě nějaké další), ale už pomalu začínají dosluhovat a vytopit s nimi celou chatu začíná trvat čím dál tím déle (i s čerstvě vyčištěným komínem atd.) a díly na to už nejsou a asi by se to ani neoplatilo nějak opravovat (jedny někdo dokonce přetopil a celé se to nějak vevnitř zdeformovalo a od té doby palivo jen shoří a teplo "uteče" komínem).

Pevně věřím, že ani tyhle kamna nezklamou a svou práci odvedou na výbornou ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

Když jsem před časem řešil kamna do obyváku, tchán mi přivezl starší krbovky s výměníkem. Ležej na dvorku přikryté plachtou nevyužity. Kdyby je někdo chtěl, tak je asi klidně daruji za odvoz, ať se mi to tu neválí. Myslím, že mají celkem asi 12kW, ale už nevím kolik je poměr krb/výměník.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Poradí mi někdo prosím kvalitní krbová kamna za rozumnou cenu s teplovodním výměníkem a vytápěcí schopností min. 300 m3? Je něco takového na trhu nebo je vhodnější takto velké prostory vytápět pomocí krbové vložky s teplovodním výměníkem? Díky
Kdo je připraven, není překvapen.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

a co třeba tohle, https://www.nejlevnejsi-kamna.cz/krbova ... ity-wdw15/
nebo radeji silnejsi, https://www.nejlevnejsi-kamna.cz/krbova ... ity-s3w17/
mam kuchynskej sporak od Prity a jsem fakt spokojenej, na rozdil od jinych je totiž naprosto funkcni, platy litina, poradnej svarenec ze silného plechu a ne konzervovy plech a rádoby smalt.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Já jsem právě na ty Prity kamna četla ne moc pozitivní recenze :( Jak dlouho ten sporák máš prosím? Ceny jsou hodně zajímavé a navíc to je asi jediná značka, která dělá kamna s takovou vytápěcí schopností. Všechno ostatní je tak kolem 200-220 m3 max.
Kdo je připraven, není překvapen.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

kratce a pouzivam ho cca mesic. nicmene jsem ho docela prolezl, nevim ceho se tyka kritika. Delame ruzne tepelne agregáty a podle me je v pohode. je to proste svarenec a litina a samot.
mam ho celkem brutalne predimenzovanej a z několika duvodu. A ) když potrebuju tak je velky vykon k dispozici. velka tepelna setrvacnost, protože to je tezky, a velka dira do topeniste takze tam nalozim poradny polena a hori dlouho z nizkym vykonem. Mam tohle https://www.nejlevnejsi-kamna.cz/sporak ... prity-2pm/
plus dole dvířka
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Koniáš »

Kamna, kachláky a krby jsou fajn.
Ale na krby a kamna s tepelným výměníkem na vodu bych byl opatrný.

Je třeba přemýšlet o dvou rizikových situacích
1 - je krásný (jarní,letní,podzimní) večer. Dopíjíš si před krbem se svou láskou první láhev vína a je okolo nějak teplo.
Najednou zjišťuješ, že i když je venku krásně teplo, tak radiátory jsou teplé a začínají být horké.
To proto, že vodní výměník aby v něm nezačalo vařit musí teplo někam odvézt. Tak ho odvádí do akumulační nádoby a posléze do radiátorů. A to činí dokud bude v krbu plát oheň.
2 - Je zima zatopíš v krbu a naložíš na celou noc- Oheň krásně hoří. Ještě než jdeš spát tak vypadne elektrika. Víš, že pokud do 10 min nenaskočí tak máš zničený výměník. (Protože má velkou plochu předávání tepla, tak musí mít odvod horké vody, jinak v něm začne vařit voda a posléze buď praskne, nebo se teplem zdeformuje a je nanic)
Tak vodou hasíš dřevo v krbu protože nevíš kdy nahodí proud.
Pokud se to stane, když už spíš, nebo jsi třeba na zahradě, tak máš problém. Až výměník praskne, tak voda z něj tekoucí ti nejprve uhasí oheň a následně vyplaví celou místnost, kde krb nebo kamna jsou. V topném systému je totiž tlak min 1,2 Baru a to je dost vody. Pokud máš automatické dopouštění systému, tak vyplavíš celý barák i se sklepem.

Je třeba mít zajištěno zálohování regulace a čerpadla proti výpadku proudu, nebo instalovat teplovzdušný výměník.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Atraidis »

Potvrzuji slova Koniáše vodní výměníky za kamna jsou dost náročné na údržbu a obtížné na provoz. Doporučoval bych spíš verzi kde krb nebo kamna ohřívají vzduch je to podstatně méně problémové a pro rodinný dům podstatně vhodnější.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od krvfx »

Proto by každý rozumný člověk měl mít na čerpadlo a ovládací jednotku UPS, která vydrží minimálně 12 hodin bez elektrické sítě:)
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Děkuji za podněty k zamyšlení, ono každé vytápění má své plusy a mínusy. Teplovzdušné rozvody dělat nechceme (šíření hluku, prachu...). Uvažujeme o tom teplovodním výměníku (napojit na stávající radiátory + elektrokotel), případně jen kamna/krbová vložka jako zdroj sálavého tepla, ale obávám se, že velký starý dům jen kamny bez rozvodů do jednotlivých pokojů nevytopíme, a elektřina je tak drahá, že chceme její spotřebu co nejvíc minimalizovat a topit většinou dřevem, kterého máme až až.
Kdo je připraven, není překvapen.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od honzasl »

Je třeba mít zajištěno zálohování regulace a čerpadla proti výpadku proudu, nebo instalovat teplovzdušný výměník.
A nebo dodržet návod výrobce a instalovat dochlazovací smyčku, která při přetopení kotle/krbu vychladí vodou z vodovodu přetopený systém. Levné, spolehlivé, v provozu bez nákladů.
Jo - když nemám vodu z vodovodu, pak je čas na UPS. Do té doby ne.

Záloha na 12h provozu topení je (s vychlazovací smyčkou) úplná zbytečnost - v normálním domě. Za 12 hodin netopení rozhodně nikdo nezmrzne, v dobře izolovaném baráku si možná ani nevzpomene, že netopí topení.

Záloha na to, když týden nepůjde proud/plyn - to už smysl má.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Atraidis »

No jestli je zateplený a má nová okna tak toho tepla stačí trochu. U nás na chatě máme kamna ve zdi který vytopí dva pokoje bez problémů a ještě se od komínu pokud není extra zima ohřeje jedna místnost nahoře. Vodnímu výměníku se vyhni je s tím opravdu spousta problémů. Obrovská expanzní nádoba čerpadlo obrovský zásobník na teplou vodu. Kdyžtak se podívej na TZB-info.cz tam chodí dost odborníků a dobře ti poradí.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

Výpadek elektriky u krbu s výměníkem lze též řešit instalací samotížného okruhu . Doma mám topení udělané na samotíž a funguje mi i když mám kotel v přízemí (sklep pod barákem nemám). Nemusím řešit nějaké dochlazovací smyčky, UPSky a bůhvíco dalšího.
S pozdravem M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od TomSmith »

Samotíž je fajn, jen dnes už to firmy moc neumí ;) s těma měďotrubkama se jim do dělá rychlejc.
Jinak dochlazovací smyčka je pro nové instalace už několik roků předepsána, bez ní by to ani neměli "zkolaudovat".
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

takze muzu podat blizssi info ke sporaku PRITY po cca 6 mesicich uzivani.
takze sel bych do nich zas, vse funguje jak ma k naproste spokojenosti.
2 x jsem je cistil vysavacem, sporak lze velice vyčistit a vnitrni protory jsou snadno pristupne.
Vykonove jsem to silne predimenzoval a bylo to dobře. Protože muzu mistnost velice rychle vytopit a potom, protože to ma velkou diru na prikladani nahazet velke kusy dreva a hori dlouho bez prikladani. Takze jsem naprosto spokojen.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Rafael »

Není to jen o klasickém Brutaru, viz obr.
Myslím, že se vyrábějí už i podobné. Ale mi dlouhá léta dělal dobré služby ten klasický, zděděný. A náhradní kotlina se myslím dá koupit ještě i dnes.
Brutar-kotel-70l.jpg
Brutar-kotel-70l.jpg (24.38 KiB) Zobrazeno 12432 x
Je lehký, rozebíratelný, lehce přenosný, dá se v něm topit skoro vším, díky ohřívané ploše je velmi ekonomický, jeho objem je taky dostačující, a tak...
*
-ohřev vody
-zavařování
-zabijačky
-vaření polévek, vývarů, gulášů pro větší počet lidí
-vyvařování prádla - dezinfekce
-pasterace moštů a sirupů - po zahřátí lze přímo kohoutem plnit do láhví
-díky tomu kohoutu jsem v tom pohodlně připravoval likérnický cukerný sirup
-cukerné krmivo pro včely
-vařil medové roztoky k přípravě medovin za tepla
-a vůbec ke všemu kde jsem potřeboval větší množství levně připravené vařicí vody
-spodní část, to topeniště, se dá použít jako bezpečný gril nebo ohniště
-apod.
*
Jako nevýhody vidím jen smaltovanou kotlinu, nerez by byl na věčné časy, a pak i malou světlost vypouštěcího kohoutu.
Ale jinak samé plusy, nic lepšího vymyslet a postavit nejde.
(Kdyby byl sklápěcí jako klasické zemědělské pařáky nemohl by mít ten vypouštěcí kohout. A ten je při některých použitích opravdu perfektní a použití velmi usnadňující.
*
Přijde mi, že taková věc je pro PA dobu a soběstačnost velmi důležitá až nepostradatelná.
Edit. a nahoře je ještě otvor do kterého přesně pasuje klasický zavařovací teploměr..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
pyronovotny
Příspěvky: 22
Registrován: 17.07.2014 21:43

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od pyronovotny »

Tak jsem nakonec tu litinu zavrhl a vypadá to na tyhle https://www.haassohn-rukov.cz/cz/produk ... 00000.html Pochopitelně bez vyměníku
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Lyster »

Kamnáři budou muset stavět ekologičtěji. Nařizují to evropské normy
https://www.novinky.cz/diskuse?id=51675 ... tionId=986
Odpovědět