Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od DeadMan »

You cannot kill me as I am already dead!
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od scorpio »

mart0 píše: 25.02.2022 11:27 V rámci přípravy na příští zimu jsem přemluvil příbuzné na zakoupení kamen, komín v domě mají. Potřeboval bych ale poradit nějaké vzhledově rozumné krbovky, které mají použitelnou horní plotnu na vaření. Díky
Jaké máš další požadavky? Přisávání vzduchu zvenku (mají rozumne utesneny dum/místnost s kamny)? Moznost pripojeni teplovodniho vymeniku do otopne soustavy?
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mart0 »

Google jsem samozřejmě použil, ale výběr mi přišel mizerný. Požadavkem jsou krbovky s rozumným vzhledem, protože budou v obýváku, možnost vaření na horní plotně (záloha i pro vaření), výkon cca 7kw (v horším případě i nižší), bez výměníku, bez přisávání vzduchu z venku, rozumná kvalita.

Ta Thorma Colmar umožňuje i vaření?
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od DeadMan »

Není tam sice litinová plotýnka, ale něco málo uvařit se na tom dá (vlezou se tam dva normální hrnce), proto jsem chtěl minimálně plochou horní část ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Vyktor
Příspěvky: 8
Registrován: 22.04.2020 11:55

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Vyktor »

mart0:
Řešil jsem před nedávnem, takže přispěju tipem a osobní zkušeností. Kupoval jsem kamna s plotnou na chatu, vybrán nakonec model Haas&Sohn UKA s výkonem max 6 kW. Ve výběru byla také kamna výrobce Euroteplo, typ Mijava Baby plotna (https://www.zbozi.cz/vyrobek/euroteplo- ... by-plotna/), která se už možná nevyrábí. Výrobce ti možná řekne, zda by se ještě dala dodat, na zavolání byli dost ochotní.
Teď ta zkušenost: i když mají kamna plotnu, nejsou na vaření vhodná, max na ohřívání. U kuchyňského sporáku na dřevo je totiž malé topeniště, takže se plotna přímo ohřívá plamenem. U kamen je topeniště velké, aby se tam vešly větší kusy dřeva, a žár na plotnu není dost velký. Na ohřátí vody, konzervy apod. v pohodě, na uvaření oběda ne.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mart0 »

Hmm, moc díky za zkušenost. Já mám doma jako záložní právě sporák na dřevo, ale mám jej v technické místnosti, takže neřeším vzhled. Funguje to i na vaření, ale zase to má nevýhodu, že si pohodlně nevytopím hlavní místnost, výměník nemám. Sporák se zase nehodí do obýváku, takže jsem doufal, že najdu něco, na čem by to šlo.
Na ten Haas&Sohn Uka jsem se už díval a patří mezi předvýběr. Dá se na tom alespoň přivést voda do varu?
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Já si chci tento rok pořídit Jotulky s plotnou
Kdo je připraven, není překvapen.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Wdog »

mart0:
dej si ho vyhledávače "norská litinová kamna" a podívej se na základní provedení zn. Jotul a nebo Dovre, jsou to litinové malé krabice s plotýnkou nahoře. Výhoda je, že jsou lehké a skladné. Když je nepotřebuješ, tak je uklidíš. Ale nové stojí okolo 25 tis. Takový levnější klon jsou kamna Trenk z Bauhausu za 10 tis, podobné konstrukce.
Ještě levnější jsou kamna typu Thorma Bozen, takové upgradované petry, kde jde plamen přes horní plotýnku do komína, výhodné, pokud máš ve sklepě zásobu černého uhlí.
Jsou i obchodníci, kteří dováží ze Skandinávie použitá litinová kamna různých značek, a tady je prodávají, ty malé typy za cenu do 10 tis.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Pez »

U těch Jotulek pozor ta horní plotýnka je vlastně zakrytí kouřovodu při využití zadního otvoru.
Není to úplně na vaření, jako na ohřátí ano.
Edit: Jinak kamna jsou to super a za tu cenu jistě stojí.
Vyktor
Příspěvky: 8
Registrován: 22.04.2020 11:55

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Vyktor »

mart0 píše: 25.02.2022 15:48 Na ten Haas&Sohn Uka jsem se už díval a patří mezi předvýběr. Dá se na tom alespoň přivést voda do varu?
Nějaké menší množství asi ano - tak max. litr, ale musel bys hodně topit. My v chatě 4x5 metrů topíme přiměřeně, aby tam bylo 24 stupňů. Na kamnech je celou dobu pětilitrový hrnec s vodou na nádobí apod. Ještě se nestalo, že by se začala vařit. Horká je, ale nevaří. Teplo těch kamen jde prostě spíš okolo do vzduchu než do plotny. Možná když tím budeš vytápět hodně velký prostor a hodně fajrovat.
Kdybys kamna Uka kupoval, zajdi se na ně podívat někam do obchodu. Pozor, obrázky výrobce klamou, na fotce vypadají větší než jsou ve skutečnosti. Jsou to dost malá kamínka.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mart0 »

Vyktore díky moc. Zkusím raději najít něco jiného přímo s plotýnkou.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od PeFi »

5 litrový hrnec už je docela dost a má velkou plochu, kteru se ochlazuje.

Pokud máš plynovou varnou desku, zkus si najít parametry (výkon) jednotlivých hořáků a získáš představu jaký výkon je zhruba potřeba pro ohřívání hrnce plného vody.

Klasická varná deska na zemní plyn s čtyřmi hořáky (1x malý, 2x střední, 1x velký) :
Malý hořák, když jede naplno, mívá kolem 1 kW.
Střední mívají něco pod 2 kW
Velký hořák mívá kolem 2,7 - 3 kW (když je uveden jako "wok", tak má 3 až 4,5 kW).

Pětilitrový hrnec bych určitě měl na velkém 3 kW hořáku, ten by byl puštěný celou dobu naplno a i tak by to trvalo hodně dlouho, než by to začalo vřít.
Takže je jasné, že kamínka určená na topení s neizolovanými stěnami s celkovým výkonem 2 - 6 kW nemají příliš šanci, byť podstatná část tepla bude unikat vrchní deskou.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

mrkni na kamna od La Nordica, má je známej a jsou super..a navíc jsou fakt hezky,akorát cena.
Dělají i sporáky na dřevo
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mart0 »

Diky za tip. La Nordica jsem neznal a zatim na prvni pohled to vypada jako presne to co hledam.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hdm »

La nordica máme objednané už měsíc a dodání vypadá nejdříve konec března. Těžce nedostatkove zboží, přestože se některé eshopy tváří, že je mají skladem. ( alespoň náš typ teda)
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Redneck »

Druhou sezónu mám Jotul f602, a jsou perfektní. Kupoval jsem je za 13 000 Kč, tak mě celkem šokovala dnešní cena. V kuchyni je sporák s troubou KVS Moravia 9100, přes zimu se vaří a peče jen na tomhle sporáku.

https://www.zbozi.cz/hledej/?q=jotul%20 ... .seznam.cz

https://www.zbozi.cz/hledej/?q=KVS%20MO ... VSP%209100
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mart0 »

Tak výběr:

Jotul F602
https://www.jotul.cz/vyrobky/kamna/jotul-f-602-eco
Nejnižší výkon.

La Nordica Tea
https://www.lanordica-kamna.cz/produkty/tea

La Nordica Gemma Elegance bílá
https://www.lanordica-kamna.cz/produkty/gemma-elegance
Tady mi vadí, že je jen na 25cm polena.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Wdog »

Redneck píše: 27.02.2022 16:08 Druhou sezónu mám Jotul f602, a jsou perfektní. Kupoval jsem je za 13 000 Kč, tak mě celkem šokovala dnešní cena.
....
Ta cena jotulů 602 je nyní dvonásobná asi proto, že do názvu přidali slovo "eco". Být eko prostě není zadarmo.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Redneck »

Koukal jsem na ty výkony, asi ho i v rámci eko snížili.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Wdog »

No je to podobně jako s auty, "eko" výrobek je horší a dražší.
Odpovědět