Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

zedik píše: 30.03.2022 15:29
drigon píše: 30.03.2022 15:08 Pokud máš dva komíny by byla možnost do druhého komínu připojit nový kotel a starý prohlásit za nepoužívaný. Nechat si ho takříkajíc na nejhorší časy.
A nebo v případě jednoho komína, pokud se to vejde mít oba kotle vedle sebe (připojené do otopného systému přes ventily) a ze starého mít sundané kouřové trubky. Ty pak lze v případě nutnosti nasadit do komína místo trubek od nového.
Pochybuji, že za blackoutu a tak podobně někdo poleze do baráku na kontrolu, neboť bude mít svých starostí dost.
.


Tohle cesta je, i teď mám ještě krb, se starým kotlem do jednoho komína. Bohužel pro novej kotel už je potřeba vložka a dvě vložky do komína nenacpu. A druhej komín není.
Starej kotel je potřeba v rámci dotace ekologicky zlikvidovat a dodat potvrzení
Myslel jsem to tak, že do komína s vložkou bude připojený nový kotel a starý, který bych nějak zamaskoval do komína připojen nebude. Jeho trubky do komína budu mít schované bokem.
Pokud bude nutnost, komínové trubky od nového kotle sundám a místo nich do komína připojím kotel starý.
Jen bude pak třeba přepnout ventily.

Potvrzení? Buď nechat dotaci dotací, nebo to zkusit nějak jinak.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Zajímavá alternativa na venkovní vaření KVS KVIDO 9109 multifunkční kamna s plotnou, roštem nebo s možností napojení na udírnu.
Článek: https://www.bydleni.cz/clanek/Venkovni- ... 8211-Kvido
150574-1.jpg
150574-1.jpg (33 KiB) Zobrazeno 5594 x
150574-2.jpg
150574-2.jpg (43.69 KiB) Zobrazeno 5594 x
150574-3.jpg
150574-3.jpg (72.04 KiB) Zobrazeno 5594 x
Kdo je připraven, není překvapen.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mart0 »

Nemáte zkušenost s dlouhodobým skladováním dřeva bez zastřešení? Je mi jasné, že bez zakrytí není dřevo zejména při sněhu okamžitě k použití, ale jde mi o to jak reálně mu takové skladování vadí a kolik let lze různé druhy dřeva skladovat na dešti/sněhu. Mám už pár let kolem plotu vyskládané smrkové dřevo, asi 2 roky i dřevo z poraženého ořešáku a teď se pod stříšku nevejde i část nově navezeného bukového a pořezané vrby. Dřevem zatopím výjimečně a držím to jen jako zálohu a střechu tomu dělat nechci, tak mne zajímá jak dlouho různé druhy vydrží. To smrkové i ořech asi dlouho. Vím, že bříza se skladovat moc nedá.

I když možná se ptám zbytečně, protože letošní zimu bude vše jinak.
Naposledy upravil(a) mart0 dne 08.04.2022 19:51, celkem upraveno 1 x.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

Stačí na dřevo dát prkna/desky a na ně plachtu. Samozřejmě zatížit.
Koukej tak, aby jsi viděl.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od cipis »

To je takový problém na to dát kus plechu nebo prostě to, co doma najdeš? Staré lino, starý onduline, cokoliv prostě.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mart0 »

Dřevo vyskládané jen tak vypadá rozhodně lépe než dřevo s plachtou či starým linem. Pokud bych tím musel běžně topit, tak bych to zakryl, aby to bylo suché, teď řeším i jak to vypadá a zase pořádný dřevník třeba 40 metrů kolem plotu se mi nechce platit.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hdm »

Naštípané, nezakryté dřevo bude již hned po první zimě prorostlé dřevokaznými houbami a v řádu jednotek let začne střídavě práchnivět a hnít (podle úrovně vlhkosti - slunečné počasí, silné větry, deště, sníh atp.). Kulatina na tom je lépe, protože jí ještě chrání kůra.
Po několika letech, i kdyby to bylo nějak suché, bude to velice lehké dřevo a hořet bude jako papír, tj rychle a nic moc výhřevnost. Určitě znáte v lese kmeny, které se drolí v ruce, stačí trochu zmáčknout.
Když budeš topit mokrým dřevem, bude se silně zanášet komín.
Samozřejmě záleží jaké to dřevo je (z jakého stromu). Třeba buk je tvrdý, ale když se nechá na povětrnostních vlivech velice rychle degraduje. Naopak takový modřín vlhku odolává nejlépe (z našich dřevin). Břízu je třeba "otevřít" (rozštípnout) jinak velice rychle hnije a v podstatě z ní nic není. Atd.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mart0 »

Je mi jasné, že to nevydrží na věky, ale v lese to dřevo většinou leží na zemi, takže je ten proces mnohem rychlejší. Tady je na zemi jen spodní vrstva. Ten smrk je naštípaný a přesto je zatím asi po 3 letech v pohodě včetně spodní vrstvy, čekám, že pryskyřice ochrání déle. Ořešák je nenaštípaný a po 2 letech také bez zřejmé degradace (vyjma kůry). Nechci topit mokrým, na to mám trochu schovanou pod střechou a kdyby to vypadalo na větší spotřebu, tak právě přikryju i zbytek. To dřevo mám jako zálohu, využil jsem to jako estetický prvek u plotu a rád bych věděl jak je na tom který druh a že třeba smrk vydrží takto 12? a buk 5? let. Podle toho upřednostním druhy, které tam případně doplním/nechám.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

Na vrch hrázu dát prkna a až na ně plachtu/lino/ cokoliv jiného. Prkna udělají ventilační mezeru, která omezí zapaření polínek od kondenzované vlhkosti.
Koukej tak, aby jsi viděl.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od xgordon »

Ray píše: 30.03.2022 15:13 Nad čím dumám je to, zdali se posrat a honem ještě rychle koupit i když to zatím nepotřebuju, nebo to risknout a počkat do konce sezóny s tím, že to pak možná spadne :?: :?
Ja som 2 mesiace dozadu rychlo zhanal drevo, brikety na dalsiu zimu. Zohnal som este za stare ceny. Usetril som cca 800€ pri rovnakom objeme a cenach 03/2022. Vcera som prebehol ceny brikiet, dreva a odkedy vyhlasili v EU stop plyn, tak ceny posli hore a moja uspora narastla na 1100€.

Zhanam teraz este nejaky rozumny sporak na drevo ako mala moja baba v kuchyni, pretoze myslim, ze to najde uplatnenie dalsie roky. Snazim sa najst aj nieco s rozumnym dizajnom a cenou nech mi to zena velmi neohundre :chuckle aj ked pindat bude urcite. Musim ale jednat rychlo, sledujem, ze to mizne ako teple rozky. Tak ako indukcne varice, spacaky a ine veci.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od step »

Bukové brikety u nás poskočily za týden z 5 Kč na 6 Kč/kg.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Ray »

xgordon píše: 09.04.2022 8:10 Zhanam teraz este nejaky rozumny sporak na drevo ....
Jj, taky se po něčem dívám. Chci koupit něco kolem 80kg, abych to mohl eventuálně vytáhnout do patra a napojit místo krbových kamen, kdyby nastal blackout. Napadlo mě třeba tohle:

https://www.zahradajezek.cz/sporaky-na- ... 1p34-leva/
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Rafael »

mart0 píše: 08.04.2022 19:45 Nemáte zkušenost s dlouhodobým skladováním dřeva bez zastřešení? Je mi jasné, že bez zakrytí není dřevo zejména při sněhu okamžitě k použití, ale jde mi o to jak reálně mu takové skladování vadí a kolik let lze různé druhy dřeva skladovat na dešti/sněhu. Mám už pár let kolem plotu vyskládané smrkové dřevo, asi 2 roky i dřevo z poraženého ....
Tohle rozhodně nedělej protože jednak spláčeš nad výsledkem a pak budeš mít problém jak se té prachniviny a zhnilotiny zbavit. Věř, že mám s tím velmi bohaté zkušenosti. A nedobré. Se smrkem zvlášť.
IMG_20220410_174138_20220410181555683.jpg
IMG_20220410_174154_20220410181444535.jpg
Ale je to marné, marné, marné.Tohle zůstalo z velké hromady kvalitního smrkového řeziva po pár létech.

I když to byl barter za hubičku, mrzí mě ta prasečina co jsem spáchal.
A navíc to nebylo poprvé.
*
(Ale jistý fyzické indispozice apod....).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Permonik »

Já tedy (u tvrdého dřeva) dělám, že první "rok" (od pokácení/naporcování do konce topné sezony) mám dřevo venku bez jakéhokoliv přístřešku, jen nesmí být položeno vysloveně na zemi. Po konci sezóny pak jde do dřevníku pod střechu. Žádného problému s houbami či degradací dřeva jsem si nevšiml.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Rafael »

Pokud by byly jednotlivé klády přelozeny nějakými latěmi a jednalo se o tvrdé dřevo, tak jo.
Ale i tak to není dobrý nápad k delšímu uskladnění.

Třeba takový buk, možná etalon tvrdého a výhřevného dřeva velmi rychle v nevhodných podmínkách podlehne zkáze a rozpadu. Jako smrk apod.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
kennyjirkoff
Příspěvky: 54
Registrován: 25.07.2014 12:24
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní čechy

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od kennyjirkoff »

Dřevo skladuju na tři nebo čtyři roky dopředu ... Vyskládané ve spalkach 50cm do výšky cca 2m ... Navrchu kartony (aby zbytky větví apod. Netrhali plachtu) do mírného spadu a zakryto obycejnou plachtu - pořádně vypnutou a pritlucenou hrebikama skrz oka (ať může dešťovka odtéct)... S hnilobou apod žádnej problém. U zaplachtovany části dřeva ale taky ne ... Ono zas tolika neprší u nás ...
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na něj dívají, aniž by něco udělali (Albert Einstein)
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od vrbodol »

Dělám to taky tak. Dřevo pálim tak po 3-4 letech vyrovnaný podýl baráku jen přikrytej vršek a hlavně nedávat na zem. To je horší než nepřikrytý a hlavně nenechávat moc zbytků ve sklepě to mi během roku chytne plíseň.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Grunt »

Rafael: Naprosto nádherná ilustrace. Tvrdé dřevo tak dopadne. Po pár letech se do toho pustí houby, živočichové si z hromádky udělají domeček, všelijaké dřevokazné organismy se pustí do práce a když z toho zbude polovina, tak je to pech. Z měkkého (smrk, borovice, nevímco) musí nadělat (zvláště z nezakrytého) po roce papír. Můj otec je ovšem fiškus. Přivařil si na hydraulickou štípačku trubku a udělal si z ní lis na dřevěné brikety. Co jde pořezat, pořeže, co se rozpadá na troud, zkombinuje s pilinama a jednoduše z toho vylisuje dřevěné brikety, ty nabydou na hustotě a jde to úplně v pohodě pálit. Když se zkombinuje dobré plnivo, tak i takovou hromádku troudu jde v pohodě ekologicky zlikvidovat a ještě zahřeje. Akorát je na to potřeba levná energie (solár) a spousta volného času a vůle. Třeba to dělá někdo i jako službu. Nevím.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od vrbodol »

Co k tomu přidává aby mu to drželo pohromadě? Nebo to drží jen tim tlakem?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Grunt »

Nic. Takové ty papírové (či lepenkové) roury co se na ně motají látky nařeže na rozměr a trubka má přesně ten rozměr, takže váleček dolehne na stěnu. Popravdě to ani nemá nějaký extra tlak, ale vevnitř to drží tlakem šťípačk pohromadě. Kuny mi tu doporučil brikety, tak jsem zrovna vzal průmyslově dělané brikety z tvrdého dřeva a ty mi přišli mnohem lepší než ty jeho slavné válečky, ale ono to taky bude tím že on nad směsí nějak nebádal. Když by se ten piliny s prachem a troudem smíchali s něčím tvrdým a třeba ještě nějakým pojidlem, tak věřím že by takhle šli vymyslet brikety jakž takž. Je s tím prostě akorát hodně práce.
Odpovědět