Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mercedes777
Příspěvky: 73
Registrován: 01.01.2014 22:32
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od mercedes777 »

dracekvo píše:Pokud má uživatel mercedes777 dost peněz na 3f centrálu která nespadá do kategorie hraček a je smířenej s tím, že jí nejspíš reálně využije tak maximálně nějdou do roka na pár hodin, tak proč né, že, taková investice se vyplatí :)
Ma............
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5372
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

Je to vlákno o elektrocentrálach, tak nevím jestli to moje psaní tady patří....
Když tak se omlouvám za OT.
*
Ale přijde, vidím to tak, že takové věci si pořizují lidé kteří si nechtějí za žádnou cenu snížit svůj životní standard.
Ale to se jim vyplatí jen v době nějakého krátkodobého výpadku elektřiny.
V době hodin, dnů max. týdnů.
Při nějakém větším kolapsu a nemusí to být ani PA doba, první co dojde budou asi pohonné hmoty a plyn.
A první nad čem bych v té situaci uvažoval by bylo abych si je ušetřil na důležitější věci než z nich vyrábět elektřinu na chlazení, mražení, topení, ohřev vody, vaření a podobné věci bez kterých se lze obejít.
(Klasické sporáky, kachláky s velkými plotnami, velkými troubami v kterých se dá třeba i upéct chléb, dá se na nich vařit topit jimi, sterilizovat jídla, sušit apod.).
Když to hodně přeženu, tak bych si raději benzín šetřil do zapalovače a naftu do traktorku než abych jimi plýtval pro výrobu el. energie pro účely v kterých je nahraditelná.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od ecart »

Vše souvisí s tím, na co se člověk chce připravit. Já to mám třeba tak, že si nedělám iluze, že bych v případě jaderné války nebo organizovaného nájezdu afrických doktorů a inženýrů, přežil déle než týden. Pokud se něco takovýho stane, tak určitě pojdu jako první. Na takovou situaci se prostě nikdy nedokážu náležitě a kvalitně připravit, neboť to zvládnou opravdu jen ti nejlepší borci....a to já nejsem ani náhodou.

Celkem běžné jsou však vichřice, lesní požáry, sněhové kalamity. A to je situace, na kterou připraven být chci. Takže na střeše mám nějaký solární panely, v suterénu agregát, baterky, a v baráku dva krby. Takže když kvůli vichřici měsíc nepůjde elektrika, u mě bude vonět pečená kachnička, pojede MTV i horká vířivka. Popravdě, už se nemůžu dočkat :rofl

Takže ano Rafaeli, je to o pohodlí ;)
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od sauerkraut »

Rafael: mas i nemas pravdu.

Pri beznem 5-10h vypadku mi nerozmrznou mrazaky s masem a zeleninou z leta. To by byla docela skoda. Pri vetsim pruseru je udrzim v provozu, dokud to nesnim a nebudu s tim muset spechat a plytvat jidlem v okamziku, kdy bych s nim mel setrit. 3kWh/den. 3 hodiny behu malinke 1kW centraly, pokud vubec nesviti slunce.

Pri beznem vypadku mi pojedou pocitace, protoze jsem blbej a nic si nepamatuju a vsechno mam v pocitaci. Pri vetsim pruseru stihnu dulezite veci pro dany typ prusery vytisknout. EMP je podle me nepravdepodobne, ale po EMP zase budu potrebovat spis zakladni znalosti a ty mam bud v hlave, nebo na papire. 2kWh/den.

Pri jakemkoliv vypadku svitim a nabiju baterky v zarizenich typu GPS. To je naprosto neocenitelne. Solar to utahne i v prosinci.

Kdyz zapalim kamna, tak v nich hori. Do nadrze to jde samotizi a pokud by nekolik dni nesel proud a muzelo by se to resit, tak bych bud nakrmil cerpadlo z baterek, ochladil nadrz, nebo vypustil vodu z vymeniku. Zadne vyhazovani polen z kamen, protoze vypadl proud. Bez elektriny mi funguje vsechno krome mrazaku, lednicky, pocitacu a svetel (nejake svicky bych asi nasel, ale vali se mi tu nekolik LED svitilen ze starech baterek z notebooku, takze zadny spech, den, nebo dva to pocka.

Mit nefunkcni barak pri vypadku proudu mi prijde hloupe. Nemit centralu a nechat shnit mrazaky mi prijde take hloupe.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5372
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

Nevím jak kdo má velké mražáky a co vše v nich.
Ale při déle trvajícím výpadku el. bych vůbec neuvažoval o jejích udržování v chodu.
Vše by jsme neměli problém zpracovat a sterilizovat. Třeba i ve formě hotových jídel.
Zásoby sklenic, víček, kotle, hrnců, znalost technologií atd.
Jen ledu, zmrzlin a nanuků by jsme se museli vzdát.
Ale bez toho se dá žít....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od ecart »

Neviděl bych to tak černo-bíle.
Někdo má třeba kozí, ovčí či jinou farmu a lednice plný mléka, který postupně prodává metodou FIFO. Asi nedává smysl začít z toho dělat sejra, hned jak zabliká elektrika. Jinej má doma třeba truhlářskou dílnu nebo krejčovství, což se dnes na páru či vodní kolo obojí řeší dost blbje. No a někdo je prostě jenom rozežranej (jako já a tady Mercedes777) :mrgreen:

Nebo vlastně ne. Pojďme hned všichni zbourat baráky, hodit pračky a myčky na skládku. Stejně nám budou v PA k ničemu. Vykopeme si zemljanky, navaříme marmelády a zahrabeme se do slámy. Když nebudem chodit do práce v PA, tak vlastně nemusíme ani teď, zvěř v lese taky nějaký kořínky vždycky vyhrabe a víc člověk nepotřebuje. (ironie)

Prostě určitě se najdou případy, kdy centrála nebo solární elektrárna dává smysl. A kdo tvrdí že ne, tak kecá.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5372
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

Já proti elektrocentralám nic nemám, nechtěl jsem je nijak hanit.
Jen se teoreticky snažím se bez nich nějak obejít. Něčím co nic nežere a když už, tak jen minimálně a lehce dostupné.
Ale vše co souvisí s tou mrchou elektřinou je komplikované a složité. Fotovoltaika, voda, vítr - akumulátory s omezenou životností apod....
*
V obci nešla tři dny elektřina. Od 8 do 16hod. Předem avizovaná odstávka z důvodu nějaké rekonstrukce.
Obecní úřad, pošta, benzinka, všechny provozovny zavřeny.
Jen jedna samoobsluha fungovala byť s "intimním" osvětlením. Ale mražáky, chlaďáky, pokladna s EET a terminálem fungovaly a prodejna zaznamenala velmi zvýšenou návštěvnost....
Musím se příležitostně zeptat majitele co tam má za agregát a jak dlouho by byl schopen ho provozovat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od K4cer »

Ecart: hele, takhle konfliktní seš furt, nebo jen při úplňku?

Nikdo nikomu přece elektrocentrálu nebere a nerozporuje že centrála má své místo v rozpadlickým vybavení; napsáno bylo akorát že je blbost vyrábět z nafty elektřinu, a tu pak měnit na teplo, a taky že žádná centrála není samospasitelná a tudíž je možno ji použít ke zvýšení komfortu a překlenutí krátkýho vobdobí, ale nelze s ní počítat pro delší zabezpečení životně důležitých funkcí.

Pračku a myčku mám taky; podstatné je že si umím oprat a umejt i ručně, že mám na to vybavení, a že jsem schopen si zabezpečit vodu bez elektřiny, tedy kbelíkem. Trvat jak malé děcko mermomocí na tom, že JÁ budu prát v pračce, čerpat čerpadlem, a vařit na indukci, protože jsem ůžasnej a je mi buřt co to bude stát (finančně i jinak) je slušně řečeno p!čovina. Von se totiž velmi rychle najde někdo kdo bude ještě ůžasnější a vorve tě jak borůfkovej keřík.

To, že elektřina nepůjde měsíc, zjistíš přesně v momentě kdy ji zapnou, do tý doby nevíš nic. A pokud k déletrvajícímu výpadku hodláš přistupovat tak, že si budeš provokativně vokusovat kachnu dyš kolem tví sousedi umíraj hladem a zimou, tak ti taky dýl než týden nedávám :))
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od ecart »

ČR, 10/2017:
"Bez elektřiny bylo na 500 tisíc odběratelů, postupně se daří následky vichřice odstraňovat. ČEZ evidoval zhruba 14 000 trafostanic bez proudu, v pohotovosti má 700 lidí."

https://domaci.ihned.cz/c1-65932560-bez ... -na-jested

Solární panely zůstaly na střeše, spadlo mi ale pár betonových tašek. Jak jsem byl rád, že mám aspoň trochu elektriky. Už jen taková blbost jako je třeba otevírání garážových vrat... Dá se to sice odjistit a vytáhnout ručně, ale mají 6m na šířku a ikdyž člověku pomáhají při zvedání ty pružiny nahoře, tak je to celkem fuška. Na nájezdy sousedů jsem se psychicky připravil, ale nakonec si nikdo ani nepřišel nabít mobil. :roll: Asi to nějak zvládli v práci, nebo v autech.

Dotaz: pokud byste měli elektriku a zbytek vesnice ne, dali byste před barák prodlužku, aby si lidi mohli dobít mobily? Nebo se raději zabarikádujete a děláte že máte taky tmu?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4364
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od bivoj »

ecart píše:...Nebo se raději zabarikádujete a děláte že máte taky tmu?
B je správně. Nicméně v případě prokazatelného KRÁTKODOBÉHO výpadku (tedy nikoliv kolapsu civilizace), může být i varianta A částečně OK - ale jen opravdu ve specifických případech.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od TomSmith »

To ale všechny naučí že on to má. Oni si pak přijdou i při nekrátkodobém výpadku.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Patrol »

Však psal, jen ve specifických případech.No a vždycky můžeš říct, že nemáš palivo, tak ať dovalej plnej kanystr a zásuvka bude třeba 8hodin v provozu.Tím si za určitých podmínek zajistíš dodávky paliva. ;)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od ecart »

Myslím že lidi nejsou úplně blbý. Solární panely na střeše pozná každej :(
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4364
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od bivoj »

TomSmith píše:To ale všechny naučí že on to má. Oni si pak přijdou i při nekrátkodobém výpadku.
Jak už jsem psal, je to silně specifický - a když si přijdou i při nekrátkodobém, (a budou dělat rutyku) tak zjistí, že on má nejen centrálu, ale i zbraně - to se všichni také velmi rychle naučí a po prvních pár mrtvolách se situace může vrátit ke zdravému barteru.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od sauerkraut »

Rafael: popisu, jak to vidim ja. Predpoklad je, ze nedoslo k zadnym nasilnostem.

Vypadek 3-5 hodin: Normalka. Pokud by mi to melo pokazit den, tak bych na tom byl docela spatne.
Vypadek 5-16 hodin: To se jeste nestalo. Byl bych rad, ze mam menice a drzim mrazaky a pocitace v provozu.
Vypadek <2 dny: Centrala zachrani jidlo v mrazakach. Zacit kvuli tomu sterilovat vsechno jidlo do flasek mi prijde prehnane.
Vypadek 2-5 dni: To uz je na povazenou, zvlast kdyz neni hlaseny dopredu. Vypnul bych pocitace, zacal bych setrit palivem a vsim. Tezko rict, kdy to daji do poradku. V lete utahne mrazaky solar. V zime by stalo za to prestehovat je mimo vytapenou cast domu, aby mely mensi odber (v pripade, ze poradne mrzne, tak treba i nulovy). V prechodnem obdobi tezko rict.
Vypadek 6-14 dni: Tady se muzeme bavit o tom, ze by melo smysl sdelat jidlo z mrazaku. Jenomze co se jedlo celou tu dobu, kdy pravdepodobne nemelo obchody v okoli otevreno nejdriv kvuli strachu z EET a pak proto, ze jejich majitele a zamestnanci maji dost problemu se svym zivotem bez elektriny. Preci jidlo z mrazaku. Otazka je, jestli by zhruba po tydennim vypadku - zvlaste pak bez informaci zvenku - nemel clovek zacit fakt setrit jidlem.
Vypadek >14 dni: Je potreba se rozhodnout kolik paliva je potreba nechat na mrazaky a kolik na potom. Precijen sterilovana zelenina neni tak vyzivna, jako mrazena (a to ji mam rad). Jestli by slo sterilovat treba parky tezko rict. Asi jo, ale myslim, ze by se mely sterilovat nejmene 2x po sobe kvuli botulotoxinu. Flasky, vicka, teplomer, cukr, sul, ocet a velky hrnec samozrejme mam. Ale nezacni hodinu po vypadku delat kureci prso s merunkami a brokolici ve slakdokyselem nalevu na okurky :-).
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5372
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

sauerkraut: vidím to taky tak.
Jen :
V zime by stalo za to prestehovat je mimo vytapenou cast domu, aby mely mensi odber (v pripade, ze poradne mrzne, tak treba i nulovy)

V zimě většina mražáku a chladniček nefunguje. Nemáme ÚT, topíme jen tam kde potřebujeme, tak to mám vyzkoušené. Při cca +5°C musím mražák přestěhovat do tepla.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od TomSmith »

Ono je to na mražáku a lednici napsáno. Lze sehnat varianty do nižších teplot, ale nejsou moc časté.
Určuje to tzv. klimatická třída

Kód: Vybrat vše

Tříd  Název třídy	Rozsah okolních teplot
SN	Subnormální	10 - 32 °C
N	 Normální	   16 - 32 °C
ST	Subtropická	18 - 38 °C
T	 Tropická	   18 - 43 °C
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5372
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

Nějaký tip na mražák který by fungoval při teplotách nižších než +5°?
Jsem takový sháněl, ale nevyčenichal jsem žádný.
Asi z principu jejích funkce by muselo jít o drahou a náročnou konstrukci...
A málokdo by to ocenil....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od sauerkraut »

Rafael: nechtel jsem komplikovat uz tak dlouhy prispevek. Vsechno mam v SN a chodilo to i pod 10 degC (myslim, ze tam bylo asi 7degC).

Pokud bude mezi 0 a 7 degC, tak misto lednicky staci skrin. Mrazak je problem.
Pokud bude mezi -10 a -1 degC, tak staci nechat venku zmrznout par PETek s vodou a hodit je do vypnute lednicky a stridat to. Mrazak je stale problem.
Pokud bude pod -12, tak petky se solankou a krmit zmrzlou solankou i vypnuty mrazak.

Pokud je u mrazaku problem s teplotou na vyparniku, tak se da trochu zaizolovat vyparnik (jako se daval papundekl na chladice aut) a tim, ze rozdil teplot mezi vnitrkem a vnejskem bude treba 10K (uvnitr -18 degC, venku -8) to bude mit vyrazne mensi odber z akumulatoru (ktere by samozrejme mely byt v teple).

Jinak mrazak, co pojede pri teplotach pod 10 degC se da trivialne sestavit z peltierovych clanku, ale ucinnost bude dot priserna (jako u autolednicky). Druha moznost je pouzit klimatizacni jednotku s vhodnycm chladicem (od zakazu freonu se pouziva propan a podobne veci, takze by to snad mohlo jit), nebo stirling (ktery ale nejde rozumne koupit).

Bohuzel netusim, kde je fyzikalni pricina toho, ze mrazaky a lednicky nechteji fungovat v nizkych teplotach. Mozna by tomu slo pomoci nejak jednoduseji.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od pracintl »

Příčina je v tom, že pracovní médium se musí odpařovat, což pro nízké vnější teploty znamená změnu média.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Odpovědět