Baterie 1,5V AA

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Roman »

GOD píše:Dnes som kúpil ENELOP 1,2V; 1900mAh za 65kč/kus, Brno Minská 30.

Prečo je taky velky cenovy rozdiel v porovnani s GME cca 40kč?
Já kupuji u http://www.avacom.cz/aa-nabijeci-bateri ... -nimh-4-ks
Spolehlivé, u foťáku Canon vydrží přes 600-700 fotografií.
Dobré jsou i GP, ale jak jsem zjistil, dají se snadno přebíjet, takže asi brzo půjdou do kytek, ale drží se potvůrky statečně už přes 4 roky.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od DeadMan »

Používám zde už zmíněné GP ReCyko+ jak do foťáku Canon Power Shot S3 IS tak do svítilen a zatím spokojenost a to už jsem zkoušel různé Sony/Sanyo atd. ale vždy se mi po čase ve foťáku vybily a to téhdy kdy jsem je zrovna potřeboval no a teď i po půl roce kdy jen leží tak jsou OK
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od felix5 »

teda musim vám říct že dokazovat výdrž baterií počtem snímků ve fotoaparátu je asi jako přirovnávat to k dojezdu neurčeného dopravního prostředku.
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od hangys »

Lithiove AA baterie Energizer nebo Varta.

+ kapacita 3Ah (Varta 2,7Ah)
+ pri velikych odberech maji kapacitu jeste mirne vyssi nez deklarovanou
+ skladovatelnost 15 let
+ zachovavaji slusnou kapacitu i ve velkych mrazech

- cena (aktualne ca 45 Kc / ks, Varta, Elektromax, Rychnov)

Dle meho soudu idealni AA clanek. Tedy az na ty prachy.

Info pro predstavu treba tady; http://www.ledmania.cz/aa/test-tuzkovych-baterii .
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od dracekvo »

Kamarád si vychvaluje baterie co kupuje po deseti v jednom obchodním řetězci na nábytek, teď nevím přesně který. Prý mu v bezdrátové myši vydrží dýl než některé "značkové" baterie a stojí téměř polovinu.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od urbanwarrior »

potvrzuji, je to ten švédský ohava, ale baterky si kupuju jenom tam... :lol:
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od peteres »

Před dvěma lety vyšel v dTestu test nabíjecích tužkových a mikrotužkových akumulátorů. Tady jsou výsledky tužkových AA:

GP ReCyKo+ 210AAHCB, velmi dobře (92 %)
Varta 56706, velmi dobře (86 %)
Duracell AA 2000mAh, velmi dobře (84 %)
Eneloop HR-3UTG, velmi dobře (84 %)
Ikea AA LADDA, velmi dobře (82 %)
Varta AA 2300mAh, velmi dobře (82 %)
Duracell AA 2450mAh, dobře (76 %)
Energizer AA 2450mAh, dobře (74 %)
Uniross AA 2500mAh, dobře (74 %)
Camelion AA 2100mAh, dobře (68 %)
Varta 56756, dobře (64 %)
Sanyo AA 2700mAh, uspokojivě (54 %)
Hama AA 2500mAh, uspokojivě (46 %)
Panasonic AA 2600mAh, uspokojivě (46 %)
Sony AA 2700mAh, uspokojivě (46 %)
Varta AA 2700mAh, uspokojivě (42 %)
GP AA 2500 series, dostatečně (38 %)
PowerBase AA 2700mAh, dostatečně (30 %)

Osobně jsem dlouho používal články Sanyo, bývaly svého času oblíbené u leteckých modelářů, kteří si na kvalitní nabíjecí baterky potrpí hlavně pokud jde o vybíjecí proudy a možnost rychlonabíjení. Tyhle baterky dávaly velké proudy, ale trpěly samovybíjením, takže když zůstaly čtvrt roku ve foťáku, tak zvládly udělat několik málo snímů a byly vybité. Nevím co modeláři používají dneska, ale kdybych hledal baterky na velké proudy, inspiroval bych se zase u nich. Teď používám do foťáku, svítilny i vysílačky eneloopy a se samovybíjením už není problém. Na nabíjení používám IPC-1, podle mě jedna z těch lepších nabíječek na tužkovky.

Jednorázovým baterkám vládne Energizer Ultimate Lithium, jak píše hangys. Tohle je podle mě přesně ta baterka, která by měla ležet v brašně s dozimetrem a čekat (dlouhé roky) na svoje použití. dTest bohužel nemá aktuální test jednorázových baterek, testoval je v roce 2006 a výsledky dnes už nebudou moc vypovídající.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Kocour »

Nedávno jsem koupil v Lidlu asi 20 článků AA, které se prodávají po 4 kusech v ceně pod stovku (tuším 89,- Kč). Zatím je jenom tak testuji, ale trik je v tom, že Lidl zpravidla prodává běžné ne-dlouhodržné články, kterých už mám hafo, ale nejsou moc kvalitní (často je v balíčku i nějaký kus, který je podvybitý a aby ho nabíječka vzala, musí se nejdřív trochu nakopnout paralelně připojeným dalším článkem). Čas od času se ovšem objeví varianta dlouhodržná (s malým samovybíjením), liší se trochu barevně a je to nějak poznat i z popisek balení. Doposud mi je vždycky vyprodali, než jsem se tam dostal z práce, ale tentokrát se mi to konečně podařilo. Ještě nemám zkušenosti s dlouhodobým provozem, ale použil jsem je do battery-packu 10xAA, ze kterého dobíjím polní elektroniku přes autonabíječky, a zatím jsem spokojený. Všechny články měly po mírném vybití přesně stejné napětí, což je dobré znamení. Horší typy se vzájemně úplně rozhodí, protože při výrobě je mizerná výstupní kontrola.

Z ostatních dlouhodržných článků mám největší zkušenosti s GP Recyko (tuším 2050 mAh), ale teď zhruba rok vyrábí Sanyo svůj eneloop v tmavém provedení a ty mají asi 2500 mAh (taky jsou o dost dražší, klasická Recyka jsou za dobrou cenu 80,-/ks., tohle je nějak dost přes stovku), ale když je třeba co největší kapacita, nic jiného jsem v dlouhodržném provedení neobjevil. Podle mého měření deklarovanou kapacitu skutečně mají. Bylo by potřeba otestovat, zda není vyšší kapacita právě na úkor dlouhodržnosti, ale zrovna tohle se zkouší dost blbě (výsledky jsou až zhruba za rok od zahájení testů a články po celou tu dobu musí zahálet).

A ještě tu nezazněla jedna důležitá věc: některá elektronika vyloženě vyžaduje 1,5V a ne těch zhruba 1,24-1,3V, co jsou u NiMH článků. Pak se dají použít takzvané RAM články (vyrábí mj. značka PureEnergy, GrandCell aj., zkratka RAM nemá nic společného s označováním počítačových pamětí). V podstatě jsou to alkalické články, možná trochu s nižší kapacitou, ale vícenásobně použitelné. Počet nabíjecích cyklů je pouze několik desítek a záleží na hloubce vybití (čím dříve skončíme s vybíjením, tím větší kapacita zůstane). Taky maximální vybíjecí proud nedosahuje hodnot obvyklých u NiMH. Články potřebují zvláštní nabíječku, jinou než pro NiMH, což mimo určité marketingové chyby způsobilo, že se zdaleka tolik nerozšířily, ale současné RAM nabíječky (PureEnergy) ve specifikaci uvádějí schopnost nabíjení jak RAM, tak i NiMH. Tohle jsem zkoušel, nicméně NiMH se při nabíjení silně hřály, takže bych to pro vážnou práci nedoporučoval, protože jim to takhle životnost. V nouzi to ovšem může být užitečné. Pokud tedy pro ně máme nějaké zařízení, RAM články svoje místo v portfoliu zdrojů mají. Prý existují speciální konstrukce nabíječek pro jakékoli alkalické články (nejlíp prý fungují spíše obyčejné značky, Duracelly a Energizery prý do receptury přimíchávají nějaké látky pro zvýšení kapacity či výdrže, které pak znovunabíjení znemožňují). Tohle mám ovšem z druhé ruky, tak to berte s rezervou, třeba se o tom někdo rozepíše víc.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Milli »

Hezké odpoledne Rozpadlíci,
velice mne zaujal příspěvek od Hangyse o lithiových bateriích (díky za typ). Dnes jsem byl na Čerňáku, tak jsem se koukl do Datartu. Měli je tam, tak jsem nakoupil pár platíček na tuto sezonu na vyzkoušení, zda reklama nelže. Jsem zvědav, zejména na deklarovanou 7x větší životnost (moc tomu nevěřím). Zaujala mne i pracovní teplota až - 40 °C, životnost 10 let není nic, co bychom nevěděli. Cena necelých 50.- za kus, což se při slibovaném prodloužení životnosti v poměru kapacita/cena výrazně neliší od alkalických článků.

Hezký den
Přílohy
Lithium_1.jpg
Lithium_2.jpg
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

No vzhledem k tomu, ze na lithiove tuzkace (ne presne tyto ale trochu jina chemie a format 18650 3.6V/2.1-3.1Ah myslim od panasonicu) jede i jedna luxusni automobilka s desetisicovejma seriema vyroby rocne (Tesla M.) tak to fungovat po tech letech praxe proste musi, pro normalni ucele pak zalezi na vhodnem kombu clanek - nabijecka..

Zalezi co uz doma mas, hodne lidi ma nainvest do NiMH, takze prechod zatim neplanuji, ten mezirocni narust vykon/kvality u lithia bude jeste pokracovat u NiMH se to uz moc nepohne..
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Kocour »

Lidi, to je každý jiná technologie hodící se k něčemu jinému.

Milli: primární (= ne nabíjecí) Lithiové články jsou bezpochyby to nejlepší, co se dá na normálním trhu sehnat, pokud chceme 1.5V tužkovku fungující ve velkém rozsahu teplot, s velkou kapacitou a navíc s dlouhou skladovací lhůtou. Ale jejich použití je jednorázové.

Vzhledem k tomu, že to stojí poměrně dost peněz (téměř tolik, co nabíjecí NiMH), je otázka, nakolik se spokojit s méně značkovými články, když cenové rozpětí je zhruba 45-75 Kč/ks. Pokud to má sloužit jako nouzová zásoba, je zatraceně potřeba, aby to alespoň podstatnou část deklarované doby vydrželo.

Na běžnou spotřebu se moc nehodí kvůli ceně. Alespoň pro člověka, který vybije ročně desítky až stovky tužkovek, takže radši používá nabíjecí články. Kvůli nízkým provozním teplotám se to hodí na expedice do velehor a podobné kratochvíle, kde bychom stejně utratili mnohem víc peněz za ostatní materiál a služby, a kde se navíc po akci významné části materiálu stejně hodláme zbavit (kvůli nepraktickému zpětnému převozu do ČR). Tady může být rozdíl ceny značkových a neznačkových článků zajímavý a experiment, nakolik je ten neznačkový použitelný, se dá udělat snadno porovnáním výdrže v mrazáku. Horší je to s testováním skladovací lhůty, to se v amatérských podmínkách vyzkoušet nedá (znamenalo by to opravdu tolik let čekat). Mám obavu, že dokonce i u výrobců se testování životnosti provádí nějakou nepřímou metodou (skladování článků ve vyšších než běžných teplotách a pak nějaké extrapolace na základě dřívějších pokusů).

Kolapsník jr.: Li-ion nebo Li-pol technologie už tu nějaký pátek jsou a nabízejí lepší poměr kapacita/hmotnost či kapacita/objem než NiMH. Ale zařízení, které tím chceme napájet, je musí být ochotné akceptovat. Některé svítilny kupříkladu akceptují rozsah napájení 1-4.2V (poněvadž mají vhodný stabilizátor), ale normálně se s Li-ion bateriemi setkáme prakticky jenom jako s batterypacky přizpůsobenými pro konkrétní zařízení. Ona totiž Li-ion technologie je velmi náchylná na správné zacházení, jinak hrozí výbuch článku a požár. Rozhodně to není obecná náhrada 1.5V tužkovek.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od sigmark »

co rikate na tohle? uz nejakou dobu nad tim premyslim
http://www.solar-eshop.cz/p/solarni-nab ... -aa-a-aaa/
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od DeadMan »

praalien píše:teda musim vám říct že dokazovat výdrž baterií počtem snímků ve fotoaparátu je asi jako přirovnávat to k dojezdu neurčeného dopravního prostředku.

pokud na jednom foťáku vyzkoušíš více typů akumulátorů tak to bude mít docela velkou vypovídací hodnotu minimálně pro majitele přístroje ;)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od sigmark »

Mrtvák: jo, slo mi spis o rank zarizeni nez o konkretni model. Nabijebi tuzkovek slunickem mi pripada celekem elegantni
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Kocour »

Sigmark:
1. nabíječka velikosti řekněme listu A4 (cca 600 cm2) dává špičkově tak 7W (tedy o něco víc než 1W na 100 cm2). Ovšem to musí opravdu svítit slunce a ne jako je v našich podmínkách obvyklé během roku.

3. z panelů leze proud takového dost zvláštního ražení. Chová se to jako hodně měkký zdroj a aby se optimálně využily, musí se odebíraný proud na výstupu regulovat na nějaké proměnlivé hodnotě odpovídající momentálnímu osvícení. Pak se musí stabilizovat na parametry vhodné k nabíjení daných článků. Tohle celé si navíc vezme nemalou část příkonu na chod elektroniky. Je otázka, jak inteligentní elektroniku daná nabíječka používá, když o tom nic nepíšou.

4. k nabíjení dvou AA článků, aby to alespoň trochu odsejpalo, je zapotřebí tak 2x 500mA x 1.4V. Neřekl bych, že daná nabíječka má plochu o něco víc, než 120 cm2 (což by odpovídalo výše zmíněnému maximálnímu výkonu panelu; odhadem v poměru k článkům na fotce je to spíš 10x5 cm). Nabíjet NiMH proudem 200mA prudce snižuje šanci, že se celý proces ukončí v době rozumného slunečního svitu.

5. další věc je, jak je uspořádaná elektronika na straně výstupu. Protože jak nevhodné parametry proudu a napětí, tak i nevhodně řešená detekce nabitého stavu články ničí. Taky umístit nabíjené články (což samo o sobě způsobuje ohřev) na sluníčko v černém obalu není moc dobrý nápad pro jejich životnost.

Abych to shrnul - tahle nabíječka se mi jeví jako vyhozené peníze. Pokud už člověk musí nabíjet elektroniku sluncem, je zapotřebí podstatně větší panel, kvalitní elektronika jak u panelu tak i u nabíječky a velmi praktické je, pokud je celé zařízení doprovázené dostatečně velkým akumulátorem, který umožní vyrovnávat výkyvy slunečního svitu, či sbírat elektřinu do zásoby.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od sigmark »

To jsem potreboval slyset. Dekuju
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Evinka »

No, takže nám Kocour vyřešil dilema ;) a ušetřil peníze..díky
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od tygrsdrakem »

Máte někdo zkušenosti s touhle hračkou?

http://www.conrad.cz/solarni-nabijecka- ... se.k200314

Nabíjecí proud 300 mA není nic moc, ale 2ks AA 1900 mAh by to za den (8 hod) zvládnout mohlo. V nouzi lepší než nic, ale otázka je jaká je realita.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od sigmark »

o 3 prispevky vys rozebira kocour velmi detailne nevyhody solarnich nabijecek tuzkovek. me to spolehlive odradilo
Odpovědět