Germicidní zářivky

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

2 Josef:

Prosím poreferuj za dva týdny nebo měsíc, zda se to nějak projevilo. :ne :yes
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BOGOVIK »

2pepe nebo Joseff:

Jak dlouho je tak optimalni pusteni vysvyceni mistnosti? Abych to nepustil na 20sec a bylo malo nebo to nepoustel5hodin.

P.S. Jinak uz mam objednano 4x60W :D
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

Horské sluníčko se pouštělo 10 až 20 minut. Tady netuším, zatím nemám.
Doporučuji se zeptat prodávajícího. :) Tedy pokud ví, co prodává. :lol:

Jinak mohl bych požádat o odkaz na eshop u kterého objednáváte?
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BOGOVIK »

Tady:
http://www.gelighting-pro.cz/uv-zarivky/germicidal

nemel sem cas moc hledat, a ty ceny jsou vsude opodobne(co sem hledani dal 15minut). Je mozne, ze to jinde je levnejsi. Ja si objednal tu 15864 64W G64T5 G5 T5 7500 1041,67 Kč 1250 Kč. Kdyz uz, tak at to ozaruje poradne :D.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Pepe »

V nemocnici jsme to pousteli tusim na 30min az hodinu. Samozrejme je nutny tou lampou otacet aby ozarovala cely pokoj. Tzn, pul hodky sviti na pul mistnosti a pak se otoci na druhou (neosvicenou) cast pokoje.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Josef »

Horské sluníčko (tj. vysokotlaká výbojka) se rozehřívá podstatně déle než dosáhne plného výkonu a stabilního spektra ve srovnání se zářivkou - cca 5 minut. Tj. pak se to dá říci, zhruba dvěma způsoby - 30 minut od zapnutí nebo 25 minut od dosažení plného jasu a obojí bude správně. Hodina a delší časy se mi zdají zcela zbytečné, většina bakterií nepřežije prvních 10 minut. Problém je s těmi, co jsou v místech kam světlo nedopadá. Velmi správně je proto připomenuto, že je lépe v místnosti párkrát kratší dobu posvítit z různých úhlů, než jednou dlouze jen z jednoho místa. Stacionární instalace výbojky tedy není úplně to pravé ořechové. Navíc je potřeba pamatovat, že silné UV záření v moderně zařízené místnosti je docela prevít - při dlouhodobém působení a nehybné pozici dokáže "nafotografovat" do povrchu dřevěného nábytku, barevného textilu i některých nalakovaných věcí stíny předmětů postavených na nábytku.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BOGOVIK »

Takze jestli jsem to podle vsech poznamek pochopil, moje reseni na kazdou stenu povesit jednu zarivku je znaxka minimum, abych neresil(chapu ze ne na 99procent) fotografovani, musim resit umele hmoty(buh vi ktera dnes odolava)+kocky+psy+lid atd., pustit to na 30 minut.

Nu a stejne nemam jistotu, zda to neco nezlikviduje :). Ale jistotu dnes nemame s nicim, takze muzem pouze minimalizovat dopady.


To Joseff:

prenosne zarizeni a nutnost kratkych? V jedne firme sem menil stare telesa na zarivky(dlouhe), nevidim duvod nepridelat na to teleso Lko z plechu tak +-3mm jehoz funkce bude drzet teleso na zarivky a zaroven ho lze prisroubovat na stativ na fotak, kdyz se to dobre vyvazi... Nebo se tam da U profil a zjedne strany bude bude teleso a zdruhe strany zavazi a stred bude stativ.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Josef »

Dlužím reference z pokusu trvale svítit ve spíži modrým světlem (viz. můj někdejší přízpěvek v tomto vláknu):

Tři vysocesvítivé modré LED (nikoli tedy přímo UV LED) byly instalovány 13.4.2012 na stěnu do prostoru naproti policím s potravinami v poměrně vlhké místnosti, kde se běžně tvořívala v letním období na stěnách plíseň jako nepříjemný průvodní důsledek kondenzace vysrážené vzdušné vlhkosti vlivem chladnější podzemní místnosti vůči teplejšímu vzduchu vnikajícím tam ventilací z okolí a musela se v pravidelných intevalech likvidovat Savem. Výsledek po čtyřech měsících používání, přes nejkritičtější období je ten, že na stěnách, kam světlo dopadá, ačkoliv jsou tam opět kapičky rosící se vlhkosti, není žádná plíseň, v polostínech za uskladněnými věcmi také není žádná plíseň, pouze v místech vyložených stánů (stín za hranami prken polic) náznaky plísně jsou, ale na osvětlenou plochu nepostupuje. Použít Savo nebo jiný prostředek zatím nebylo nutné.
Pozor však, jedná se o malou místnost 2x1,8x2,2m, takže LED tam vytvářejí světlo, že při něm můžete bez potíží číst nebo se přehrabovat v konzervách, aniž byste museli rozsvítit žárovku. Ledky nejsou na stropě ale na protější stěně než jsou regály, takže nesvítí shora, ale vodorovně právě do regálů a na stěnu za nimi. V regálech jsou konzervy, ale i zavařeniny v lahvích z čirého skla nebo např. ovesné vločky, těstoviny a další věci v průsvitných plastových obalech. Subjektivně na těchto potravinách nebyly shledány žádné negativní změny, ani u zavařnin nedošlo trvalým osvětlením k nějaké změně vzhledu a barvy při porovnání osvětlené a odvrácené strany.
LEDky jsou vzájemně zapojené v sérii a spolu s nimi ochranný odpor omezující proud na cca 20mA a celá skupina je napájena ze síťového zroje 12V. Nepočítám-li ztráty ve zdroji, který je stejně určený k trvalému napájení jiného zařízení a byl by ve funkci tak jako tak, je příkon LED-osvětlení jen pouhých 0,24W. Takže vhledem ke službě, kterou to zatím úspěšně prokazuje - k nezaplacení.
Samotného mě výsledek velmi mile překvapil, ale podle jednoho pokusu nelze stanovit obecné pravidlo. Takže by bylo dobré, kdyby si podobnou legrácku nainstaloval do vlhké spíže nebo do sklepa ještě někdo další a také poreferoval, zda se mu to osvědčilo nebo ne.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od EBE »

s tou vlhkosťou v špajze by som to riešil vápnom v otvorenej krabici - odsledované z Histori kanálu. sorry za ot.
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Dan.te »

Zkoušel někdo kromě UVC na dezinfekci použít ozón? Proleze všude tam, kde světlo nedopadá.
Prý by mělo být celkem jednoduché "ozonizér / ozonizátor" vyrobit doma. A účinky ozónu zdají se být velice podobné jako u UVC. Na výrobu je potřeba sehnat trafo, které zvýší napětí(třeba ze starého neonového nápisu) každý drát z výstupu trafa se napojí na samostatnou vodivou síťku, ty se oddělí kusem skla a mezi těma síťkama pak vzniká výboj. Kolem sítěk proudí vzduch, který se silným výbojem mění na O3.

O fungování ozonu a jeho použití je dost informací tady:
http://www.aplikaceo3.cz/?page=3

A o tom jak si takovou věc vyrobit jsem něco našel na anglických forech:
http://buymarijuanaseeds.com/community/ ... or.108301/
http://www.bigclive.com/ozone.htm

Sám si na výrobu netroufám, ale kdyby byl někdo elektro guru, rád se za jeho asistence do toho pustím. :D
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

Ano, to by mohlo fungovat.
Něco podobného bylo popsané mám pocit i v amatérském radiu.
A na internetu je těch návodů více.
Jediný důvod, proč jsem si to nepostavil, bylo varování, že konce vodičů (kde probíhá býboj) oxidůjí
a je nutno je očišťovat (trochu oškrábat), jinak pokud se to tam nechá, tak se z toho vypařuje
něco mírně jedovatého. :?:
Já jsem spíše zastáncem výrobků jednou postavit a za dvacet let bezporuchového a bezúdržbového
provozu buď opravit, nebo vyhodit a koupit něco podobně kvalitního.

Nevím, jak závažné to je s těmi výpary, možná, kdyby se použilo zakončení z nějakého
lepšího materiálu.
Já to zatím nestavěl, protože jsem nechtěl otrávit půl rodiny svým amatérizmem. :lol:
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od rudde »

Stavba zařízení na výrobu ozónu je popsána např. v této knize:

http://www.aquapage.cz/literatura.php?detail=88

Před lety jsem to stavěl , největší problém bylo namotat trafo. Je tam několik tisíc závitů, vysoké napětí, potřeba hlídat izolaci.
Používal jsem to na desinfekci vody pro akvarijní rybičky.

Pro lidi to funguje zřejmě podobně :
HISTORIE UŽITÍ AKTIVNÍHO KYSLÍKU - OZONU V MEDICÍNĚ
http://www.therapy.cz/historie-aktivniho-kysliku.php
pevan
Příspěvky: 40
Registrován: 24.05.2012 18:21

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od pevan »

No, pánové, s tím ozonem opatrně, je to tak trochu karcinogen a rozhodně není zdravé ho dýchat. Nejjednodušeji se tvoří při dopadu UV záření na molekuly kyslíku. To je mimochodem ten zápach po použití hoského sluníčka. Ale bakterie likviduje spolehlivě.
dzigit
Příspěvky: 11
Registrován: 31.08.2012 22:46

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od dzigit »

Super tema :)

uz som pozeral na bazosi ze kto predava tie stare solux-i alebo uvir-i
daju sa kupit uz za 20e
dnes som pozeral len ziarivky a su celkom drahe ale potom som nasiel toto:
http://www.narva.sk/?cls=spresenttrees& ... showtype=1

myslim ze za celkom prijatelne ceny tak som uvazoval ze si kupim jedno dvojtrubicove svetlo a vymenim za germicidne trubice trebar 30w stoji jedna 12 euro

este idem hladat ci neni nejaka vikonna led zostava ked nico najdem pridam linku :)
Pizzly
Příspěvky: 3
Registrován: 26.09.2015 21:57

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Pizzly »

joseff píše:
Je docela dost pravděpodobné, že to ovoci a zelenině asi uškodí, pokud bude určeno pro skladování,
ale pokud bude určeno k okamžité konzumaci, tak to zničí bakterie na povrchu. :D

Pravděpodobně to platí i pro zavařeniny ve sklenici.

Ale plechovkám to zaručeně nebude vadit.
Řeč byla o germicidní zářivce - tedy, myslím, že zavařeninám ve skle germicidní zářivka vadit něbude, protože sklenice je ze sodno-vápenatého skla, které, stejně jako okenní sklo, obal halogenové výbojky nebo zářivka UV záření nepropouští

Ve výbojkách je hořák (tam, kde probíhá výboj) z křemičitého skla, to UV propouští.

To co je okolo hořáku ve výbojce nebo vnitřek zářivky pokryté zevnitř luminoforem, to je ze skla sodno-vápenatého. Víte sami, jak je to sklo u zářivky tenoučké a přesto můžete pod zářivkami žít a pracovat. Poctivá zavařovací sklanice má stěny 5-10x silnější.

Nebál bych se proto germicidní zářivky ve špajzu, kde jsou zabalené potraviny v plechu a ve skle.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Jason »

Jeste jedna poznamka k tem germicidnim zarivkam - dulezite je taky po case menit! Ne az kdyz prestanou svitit. Napriklad UVC lampy v akvaristice (tam kde je nepretrzity provoz) se meni po max 1 roce. Lepsi je 8 mesicu. Mohl bych se jeste podivat na firme (zdravotnictvi) do provozniho radu po jaky dobe se musi menit v laborce (tam se pousti na cca hodinu v noci)
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Lyster »

Já jsem našel například tuto zářivu UVC s paticí E27. Sylvania MiniLynx Reptistar 23W cena kolem 700 Kč
Nebo Osram - Theratherm 240V,150W,PAR38, E27. Cena kolem 350 Kč.
wivo
Příspěvky: 1
Registrován: 24.08.2016 10:06

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od wivo »

Dobrý den všem, co se týká těch germicidek, tak jsem si vyrobil tohle: https://youtu.be/62vlzREV9ks
po hodině v průměrný místnosti je děsnej smrad z ozonu že mě z toho mnohdy rozbolí hlava než dojdu otevřít okno.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od mahroch »

ve vlaknu o Respiratorech se trochu OT rozvinula diskuze o germ. zarivkach, nacez tyto prispevky admin (po pravu) vymazal. Zhodou okolnosti jsem to mel otevrene, tak ty uzitecne informace (podle mne) skopiruju sem, at se ty informace neztrati. Snad to neni proti pravidlum.

@od step » 17.02.2020 21:31
Predikovaná dávka na celou čeleď korinavirů je 2.5-3.9 J/m2, tj 2500-3900mJ/m2 tj 0,25-0,39mJ/cm2
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... po=20.9402

Pro srovnání
Zdroj: https://www.lenntech.com/library/uv/will1.htm
E.coli (Waterborne indicator Pathogen, indikátor znečištění vody) DOSE (dávka)= 5.4 mJ/cm2
Ale
Dávka mJ/cm2 Reduction in number of live microorganisms (redukce počtu živých organismů)
5.4 90.0%
10.8 99.0%
16.2 99.9%
21.6 99.99%
27.0 99.999%

@od PeFi » 18.02.2020 12:03

Tady je ten problém. U bakterií stačí většinou významně redukovat jejich počet. U některých virů na nakažení stačí málo (chřipka 2-3 viriony)

To ale moc nesedí s psím coronavirem a tím, že intenzinout 27.1 μW/cm2 prali do vzorku 24/48/72 hodin a k eliminaci i tak nedošlo, protože celková dávka za 24 hodin je 2300 mJ/cm2.

Jinak jedna studie pracuje s D37 a druhá s D90, což je trochu matoucí, ale řádově je to v tomto případě jedno, protože přibližně platí, že D90 =3*D37.

@od mahroch » 18.02.2020 17:40
snazil jsem se to googlit a bud potvrdit, nebo vyvratit zda UVC nici ten coronavirus. Vsude jsem se docetl, ze ho nici, ale pravou je, ze nikde to nikdo takhle detailne neanalyzoval. SNad jen tady https://www.sciencedirect.com/science/a ... 7919300920, tam se ale nejednalo konkretne o coronavirus. Tak nevim jaky je teda zaver - jestli to teda ten virus zabiji nebo ne, jinomi slovy - jestli ma smysl to UVC kupovat.

A kdyz ano, pak se nabizi otazka - jak zjistim/spocitam tu intenzitu zareni, abych koupil dostatecne vykonny zaric, kdyz na germicidni zarivce je napsano jenom ze "HNS L 36W 2G11 UVC germicidní zářivka Osram"?

od PeFi » 18.02.2020 17:53
Začneš tím, že si najdeš katalogový list k té zářivce:
https://www.osram.com/ecat/PURITEC%20HN ... ZMP_86482/

a z něj si najdeš, že u nové zářivky je vyzářený výkon cca 10,8W. Zářivku prohlásíš za bodový zdroj světla, spočítáš plochu (povrch) koule o průměru 1 metr (12,6 m2) a zjistíš, že metr od zářivky je intenzita zhruba 0,85 W/m2.
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od mahroch »

tak snad abych dokoncil ty vypocty i pro jine:

Zarivka HNS L 36W 2G11 UVC germicidní zářivka Osram ma vyzářený výkon (Radiated power 200…280 nm (UVC)) 10,8W. To znamena, ze ve vzdalenosti:

1m = 0.85W/m2 = 51J/m2 za 60 sekund zareni
3m = 0.095W/m2 = 5.7J/m2 za 60s
5m = 0,034W/m2 = 2.04j/m2 za 60s

Vyse se pise, ze predikovaná dávka na celou čeleď korinavirů je 2.5-3.9 J/m2, coz znamena, ze jedna germicidni zarivka HNS L 36W 2G11 UVC Osram by mela zabit coronavirus za 1min ve vzdalenosti 3m, a za 2min ve vzdalenosti 5m.
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Odpovědět