Prenosný fotovoltaický panel

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Prenosný fotovoltaický panel

Příspěvek od K4cer »

Ve věci vzkříšení solárního vostrůvku (kterej popisuju vedle) jsem zakoupil skládací FVpanel 100Wp. Defakto sou to dvě padesátky snýtovaný pantama na jedný straně, a s madlem a zámkama na straně druhé. Prodává se to jako solární nabíječka autobaterií a je v tom i nějakej levnej regulátor (taky kabely s krokodýlama a skládací nožičky). Výrobce EcoWorthy a je to sice čína, ale celkový dojem je velmi dobrý.
Dle recenzí na netu panely jako takový zatím nikomu neumřely, co umírá běžně je regulátor, což ovšem připisuju hlavně tomu, že je natvrdo připojen na panely, takže pokud není zrovna připojen k baterce tak se nejspíš smaží ve vlastní elektřině. Skládací nožičky sou hodně fórový, ale to je lehce řešitelná nepodstatnost. Zbytek je docela poctivej, dokonce panty sou nerezový a rukojeť má pružinku, takže neodstává a nedrnčí.

Zapojeno to bylo origo paralelně na 12V do vstupu regléru, z jeho výstupu pak asi 3m kabelu s krokodýly na baterku. Všechny kabely (nějaký asi 1mm2) sem vystříhal a nahradil dvaapůlkou.
Krom toho jsem přidělal dva přepínače: jeden přepíná panely paralelně a do serie (12 - 24V); druhej přepíná panely buď přímo na výstup (obchází regulátor), nebo mezi panely a výstup reglér vřazuje, s mezipolohou kdy sou panely odpojeny a nikam nejde nic.
Výstup je 2,5m 2x6mm2, zakončen vidlicí do autozásuvky. Tohle mi přišlo jako nejlepší řešení, protože zásuvky mám v autě všude (pod kapotou, v kabině, vzadu, i na zahrádce) a mohu tak panely připojit kamkoli. Stejnou zásuvku vosadím i k panelům na balkon, takže v případě potřeby jednoduše zapojím kabel do zásuvky na balkóně a připojím tendle skládací panel k panelem trvale osazeným na balkóně a zvýším tím plochu panelů.
Samozřejmě jsem vyrobil i redukci z autozásuvky na krokodýly, kdybych potřeboval nabíjet něco co zásuvku nemá.

Fotky na požádání dyštak, zatím jsem to nefotil. Ještě tomu chci udělat gumový nožičky a hlavně nějakou bedýnku na transport; taky jsem vymyslel jak to uchytit na zahrádku tak, aby se s tím dalo v nouzi i odjet.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Prenosný fotovoltaický panel

Příspěvek od K4cer »

Josef píše:Pokud používáte dva stejné panely, pak by za pokus stálo udělat přepínač (nebo to alespoň ručně předrátovat), který by za deštivého nebo jinak "soumračném" počasí, přepojil vždy dva panely (za normálnách okolností spolupracujících paralelně, kvůli posílení proudu při zachovaném napětí) vzájemně do série.
Skládací stovka, t.j. dva 50Wp panely, snýtovaný pantama na jedný straně a zámky na druhý. Dodělal jsem jednak přepínač 12 - 24, jednak druhej (REG - 0 - FVP) kterej připojuje/obchází zabudovanej čínskej regulátor.
Dneska zataženo, sněží. Při paralelním zapojení nejde z panelů nic (zapojeno bez regléru jen jako FVP, přes domácí Victron MPPT). Po přepnutí na 24 jde do baterky cca půl ampéru.
Tímhle potvrzuju Josefovo vylepšení, opravdu to funguje.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět