Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Hohepa »

Levných noname mám po různu X kusů.
Jejich problém je, že když ji potřebuješ tak nefunguje :twisted:
Dost často unavené perka kontaktů na baterce zaoxidované kontakty atd...
člověk s ní musí každou chvilku třepat rozebírat a přihejbat kontakty, to je na :moon
Tady se nevyplatí šetřit.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Desouza »

Zkoušel si je upravit ? Občas se tomu aušusu dá prodloužit životnost nějakou úpravou .. Ovšem né vždy to má smysl vzhledem k ceně nebo práci no .

Na doma do sklepa , nebo do lesa v době klidu a míru bude dobrá , ale třeba na ukrajinu bych si jí nevzal ...


Jako svojí nejlepší svítilnu z hlediska spolehlivosti mám starou plechovou Narvu , trošku jsem jí upravil a funguje i dnes jako víno . A to jsem jí dostal zadamo . :)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Hohepa »

Ale jo , napřed zahrkam jak s mastrubačním simulátorem a když to nepomůže tak rozeberu a napružím kontakty .
Ale do edc jsem chtěl něco na co je 100% spolehnutí.
Tam mám svítilnu pro případ nouze a v nouzi asi nebude čas řešit nefunkčnost.

Schválně jsem zahrabal v dokladech . Fénixe jsem kupoval 8.4.2011, v Kronium a stál 1048Kč.
Limitovaná edice Fenix LD01 R5 stainless steel.
( standart byl z hliníku )
Už se neprodává tak to neberte jako reklamu.
Nosím ho denně v ledvině.
Použití hlavně na chalupě , při výměně žárovek ... no sice řádově párkrát do měsíce.
Ale zatím bez ztráty kytičky.
Proto říkám na těhle hračkách je nerozumné šetřit.

P.S.: Jé teď koukám že v krabičce byl přibalen i náhradní těsnící O-kroužek. :D
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od B89 »

Chtěl sem koupit petzl e-lite jako dárek pro bráchu, jen sem teď zjistil že je nová verze se samonavíjecí šňůrkou a bez pouzdra a klipu... Nejradši bych bral tu starší verzi, nevíte kde by se dala sehnat?
To samonavíjení mě přijde jako pěkné "kurvítko" :?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od sigmark »

samonavíjení kurvítko není, spíš ten kloub na kterém to je...se to časem ošuchá a světýlko se dynamicky svěšuje
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Terminated Account »

Starší verzi už neseženeš. Jedině v bazaru. Mám obě a nevidím mezi nimi zásadní rozdíl. Novější je evoluce ke kompaktnější a lehčí verzi. Pouzdro chybí s největší pravděpodobností kvůli tomu že již není potřeba a zbytečně by zdražovalo výrobek.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od des »

Fabulous píše:Ještě bych citoval sám sebe z roku 2011:
Fabulous píše:Z mých bojových zkušeností vyplývá absolutní nezbytnost vysoce výkonné svítilny na zbrani. Žádné šmudlátko, ale spolehlivé světlo alespoň 100 lumenů. I na volném prostranství je to nutnost. Mozek v té rychlosti při akci vyhodnocuje spoustu informaci a pokud mu dodáme tyto informace nedokonalé (nezřetelný obrys), dochází k chybám a zpomalení reakce. A případě, že se po bojišti pohybují nezůčastněné osoby, nedejbože rodina, tak je kvalitní světlo ještě o pár procent důležitější. Dobře se mi osvědčila výborná svítilna od FAB Defense, kterých mám několik na zbraních i v kapse.
Samozřejmě vývoj jde dál a rozumná svítilna na pistoli má alespoň 200 lumenů. Na dlouhou je těch 500 lumenů celkem vyhovujících. A FAB Defense je již výkonově dávno překonán.

Námitky typu "podle svítilny budeš snadný terč" shazuji ze stolu. Geniální profesor Battery totiž už před nějakou dobou vynalezl magickou součástku jménem VYPÍNAČ!

O taktických svítilnách kdyžtak prosím v adekvátním vlákně.
ono udávanie nejakých čísel je len hrubo orientačné.
každý ma iný citlivost na svetlo, a to čo je pre jedného vyhladávací reflektor, može iný považovat za bludičku vhodnú tak na nočnú cestu na toaletu.

pri samotných lampách hodne záleží na tvare svetelného kužela. napr moj 650lm Jetbeam svieti do dialky hodne slabšie jak 120lm Fenix.
na krátkej mám 80lm streamlight a na dlhej ten 120lm fenix, na 50m je to vpohode.

edit: prosím presunút do vlákna o svetlách, kvoli tomu som citoval predch. príspevok. dík.
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Leto II. »

Udělal jsem si radost a koupil svítilny Fenix E35UE a Nitecore EC20. Rád bych porovnal první dojmy.
Zpracování a vzhled do EDC jsou u obou perfektní, Fenix E35UE má pouze jeden závit v 1/3 od hlavy, kudy se vkládá baterka (včetně těsnění na vodotěsnost). Nitecore EC20 má z neznámého důvodu dva závity, první stejně jako Fenix, dále v poslední 1/4 od hlavy (pro zadní vkládání baterky) s užším těsněním. Řešení Fenix E35UC mi připadá lepší.

Fenix E35UE má baterii, která vypadá z obou stran stejně, Nitecore EC20 má ochranu proti špatnému vložení, což považuji za lepší.

Tlačítka jsou u obou dobře nahmatatelná poslepu, u Fenix E35UE je o něco výraznější a lépe se hledá.

Fenix je o 1,2 milimetru delší a o 1,4 milimetru užší.

Fenix E35UE má širší „nejjasnější“ kužel při svícení na blízké předměty (do 20 m), Nitecore EC20 má širší „periferní“ kužel kvůli širší hlavě.

Ovládání je „opačné“. Fenix E35UE se zapíná delším stiskem a režimy se přepínají krátkým. Nitecore EC20 se zapíná krátkým stiskem a režimy se přepínají dlouhým, speciální režimy dvojklikem a přepínání je opět držením. Na obojí se dá zvyknout. Krátký stisk Nitecore EC20 může způsobit náhodné sepnutí v kapse, ale vystupující spínač u Fenix E35UE také. Nevýhodou Fenix E35UE je, že „burst“ mód funguje jen po dobu držení tlačítka (ochrana baterie?) a dlouhý stisk může být někdy naškodu (vejdu do temného domu/bytu, cvaknu vypínač, nejde elektrika a zaznamenám pohyb... Zapínají se obě na naposledy použitém režimu.

Svítivost na možné režimy je +/- stejná i na dálku. Fenix E35UE má čtyři režimy 10, 120 a 360 lumenů (a 900 na „burst) zatímco Nitecore má režimy 1, 50 a 210 (960 na „burst), stroboskop, „SOS“ a „maják“. V tomto ohledu Je Nitecore EC20 výrazně lepší, protože stroboskop se dá dobře použít k obraně (je to strašně nepříjemné, když vám to svítí do obličeje), maják zase k identifikaci polohy v případě zranění (je výborně viditelný, ale strašně krátký záblesk každé 2-3 vteřiny, takže hodně šetří baterii). Dále mi připadá ne Nitecore EC20 lepší ten „bludička“ režim s jedním lumenem, kdy v jeskyni, nebo kanále vidíte 2-4 metry, ale šetříte baterii.

Při testu dosvitu se vyšší Lumeny u středního a vysokého režimu obou baterek moc neprojevily (subjektivně mi Fenix E35UE nepřipadal, že svítí víc, i když deklaruje vyšší lumeny).

Celkem vzato, považuji za lepší Nitecore EC20. Nechám si obě.

P.S. Nitecore mi přibalila zdarma Streamlight Twin-Task 3C. :-)
Uživatelský avatar
Hunter88
Příspěvky: 9
Registrován: 27.01.2013 9:59
Pohlaví: muž
Bydliště: Handlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Hunter88 »

Tak ti ďakujem. . :D
Prehovoril si ma . . . už cestuje ku mne :twisted:

Link
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Fabulous »

Pokud vybíráte Fenixe, stáhněte si nejpve jeho katalog. Má několik produktových řad různé úrovně. Snad nejvhodnější z nich je TK (mnemo Tank). Ta vydrží i na zbrani.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od štaflík »

Kromě TK je druhá nejsmysluplnější řada PD.
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Leto II. »

Jo, Fenix PD35 vypadá dobře, je o něco větší, ale má i stroboskop a další vychytávky (palcové tlačítko). Ale je dražší. U Nitecore tomu odpovídá tak P12.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od FMJ »

Dost jsem si oblíbil svítilny od Nitecore z modelové řady Multitask Hybrid Series, konkrétně MH1A, MH2A a MH2C. Jako výhodu osobně vnímám možnost ji dobíjet pomocí jakékoliv micro USB nabíječky (mobil, mp3 přehrávač....)- pod hlavou svítilny je zesilovací prstenec, po jehož odšroubování odhalíte micro USB port. Samozřejmě, pro preventivně paranoidní jedince (myšleno pozitivně) jako záložní svítilnu něco na AA zdroje.
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od jaromir »

Fenix hp-25 se vrátil z reklamace.
Důvodem byl zlomený kabel v bateriovém pouzdru a následný občasný zkrat.
Zkrat zničil pružinky u baterií - vyhřály se a ztratily pružnost.
Jednání s kronium.cz bez problémů, vyřešilo se "záruční opravou u výrobce", ale dostal jsem jinou +- stějně použitou svítilnu.

Doufám že jsem chytil jen špatnej kus.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Terminated Account »

Řádově několik set ran z kosy cca 500 totálně bezživotnilo svítilnu Sipik http://dx.com/p/sipik-sk68-cree-q3-wc-1 ... 4500-39585. Namontovaná na hliníkovém nadpažbí. Elektronika i ledka v háji. Myslel jsem, že prošla křestem ohně a obstála. Bohužel...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od bacil »

Odolná má konstrukci takovou, že baterka je připojená oběma pólama přes pružiny. Na plusové pružině je čepička a pěkně ten aku tlačí proti sobě.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dracekvo »

Nevíte o nějaké baterce za přijatelnou cenu na jednu AA baterii a aspoň 2 režimy bez SOS a strobe s dobrou výdrží? Něco jako Olight EOS i2. Chci něco na nechání v autě a pod. Na to se mi zrovna nechce kupovat baterku za 600,-. Ideálně cena max do 200,-.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od kregan »

Dobrou zkušenost mám s touhle
http://www.dx.com/p/sipik-sk-68-cree-xr ... LOldiuG9HU
než se mi podařilo jí ztratit
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Tommy »

Měl bych dotaz na majitele Maglite svítilen.

Chci si jednu pořídit a to z důvodu, že se často používají i jako obušek a jelikož aktuálně bydlím v UK, tak na teleskop nebo jakoukoli jinou zbraň můžu zapomenout.

Kterou délku by jste doporučovali 4 nebo 5 článků?


Díky
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od the.marek »

Mám 2 Maglitky a jestli můžu radit, nekupuj si ji... Je to fakt spíš obušek, protože vůbec, ale vůbec nesvítí...
Malá diodová baterka na klíče má větší svítivost, než ty slavný Maglitky s klasickou žárovkou...
Naposledy upravil(a) the.marek dne 12.01.2015 19:37, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět