Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od xgordon »

Dnes mi prisiel sporak na tuhe palivo. V rychlosti som to prekontroloval, vsetko je ok. Zas bude kludnejsie spanie.
IMG_20220425_095202149.jpg
IMG_20220425_095249394_HDR.jpg
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Maximus »

Myslim, že mame ten sporak stejný včetně barvy :hand

Obcas jsme s nim přitapeli a varim na nem, když chci delat vetsi hrnec guláše. I buchty se daji docela dobře upéct, jen to chce vhodnou velikost pekáče.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Grunt »

xgoedon: Nádhera.
  1. Co bude palivo? Čiste dřevo?
  2. Dá se v tom i péct?
  3. Má to nějaký jmenovitý výkon v kW?
Určitě pošli fotky po instalaci. Kamínka jsou moc pěkné.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od xgordon »

Malo by to chrustat aj brikety. Dreva mam ale na 2 zimy. Katalogovy nominalny vykon je 8kw. Ma to aj ruru na pecenie s nastavitelnym rostom v 3 polohach, dali mi k tomu aj plech na pecenie a chnapku. :chuckle Chcel som aj s rurou aby sa v tom dal piect chlieb a kolace.

Instalacia zatial nebude. Mal som to v plane az ked odstavia plyn.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Grunt »

xgordon píše: 25.04.2022 18:07 :chuckle Chcel som aj s rurou aby sa v tom dal piect chlieb a kolace.
Já jenom tiše závidím.
xgordon píše: 25.04.2022 18:07 Instalacia zatial nebude. Mal som to v plane az ked odstavia plyn.
Což je celkem škoda, protože to nemusí být tak nikdy, že? Minimálně pečení (třeba chlebu) v „rúře“ vyjde mnohem levněji už teď, ale samozřejmě těžko někoho nutit. Volba každého takže můžu maximálně popřát nech slouží.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od xgordon »

Mal som este alternativu, ze to zapojim pocas rekonstrukcie kuchyne, ale to som este nekonzultoval so zenou.

Moja stara mama mala nieco podobne ale murovane. V zime ked rano prisiel clovek do kuchyne, bolo tam prijemne teplo, uz vonali kolace, pagace alebo chlieb a hore sa hriala voda na polievku. Ona vzdy vstavala o piatej, takze uz mala vsetko nachystane.

Ked sme so zenou chvilu byvali v ich rodicovskom dome, tak tam to bolo podobne. Stare nostalgicke casy :clap
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hdm »

Máme jiného výrobce, ale stejný typ, přikládání vedle trouby s výkonem asi 7kW.
Fungujeme na tom asi 1 měsíc, a přestože přítelkyně byla na vážkách jestli to budeme využívat, teď se do nich zamilovala a bez problémů vaří i celé obědy jen na tom. Chleba v troubě není problém, naše kamna udělají s přehledem 250 stupňů a dá se v pohodě udržovat jak je třeba. Pekla tam cukroví, buchty, koláče (příprava na svatbu) a všechno bez problémů s připálením atp. Ohříváme i vodu na čaj (jsme hodně čajový) a kde co, když se v nich topí.
Máme zplynovací typ s účinností kolem 80%, takže ani moc dřeva nespolknou.
Doporučuji počítat s nějakou odkládací plochou hned vedle nich, protože se pak nemusí běhat pro všechno do kuchyně.
Trochu nevýhoda je, že když se v nich topí a stojí se před nimi, je vedro jako pr*se a oblečení je cítit jako po žehlení :D
Čekám na konec měsíce na odečet, kolik se ušetří elektřiny. Osobně to považuji za jeden z nejlepších nákupů co jsem za poslední dlouhou dobu udělal.
Nejedeme na nich na 100%, ale jen když se přitápí tak se to využívá, ale dokážu si představit plný provoz jen na nich v případě potřeby, bez ztráty komfortu vaření.
Pokud by byl zájem napsal bych podrobnější recenzi přesně pro náš typ LaNordica Rosetta BII.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Grunt »

xgordon píše: 25.04.2022 18:27 ale to som este nekonzultoval so zenou.
Chápu. Myslel jsem si to.
xgordon píše: 25.04.2022 18:27 Moja stara mama mala nieco podobne ale murovane.
Jo, vždyť moje taky. Nemělo to tu troubu, takže tu děda musel vymúrovat. A to je taky naposledy co jsem myslel že to uvidím. Proto mě překvapilo, že se to zas dostává do módy. Ale ono to dává smysl. S tím jak porostou ceny za eko-paliva (plyn, elektřina), tak se to akorát načančá aby to pasovalo (módně) do moderní kuchyně a hurá zpět na plotny ;) Hned vedle krbovek.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od step »

step píše: 09.04.2022 8:33 Bukové brikety u nás poskočily za týden z 5 Kč na 6 Kč/kg.
Tak zrychlujeme, během dvou měsíců se změnila cena briket z 6 Kč/kg přes 8 Kč/kg na dnešních pěkných 20 Kč/kg. :cry:
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Haluziak »

Ještě, že máme nějaký ten les. Tchýně dokonce uvažuje, že nějaké palivové dřevo prodá.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Venet »

Ešte nech nepredáva. Cena dreva v novembri bude omnoho vyššia...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Grunt »

step: Kde to kupuješ? Tady buk 8,90 Kč/kg, 8815Kč za paletu (téměř tuna). A to mi přijde drahé. Jinak jestli teda máš do kapsy hluboko, sehnal bych nějaký hydraulický lis (otec si ho vytvořil ze štípačky), obrazil pár stolařství či nějakých pil, nabral pár pytlů, sehnal si pár válečku a s chutí do práce. Piliny a dřevěný odpad se prodávají víceméně za cenu odpadu. Jasně, kvalitou se to nevyrovná komerčním briketám, ale bude to rozhodně levnější víceméně za cenu práce a energie.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od step »

Kupoval jsem za 4,50 a za 6 Kč/kg, teď už mám dávno v briketách plán splněn, jen sleduji jak roste cena. Prodávali to levně, tak byli pořád bez zásob. Myslím, že teď zvedli cenu, aby si vyrobili do zásoby a až to nebudou mít kam dávat, tak mohou klidně dát slevu, pokud je ovšem mezitím ostatní prodejci cenově nedorovnají.
Jinak oni to mají také jako odpad z výroby, ale možná už jim přišly nové faktury za kulatinu, tak zareagovali.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od dracekvo »

Přemýšlím, že si půjdu nasbírat za město několik kýblů vlašských ořechů.
Roste to tam volně u hlavní silnice a kvůli tomu to tam nikdo nebere na jídlo.
Když pálím loňské nespotřebované ořechy, tak to má docela výhřevnost :-D

Dříve se taky chodilo na šišky.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od JOBU »

Mne sa tento týždeň podarilo zapojiť do okruhu kúrenia krb s teplovodnou vložkou. Vrátane čerpadla a záložného zdroja samozrejme. Odladzovať prevádzkové teploty budem, až bude chladnejšie.
Takže bude aj úspora na plyne. Doteraz som mal preplatky, tento rok nedoplatok 300€...
mhi
Příspěvky: 448
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mhi »

Chvili jsem hledal odpoved, lec marne, toto je nejblizsi tema, tak to dam sem: Moje otazka je jak rozdelit dochazejici zasobu dreva, aby vydrzela celou zimu? Dival jsem se na prumerne teploty https://www.chmi.cz/historicka-data/poc ... ni-teploty# - a moc moudry z toho nejsem. Myslim to asi tak urcit si pomer, kolik muzu ktery mesic spalit.

Mam sice pres 10 let krb(-ovou vlozku), ale topil jsem v ni spis pro zabavu a abych zlikvidoval prorez ze zahrady apod., drevo jsem kupoval jednou za par let. Letos to bude asi trosku jinak :).
drigon
VIP
Příspěvky: 2921
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

Podle mých zkušeností se topná sezóna do druhé poloviny lomí na přelomu ledna a února.
Koukej tak, aby jsi viděl.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od TomSmith »

Já to rozdělil tak, že dokud je plyn a nestojí raketu tak jedu na plyn ;)
Taky mám dřevo jen jako doplňek a i když jsem dokoupil nějaké uhlené brikety pro sichr, tak je zatím šetřím.
Ono možná bude problém i příští topná sezóna, uvidíme.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hagen »

mhi píše: 15.12.2022 19:32 Chvili jsem hledal odpoved, lec marne, toto je nejblizsi tema, tak to dam sem: Moje otazka je jak rozdelit dochazejici zasobu dreva, aby vydrzela celou zimu? Dival jsem se na prumerne teploty https://www.chmi.cz/historicka-data/poc ... ni-teploty# - a moc moudry z toho nejsem. Myslim to asi tak urcit si pomer, kolik muzu ktery mesic spalit.

Mam sice pres 10 let krb(-ovou vlozku), ale topil jsem v ni spis pro zabavu a abych zlikvidoval prorez ze zahrady apod., drevo jsem kupoval jednou za par let. Letos to bude asi trosku jinak :).
Spočítej si kolik toho spálíš za den, a tolik toho spálíš zhruba příštích 60-70 dní. (zhruba do konce Února)
Březen a Duben by mohli být ve spotřebě dřeva zhruba na 50% nynější dávky. Květen už dáš ve dvou svetrech ;)
Nebo jinak.
Rozděl si to dřevo na 7. částí. Každá 1-5 část je cca na 14. dní topení až do konce Února.
Zbylé dvě části by měli vydržet každá cca 30.dní.
(nebo na 14. částí, a přepočítat,...)
Zhruba tak to už léta vychází mě, takže to ber jen jako můj propočet na moje kamna.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hdm »

Neřeším to výpočtem, ale teď asi po 1,5 měsíci každodenního topení se podívám na objem odebraného dřeva ze dřevníku a porovnám s tím, kolik ho ještě zbývá a odhadnu na jak dlouho vydrží.
Teď aktuálně mám odebranou asi 1/4, takže vydržím ještě asi 4,5 měsíce.
V nejhorším se dá nadělat polínka i v zimě ze štůsu co je v zásobě na další rok/roky a vysychá v metrech.

Hodně záleží jaký máš dům (stáří, zateplení, orientace světových stran, velikost oken atp) a podle toho od kdy do kdy musíš topit.
Další věc je, jak dlouhá bude zima, to se nedá dopředu přesně říci.
Odpovědět