Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od krvfx »

Regulační elektronika mého kotle to údajně s trapézem nedá.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Josef »

To slůvko "údajně" by chtělo nějak prověřit. Alespoň průzkumem schématu zapojení (co že za obvod by mohl trapéz negativně ovlivňovat). Pokud by tam něco takového bylo (fázové řízení triakem), nezbude, než se s tím smířit a sinus použít nebo alespoň lichoběžníkový průběh, aby na křivce napájecího proudu byly "táhlé sklony" na kterých by mohla regulace fázově regulovat. Ale pokud by mi tu UPS-ku se sinusovým průběhem nabízel sám prodejce kotle, byl bych tak trochu ve střehu (aneb marže na dražším zboží se hodí vždycky... :lol: ).
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od krvfx »

Právě že na 99 % reguluje triakem výkon ventilátoru. Vlastní řízení by to mělo přežít normálně, je tam trafo, usměrňovač a stabilizátor. Mám doma starou UPS, než koupím ten zdroj, tak to zkusím, ale až po topné sezóně :D
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Josef »

Ono by tam asi nic do věčných lovišť neodešlo ani s trapézem. Ale protože trapéz nemá žádné "šikminy" na křivce, asi by se regulace fungovala jen v režimech, kdy ventilátor jede naplno a kdy nejede vůbec. Tedy v praxi "topím" a "netopím", nic mezi tím. A to by asi nebylo úplně optimální, to je fakt.
nextclick
Příspěvky: 52
Registrován: 29.11.2015 19:08
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od nextclick »

Tak můžu posloužit svojí osobní zkušeností.
Mám ve sklepě kotel na pelety kde řídící elektronika spíná pohon šneku (asyn. motor) a řídí otáčky async ventilátoru. Jak je řídí netuším ale počítám že v tom bude nějaký malý 40W invertor s proměnnou výstupní frekvencí.
Postupně jsem vyzkoušel 3 UPSky než jsem našel takovou se kterou to fachá. V případě že upska dávala "nějaký blbý průběh", (nevím jaký ... nemůžu už rok najít digi osciloskop :( je velký jako mobil ) tak se větrák rozběhnul na 100% , pohon šneku divně drčel a kotel vlastně nefungoval.
S tou současnou to běží v pohodě (nějaká lepší 1500VA APC ups.. ty dvě co nejely, byly taky APCčka z toho jedno taky vyšší řady. Tedy loterie)

Jinak co se týče centrály tak taková ta za 2000 měla při odpojení zátěže chvilinku na výstupu ne 230V ale tak 300V. Strašný.
Teď mám nějakou invertorovou z Bauhausu a ta je báječná. Furt 230V a nebo nic. Žádný spotřebič a to ani ta elektronika u kotle nefrflá. Dokonce jsem jí asi 2 dny měl zaplou u HP serveru ve firmě (přes upsku).

Tedy za mne doporučení:
- pokud chci nějakou malou centrálu, tak jedině s inventorem.
- pokud chci pořizovat nějakou s AVR regulací, tak je potřeba 4x předimenzovat výkon pokud chci napájet věci které jsou citlivé na kolísání napětí.
dethliving
Příspěvky: 26
Registrován: 07.06.2013 0:47

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od dethliving »

Wagoneer píše:Krvf - Astip používám již několik let bez jediné poruchy. 350W sinus. Mohu jen doporučit. Mívají také často slevy u pŕíležitosti výstav.
Sestavil jsem si také malou FV elektrárnu s panely 1kWp a baterií 2.5kWh. Až na vyjímky umožňuje ( kromě jiného ) chod kotle prakticky po celý rok.
Elektrocentrálu mám invertor Scheppach 2.5kW, ale je jen jako opravdová záloha, případně pro spotřebiče s velkým příkonem. Není to žádná hvězda, ale např. automatickou pračku zvládne bez problémů.
Tvoje řešení se mi líbí, problém je, že onen invertor Scheppach o výkonu 2.5kW ani jiný, který by v případě nouze utáhl pračku jsem na trhu nenašel, nyní jsou pouze 2kW, což se mi zdá málo.
http://www.namir.cz/sg-2000-invertorova ... rocentraly

http://www.svarecky-obchod.cz/elektroce ... 2000-p.htm

https://www.dek.cz/produkty/detail/3210 ... y+produkty

Takže budu asi muset jít do obyčejného AVR
http://www.svarecky-obchod.cz/elektroce ... g-3000.htm
+ zmiňovaný Astip Elston.

Jako laik bych ovšem dával pro kotel přednost jednoduššímu řešení v podobě invetoru cca 2.5 kW. aby to utáhlo zmiňovanou pračku - na tu jsem zapomněl - přiznávám.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od krvfx »

Každý má určitě jiné preference, ale mít elektrocentrálu kvůli pračce? To je zrovna věc, bez které se dá docela snadno obejít. Nehledě na to, že když nepůjde delší dobu elektrika, tak ani nepoteče voda z kohoutku.

Hodlám zabezpečit pouze to nejnutnější, tedy teplo a možná i ledničku/mrazák, víc ale určitě ne. A to ještě jenom v případě, že se bude jevit, že to má smysl a že se všechno brzy srovná.

Na druhou stranu, určitě má smysl mít požadavek, aby centrála utáhla to, co běžná zásuvka.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Wagoneer »

Nechtěl jsem aby to vyznělo, že mám EC kvůli pračce. Ale že ten Scheppach ji utáhne. Topení v zimě a chlazeni v létě mi FV v pohodě utáhne. Ta EC je primárně pro situace, kdy je kvůli nedostatku slunce potřeba dobít baterie, případně třeba namrazit mražák ( a je málo v bateriích ), kdyby dlouhodobě nešel proud.
gambler
Příspěvky: 19
Registrován: 26.12.2012 14:07
Pohlaví: muž
Bydliště:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od gambler »

Zdravím. Chtěl bych si doma udělat malou založní či pro běžné používaní 12V elektrarničku. za prví bych tím chtěl pohanět autoradio. Za druhé cb vysílačku. Za třetí pro měnič na nabijení malích baterii například do svítilny. Popřípadě na svícení 12v ledek po domě. chtěl bych skombinovat Solarní panel s větrnou turbínou která by pohaněla alternátor. pro případ nouze kolo na stojanu které bude pohanět také aleternátor. to by se používalo i na kondici. :) Nějaké napady.. díky
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od cipis »

V celém tomhle threadu, tak si dej bačkory a směle do čtení ;-)
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od krvfx »

Ve vlákně o solárních elektrárnách je přímo i praktický návod.
gambler
Příspěvky: 19
Registrován: 26.12.2012 14:07
Pohlaví: muž
Bydliště:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od gambler »

krvfx píše:Ve vlákně o solárních elektrárnách je přímo i praktický návod.
už sosam. dík
dethliving
Příspěvky: 26
Registrován: 07.06.2013 0:47

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od dethliving »

Jako laik jsem po zvážení všech pro a proti vybral invertor 2kW (bohužel Scheppap DG 30 3kW za 12.5K už není v prodeji).
Nyni mám dilema kterou vybraz těchto dvou za stejnou cenu:
http://www.namir.cz/sg-2000-invertorova ... 21668.html
http://www.svarecky-obchod.cz/elektroce ... 2000-p.htm

Tak která bude lerpší Kipor nebo Schepap?

Ještě je tu možnost
http://www.gtstore.cz/invertorova-elekt ... 600-kipor/
ale ta cena mě odrazuje.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Fabulous »

Obojí je nevalná čína zabalená v plastu. Zvol tu s delší zárukou a od důvěryhodnějšího dodavatele.
nextclick
Příspěvky: 52
Registrován: 29.11.2015 19:08
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od nextclick »

To je sice 100% pravda. Ale vzhledem k tomu, že třeba Kipor má dostupný servis a je to už skutečná značka ne jen lepič nálepek. Tak to není špatná volba pro jištění pro případ několikadenního až měsíčního blackoutu. Všechno dál je už za hrozný peníze. Třeba srovnatelná Honda je za cca 38000,- kč-

Pro dlouhodobý blackout je stejně jediné udržitelné řešení FV.
dethliving
Příspěvky: 26
Registrován: 07.06.2013 0:47

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od dethliving »

Obávám se, že elektrocenrál, které v Číně nejsou vyrobeny bude málo.

Na dotaz prodejce jak je to u - Scheppach SG 3000 Rámová elektrocentrála 2 800 W s regulací AVR - se 4 letou zárukou, mi odpověděl, že je nutné každý rok absolvovat garanční prohlídku v hodnotě 1.500Kč, jinak platí jenom 2 záruka.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Fabulous »

Nectclick: nepodléhej reklamním klamům. Kipor je stejný lepič nálepek, jako kdokoliv jiný. Pro zajímavost: třeba drahé centrály Yamaha jsou ve skutečnosti Linhai s nálepkami :)

Co vím, tak v této kategorii jediné poctivé a originálně svoje centrály má Honda. Ovšem ty jsou 5-10x dražší. A k uznání záruky požaduje garančku také :)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Lyster »

Inzerát na dřevoplynovou elektrárnu, který jsem našel. Vypatá to dost dobře. Bohužel neni uvedena cena. Třeba se bude někomu hodit. Je tam i video z provozu.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/6622322 ... ickych.php
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Fantozzi »

Zdravím, kolega má zahrádku v oblasti kde není natažený přívod elektrické energie a řeší vhodný zdroj pro víkendové napájení ledničky, případně dobití mobilu, nějaké to rádio a aktuálně pro menší zahradní párty kde by chtěl elektrický výčep (chlazení). Napadá mě kombinace benzínového agregátu a akumulátoru, ale asi tak jednoduché to nebude :-).

děkuji za případné nápady
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Hohepa »

Ne to opravdu nebude.
Ať počítá s tím, že to pivo ho na provozních nákladech vyjde jak když si ho dá v hospodě na Staromáku.

Problém je, že centrála se s UPS dost pravděpodobně popere letmo viz např diskuze zde:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=21573.0

Pro profesionální použití se pro UPS vyráběly speciální centrály , říkalo se jim myslím UBS.
UPS s ní byla propojena řídící elektronikou a sama jí nahazovala motor když se vybil její aku.
Motal jsem se kolem toho před dvaceti lety a už si to moc nepamatuji,
( kamarádovy jsem pomáhal z grafikou při překladu manuálů )
ale mám pocit, že ta UBS dávala na výstupu nízké napětí UPS akumulátoru a výstupní měnič na 230 V tak měli jeden společný.
Odpovědět