Conflicted - karetní hra

Odpovědět
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Stenny »

Dostaly se mi do ruky tři balíčky karetní hry Conflicted https://www.conflictedthegame.com a protože jsem ji zatím v ČR nikde neviděl, trochu ji přiblížím.

Upozornění: Tyhle tři balíčky jsem dostal zadarmo od výrobce na posouzení, ale jinak s výrobcem spojený nejsem, odměnu za tuhle recenzi nedostanu, hru neprodávám a bohužel ani nejsem schopen zařídit žádné slevy pro Rozpadlíky.

Každý balíček je jednak klasický balíček 54 karet (lze s nimi tedy hrát běžné karetní hry), jednak slouží ke specifické "postapo" hře. Na každé kartě je totiž vytištěna otázka, jejíž typ se liší podle balíčku (dva balíčky mají převážně morální dilemata k rozhodnutí, balíček Financial crisis má hlavně otázky ohledně financí, ekonomických kolapsů států atd.). Všechny otázky (pokud není uvedeno jinak) předpokládají, že nastal konec světa, jak ho známe. Hra se hraje tak, že jeden z hráčů si lízne kartu, přečte uvedenou otázku ostatním a každý další hráč má několik minut na zodpovězení a odůvodnění odpovědi. První hráč dá na konci kola kartu tomu, kdo podle něj zodpověděl otázku nejlépe. Pak lízne kartu další hráč a vše se opakuje; vyhrává ten, kdo má na konci nejvíce karet.
Příklady otázek z prvních dvou balíčků:
- "Šel jste na lov s dvěma kamarády a oba byli uštknuti prudce jedovatým hadem. V lékárně je jediná dávka protijedu, oba kamarádi už upadli do bezvědomí a pokud něco neuděláte, zemřou oba. Protijedem můžete ale zachránit jen jednoho. Druhý zemře. Jak se rozhodnete, komu píchnete protijed?"
- "K vašemu domu se po ulici blíží skupina mužů v otrhaných trestaneckých stejnokrojích, v rukou mají klacky a trubky. Nikoho ale nenapadají a nepokoušejí se vlámat do žádného domu. Z této vzdálenosti je zvládnete postřílet, ale jestli počkáte, až se dostanou až k vašemu domu, už nestihnete zareagovat na jejich případný útok a nejspíš prohrajete. Začnete střílet nebo ne? Proč?"
- "Hlídkoval jste s kamarádem na odlehlém pozemku, když jste zakopl, upadl, vaše zbraň vystřelila a kamarád na místě zemřel po průstřelu hlavy. Když se vrátíte zpět ke skupině ostatních (kde je i žena a dvě děti mrtvého), přiznáte, co se stalo, nebo si vymyslíte historku o tom, že po vás někdo střelil? Proč?"
- "Jste na služební cestě 1200 mil od domova, když se díky sérii katastrof zcela zhroutí infrastruktura. Máte 200 dolarů a zhruba hodinu času, než začne rabování obchodů. Co si koupíte?"
- "Jsou tři roky po celosvětové katastrofě a pomalu se začínají sestavovat trvalejší územní celky a místní vlády. Za vaše zásluhy vám bylo nabídnuto místo v takové vládě a máte právo navrhnout 5 zákonů, které budou velmi pravděpodobně bez odporu přijaty. Jaké to budou?"

Hru jsme zkoušeli a popravdě - rád bych si ji párkrát zahrál s každým, na koho bych se chtěl v krizové situaci spoléhat. První dvě tři kola se nesla v celkem veselém duchu a vtipkování o "postřílet je všechny je vždycky dobré řešení". Pak lidi začali přemýšlet a začali se o sobě navzájem dozvídat věci. Co je pro ně důležité, přes co nepůjdou, jaké mají zábrany, jestli jim přijde jako dobrý nápad zradit kamarády pro vlastní přežití, jestli jsou mstiví... jistě, skutečná krizová situace by to ukázala jinak a těžko říct, nakolik by se teď vyjádřené morální standardy udržely, ale i tak to bylo velmi informativní. Jako odlehčenou součást přípravy (a třeba i způsob, jak nasadit brouka do hlavy kamarádům, kteří o přípravě na krize moc nepřemýšlejí) bych to doporučil. Jen nepočítejte, že vám bude po hře nějak zvlášť veselo, některé otázky/situace jdou opravdu dost na dřeň a dobré východisko z nich vlastně není. Mimochodem, hra uvádí, že je pro 3 a více hráčů, ale nad 5-6 hráčů se téměř neúnosně zpomaluje a navíc se názory opakují. Při větším počtu lidí bych ji už asi nehrál jako hru, ale spíš bych bral karty jako náměty k diskuzi. 4-5 lidí zatím vycházelo jako ideální počet.

Celkem v tuhle chvíli existuje 7 balíčků, většina z nich má nějaké zastřešující téma (několik je jich zřejmě podle nějaké postapo beletrie a obsahují rozhodnutí, která odpovídají zápletce, nebo tak něco), ale hranice mezi tématy jsou dost neostré - některé otázky jsou morální dilemata, jiné jsou spíš věcná rozhodnutí (co koupit, kam jít...), některé se týkají přípravy ještě před rozpadem... balíček Financial crisis mi přišel místy dost akademický, jsou tam často otázky z teorie měny a podobně, což je asi přínosné znát, ale netýká se to přímo přípravy nebo rozhodování. Podobný bude asi i balíček Nuclear fallout (radioaktivita a vše kolem). V celkovém souhrnu se mi ale ten nápad velmi líbí.
Co se týká kvality výroby, jsou to laminované/poplastované karty a rohy se zatím netřepí. Pár kapek vody přežily (nesákly, vodu jsem setřel), ale vyloženě namočit jsem je nezkoušel. Trvanlivost prověří čas, budu je brát na vandry, ale vzhledem k tomu, že i laciný balíček papírových karet mi vydrží klidně deset let, nepředpokládám žádný problém. Trochu smutné je, že karty jsou balené v papírové krabičce, která voděodolná není.
Balíček není nijak zvlášť laciný (19 dolarů, myslím), ale dost uvažuju o tom, že jich ještě pár koupím - minimálně na dárky pro lidi, kteří se připravují výbavou, ale ne psychicky.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Hohepa »

Dík za upozornění , vypadá to zajímavě, škoda že to není v češtině pro nás neangličtináře :?

Trochu jsem googlil a pozitivní je že to je i ve verzi elektronické pro android a za rozumnou cenu
https://play.google.com/store/apps/deta ... tedAndroid

:rofl
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Stenny »

Hohepa: Tak tohle mě nenapadlo, dobrý nález. Podle popisu se to dá skrz tu appku dá hrát online s jinými lidmi - pokud to koupíš, dej vědět, jak to funguje, to by mě zajímalo.
Druid
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2016 10:46
Pohlaví: muž

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Druid »

Tohle musím mít! Nějaké nápady jak pohnout dolů s cenou? Jak se vyhnout 34doláčů za poštovné. Bude někdo objednávat? Všech 7 balíků i s poštovným výjde na 4000,- to je děs, ale vypadá to perfektně.
SAW
Příspěvky: 44
Registrován: 17.11.2014 11:41
Pohlaví: muž

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od SAW »

Ak to stojí toľko veľa tak to už si niečo podobné môžeme každý dať vyrobiť. Niečo podobné ma napadlo dávnejšie. Niektoré spoločnosti ponúkajú výrobu personalizovaných hracích kariet (sedmové karty) a človek si môže zvoliť obrázky aké budú na pozadí karty (fotky rodiny alebo niečo podobné) a tak by sa otázky dali vložiť na pozadia kariet. Aké otázky by to boli si každý môže určiť sám prípadne sa nechať inšpirovať. Čo som pozeral tak výroba takýchto kariet stojí nejakých 14€ čo je v prepočte niečo pod 400 Kč za balíček (32 kariet).
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Stenny »

Druid: Dovedu si představit, že kdyby se udělala hromadná objednávka, dalo by se s nimi o poštovném mluvit. O ceně balíčků už asi ne tolik, ale mají teď na stránkách jakousi slevovou nabídku, kterou jsem blíž nepročítal.
Taky bych si asi balíček přihodil, kdyby někdo objednával.

SAW: Pokud znáš firmu, která je ochotná za tuhle cenu vytisknout každou kartu jinou, tak by se mi to hodilo; co jsem se díval, tak obvykle můžeš zvolit motiv nanejvýš pro jednotlivé barvy, nikoliv pro každou jednotlivou akrtu.
SAW
Příspěvky: 44
Registrován: 17.11.2014 11:41
Pohlaví: muž

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od SAW »

Stenny: Vo Faxcopy robia takéto veci. Práve im nefunguje stránka pre ČR takže link ti sem hodiť neviem. Hľadať potom v oddelení Služby - Fotodarčeky - Personalizované hry (neviem aké sú české ekvivalenty ale na SK stránkach to je takto umiestnené).

Viac informácií máš priamo na stránkach Faxcopy to by si nemal mať problém potom nájsť.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Stenny »

SAW: Máš pravdu, tam to podle popisu dělají z jedné fotografie na každou kartu. Skvělé, díky! To už jsem dlouho sháněl.
SAW
Příspěvky: 44
Registrován: 17.11.2014 11:41
Pohlaví: muž

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od SAW »

Ja takto na karty plánujem dať fotky vybavenia (nôž, batoh, rukavice,...) a spraviť si taký menší checklist a keď budem s niekým hrať určite sa ma spýta na tie veci na obrázkoch. Takto budem zisťovať čo ktorá osoba vie a nenásilne tak vlastne zistím o ľuďoch viacej prípadne sa poučia a čosi sa na nich nalepí.
Druid
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2016 10:46
Pohlaví: muž

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Druid »

Mají tam akci sedmi herních balíčků a boxu na ně za 120 dolarů. Takže sleva nějakých 500 a dárek tématického boxu k tomu.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Joezbrna »

Trochu mi to připomíná psychohry od Bakaláře. Když sám hráč rozhoduje o udělení karty a tedy přímo ovlivňuje výsledek svých soupeřů dává té hře velmi zajímavý rozměr.

Pěkné, ale přijde mi zbytečné za to dávat takovou hromadu peněz. Kdybychom oželeli formu hracích karet, můžeme si tu sami vygenerovat sadu otázek, natisknout na lístečky a hrát do alelujá. Dokonce mne napadá pár vylepšení.
Uživatelský avatar
honzza
Příspěvky: 74
Registrován: 27.01.2016 15:20
Pohlaví: muž

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od honzza »

To zní dobře, proč ne. Otázky budou alespoň víc sedět na naše prostředí, myšlení a potřeby. Příklad: Jak vyřešíš situaci, kdy jsi na místě ženy, která byla nedávno přepadena v herně, ale máš za pasem kvér?
Koukal jsem na to video a přemýšlel, zda byla příležitost se bránit a kdy.
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.
Druid
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2016 10:46
Pohlaví: muž

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Druid »

A zvládneme to udělat tak na úrovni? Okruhy otazek? Korekce textu? Nápady... A ve finále i to grafické ztvárnění hezky dokresluje atmosféru.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Joezbrna »

Obávám se, že hromadné výrobě nelze konkurovat úrovní zpracování a cenou současně. Dal bych si skromnější cíl. Kolik zábavy se užije u her bez nákladného vybavení (piškvorky, lodě, diplomacie...).

Netrval bych na postapo tematice. To značně rozšiřuje okruh použitelných nápadů. Trochu jsem googlil, ono je lepší použít existující morální dilemata než vymýšlet nová.
Uživatelský avatar
honzza
Příspěvky: 74
Registrován: 27.01.2016 15:20
Pohlaví: muž

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od honzza »

Stačí začít skromně a postupně dle potřeby, nálady a nápadu vylepšovat. Nechtít hned na začátek promyšlenou a vymakanou hru. Postupovat čistě iterativně.
Vzpomínám si, jako dítě jsem měl hru, kdy na tvrdých kartičkách bylo strojem napsáno: na jedné sadě otázka a na druhé sadě odpověď. Náhodně se pak losovaly otázky a k nim odpovědi. Vtip byl v zábavných kombinacích otázka-odpověď. I to stačilo na pobavení.
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.
Druid
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2016 10:46
Pohlaví: muž

Re: Conflicted - karetní hra

Příspěvek od Druid »

Tak jsem se nakonec neudržel a objednal to :D .Měli tam v akci těch 7balíků + box za 120doláčů a za like na FB jsem z toho vycucal ještě 10% discount. Jak to dorazí tak poreferuju. A kdyby někdo objednával zapoměl jsem si do košíku dát tu božskou nášivku tak kdyby mi ji přiobjednal. ;)
Odpovědět