Navigace Vikingů :-)

Odpovědět
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Navigace Vikingů :-)

Příspěvek od Fjord »

http://vtm.zive.cz/node/4495?fb_comment ... 6823837079

Vikingům ukazoval cestu „sluneční kámen“

Zámořské plavby Vikingů na Island, do Grónska a na Labrador vzbuzují ještě dnes tichý úžas. Severní Atlantik je nehostinné místo, kde celé dny nezasvítí ani hvězdy, ani Slunce. Jak udržovali Vikingové správný kurz?
Vikingové se plavili s tzv. slunečními kameny. Byly to krystaly vápence, jež jim ukazovaly polohu slunce i na obloze zakryté mraky.

Před tisíciletím dopluli Vikingové napříč Atlantikem až k břehům Grónska a Severní Ameriky. Na svých cestách se nemohli řídit střelkou kompasu, který v té době vynalezli na druhém konci světa Číňané. Evropanům zůstala tato významná navigační pomůcka ještě dlouho odepřena. Vikingové spoléhali na celou řadu přírodních ukazatelů směru – hvězdy, směr letu ptáků a především na Slunce.

Při zatažené obloze se však dostávali do velkých problémů. Výraznější odchylka z kurzu při cestě z Norska na Island mohla mít pro posádku fatální následky. Podle severských ság vozili Vikingové na palubách svých dlouhých lodí „sluneční kámen“, který jim ukázal cestu. Vědci nyní prokázali, že ságy nelhaly a navigační kameny byly s to dovést Vikingy k cíli i pod zamračenou oblohou.

Slunce svítí i za mraky a vytváří kruhy polarizovaného světla. Samo je v jejich středu. Lidské oko normálně polarizované světlo nevnímá. Vikingové si s tím poradili díky krystalům dvojlomného islandského vápence. Krystalem prochází světlo po dvou různých drahách a na výstupu z krystalu tak nabízí dva obrazy. Vzájemná jasnost obou obrazů závisí na polarizovaném světle.

Teoreticky je tedy možné odhalit střed kruhů polarizovaného světla vyzařovaného Sluncem skrytým za mraky, a tím určit polohu Slunce. Stačí nechat procházet světlo krystalem dvojlomného vápence a otáčet se s ním tak dlouho, dokud nejsou oba obrazy stejně jasné. Tím je určen směr, kde se skrývá Slunce.

Obrázek
Islandský vápenec. Foto: Wikipedia

Jednoprocentní chyba

Od teorie k praxi bývá však někdy hodně daleko. Tým fyziků vedený Guyem Roparsem z university ve francouzském Rennes se rozhodl vyrobit „sluneční kámen“ a otestovat ho. Použili islandský dvojlomný vápenec ze skály, kterou Vikingové prokazatelně znali. Krystal vápence umístili do dřevěné schránky s otvorem, kterým na kámen dopadalo světlo. Na krystalu se zobrazil jasný otvor dvakrát. Otáčením se jas obou obrazů měnil. S jakou přesností by taková navigační pomůcka pracovala?

Klíčový test proběhl za kompletně zatažené oblohy na místě, kde byli vědci s to naprosto přesně určit polohu Slunce na obloze. Pomocí „slunečního kamene“ určili polohu Slunce s chybou do 1 %. Krystal ukázal směr ke Slunci dokonce i ve chvílích, kdy už zapadlo za horizont. Výsledky výzkumu Roparsova týmu zveřejnil vědecký časopis Proceedings of the Royal Society A.

Navigace podle „slunečních kamenů“ se potýkala s jedním velkým problémem. A tou bylo neustále se kolíbající dno lodi. Na ní bylo zaměření velmi nesnadné. Další komplikací – tentokrát ryze soudobou – je skutečnost, že archeologové zatím nenašli nic, co by mohli s klidným svědomím považovat za vikingský sluneční kámen. Ale na druhé straně po něm zatím ani nijak zvlášť nepátrali. A tak je možné, že se v dohledné době tyto středověké navigační pomůcky v místech ztroskotání vikingských lodí nebo v bývalých vikingských osadách najdou.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Navigace Vikingů :-)

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Jeden z těch šutrů nedávno našli, to je dobrá zpráva.
Špatná že, určení polohy slunce se "nezainteresovanému" týmu nepovedlo.

http://www.novinky.cz/koktejl/251786-ta ... -1592.html
Viděl jsem o tom nějaký dokument a plni nadšení nakonec sáhli po kompasu.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Navigace Vikingů :-)

Příspěvek od Venet »

hmm, nutne potrebujem velky krystal kalcitu.........
Ctesibius
Příspěvky: 43
Registrován: 01.11.2016 14:25
Pohlaví: muž
Bydliště: Zahorie

Re: Navigace Vikingů :-)

Příspěvek od Ctesibius »

Smer k slnku nemusis zistovat zlozito pomocou kalcitu. Ide to niecim, co mas v lese pravdepodobne vzdy pri sebe - nozom. Spicku noza prilozis zvislo k nejakej ploche a pozorne sa zadivas na tien - mal by byt viditelny slaby tien aj vtedy, ked su normalne tiene kvoli hmle rozmazane.

popisuju to tu: http://survivaltek.com/?p=3053

Inak nahradou slnecneho kamena moze byt aj polarizacne sklicko vylupnute z displeja starej kalkulacky. Ak mas so sebou fotak, tak je velka sanca ze na objektive mas polarizacny filter. Podobne okuliare Polaroid. - vsetky tri sa pouzivaju rovnako: Doma sa cez ne pozri na nebo a oznac si v akom uhle voci slnku je nebo najsvetlejsie/najtmavsie. Nebo ale musi byt viac menej jasne. Nie, neprotirecim si. Naozaj sa to da pouzit v hmle. Hmla je totiz hustejsia obvykle nizko nad horizontom (slnko priamo nevidno) ale smerom k zenitu moze byt dostatocne riedka na to, aby sa dala urcit poloha slnka pomocou polarizacie. Ak je nebo suvisle zamracene, polarizacna metoda nefunguje.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Navigace Vikingů :-)

Příspěvek od Venet »

Tak kryštál kalcitu je doma. Už len si k tomu sadnúť a vyskúšať...
Přílohy
42e3be8079ba12899993055bbacd56f2.jpg
Cogito, ergo armatum sum.
Odpovědět