GPS navigace

Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: GPS navigace

Příspěvek od Terminated Account »

Nedostali jsme se jinam. V rukách zkušeného uživatele je jedno jestli v terénu používá mapovou, nebo nemapovou GPS. Záleží na způsobu jakým ji používá. V horském terénu papírovou mapu ještě dlouho nic nenahradí. Mapová GPS je samozřejmě modernější a uživatelsky příjemnější, zato je podstatně komplikovanější.

Většina používá GPS instalovanou v autě. Způsob použití na kole, turistice atd. (a to nemluvím o letecké a námořní navigaci) je velmi odlišný. Koho to zajímá více doporučuji knihu GPS od A do Z Např. http://www.tisicovky.cz/cs/e-obchod/ost ... ne-vydani/ Je to skvělá praktická učebnice podle které se dobře vedou i praktické kurzy.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: GPS navigace

Příspěvek od goral »

Mam foretrex 401 a su hodne aktivni uzivatel..
k otazkam:

nemapova GPS ma velke mnozstvi vyhod, ale i nevyhod. Napisu neco o te sve:

-neztracite kontakt s mapou - pro me hodne dulezita vec - planuju trasu na velke mape. Porad mate tuseni kde jste. S GPS se driv nebo pozdeji vinou lenosti dostanete do faze ze netusite kde v tom lese jste (nevite ze na sever je nejaka reka atd). Je to dany tim, ze mapova GPS ma strasne maly display a ve solidnim planovacim rozliseni pokryje jen par set metru ctverecnich. (ano vim ze se to da planovat v PC a casto to delam, ale polni doplanovavani se taky deje).

-kazda turisticka mapa ma souradnicovou sit a to pomerne presnou (vetsinou UTM, starsi S42). Vojenske mapy maji tedka MGRS. vsechny tyhle souradnicovy system umi 401cka a i jine. Jediny co se hodi mit s sebou u mapy je pomucka na odecitani souradnic - de facto staci i pravitko

-absence map v pristroji vas nuti nosit u sebe papirovou mapu (a kompas), takze az dojdou baterky nejste v prdeli, ale jen preskocite na stary dobry navigovani.

-v pripade foreterexu je obrovska vyhoda ze to mate na ruce a nemusite porad otvirat neajkou sumku pro overeni polohy (a potazmo poustet z ruk to co v nich mate)

- s tim souvisi ze v pripade horsiho terenu se muzete vyhybat prekazkam a nikdy se nazmotate - GPS vam porad ukazuje kudy se vratit na puvodni trasu/na puvodni smer - u mapovky se opet musi zdlouhave vytahovat ze sumky a trva to (a z lenosti se obcas vykaslete na korekci smeru, coz v praxi zanamena kufr)

-nevyhoda je, kdyz se z nejakyho duvodu ocitnete v neznamym terenu a nemate to pokrytyt (papirovou) mapou - tady je mapova GPS vyborny pomocnik


Ja to mam s kamaradem vyreseny idealne. Ja nosim foretrex, on nosi mapovyho garmina 62. Vzajemne se doplnujem (navic on muze posilat souradnice na moji GPS pres bezdrat, takze taky idelani).

Kupoval jsem nemapovou s tim, ze kolem me je dost mapovych, ale nemapova chybi (prave v navigaci za pochodu). Neresil jsem cenu - ostatne stara 60csx stoji stejne jako 401cka... Ted kdybych se mel rozhodovat a nebyla by kolem me mapova, asi si stejne koupim nemapovou, prave kvuli neustalemu kontaktu s mapou.

Nekolikrat jsem zazil, ze se slo podle mapovy GPS opravdu slepe a zasli jsme si nekolik Km, protoze nemela nakalibrovany el. kompas. Ja vedel ze jdeme nejak divne, ale rikal jsem si ze to pristroj vi lip. V hlave jsem mel ulozeny, ze ten bod by mel byt jinde ale proste jsem slepe veril pristroji. S nemapovkou se vam tohle nestane. I kdyz to neni vzdycky takovy krasny pohodli jak s mapovkou.

Nemapova GPS je navigacni pomucka. Mapova GPS je pro vetsinu lidi hlavni navigacni nastroj -a to je podle me spatne.
Ztratci se kontakt s mapou, ztraci se pojem o smeru, ztraci se planovani trasy - proste se jde slepe podle pristroje = cesta do pekla.

EDIT: tim ale nechcu rict ze mapova GPS je spatna, nebo snad horsi nez nemapova - spis poodhaluju velke klady nemapovky. Verim ze pro bezneho turistu, potazmo cloveka co se vetsinu casu drzi na cestach, muze byt mapovka lepsi.. me ale nevyhovuje. Vetsinu casu jsem mimo cesty a v ternu ty mapy ne vzdy sedi. Navic realita je casto uplne jina a clovek musi jit proste podle sebe a kaorat drzet zhruba smer
Dan
Příspěvky: 54
Registrován: 11.03.2012 13:17

Re: GPS navigace

Příspěvek od Dan »

Pokud mohu doporucit tak neco co podporuje GPS i Glonas Po VP(PA) neni jisto zda z toho bude vubec neco fungovat tak i papirovou navigaci alespon 1:50000 lepe 1:20000 dobrou busolu (alespon 2) a doufat ze nedojde k posunu magnetickych polu
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: GPS navigace

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak pokud by i nastal posun polu, tak si nakrereslis holt novou cervenou caru pres mapu pro buzolu. To je myslim to nejmensi.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: GPS navigace

Příspěvek od Josef »

To Goral:
Co píšeš je o užití (a "sebekázni" nestát se ovcí vedenou elektronikou). Osobně mám mapovou GPS, malé turistické "mýdlo" na dvě tužkové baterky (Dakotu 10) a zatím plná spokojenost. Ale je to tím, že od toho nic moc nechci. Zapnu, šoupnu do chlebníku a vyrazím do terénu "na čumendu". Jdu, kam mě nohy nesou nebo hlava táhne. A až když hlava opravdu neví, sáhnu do brašny pro elektronického chytrolína. Za jízdy obdobně. Mapovka je dobrá pomůcka, ale nesmí se povyšovat na turistova či řidičova diktátora.

To Dan a Bogovi:
Není třeba obav ani do budoucna. Korekci magnetické deklinace můžeme udělat snadno i bez jakýchkoli tabulek či internetu. Magnetický pól se neposouvá zase tak rychle, takže klidně stačí, že během roku existují dva dny, kdy to jde přímo "v terénu" zkorigovat. Stačí si pamatovat, že v pravé poledne normálního místního času (tj. pro ČR čas světový GMT plus 1 hodina, což odpovídá českému času "zimního", nikoliv kvůli rozmaru panstva o hodinu dopředu posunutého letního který je GMT+2hod) v den jarní nebo podzimní rovnodennosti míří stín (stromu, sloupu, věže či čehokoliv vysokého a svislého) přesně na zeměpisný sever. Když v tu chvíli budete v ruce držet kompas (ten bude ukazovat na magnetický sever) odchylku mezi oběma směry snadno zjistíte a můžete si ji přímo na kompas označit.
A teď čistě teoreticky - i kdyby se stala ta zcela nereálná situace, že by se magnetický pól přesunul během krátké doby kamsi do pryč, třeba o nějakých šílených 90° nebo nedej bože zanikl, zase si můžete poradit sami. Vezmete mapu svého okolí, rozložíte ji v terénu a zorientujete ji bez kompasu podle význačných objektů v krajině (nejlépe hodně vzdálených), protože ty s pólem nikam neodcestovaly. Takže tím bude i bez kompasu dáno, že vrchní část mapy směřuje k zeměpisnému severu. Samozřejmě to nebude zcela přesné, ale pro praktické použití, např. směr pochodu aj., to úplně stačí. Když máte mapu takto zorientovanou a k tomu máte kompas který "něco" ukazuje (předpokládejme, že magnetický pól se přemístil, ale nezanikl), pak si můžete kompasem přeměřit, kam směřuje mapa, kam míří střelka a odchylku si poznamenáte jako potřebnou korekci.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: GPS navigace

Příspěvek od Kocour »

Bohužel, takhle jednoduše to nejde. 1) časová pásma se zpravidla mění po celých hodinách, což je 15 stupňů zeměpisné délky. Takže člověk může být nějakých plus mínus 7 stupňů od skutečného místního času. 2) i kdyby náhodou zrovna byl na středním poledníku časového pásma a jeho místní čas by tudíž měl být rovný standardnímu času daného pásma, ještě je tam takový problém, že délka dne se nerovná přesně 24 hodin, ale v různých ročních dobách je to o něco víc či míň (protože dráha země je eliptická a rychlost jejího oběhu je tím vyšší, čím blíž se nachází u Slunce). Odchylka v době rovnodennosti je nějakých 7 minut, což jsou necelé 2 úhlové stupně. Vzhledem k očekávaným hodnotám mg deklinace v našich končinách je chyba v řádu stupňů příliš velká.

Jednodušší by mělo být porovnání kompasového směru v noci oproti Polárce. Pokud už by se mělo použít Slunce, muselo by se poledne místního času zjistit měřením délky stínu svislého předmětu. V okamžiku, kdy je nejkratší, je právě poledne, ale přesnost takového měření je mizerná, jelikož zrovna okolo poledne je změna délky stínu málo zřetelná.
Josef píše:To Goral:
Stačí si pamatovat, že v pravé poledne normálního místního času (tj. pro ČR čas světový GMT plus 1 hodina, což odpovídá českému času "zimního", nikoliv kvůli rozmaru panstva o hodinu dopředu posunutého letního který je GMT+2hod) v den jarní nebo podzimní rovnodennosti míří stín (stromu, sloupu, věže či čehokoliv vysokého a svislého) přesně na zeměpisný sever. Když v tu chvíli budete v ruce držet kompas (ten bude ukazovat na magnetický sever) odchylku mezi oběma směry snadno zjistíte a můžete si ji přímo na kompas označit.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: GPS navigace

Příspěvek od Grunt »

Tak GPS v telefonu (LG-500) testuju už tak třetí týden. Bohužel mapy od Googlu. Takže první den mi to hlásilo chybu připojení a ani nenaběhla aplikace map nebo míst (když už nic), druhý týden naběhly mapy, ale bez obrázkových podkladů (pouze bílá plocha, bod jako chata a moje poloha) a třetí týden když už konečně naběhlo, tak to načetlo detailně jen okolí chaty a když jsem se dostal od ní pár kilometrů dál tak už jsem byl jen na nějakém zeleném rozmáznutém fleku. Ale nejvíc mě dožralo, že ten elektronický kompas v něm je nějaký divný/rozkalibrovaný a že jsem si nějakou chvíli prochodil v kolečku (ukazuje to i směr a vzdálenost objektu). Ještě že mu došla baterka, protože jinak přísahám, že bych s ním flákl o zem. Na chatu jsem se dostal naštěstí po paměti. A ještě jedna lahůdka: Pár kilometrů od civilizace, všude dokola jen husté lesy, narazil jsem na nádhernou lesní tůňku, chtěl jsem si přidat jako bod zájmu, podržím prst na displeji a mapa načítá adresu ulice (bez ní se neobjeví hvězdička a není si možné uložit souřadnice). Tak jsem si tůňku alespoň vyfotil se zapnutým určením polohy, že se mi souřadnice uloží. Až jsem se dostal k internetu a chtěl se podívat kde to je, tak po kliknutí na tlačítko "Lokalizovat" se mi načetla nejbližší pojmenovaná ulice pár kilometrů od tůňky ve vesnici. Prostě úžasné. Na další týden plánuju koupit tohle, roli na A0 a nějaký inkoust kolegovi v práci do toneru na plotru. Aspoň to satelitní snímání udělal Google pořádně, když už jinak vůbec nic jiného. Jo a ještě hledám někoho, kdo mě naučí se orientovat v terénu podle mapy a buzoly (jsem mladší ročník, pochody jsem nezažil).
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: GPS navigace

Příspěvek od maci »

GPS pro civilní použití při jakémkoli problému (válka nepokoje apod), bude "znepřesňovat". Prostě budou fungovat jenom vojenské navigace a s normální (koupenou v obchodě) se asi nechytnete. Myslíte, že budete mít čas na procházku podle GPS?
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: GPS navigace

Příspěvek od JimmyJazz »

myslim, ze ano. 'Znepresneni' GPS bude na seznamu priority nekde hoooodne nizko pokud vubec.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: GPS navigace

Příspěvek od Josef »

Mobil má být mobil a navigace navigací. Alespoň takto mě o tom praxe v okolí neustále přesvědčuje. Chápu, že mít vše v jedné krabičce je lákavé a z hlediska váhy i výhodné. Jenže univerzální kombajn většinou nestojí za moc, protože po technické stránce je to pouze kompromis kompromisů. Většinou není softwarově nebo ovládáním kompaktibilní s ničím jiným. Už fakt, že neumí uložit bez zbytečných komplikací libovolný trasový bod, který je zcela jednoznačně definován souřadnicemi (ve formátu např. N49.233402, E016.531033) a chce nějakou ulici či adresu, svědčí o tom, že se navigace snaží vnutit uživateli "svůj model světa" bez ohledu na to, jaké funkce on v praxi potřebuje (protože to bylo pro výrobce levnější). S obdobně uživatelsky "ořezanou" GPSkou, v tomto případě autonavigací, jsem se setkal nedávno (Mio). Bylo to konstruováno tak, že buď vystačíte s předem zadanou databází trasových bodů (adres, firem* aj.) nebo máte smůlu, protože zadání vlastního trasového bodu je komplikované víc než porod ježka.
Je tu ale ještě jiná veličina hovoříci ve prospěch nekumulovaných funkcí - navigace, má-li být přesná, potřebuje čistý signál a přítomnost jakéhokoli vyzařujícícho či rušícího přístroje v blízkosti (mobil hlásící se k operátorovi nevyjímaje), zanáší do přijímaného spektra nezanedbatelný šum. Jeho odfiltrování z užitečného signálu stojí čas, přesně řečeno rychlost vykreslování aktuální pozice trasy do mapy nebo je na úkor citlivosti, či celkové přesnosti. Ve městě se GPSka "chytne mapy" a vede podle routovatelné cesty, takže uživatel na oko nic nepozná a má dojem, že mu to měří na metr přesně, rychle a kvalitně. Ale v přírodě mimo silnice se skutečná nepřesnost projeví naplno a majitel technicky ošulené gépeesky je rázem vydaný napospas vlkům. Zkuste vyzkoušet váš přístroj - stačí si sednout půl hodinky na pařez a dívat se jak GPS náhodně kličkuje kolem správné pozice a kreslí na displeji "pavoučka". Pokud "nožičky" toho pavoučka nepřekračují prostor, kam v tu chvíli očima dohlédnete, je to ještě dobré a přístroj vás k cíli dovede (nebo alespoň tak blízko, že ho uvidíte). Jakmile je však chyba v nepřehledném terénu větší, než vzdálenost na kterou vidíte (nedejbože v mlze), je to velký průšvih.

*) Skoro mě to připadá, že se pomalu blížíme k bodu (pokud už to není realita, kterou jsem přehlédl), kdy bude mapa a trasové bdoy v bedýnce nahraná "natvrdo" a výrobci map a navigací budou zcela cíleně inkasovat od firem a obchodů poplatky za zaregistrování jejich polohy do svých map, které distribuují.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: GPS navigace

Příspěvek od BOGOVIK »

To Jimmy:

primo general US Army pronesl vetu ve smyslu, jakmile bude v nejake oblasti konflikt ve kterem bude zapojena nase armada automaticky snepresnujeme GPS signal na uroven +-300m. Takze v seznamu priorit to je prvni stranka.


To Josef:
Presne, jak pises, umi to vsechno ted, ale uprava nula. Takze za 2 roky je to krabicka nanic. Ja ted koupil GPS logger na AA baterku, co snima polohu+umi zaznamenat trasu(cas + polohu) v intervalech + moznost pripojit na PC(USB nebo bluetooth). Jeste misto notasu nejake transformer prime(ci neco podobneho) a nebude problem i za 5 let mit neco co je aktualni(openStreet apod.).
Ale na mapu mam spise jiny nahled, GPS ma ukazat kde priblizne jsem, a v mape uz sam musim najit presne kde a kam jet(zaklad je nezapomenout mapu v praci nebo ju zalozit).
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: GPS navigace

Příspěvek od Terminated Account »

Souhlas s Josefem - kumulované funkce v jednom přístroji jsou na nic. Existují ale výjimky, se kterými se smířím.

1. Do hor jedině jednoúčelový odolný přístroj do náročných podmínek. Mapa v GPS je pozlátko, která nikdy nenahradí papírovou mapu. Zkušení se bez ni více než obejdou. Stačí si doma natrasovat předpokládaná trasy a naklikat důležité body. Softweru i open source je na to mraky. K tomu kvalitní kompas, tištěnou mapu v nepromokavém mapníku. K tomu si vždy nakopíruji barevné výřezy A4 hlavních oblastí které procházím. Do euroobalu si pak zalepím průhlednou páskou po celém obvodu dvě tyto kopie. Euroobal poskládám na čtvrtiny a nosím jej neustále ve stehenní kapse. Mám tak po ruce dostatečný navigační prostředek. Nemusím rozkládat velkou mapu, kterou uchráním nejen proti rozmarům počasí, ale také značně omezím opotřebení.

2. Navigaci do auta používám v mobilu a tady mi vůbec nevadí, že není jednoúčelová. Mé potřeby auto navigace mobil pokryje zcela dostatečně.

3. GPS loger dobrá věcička, ale její využití je značně omezené. Největší využití má u sportovců (běžci, cyklisté atd.) kteří si můžou snadno zaznamenat trasu a hlídat hodnoty. Plnotučné GPS se v navigačních možnostech nemůže absolutně rovnat.

4. Vypnutí GPS - je to vojenský systém a vojáci si s ním můžou dělat co chtějí. Civilní signál je pouze jeden z mnoha a je ten nejméně důležitý. Do poloviny roku 2000 do něj byla vkládána záměrná chyba +/- 100 m, která využití systému pro veřejnost značně omezovala. Oficiálně má GPS systém přidělených 5 rádiových frekvencí a každá má jeden kanál. Nikdo však nepochybuje o tom, že vzhledem k původu systému nebude veřejnosti odhaleno zdaleka všechno.

GPS je zcela postradatelný doplněk mapy a kompas. Bez energie se dá použít jako skvělé těžítko na tištěnou mapu. Možná by jste se však divili jak slepě na GPS v horách spoléhají nezkušení jedinci. Dokonce i profesionální složky mají problémy s jejím používáním. Pro některé je například problém převést koordináty z jedné měrné soustavy do druhé a pak zasahují zcela jinde než se nachází ti kdož potřebují akutní pomoc.

Argument, že v případě průseru mi je GPS na nic, je pro mne zcela lichý. Dokud bude fungovat, budu jej využívat k zpříjemnění navigace úplně stejně, jako teplou sprchu ke zpříjemnění hygieny. Až nebude ani jedno určitě mi zůstane aspoň něco z dalších navigačních prostředků, úplně stejně jako studená voda na umývání... Nebo bude po mně a nebudu to muset řešit ;)
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: GPS navigace

Příspěvek od BOGOVIK »

Ad) "logger, ze se neda srovnat." Proto pisu spojenim s notasem(v mem pripade chci neco jako je transformer prime) se naopka s logeru+notas stane neco co klasickou navigaci predci o nekolik urovni. Je pravda na hory to nebude, ale tam me staci mapa a logger co me rekne souradnice co si v mape najdu + u logeru vymeni jednu AA baterku a jedu vesele dal. Osobne u loggeru preferuju, moznost jednoduse zaznamenat trasu(u fotek nenahraditelne), rekne me kde su, a po vymene AA baterky(jeji vaha a velikost) jedu vesele dal i kdyz jsem mimo moznost nabiti, moznost pres USB ci bluetooth spojit s notasem. Proste jednoucelove zarizeni, ktere ale umoznuje navic spojeni s necim co mi umozni neoc vic.


Ale je to vse o preferencich, nekdo rekne logger jine GPS s mapou, kamionak zase GPS+notas. Dle me kazdemu dle jeho gusta.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: GPS navigace

Příspěvek od Terminated Account »

Pokud se chceme bavit o výhodách a nevýhodách logeru, tak si potom musíme ujasnit jestli hovoříme o GPS navigaci pěší, automobilové, letecké, lodní, pracovní či vojenské. A dále o jaké navigační činnosti a v jakých podmínkách hovoříme. Každá z nich má svá specifika.

Krabička, která ukazuje souřadnice, které je možno odečíst z mapy (pokud mapa disponuje nějakým souřadnicovým systémem a ještě možno takovým, který dokáže loger zobrazit a ještě za předpokladu že to dotyčný umí) v mnoha situacích nestačí. Slušný použitý GPS přijímač se dá pořídit v cenové ralaci Logeru a jeho schopnosti jsou s logerem opravdu neporovnatelné. Nehledě na to, že přijímací chipy v logerech jsou často velmi chudým příbuzným i starších gps přijímačů.

Loger nezatracuju. Pro mnohé má naprosto dostačující použitelnost, ale pokud už chce někdo aktivně používat GPS navigaci v terénu při pěším pohybu, tak je škoda připravit se o možnosti, které za stejné peníze nabízí outdoorový GPS přijímač.

PS: Bez PC se neobejde ani loger ani jiný GPS přijímač.
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: GPS navigace

Příspěvek od nabu »

mám oregona 300 od garminu. Používám jen když potřebuji doladit směr. Pak vypínám. Tedy cca 3 x za výlet.V tomto provozu vydrží docela dlouho. Umí to spoustu kouzel, hlídá to východy a západy slunce a měsíce, měří vzdálenosti, výšku, dává prognózu na nejvhodnější dobud pro rybaření, lze přepínat módy auto, pěší, cyklo, námořní, měřit plochy...lze tam uložit obrázky (mapy, seznamy,např fotky jedlých rostlin...) je na dvě tužkové baterie.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: GPS navigace

Příspěvek od JimmyJazz »

2 bogovik: tak i s takovouhle chybou je to stale prijatelne. Navic, pokud nekde pusobi us army, tak rozhodne neni radno se v tom regionu pohybovat. A za par let zacne fungovat galileo, ktera bude ciste civilni...
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: GPS navigace

Příspěvek od Reccol »

Galileo sice bude mít volně dostupnou, nešifrovanou civilní síť, ale pochopitelně také přesnější a lépe chráněnou vojenskou variaci.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: GPS navigace

Příspěvek od Fabulous »

Každý systém GPS má od začátku i jasný vojenský záměr. Galileo nebo Glonas jsou na tom stejně. Až půjde do tuhého, tak budou také znepřesněné. Ale nám rozpadlíkům to může být jedno ;)

Já mám prťavou navigaci Garmin Dakota na tužkové baterky a k tomu haldu místních map a kompas. A také vím, že lišejníky rostou na severní straně :-) Nebo je to naopak, himbajs???
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: GPS navigace

Příspěvek od Grunt »

Josef píše:Mobil má být mobil a navigace navigací. Alespoň takto mě o tom praxe v okolí neustále přesvědčuje.
O tomhle mě není potřeba přesvědčovat. Nástroj by měl dělat jednu věc, tu věc by měl dělat pořádně a spolehlivě a měl by se dat pípovat…ehm, tedy chtěl jsem říct, že by se měly dát kombinovat dohromady. Sám uvažuju o ideální kombinaci různých nástrojů. Mapa, kompas, barometr,…no, jsem zatím na začátku.
Josef píše:Ale v přírodě mimo silnice se skutečná nepřesnost projeví naplno a majitel technicky ošulené gépeesky je rázem vydaný napospas vlkům. Zkuste vyzkoušet váš přístroj - stačí si sednout půl hodinky na pařez a dívat se jak GPS náhodně kličkuje kolem správné pozice a kreslí na displeji "pavoučka".
Zas furt je to lepší než mapa a kompas. "Můžu být tady, ale taky můžu být tady, nebo můžu být téměř úplně všude, ale když půjdu tímhle směrem dvě hodiny, tak bych měl narazit na hájenku a pak si budu jistý. No a nebo se po jednom kilometru propadnu do rokle a pak budu mít svou pozici též bez pochyb." Zdá se mi, že tu máme dva extrémy. Jeden extrémně spolehlivý (co se přesnosti a jednoduchosti týče) a druhý ještě spolehlivější (co se principu fungování týče), ale nic mezi. Asi se začnu poohlédat po těch slunečních kamenech.
adbernau
Příspěvky: 6
Registrován: 15.01.2012 17:35

Re: GPS navigace

Příspěvek od adbernau »

Jsem sice ze starší gardy (práci s mapou a busolou jsme měli jak v hodinách branné výchovy, tak na táboře a posléze i na vojně), ale zorientovat mapu a posléze zorientovat sebe ve vztahu k bodům v okolí (začátek lesa, kopec, cesta, rybník atd. atd.) by nemělo být tak těžké ani pro začátečníka v oboru, poté co si přečte příručku.

GPS je výborná věc, ale jak už tady někdo psal - mám to zaplé na cestě na batohu případně v něm a kouknu na to až v případě že fakt nevím nebo pokud lovím krabky. Na druhou stranu, tam kde to člověk fakt potřebuje naráží na absenci mapových podkladů (ony ani ty satelitní snímky nejsou v Mongolsku moc k orientaci).

Takže ideální kombinace je šikovný program, plotter, laminovačka a busola :)
Odpovědět