Mapy

Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Mapy

Příspěvek od Lumberjack »

Lumberjack píše: ↑Ale zase to není pro každého a ne každý si je dokáže obstarat.
Kamarád pracuje pro Geologický ústav Akademie věd ČR. Z toho titulu se obrátí na Geodezii a oni mu mapy poskytnou. Netuším jak to bude, když se na ně obrátí obyčejný člověk. Já jsem třicet let pracoval v lese a lesnické mapy jsem dostával profesně a jiné polesí si obstaral od známých. Obyčejný člověk má smolíka.
Proto píšu že každá pětadvacítka je dobrá.
Je samo sebou spousta lepších map, ale potom je to trochu o dostupnosti. K čemu je super mapa, pokud ji neseženu, nebo s velkým problémem.
rajtyš
Příspěvky: 16
Registrován: 19.04.2021 8:50
Pohlaví: muž

Re: Mapy

Příspěvek od rajtyš »

zrovna něco vyhledávám u ČÚZK a tady mají katalog svojí produkce:https://geoportal.cuzk.cz/Dokumenty/kat ... kce_ZU.pdf
produkty by měli jít objednat (přes jejich e-shop) jak v tištěné tak digitální podobě. třeba se to bude někomu hodit ;)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Mapy

Příspěvek od Grunt »

Tak menší update: Psal jsem o tom, že VKÚ Harmanec (bývalý Slovenský kartografický ústav) v minulosti pravděpodobně zkrachovala.
Obrázek
Mám od nich mapy, ale jsou cca. 20 let staré. Nevím co se stalo, ale firma začala provádět aktualizace svých map a znovu vydávat. Mají i možnost omrknout mapy on-line před koupí. No, nevím co k tomu dodat. Asi nejlepší komerční turistické mapy (pro blízkou oblast) co jsem zatím viděl. Jestli zná někdo lepší, sem s nima.
Co jsem se tak díval, tak jsem přemýšlel o koupi některé z aktualizovaných map a navštívení omapované oblasti jen abych mapu vyzkoušel.

Obrázek

Škoda že se náš vojenský kartografický ústav něčemu takovému nevěnuje.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Mapy

Příspěvek od JOBU »

Hej, sedí to pekne, aj samotná kvalita papiera je na na vynikajúcej úrovni (akoby taký mastnejší a odolnejší papier), no do vody či blata som to nepchal.
kuny
Příspěvky: 278
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Mapy

Příspěvek od kuny »

Áno Grunte pôvodný VKU Harmanec skrachoval a kúpila ho nejaká iná firma, čo sa venuje tlači a jej majiteľ bol voľakedy na tých mapách odchovaný, tak to zobral z nostalgie. V podstate na trh vtedy prišli iné konkurenčné firmy a nebolo ich málo, ponúkali aj mapy s rozlíšením 1:25000 a začalo sa do toho používať GPS-o. Takže VKU padali tržby až to bolo pre nich likvidačné. Ja mám od VKU veľa máp, ale najlepší je asi celý ten atlas. Keď sme niekam na SR šli zobral som si z neho len potrebné listy a nemusel som po kníhkupectvách a novinových stánkoch zháňať výtlačky danej lokality. Dnes dávam prednosť apke mapy.cz v telefóne, mám to stále po ruke, ale zasa na druhej strane pri tom značne osprostievam.

No a tie mapy od vtedajšieho kartografického ústavu ČSR fotil aj kreslil mamin ujo.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapy

Příspěvek od Serža »

je to v Gaussovi nebo v Křovákovi?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Mapy

Příspěvek od Grunt »

JOBU píše: 29.06.2022 3:31 Hej, sedí to pekne, aj samotná kvalita papiera je na na vynikajúcej úrovni (akoby taký mastnejší a odolnejší papier)
Papír je jedna věc na kterou mám výtka u libovolné mapy. Jak jsou složené, tak v místech horizontálních a vertikálních zlomů se mi trhají a je úplně jedno jaká je to mapa. Už je mám podlepené úplně všechny. Chtělo by to prostě víc vlákna do těch papírů aby to drželo pohromadě i když se to ohne. Co naopak musím pochválit aspoň u map VKÚ (těch starých) je obal. Je to poctivý plast a i když je starý, celkem drží a furt je lesklý. Ty nové mapy (a to jak SK VKÚ, tak KČT ČR) jsou v jakémsi plastovém sáčku či co to je a ten už je na vyhození.
Jediné mapy které jsou furt jako nové jsou ty co nepoužívám. Jako je fakt, že jsem přemýšlel, že pokuď koupím novou mapu nějaké oblasti u které předpokládám, že ji budu navštěvovat, tak bych se s tím asi mohl stavit zrovna v nějaké tiskárně ať mi to zalaminují. Plast je plast.
kuny píše: 29.06.2022 13:15 Keď sme niekam na SR šli zobral som si z neho len potrebné listy a nemusel som po kníhkupectvách a novinových stánkoch zháňať výtlačky danej lokality.
Dneska asi nejlepší platforma na prodej map co je (aspoň dle mého názoru) digitální. Vůbec nic by se nestalo, když by ty mapy nabízeli za nějaký menší poplatek digitálně s tím, že tiskáren je stejně všude jako maku a nech si každý vytiskne co chce, v kvalitě jaké uzná za vhodné.
kuny píše: 29.06.2022 13:15Dnes dávam prednosť apke mapy.cz v telefóne, mám to stále po ruke, ale zasa na druhej strane pri tom značne osprostievam.
Přesně tak. Taky začínám být s Mapama.cz celkem sprostý. :D Ono je to na jednu stranu celkem fajn, no na druhou když se člověk zrovna ztratí, tak mu jak na potvoru dojde baterka, není signál a nebo to nemůže chytnout ani jeden satelit na nebi. To co bylo dostupné už jsem si nahrál jako JPEGy do mobilu a třeba se mi to bude hodit víc jak nějaká rozdrbaná aplikace Seznamu.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Mapy

Příspěvek od cipis »

mapy.cz jedou ale i offline, dá se to natahat ...
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Mapy

Příspěvek od jameson363 »

Mapy.cz jsou naprosto bozi, jak do terenu, tak do mesta. Jdou stahnout offline. S kvalitnim telefonem, powerbankou (solarem), asi nejlepsi reseni. Vubec nechapu, ze v dnesni dobe nekdo jeste pouziva google maps, na tech je videt uplny prd.

Akorat bacha na jednu vec a to ze se mobilni mapy.cz aktualizuji pozdeji nez webovy, takze pokud jste v terenu a neco vam nesedi, tak si to otevrete v prohlizeci ve zobrazeni pro web (at vam to samo neskace do apky) a uz by to tam mohlo byt. Silnice atd nemaj moc velky spozdeni, par tydnu mesic max, ale ruzny veci v prirode jako obory (ktery pak jak debil musite obchazet), muzou v mobilni mape chybet pomerne dlouho.

Co se tyce tistenych map - osobne mam zkusenost s oblepenim pruhlednou izolepou. Vydrzi to roky a da se na to psat a mazat opatrne lihem. Akorat bacha jakym smerem lepite, o hranu izolepy pak fix zadrhava :D

Slysel jsem, ze nekdo to strikal lepidlem ve spreji - s tim nemam zkusenost.

Jaka se da udelat laminace, aby to slo skladat? Ja znam jen tu tvrdou jako byly obcanky a to je dost neprakticky do terenu.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Mapy

Příspěvek od Grunt »

jameson363 píše: 11.07.2022 17:42 Mapy.cz jsou naprosto bozi, jak do terenu, tak do mesta. Jdou stahnout offline. S kvalitnim telefonem, powerbankou (solarem), asi nejlepsi reseni. Vubec nechapu, ze v dnesni dobe nekdo jeste pouziva google maps, na tech je videt uplny prd.
Jak už říkal kuny. Ano, je to super ale čověk z toho začíná úplně blbnout. Já si stahl ty velké JPEGy co VKU Haramanec nabízí a jsou super. Hodně by se mi líbilo, když by kolem toho ještě dodělali třeba nějakou appku s tím, že by tam mohly být nástroje jako digitální protraktor, držení směru, autoorientace, oděřování vzdáleností a úhlu a tak a samozřemě když by byl člověk úplně v zadeli, tak kouzelné tlačítko „Odhal moji pozici“ za použití GPS. Ono je fakt, že jakmile člověk začne používat Mapy.cz, tak jen zadá bod B, o bod A se vůbec nestará, protože o to se postará GPS a algoritmy pro hledání cesty a úplně odpadjí takové ty analogové úkony jako plánování ideální cesty, určení vlastní pozice, pokus o neztracení se při držení určitého kurzu a tak. Prostě s mobilem v ruce si člověk připadá všemocný, ale spěje to tak akorát k digitální retardaci a úplném zadupání orientačního smyslu pokud někdo nějaký měl.
jameson363 píše: 11.07.2022 17:42 Co se tyce tistenych map - osobne mam zkusenost s oblepenim pruhlednou izolepou. Vydrzi to roky a da se na to psat a mazat opatrne lihem. Akorat bacha jakym smerem lepite, o hranu izolepy pak fix zadrhava :D
To stejné. Tam kde se začne trhat, stačí podlepit izolepou (a když se povede zespodu, tak se na to dá i psát).
jameson363 píše: 11.07.2022 17:42 Jaka se da udelat laminace, aby to slo skladat? Ja znam jen tu tvrdou jako byly obcanky a to je dost neprakticky do terenu.
To je laminace za tepla (termoplast aktivovaný právě teplem a možná tlakem). Pak se dělá ještě laminace za studena a předpokládám, že to bude asi nějaký ohebnější plastový obal, jen se to nalepí a vysšourají se bubliny. Dělá to KČT, ale jedna mapa takhle udělaná vyjde na cca 200Kč a navíc nejsem člen. Ale dělá se to.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Mapy

Příspěvek od jameson363 »

Od te doby, co jsem objevil krokomer, tak netrackuju trasu, ani vetsinou nemam zaplou polohu. Ani nemam zapnuty otaceni mapy na sever, protoze me to vic stve nez pomaha. Se radsi otocim celej sam, takze to vicemene pouzivam podobne jako klasickou mapu. Protractory, uhlomery jsem nikdy nepouzival ani s tistenou mapou, stacila buzola a zbytek jsem nak dycky dal z hlavy. Ale jo, vetsina lidi se diky tomu v prirode zorientuje a klasickou mapou by byli v prdeli a i clovek jako ja ty tipy z klasicky topografie trochu zapomina. Na druhou stranu ja uz jsem x krat blbe odbocil i s mapy.cz a pokud nechodis jen po cestach, tak musis trochu umet porozumet vrstevnicim, znackam atd.

Ja myslel oblepeni cele mapy, z obou stran, nejen ohybu a hlavne preventivne hned kdyz je nova a ne az se zacne kurvit 🙂 je to sice jebacka a potrebujes k tomu velkej stul, ale vysledek stoji za to 🙂
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapy

Příspěvek od Serža »

spoléhat jen na mapy je na piču
konkrétně v té oblasti v MNE, kde se letos ztratily dvě CZ dvojice, jsme měli s navigací problém s kolegou i loni = je to několik souběžných hlubokých roklí, GPS tam signál moc nechytá a navigace je tedy jen velmi orientační. Když lezeš nahoru, je to v pohodě, ale cestou dolů se to plete (v každé rokli je vyšlapaná pěšina od ovcí) = zafungovala mi paměť na tvar krajiny a orientační body, vůbec ne nějaké mapy
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Mapy

Příspěvek od Piston »

Nevím od kdy, ale na mapy.cz zmizelo v turistické vrstvě značení zajištěných cest. Vědět, že jsou někde řetězy a žebříky, je docela zásadní věc. Ani se nedivím, že pokud se někdo slepě spoléhá na mapy.cz, tak končí v průseru někde v suťovišti, v lepším případě.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapy

Příspěvek od Serža »

v papírových místních mapách ty cesty nejsou vůbec a značení sem-tam puntíky na skalách
1) snadno přehlédneš
2) přehlédneš ještě snadněji, pokud je rokle plná ovcí (což v našem případě byla)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Mapy

Příspěvek od Grunt »

Serža píše: 06.09.2022 19:05 v papírových místních mapách ty cesty nejsou vůbec a značení sem-tam puntíky na skalách
Což je způsobeno rozlišením/měřítkem. Šel jsem asi tak tři kiláky a možná něco tedy naprostý kousek na mapě podél značené cesty kde dokolečka na mapě nebylo nic a nestačil se divit kolik bodů jsem minul (občas i orientačních) a přitom na mapě zaznamenaný jen čistý les. Není to o tom, že by se na mapě nedalo zaznačit ale prostě turistické mapy jsou turistické, ne vojenské.

Pánové ještě možná takový mírný off-topic když už jsme zas nakousli ty papírové mapy: Nosíte papírovou mapu nějak speciálně? Když už např. zjistím ve kterém jsem čtverci, mapu si přehnu tak abych čtverec ve kterém se nacházím měl přes fólii viditelný a pak co? Máte mapu třeba na nějaké šňůrce nebo na opasku nebo prostě někde připevněnou abyste mohli furt zkoumat protože furt to házet do báglu je otrava a když jdu rád bych měl ruce volné. Nemáte na to nějakou vychytávku?
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Mapy

Příspěvek od Hagen »

Zkus toto ;)
Hrudní brašna Numbat.
Přílohy
chest-pack-numbat-multicam-adaptive-green.png
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Mapy

Příspěvek od Grunt »

Jako takhle?
Obrázek
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapy

Příspěvek od Serža »

v současnosti mívám papírovou mapu v báglu v igelitu jako backup kdyby chcípl mobil...
v teplotách 35+ a více na sebe fakt nechceš věšet další věci zhoršující ventilaci
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Mapy

Příspěvek od Grunt »

Serža píše: 07.09.2022 18:52 v současnosti mívám papírovou mapu v báglu v igelitu jako backup kdyby chcípl mobil...
A když ti zdechne mobil/GPS, jak zjišťuješ svoji pozici?
Serža píše: 07.09.2022 18:52 v teplotách 35+ a více na sebe fakt nechceš věšet další věci zhoršující ventilaci
S tím souhlas. I když se mi báglík líbí (všechno je strašně po ruce), cílem je tahat míň věcí, ne víc. Občas mě štve i bágl a zádech, ne mít ještě další na pupku.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Mapy

Příspěvek od Hagen »

Serža píše: 07.09.2022 18:52 v současnosti mívám papírovou mapu v báglu v igelitu jako backup kdyby chcípl mobil...
v teplotách 35+ a více na sebe fakt nechceš věšet další věci zhoršující ventilaci
Při teplotě 35+ bych se dal do nějakého pohybu jedině kdyby po mě stříleli ;)
Odpovědět