Kompas, buzola

Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od goral »

Goral by te picnul kvuli tem houbam :)
samotnyho me sere, ze nemuzu na veste nosit pridelanej kosik na houby... v odhazovaku se mi zapari a moc se jich tam nevleze :)

jedna zajimvost na nocni presuny

Kód: Vybrat vše

http://www.inovatech.co.uk/shop/product.php?productid=136
Mel jsem v rukach ty jejich tritiovy svitilny a jsou moc fajne. Toto jsem jeste netestoval, ale zaslechl jsem na to mnoho chvaly a mam v planu si to poridit.
je to trosku OT, bo to neni buzola, ale nenapada me kam to prihodit
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od martin.falck »

Toto je uplna hlupost, kupil som to zo zvedavosti asi za 7 EUR v papiernictve, ani nepredpokladam, ze je to funkcne, ale dam tomu sancu a vyskusam. :-)

http://www.alibaba.com/product-gs/38557 ... light.html
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

martin.falck:
mame to na krame. svetylko mzoura, kompas kompasi (jakztakz), teplomer teplomeri. ale nejak zazracny vyrobek to samozrejme neni
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od martin.falck »

co znamena na krame? kde? web? radsej budem nakupovat u rozpadlika ako u cudzieho :-) kludne na SZ aby nebola kadetade reklama ...
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od martin.falck »

Dovod preco sa neoplati kupovat lacne veci :-) Nechcel by som sa na to spolahnut v terene...
image.jpg
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

To ze oba miri k jednomu mistu nebude nahoda... na jednom z nich je neco kovoveho
. V tom obdelnikovem nic feromagnetickeho neni, zkousel jsem ho
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od miculas »

Dej je na jiné místo a dál od sebe, taky mi to připadá divné.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Pepe »

Jsem slepej, nebo vidím, že každej ukazuje jinam? Z pohledu fotky. První uazuje cca 11hod, druhý 2hodiny.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Fjord »

Jeden byl vyrobený přeci v Číně a druhý v US. To dá rozum, kam asi který ukazuje, že :rofl
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Fabulous »

Já si jen myslím, že ten člověk to fotil na pólu (severním) :D
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Fjord »

jj Cimrman :rofl
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

ono to vypada, ze obe strelky ukazujou k tomu zavesnymu ocku toho kulatyho kousku...tam bude zakopany feromagneticky pes...
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od goral »

ukazovat jizni strelku na feromagnetickeho psa jsem teda jeste nevidel... :lol:
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

ono to muze byt tim ze je pozde. a to se dejou divneeeee veciiii :-) (neni mozne ze jih toho kulateho se staci k severu toho hranateho?)
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od martin.falck »

Chlapi, ziadna zahada to nie je, pepe ma pravdu, kym som to odfotil skusal som ich aj inde aj od seba. Proste kazdy z nich ukazuje sever niekde inde...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Terminated Account »

Kompas = jednoduchý princip na bázi magnetizmu. V principu se na něm nemá co pokazit. Pokud je střelka zmagnetizována a volně uložená musí ukazovat k severnímu magnetickému pólu. Pokud se tak neděje, musí být ošálena jiným magneticky citlivým objektem, nebo mechanicky poškozená.

Problém s přesností bývá pouze v kalibraci stupnice (buzola). Drahé buzoly jsou drahé proto, že mají stupnice velmi přesně kalibrované a lze s nimi určovat azimut s přesností až +/- 1-2 stupně. S levnějšími je odchylka i 5 stupňů a více. Levná nekalibrovaná stačí na přibližnou orientaci pomocí světových stran. Na přesnou navigaci rozhodně ne.

Tvůj problém, bych hledal v uložení střelky. Podle mě musí někde drhnout.

EDIT: Ještě je možnost, že jeden s těch kompasů je vyvážen pro určitou oblast- inklinace/deklinace...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Venet »

Proste, jak povedala Fjord :D
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Josef »

Čínský výrobce si občas dělá co chce (a to i v případě, že je výrobek nakonec opatřen renomovanou značkou na kterou byl do nedávna spoleh). Často jde o tzv. "technologickou nekázeň". Jedním z jejich typických projevů je nahrazení "skoro stejných" věcí jinými, levnějšími. Jenže pokud takto u buzoly výrobce nahradí původně mosazné šroubky za šroubky ocelové kadmiované, které jsou magnetické, může se kompas chovat právě tak, jak bylo výše popsáno. např. poblíž šroubků "zanáší", zatímco v poloze dále od nich nebo jsou-li okolo aktuální polohy střelky rozmístěny symetricky, tak v tu chvíli ukazuje dobře.
Prohlédněte celý kompas, zda se na něm (mimo střelku) nevyskytuje jakýkoliv jiný železný díl (osička zavírání krytu, listová pružinka, šroubek, nýtek). A pokud jej naleznete, musíte ho nahradit materiálem nemagnetickým, jinak bude přístroj v praxi nepoužitelný.

Pozor, nesmíte srovnávat dva kompasy, když jsou blízko sebe - jeden se k druhému chová jako parazitní magnet ! (Shora na sebe přiložené kompasy budou ukazovat každý na opačnou stranu.)
Nejprve zkuste jeden kompas a označte si na stole přímku, kam střelka ukazuje. Pak ho vzdalte nejméně metr daleko a zkuste na nakreslenou přímku přiložit kompas druhý.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Artifex »

Nejméně metr daleko je zase extrém, v praxi mi 10cm stačí, aby se nerušily. Tu jsou moji dva číňánci, dle mapy oba ukazují dobře. Buzola má prasecky zamalované svítící znaky, hlavně ale, že svítí poměrně jasně, detaily v terénu člověk nezkoumá.
IMG_6671.JPG
IMG_6677.JPG
IMG_6677.JPG (38.42 KiB) Zobrazeno 35621 x
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od urbanwarrior »

artifex: kontrolní otázka - toho pravého čonga vídám teď v shopech kolem stovky, ve dvou mutacích - plastového a v nějakém kompozitu. Myslíš, že to ukazuje rozumně přesně? Který bys poradil?
Odpovědět