Kompas, buzola

Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Kompas, buzola

Příspěvek od Karlos »

Již delší dobu uvažuji že si pořídím kompas resp. buzolu, koukal jsem na takové ty plastové hračky na tržnici ale není to ono... chtěl bych něco na co by se člověk v případě nutnosti mohl spolehnout, že to ukazuje na sever :D

Jake kompasy mate ve vybave vy?

Mé požadavky jsou následující:
- trochu odolnější konstrukce (nemusí být přímo duralová apod.) spíš aby to nebyla na první pohled hračka
- vodotěsná
- střelka + ciferník potřen "fosforeskojící" barvou
- stupnice ve stupních (žádné dělostřelecké dílce apod.)
- ideálně česká stupnice (žádné N, S, W, E)
- cena (žádné profi cestovatelské za 2000+)

Zatim uvazuji o něčem podobném, co si pamatuji ještě z pionýra :mrgreen: , otázka je zda nedat přednost takové té skládací "krabičkové" verzi...
Přílohy
buzola.jpg
buzola.jpg (20.1 KiB) Zobrazeno 45555 x
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Venet »

Urcite daj prednost takovej tej skladacej krabickovej verzii. Ta klasika co maju USarms zelena hranata kovova krabicka na jednej hrane s pravitkom ;)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Maximus »

Pro survival by byl ideální tento model, který má i indikátor radiace, ale cenově je příliš náročný:
http://www.veloservis.cz/kompas-silva-e ... -5304.html

Tento rok hodlám upgrade mé staré buzoly na tuto:
http://sport.popina.cz/silva-voyager-9020-p-890.html

(uvedené odkazy jsou pouze ilustartivní, uvedené zboží lze jinde koupit výhodněji)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od MRAK »

Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Karlos »

Mrak: ta posledni se mi libi velice, tu si asi koupim :)

Maximus: netusis na jake bazi to mereni radiace funguje? Neni to jen spatny preklad (ta věta v tom eshopu je takova divna: ...a libela pro přesné horizontální nastavení s ochrannou vrstvou indikující zvýšenou radiaci.)

Zajimalo by me zda to meri (pokud to teda meri) okamzitou (GMP) nebo kumulovanou radioaktivitu (dozimetr)...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Maximus »

Tak to mě taky zajímalo, tento model jsem měl v merku už před pár lety, kdy jsem plánoval cestu do Ruska (pod dojmem všech těch historek, co všechno se dá najít v lese :evil: ).

Údajně v blízkosti radiace ta libela fosforeskuje. Zkoušel jsem pátrat po principu, ale nic kloudného (podobný výrobek) jsem nenašel.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Max »

Spíš než tyhle No name výrobky bych volil něco od trochu renomovanějších firem jako Silva, Recta, Suunto, případě armádní originály které kopírují ty z tvojích odkazů.
Vlastním dvě buzoly za cca 200 Kč a při mrazech okolo -10°C se mi u obou v kapalině vytvoří bubliny a na nějakou přesnou navigaci můžu zapomenout. U zmíněných značek by k tomu snad docházet nemělo.

Na dražších buzolách je pro použití v noci používano místo fosforu slabě radioktivní tritium, které září i bez předchozího nasvěcování. Napadlo mně, že by něco podobného mohlo být použito i na té libele.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Josef »

Pozor na dva problémy s kompasem:
1. severní pól magnetický se v posledních letech začal velmi rychle přemisťovat z Kanady směrem k Sibiři. Doporučuji si mapku driftu pólu na interentu najít a současně si sehnat nejnovější mapku s korekcí magnetické deklinace a trošku si ji i naplánovat do budoucna. Pro ČR se zase nic tak zásadního, abyste kvůli tomu zabloudili v lese, nemění. Ale v severnějších oblastech od nás to už jedno není.
2. intenzita magnetického pole Země klesá. Jednak trochu slábne tzv. "geodynamo" a mimo jiné proto, že siločáry na severu vycházejí ne z jednoho bodu, ale z oblastí dvou (Severní Kanada a Sibiř). Severní magnetický pól, který nám ikáže kompas je pak výslednicí sil a pomyslným bodem mezi nimi. Pole je navíc poměrně nehomogenní. Z toho vyplývá, že kompas se dnes k severu otáčí podstatně neochotněji, než tomu bylo v minulém století.
Aby i tak kompas spolehlivě fungoval, potřebuje co nejsilněji zmagnetovanou střelku. Jenže střelka je svým tvarem magnet s otevřenými póly. A vadou všech magnetů s otevřenými póly je to, že časem slábnou. Aby se to u vašeho kompasu nestalo, je dobré, v době, kdy jej nepoužíváte, vložit kompas do dřevěné krabičky, kde jsou po stranách vlevo i v pravo dva silné magnety - zorientoavné tak, že se chtějí vzájemně přitahovat. Střelka kompasu, která je po vložení do tohoto pouzdra přesně mezi nimi se samozřejmě ihned zorientuje napříč. Siločáry magnetů pak procházejí střelkou v ose a po celou dobu uložení kompasu tak zesilují zmagnetování oceli střelky. Navíc pokud je kompas vložený v krabičce záměrně o kousek pod úrovní obou magnetů, zdvihnou magnety střelku z jejího středového hrotu, takže i při nešetrné přepravě nehrozí poškození jejího citlivého ložiska. Samozřejmě, než začnete kompas používat, je zapotřebí komas vytáhnout a krabičku s magnety od něj několik metrů vzdálit, aby nebyla střelka magenty odchylovaná.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Terminated Account »

Doporučuji Švýcarské busoly RECTA. http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1072 ... -recta-dp2

- velmi odolná, kvalitně zpracovaná, se spoustou praktických vychytávek
- kvalitní plast - výhoda proti kovu je - nepřimrzne k ruce, nízká váha
- precizní zpracování
- snadná manipulace i v rukavicích

PS: Pozor na klasické busoly, když je nosíte na šňůrce na krku. Jedou mi při docela triviálním zimním přechodu hor zůstala na krku pouze ta šňůrka. V liduprázdných horách, které ležely pod sněhem jsem za viditelnosti 2 až 10 metrů, bloudil dva a půl dne, bez přístřeší,vody, jídla a zásob. Tato zkušenost byla neocenitelná!
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od goral »

Sam ji vlastnim a je vyborna, to mohu potvrdit. Nikdy me nezklamala. Jednoducha, intutitivni a hlavne je mensi nez standartni buzoly a vydrzi vic...

Bohuzel uz par let se vyrabi ve finsku (rectu koupilo suunto), ale nastesti to neni cina ze.

Mrzi me ze neni sehnatelna ve variante luminiscensnim (tritium...), ale holt clovek nemuze chtit vsechno.

MacGyver: jedna takova otazka. Menils na ty recte nekdy provazek? na ty my je uz celkem okousany a cekam ze do par let povoli. Asi by se tam melo jit dostat pres ty dva sroubky dole, ale zatim se mi do toho nechce...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Josef »

To MacGyver:
A proto platí zásada - jeden kompas do divočiny (stejně tak jeden nůž) je málo. Druhý (byť by jen takový ten hodně nepřesný a maličký z nějaké klíčenky), je potřeba mít v KPZce.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Terminated Account »

To: Josef - To máš teda setsakra pravdu. Jenže vlastní zkušenost je nepřenositelná!

To: Goral - šňurku jsem zatím neměnil, ale mám ve zvyku všechno svoje vybavení "tunit" k obrazu svému. Obyčejnou busolu nosím v nepromokavém, mapníku na hraně mapy (používám kopie nebo výřezy). Mapník používám na orientaci za běžných podmínek. Originál mapu celé oblasti a kvalitní busolu mám v nepromokavém obalu ve víku batohu. Tu používám při komplikovanější navigaci, nebo pro orientaci v širším okolí. GPS je samozřejmým doplňkem. Ps: Kompas v kvalitních hodinkách je také dobrý doplněk a záloha.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Josef »

Ještě jsem si vzpomněl na další základní zásadu při ztrátě orientace a hledání civilizace - začít sestupovat dolů ze svahu do nejbližšího úžlabí a v něm sestupovat směrem dolů až se dostanete do hlavního údolí ve kterém teče potok. Neodbočovat na mostech ani na neznámých cestách, mohou být slepé. Po proudu potoka postupovat stále dál bez ohledu na přítoky. Na každé říčce, dříve nebo později leží vesnice a ve vesnici jsou lidi! Navíc je takto volená trasa méně náročná**, než snaha najít civilizaci či hledat pomoc přechodem přes hřebeny zdánlivě nejkratší cestou. (Schválně, zkuste to s mapou! Zavřete oči a zvolte si na mapě náhodně vybraný bod a podle výše uvedeného pravidla z něj postupujte. Změřte si, za jak dlouho dosáhnete prvních obydlí. Ve velké většině případů by to mělo fungovat překvapivě dobře.)

**) menší fyzická námaha, menší spotřeba potravin, méně vrtošivé počasí, méně větru a zimy, více paliva, voda k dispozici, šance najít po cestě něco k jídlu.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Fjord »

Zemské póly se posunuly už o 10 stupňů :!:
http://www.youtube.com/watch?v=akBvr_ZU ... re=related
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od alibaba »

Co jsou na Zemi radove stovky km a dnes je sever ci jih =radove o stovky km jinde, nez v 19 stoleti ....Na Floride prebudovavaji rozjezdove drahy letadel aby je upravily s pohybem polu ,nevim jaky to ma vliv na kompas a buzolu pri orientaci na mapach....
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Josef »

Animace na obrázku ukazuje, jak se měnila magnetická deklinace během historicky sledovaného období - viz. datum v záhlaví obrázku. Hodnoty u "vrstevnic" ukazují číslo o kolik stupňů v daném místě na Zemi musíte korigovat údaj svého kompasu abyste získali správný směr na sever. Všimněte si, že třeba v Grónsku nebo na severu Aljašky vám bude kompas v některých místech ukazovat úplně na druhou stranu (skoro k jihu). Jak se póly mění, mění se i deklinace a to v některých místech světa dost zásadně. Prostě Země je stále ŽIVÁ:

Obrázek

Karlos: vzhledem k tomu že odkazovaný obrázek byl zdá se z původního umístění odstraněn dovolil jsem si dát odkaz na jiné umístění

Obrázek
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od felix5 »

tritilová se dělá jen jedna pokud se nepletu a to tato za 2500 : http://www.armytrade.cz/detail/kompas-u ... y-tritium/

člověk ale nemůže vědět jak dlouho to leželo ve skladu a abych pravdu řekl ,biď je tritilum pro mě naprosto fantastická záležitost za ty prachy je i těch 12 let co by to mělo vydržet je na můj vkus málo
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od vlk972 »

Mám už spoustu let busolu z bývalé NDR a spokojenost veliká. Lehce se s ní pracuje, za ty léta mně už mockrát vytáhla z bryndy.
Myslím, že se dá dodnes podobná koupit kolem 200 KČ, jinak bych doporučoval tu skládací, výš už popsanou. Pozor na trhu nejsou k dostání jen US army, ale taky ruské. Odolností a spolehlivostí jsou myslím srovnatelné.
A jedna malá zkušenost přímo z terénu. Dneska hodně lidí spoléhá na GPS navigaci, ale při jednom zimním pochodu v horské vánici s viditelností skoro 0, jsme zažili s kamarádem její absolutní selhání - ztratila prostě signál, navíc díky velké zimě byly problémy i s baterií. Pak jsme byli rádi za obyčejnou busolu, se kterou jsme byli schopní aspoň držet směr pochodu a najít orientační bod. Myslím, že nám tenkrát ta východoněmecká potvora zachránila životy.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Josef »

Jo, je to tak Vlku. Většinou život dokáží zachránit jednoduché (a tedy nekazivé) předměty či nacvičené postupy.
Kromě toho si taky myslím, že toto tritiové přisvětlení (u řádově několikasetkorunového kompasu) je cenově ve výsledku hodně nadsazené. U kompasu či buzoly si běžně vystačím, když je opatřena kvalitní fosforeskující barvou. Pokud si na ni krátce bliknu čelovkou (klidně skrytě tak, že nikdo jiný záblesk neuvidí a sám se neoslním), bude mi střelka i stupnice mnoho hodin svítit i bez tritia. Něco jiného je tritiový svítící přívěšek, který je podstatně univerzálnější a posvítil by mi nejen na kompas, ale i na mapu (bez které mi ta buzola, byť by tritiová, moc platná nebude). Kromě toho, pokud manipuluji s buzolou, nejspíš plánuji, že někam půjdu nebo nějaký bod ze své pozice zaměřuji. V obou případech musím alespoň trochu kolem sebe vidět - buď mi tedy na cestu svítí měsíc nebo musím mít nějaký další zdroj světla či noční vidění. Nemohu bezpečně jít, pokud nevidím alespoň na další krok před sebe. (Samozřejmě tritiové nasvícení kříže v puškohledu rozhodně nepodceňuji, ale to je jiná kapitola.)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Terminated Account »

Pravdu díš. Napíšu malinké OT: Včera jsem vyrazil na hříbky do celkem hlubokého lesa. Chtěl jsem jít na místa, která neznám, tak jsem se jen zběžně mrknul do mapy a s tím, že je to naprosto jasné jsem se vydal v 17:00 do lesa. Do kapsy jsem strčil čelovku, mobil, za pas kudlu do ruky košík se Smotlachou a tradá na výlet.

Měl jsem v plánu jít cca 0.5 km na severovýchod a pak překonat hlubokou rokli s potokem ve směru severozápad-jihovýchod, která mi zkříží cestu a za ní se vydat na východ cca 2 - 3 km a pak se stočit na jih, kde logicky potkám tu samou rokli a po její hraně se vrátit zpět na původní místo jejího překonání a zpět k autu. Naprostá banalita na dvě hoďky.

Až do bodu kdy jsem překonal rokli šlo všechno naprosto hladce. Za roklí jsem však neudržel východní směr a nevědomky pokračoval v severovýchodním, ač jsem měl pocit, že jdu správně. Na svůj omyl jsem přišel v momentě, kdy jsem přišel k hluboké rokli a pochvaloval jsem si jak jsem při čumění do země a s plným košem hub krásně dodržel plán. Když jsem přišel k potoku, tak jsem s podivem zjistil, že teče na úplně jinou stranu, než má. Okamžitě jsem si uvědomil, že jsem v úplně jiné rokli a slunce už pomalinku zapadá. Dále jsem zjistil, že moje hodinky s kompasem, které prakticky nesundám z ruky, zůstaly po tréninku v batohu doma na chodbě. Takže se pan instruktor podrbal za uchem promítl si znovu trasu a s tím, že se přeci nebude vracet po svých stopách se vydal vstříc tmavému dobrodružství v hustém, hlubokém a velmi členitém lese a za tmy a o skoro dvě hodiny později došel ke svému autu z úplně jiného směru než původně předpokládal a s konstatováním , že i sebezkušenější může spadnout na hubu a profesionální fackou, jsem se vydal domů. Příště nebudu házet machra a pokorně si i do sranda terénu vezmu mapu a kompas (+záložní), jak jsem normálně zvyklý!

PS: Vojáci prominou, že jsem jim nevědomky narušil prostor. Doma při pohledu na mapu, jsem rád že mě Goral nezastřelil.
Odpovědět