Plynová kovářská výheň - samodomo

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

Zdar
stavím si kovárnu. Buchar už mám, kovadlinu, kladiva, kleště, utínky taky, výhen na uhlí též. Co mi ale chybělo je plynová výhen, aby jsem nemusel pokaždý zdlouhavě roztápět. Co jsem koukal, nechaj se koupit, ale jsou drahý a není to co bych chtěl. Tak jsem se rozhod postavit si ji sám. Včetně hořáků.
Moje podmínka byla průměr aspon 1/4 metru a délka 1/2 metru. A když už to budu dělat, tak s předehřevem vzduchu, aby plamen měl o něco vyšší teplotu. Mám ji už rozpracovanou. Pokud by jste měli zájem, mohu sem dát zkušennosti, fotodokumentaci ze stavby. Asi se mi to nepovede udělat perfektně hned na poprvé a budu na ní dělat úpravy. Nicméně třeba hořáky již fungují. Bohužel, nevložím sem video z testu hořáku. Zatím je sání autoejektáží, ale v případě předehřevu použiju nucený přetlak pomocí starého vysavače s regulací.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: plynová kovářská výhen´-samodomo

Příspěvek od Venet »

Jerry, nehanbi sa a šupni to sem.
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: plynová kovářská výhen´-samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

tak jo.
Ale předesílám, že nejsem konstruktérem ani výhní, ani plynových hořáků a že to nejspíš nebude sponovat evropský normy na emise:-). Ale snad to bude fungovat.
Než jsem se do toho pustil, nastudoval jsem si nějaké informace na webu, ale většinu budu dělat podle citu. Mám výhodu, že kámoš mi nařeže na laseru některé díly a že v práci se válí plno použitých nerezových trubek, který mi bylo líto vyhodit.

Těleso výhně bude ze dvou do sebe vložených trubek, vnitřní 250, vnější 300, délky 500. Na čelech budou zablindovány, zadní čelo bude obsahovat pouze trubku prům 50 jako výfuk ( tady si nejsem jistej, jestli nebude malá) , vepředu budou dvířka se sklíčkem z trouby, aby bylo vidět dovnitř. Uvidíme, jak si to sklo povede, kdyžtak tam dám plech. Oba pláště budou provrtaný a hořáky vyndavací. Fungovat to má tak, že dmychadlo (vysavač) požene vzduch mezi pláště pece, kde se předehřeje a následně půjde do hořáků.

Hořáky jsou z trubky a kolena světlosti 40, která se rozšiřuje na 50. V koleni je objímka do které je vložená tryska. Samotná tryska je z průvlaku hořáku svářečky CO2, průměru 0,8, ale nechá se dát i větší (1,0 1,2). regulace průtoku plynu probíhá jehlovým ventilem a regulátorem tlaku na bombě s propan-butanem. Použiju regulátor s regulací tlaku na aceton ( musí se upravit dřík a dát matici s levým závitem), protože regulátor pro plynové trouby má malý výstupní tlak .
Náčrty jsou v obrázcích.

Tolik teorie
Přílohy
IMG_0001.jpg
IMG_0002.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pan pajda
Příspěvky: 22
Registrován: 01.03.2013 16:11
Pohlaví: muž

Re: plynová kovářská výhen´-samodomo

Příspěvek od pan pajda »

Nápad mas dobrej ale obávám se ze bez nějaké zaruvzdorne izolace uvnitř pece ty plechy dost rychle propalis

Jinak urcite mrkni sem http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... sts&t=1236 myslím ze tu najdeš par rad co by se mohly ke stavbě hodit :)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od Venet »

Alebo na pintereste - Gas forge
Oni tam používali ako izoláciu aj ytong (aspoň to tak vyzeralo)
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od K4cer »

Technická: redučák z acetylenu (si asi myslel, né z acetonu) ti propanbutan sežere, leptá gumičky. Regulační ventil na PB koupíš v každejch lepších svářecích potřebách, v rozsahu 0 - 4 atm (propan se s kyslíkem používá na řezání, já ho mám v dílně taky). Dražší redučáky maj i budík tlaku na výstupu (na fstupu je ti u PB zbytečnej) ale sou dost drahý a hlavně sou zbytný.

Detto platí i pro hadici, červenou acetylenovou ti PB rozleptá. Použij voranžovou "vysokotlakou" na propan/butan, xehnání taky ve švajcmagacínu nebo i v lepším železářství.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

na ověření funkce bude stačit co mám. O propálení strach nemám, vše je v nerezu. Redukčák pořeším pozdějc. Hadičky taky.
Jinak začínám chápat EU a její snahu omezit výkon vysavačů. Ty turbínky navrhuje asi uklízečka. Konstruktér vůbec nemá šajn o proudění tekutin. 300W výkonu se ztratí jen tím, že luft tam lítá jak nudle v bandasce.
Na fotce je zdrojovej vysavač a vyoperovaný střeva.
Přílohy
IMG_20180220_154914.jpg
IMG_20180220_164416.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

tady jsou prvočinitele :-)
Přílohy
IMG_20180213_181355.jpg
IMG_20180213_181403.jpg
IMG_20180213_181413.jpg
IMG_20180213_181429.jpg
IMG_20180213_181441.jpg
IMG_20180213_181453.jpg
IMG_20180213_181646.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

a tady hořáky
Přílohy
IMG_20180213_181725.jpg
IMG_20180213_182648.jpg
IMG_20180213_182720.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

zejtra hodím fotky kompletního svařence. Blbý je, že mi došel argon do TIGu a musel jsem to dosmrkat nerezovým drátem pod CO2.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5345
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od Rafael »

jerry.mysak píše:na ověření funkce bude stačit co mám. O propálení strach nemám, vše je v nerezu.
Měl bych trochu obavu z tepelných ztrát anebo aby se plášť neohříval víc než ohřívaný materiál.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

ve finále to bude obalený skelnou vatou.
Na fotkách je kompletní svařenec, zatím bez skla. Je to na provizorní koze, rám pod výhní bude na kolečkách a bude tam prostor pro PB lahev.

Testoval jsem to a mám následující zkušennosti: Hořák, který na otevřeným prostranství funguje krásně, po strření do výhně jen pobafává a pořádně nehoří. Důvodem je nejspíše mírný přetlak, který vzniká i v částečně uzavřené výhni. Hořák prostě nesaje tolik, aby to přemoh. Vzal jsem tedy horkovzdušnou pistoli ( nic lepšího jsem po ruce neměl) a foukal do sání hořáku. Hořák opět fungoval na 1. Vzhledem k tomu, že to bude pohánět vysavač, tak by to mělo být OK.

Pásovina 40x10 byla ohřátá do rudého žáru během pár minut. V dílně jsem měl ale děsnej smrad jak se vypaloval olej, kterej jsem použil při řezání děr do pláště pro hořák.
Přílohy
IMG_20180220_154613.jpg
IMG_20180220_154624.jpg
IMG_20180220_154641.jpg
IMG_20180220_154713.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od Strelec45 »

Co jsem koukal na YT tak tam měli hořáky s ejektorem, takže není potřeba ventilátor. Ejektorově se "strhává" vzduch do spalovací komory. :idea:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5345
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od Rafael »

Ve velkých pecích, aspoň co mě kdysi ve škole učili, má být podtlak. Tzn., že když se otevře šubr-vrátka a před nimi se rozhodí hrst třeba natrhaného papíru musi ho to vcucnout dovnitř. Proto je třeba kvalitní odtah spalin-komín.
Ale to jen tak teoretizuji, tak to mé psaní neber moc vážně!
Domácí plynovou výheň jsem nikdy nestavil. Jen klasickou kterou jsem v zimě v dílně používal hlavně k vytápění.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

rafael
to máš pravdu. Ale pro mě je výhodnější vytvořit přetlat studeným vzduchem, než odtahovat horké plyny.

Na fotkách je elektrická výzbroj. Dmychadlo jsem vrazil do KG trubky ( sedlo tam jak prdel na hrnec) a zredukoval průměr na 40 mm. Kvůli hadici. Přítelce jsem sebral krabičku ve kterej měla šperky a nasypal je do pytlíku od mouky ( bude řvát, ale musí přinést obět výzkumu :-) ) a do krabičky zamontoval elektroniku, vypínač a regulátor.
Přílohy
IMG_20180222_162235.jpg
IMG_20180222_162249.jpg
IMG_20180222_170705.jpg
IMG_20180222_170716.jpg
IMG_20180222_170756.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5345
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od Rafael »

Já jsem pod výhni měl popelník jako u klasických topidel. A místo popelníkových vrátek se dal nasadit axiální ventilátor.
Primárně byl ten hybrid určen k vytápění. Ale protože byl umístěn na banku, bylo by velmi nepohodlné mít výheň na zemi, tak to nebyl dobrý nápad. Teda z hlediska toho vytápění dílny. Pod stropem bylo horko jak v pekle a nohy mrzly.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

takže o víkendu proběhl prubefár a zde jsou zkušennosti:
-jeden hořák nemá trysku v ose, ale je ke straně. Hořák hoří, ale nemá takový výkon. Plamen je u jedné strany a z druhé strany horký vzduch "ochlazuje" materiál. Druhý hořák ( přední ) je OK
-kašlu na sklo ve dvířkách. Udělám tam maximálně jen klapku s dirkou, aby bylo vidět dovnitř
-budu muset na zadní stěně vyříznout větší díru pro odfuk místo toho kolena. Bude to mít i výhodu, že se tudy nechá prostrčit dlouhej materiál. Třeba meč.
- hořáky jsou daleko od sebe. Budu muset časem vyvrtat ještě jednu díru pro hořák tak 10 cm od prvního (a původní zablindovat) . Tak jak to mám ted (cca 20 cm rozteč) se dlouhá tyč ohřeje na 2 místech, ale mezi nimi je chadnější zona
-zapalování hořáku se musí provádět s přiškrcenou klapkou vzduchu a plynem naplno. Pak to zrecgolovat, aby byl "hezkej" plamen
Naposledy upravil(a) jerry.mysak dne 28.02.2018 12:31, celkem upraveno 1 x.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

Hadice jsou odolné do 400 °C , uvidíme, jak se s tím poperou v dlouhodobé zátěži. Pásovina je rozpálená za asi 3-4 minuty do rudého žáru. Po zhasnutí hořáků nechávám dmychadlo ještě pár minut v činnosti, aby pec vychladla. Izolovat plášt nemá cenu. Vzduch se v meziplášti ohřeje na takových 200 °C, vnitřní plášt žhne.

Dalším krokem bude výroba podvozku. Bude tam prostor pro flašku, dmychadlo a elektriku.
Přílohy
IMG_20180222_164141.jpg
IMG_20180222_164153.jpg
IMG_20180222_164435.jpg
IMG_20180222_164443.jpg
ta flachajzna je bokem, abych to moh nafotit. Zavíraj se mi dvířka
ta flachajzna je bokem, abych to moh nafotit. Zavíraj se mi dvířka
IMG_20180222_172825.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od malajizva »

ahoj, můžeš pro mě udělat takový pokus?
Když vložíš jako vnitřní izolant ytong - za jak dlouho by se propálil? díky za re...
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Plynová kovářská výheň - samodomo

Příspěvek od jerry.mysak »

ytong žádnej doma nemám, všechen jsem zdělal. Nicméně je nehořlavej. To už vyzkoušelo hafo lidí přede mnou. Nicméně jestli najdu nějakej kousek, tak ti to otestuju
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět